دكوراسيون دلتا

شيشه هاي رنگي در نماي خارجي

استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي نما، جلوه بصري بسيار دلنشيني دارد. براي شما چندين نمونه معماري مدرن با استفاده از شيشه هاي رنگي را در مجله دلتا گلچين كرده ايم.
نما

استفاده از شيشه هاي رنگي در نما، نه فقط بيرون ساختمان ها را زيبا بلكه  هنگام تابش پرتو خورشيد، زيبايي چشم نوازي در داخل عمارت ايجاد مي‌كند. بازي نور، رنگ و فرم در نماي اين بنا ها، ببيننده را براي لحظاتي به سوي خود مي‎كشاند. در آلودگي هاي بصري زندگي شهري، بناهايي كه از شيشه هاي رنگي در نما بهره گرفته‎اند بسيار كم ديده مي‌شوند. ما براي شما چندين نمونه از طراحي هاي جذاب را در مجله دلتا گلچين كرده‎ايم تا ببينيد و تحسين كنيد.

خانه سيار

به اين خانه ي سيار شيشه اي نگاه كنيد. اين سازه از هزاران پلكسي رنگي ساخته شده است. هر كدام از اين تكه ها با دست برش داده شده‎اند. اين خانه كوچك روي پلي در پارك بروكلين قرار دارد. فرم ساده اين بنا مانند خانه هايي است كه در نقاشي هاي دوران كودكي  مي‌كشيديم، اين ارتباط ناخودآگاه با گذشته كشش بيشتري براي ما ايجاد مي‌كند و با استفاده از نور مصنوعي حتي هنگام شب نماي جذابي دارد.

شيشه در نما

نما

شيشه در نما

مستطيل هاي رنگين

اين بنا در سال هاي 1950 ساخته و پس از بازسازي و مرمت به كليسا تبديل شد. هنگام عبور نور خورشيد از شيشه هاي مستطيل شكل، باريكه هاي رنگي نور تشكيل مي‌شوند.اين كليساي مدرن در سياتل واقع شده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه هاي موزاييكي

طراحي هوشمندانه ي پنجره هاي اين ساختمان كه با شيشه هاي هم اندازه و يكسان، به فرم موزاييك ساخته شده است، حسي از همبستگي و تفاهم را در بيننده ايجاد مي‌كند. با وجود شكل يكسان، هر يك از مربع ها داراي رنگ و جايگاه مستقلي هستند، و اين مي‌تواند به عنوان نمادي از استقلال افراد در جامعه بشري باشد. اين عكس متعلق به كليساي جامع كلن است كه در سال 2007 ساخت آن به پايان رسيد.

شيشه در نما

بازي بچه ها يا بازي نور

دنيل بورن يكي از طراحان مشهوري است كه گرايش شديدي به استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي هاي خود دارد. بورن در طراحي هاي خاص سرآمد است. يكي از پروژه هاي وي به اسم “مثل بازي كودك” داراي تعداد زيادي شيشه هاي رنگي و بي رنگ در نما است.

استفاده از شيشه بي رنگ در نما به روشن شدن فضا كمك مي‌كند. ارتفاع اين پنجره ها تا حدود 25 متر مي‌رسد. با حركت خورشيد و تغيير زواياي تابش، بازديدكنندگان در فضايي با نورهاي لرزان و متحرك قرار دارند كه گويي هر لحظه در حال حركت است. شب ها نيز با نورپردازي هاي داخلي بيننده ها نماي جذابي را مشاهده مي‌كنند. شيشه هاي رنگي با ترتيب مشخصي در چند رديف قرار گرفته‎اند. اگر از ساختمان فاصله بگيريد و از دور به آن نگاه كنيد شبيه به يك پازل بزرگ به نظر مي‌رسد.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

باز هم دنيل بورن و شيشه هاي رنگي در نما

به يكي ديگر از طراحي هاي معروف اين طراح بزرگ به اسم “چشم طوفان” اشاره مي‌كنيم. چشم طوفان در ساختماني از موزه گوگنهايم واقع در منهتن  قرار دارد. بورن به جاي ديوار و پنجره هاي خنثي و بي روح از شيشه هاي رنگي در نما استفاده كرده است. در هر طبقه فرم مرزبندي رنگ ها با ساير طبقات متفاوت است.

شيشه در نما

ايستگاه لگو

اين ايستگاه اتوبوس فرانسوي، از دور مانند تكه هاي بزرگ لگو به نظر مي‌رسد. روي بتن بكار گرفته شده در نما، تعدادي نقطه قرار داده‎اند. به همين دليل عابران از دور ايستگاه را مانند فلز سوراخ شده مي‌بينند. شيشه هاي رنگي در كنار رنگ طوسي بتن تضادي خاص و جذاب ايجاد كرده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

خانه صدفي

خانه صدفي از جمله طراحي هاي خاوير سنوزيان است كه از شيشه هاي رنگي دايره‎اي شكل استفاده كرده است. هنگام غروب رنگين كماني در خانه ايجاد مي‌شود.

شيشه در نما

معماري ايراني

شيشه هاي رنگي در معماري ايراني هم جايگاه ويژه اي دارد. خانه هاي قديمي با درهاي چوبي كنده كاري شده و شيشه هاي رنگي در فيلم هاي قديمي را حتما ديده ايد.تصوير زير نماي داخلي مسجد زيباي نصير الملك شيراز است .

شيشه در نما

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 11
+ نوشته شده: 1398/7/20 ساعت: ۱۴ توسط:deltadecoration :

موزه مارپيچي در نروژ

در اين بخش از مجله دلتا مي‌پردازيم به موزه مارپيچي در نروژ كه مانند پلي دو حاشيه رودخانه را به هم متصل مي‌كند.
موزه مارپيچي

موزه مارپيچي در نروژ، طراحي شده توسط شركت بيگ، داراي معماري مدرن است. در اين بخش از مجله دلتا، شما را بيشتر با اين موزه آشنا مي‌كنيم.

هيپنوتيزم مي شويد

طراحي اين موزه به صورت پيچشي، طرحي عجيب است بين انواع طراحي هاي مارپيچي و هندسي كه در نروژ يافت مي‌شود. در سال 2011 گروه طراحي بياركه اينگلس، كه با نام بيگ نيز شناخته مي‌شود، پيشنهاد تلفيق يك پل پيچشي با موزه هنري را در اطراف اسلو  واقع در نروژ مطرح كرد. اين پل براي دسترسي از يك سوي رودخانه پر پيچ و خم راندسلوا به سمت حاشيه ديگر طراحي شد.

اكنون پس از گذشت هشت سال، ساخت اين سازه به اتمام رسيده است. اين پل به عنوان اثري با معماري خاص و يك موزه گالري هنري محسوب مي‌شود. اين پروژه “تابيده” ناميده شد؛ موزه تابيده. پل مارپيچي مذكور در جوناكر، منطقه ايي جنگلي حدود 43 مايل دورتر از پايتخت واقع شده است. فضاي اشغالي تخمين زده شده 1000 متر مربع است. بازديدكنندگان براي عبور از عرض رودخانه امكان قدم زدن بر روي اين زيرساخت كاربردي را دارند. همچنين مي‌توانند از داخل پارك، به عنوان يك مجسمه ي عظيم، اين سازه را تحسين كنند.

 

موزه مارپيچي در نروژ

پل هيبريدي و موزه مارپيچي

بياركه اينگلس ميگويد اين پل  يك پل هيبريدي يا پيوندي است. تركيبي از معماري هاي سنتي در كنار يكديگر؛ موزه، پل و مجسمه بزرگ قابل سكونت. اگر به اين اثر به عنوان يك پل نگاه كنيم، دو حاشيه ي رودخانه را با چرخش نود درجه به هم مرتبط كرده است. رودخانه از ميان بزرگ ترين پارك مجسمه اروپا مي‌گذرد. اما چنانچه آن را يك موزه در نظر بگيريم، متوجه خواهيم شد كه دو فضاي متمايز را به هم متصل كرده است؛ يك گالري عمودي دروني و يك گالري افقي از نماي پانوراماي سراسر رودخانه در بخش خارجي. هم چنين فضاي سومي نيز از تلفيق اين دو گالري ايجاد شده است، كه تفسيري آشكار از اسم انتخاب شده است. فضاي سوم در واقع همان نماي تابيده بيروني است. پل همانند مجسمه اي بين ساير مجسمه هاي موجود در پارك است.

در قسمت مياني سازه شاهد پيچش نود درجه هستيم. اين چرخش ساختاري باعث به وجود آمدن منظره اي دو گانه در داخل موزه شده است. با اين چرخش ساده در ساختمان موزه عابران از سطح پاييني يك سمت رودخانه به تپه هايي در بخش شمالي پارك هدايت مي‌شوند.

موزه مارپيچي در نروژ

 

ساختمان موزه

اين سازه از پنل هاي آلومينيومي چهل سانتيمتري و تركيب بندي كركره اي تشكيل شده است. پنل ها به گونه پشت هم رديف شده اند تا بتوانند پيچش مدنظر را ايجاد كنند. ورودي جنوبي موزه، با آلومينيوم هاي شانزده ميليمتري شكل گرفته است. ساختمان به گونه اي احداث شده است كه فضاي اطراف را بازتاب دهد. زماني كه به قسمت خميدگي نگاه مي‌كنيد، بازتاب طبيعت را روي پنل هاي آلومينيومي مشاهد مي‌كنيد. بازتاب درختان بر ساختمان اين موزه، و همچنين انعكاس جريان رودخانه در قسمت تحتاني جلوه كاملي از هم رنگ شدن با طبيعت در اين سازه است.

اينجا مكاني خاص براي ارائه و نمايش هنر است. ديوارهاي موزه از كف تا سقف شيشه اي هستند. بازديدكنندگان مي‌توانند جنگل روبرو را بدون مزاحمت هاي بصري تماشا كنند. نوري كه بي واسطه از بيرون به درون بازتاب مي‌شود، با توجه به زمان هاي مختلف روز، تجربه متفاوتي را براي تماشاگران آثار هنري داخل گالري ايجاد مي‌كند.

 

 

 

موزه مارپيچي در نروژ


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 10
+ نوشته شده: 1398/7/20 ساعت: ۱۲ توسط:deltadecoration :

پنج معماري مدرن و خيره كننده!

پنج ساختمان با معماري مدرن و خاص كه طراحان حرفه اي در سراسر جهان طراحي كرده اند در مجله دلتا به شما معرفي كرديم.
معماري مدرن

­­­وقتي به معماري مدرن فكر مي‌‎كنيد چه چيزي به ذهنتان مي‌رسد؟ احتمالا خطوط درهم، تيز و طولاني يا ساختاري دور از ذهن، استفاده از مواد صنعتي جديد و چيزهايي شبيه به اين موارد. اما اين موارد براي تمام سازه هاي با معماري خاص صدق نمي‌كند. مثلا مركز زرافه اي مراقبت از كودكان، بناي يادبود ايليندن، خانه شفاف، خانه مكعبي و خانه صدفي كه ما در اين مقاله از مجله دلتا به شما معرفي مي‌كنيم، با تصور عموم از معماري مدرن فرق مي‌‎كند.

1. مركز زرافه اي مراقبت از كودكان – فرانسه

ساخت اين سازه فرانسوي در سال 2012 به پايان رسيد. اين ساختمان مركز نگهداري از كودكان كه شامل مجسمه هايي از حيوانات مختلف، از جمله يك زرافه غول آسا است. اين زرافه به گونه اي طراحي شده كه انگار ساختمان از وسط بدنش رد شده است. هدف از اين طراحي تلقين حس حركت و ايجاد خلاقيت در ذهن كودكان بوده است. در بخشي هاي ديگر ساختمان نيز مجسمه اي از خرس و كفشدوزك وجود دارد.

فرانسه

فرانسه

فرانسه

2. بناي يادبود ايليندن – كروشفو، مقدونيه

ايليندن بناي يادبودي ساخته شده در سال 1974 است كه به انقلابيون و رزمنده هاي ايليندن در شورش سال 1903 تقديم شد. قسمتي از محوطه اين ساختمان شامل مجسمه هايي استوانه اي به اسم “شكستن زنجير” وجود دارد. اين استوانه ها به صورت رديفي و پشت سر هم به شكلي يكسان قرار گرفته اند و نمادي از آزادي بشريت و رها شدن از بند مي‌باشد. درون سازه، مقبره‌ي نيكولا كارف، رئيس جمهور كروشفو و مجسمه اي از توزه پروسكي خواننده، قرار دارد.

معماري مدرن

معماري مدرن

3. خانه شفاف – توكيو، ژاپن

اين خانه‌ي شفاف ژاپني نور طبيعي را در تمام روز به ساكنان مي‌دهد اما از حريم شخصي خبري نيست. بخش هاي مختلف اين خانه درختي شفاف نه فقط از يكديگر جدا نشده اند، بلكه به طرزي خاص با يكديگر در ارتباطند. افراد مي‌توانند صداي يكديگر را از پايين و بالا و هر جاي خانه بشنوند. پله ها متحرك و از جنس چوب است. اسكلت استيل و سفيد رنگ ساختمان شباهتي به درخت ندارد اما تجربه زندگي در اين خانه و ارتباط عميقي كه بين ساكنان ايجاد مي‌شود الگوبرداري شده از جنس ارتباطي است كه بدون وجود معماري هاي مدرن و مهندسي شده، گذشتگان ما با يكديگر داشته اند.

ژاپن

ژاپن

ژاپن

ژاپن

خانه مكعبي – روتردام ، هلند

اين سي و هشت خانه، توسط پيت بلوم طراحي شده اند. خانه هاي مكعبي شكل، چهل و پنج درجه كج شده اند و روي تيرك هايي به فرم شش ضلعي قرار دارند. هدف از اين طراحي بهينه سازي فضا و توزيع بهتر اتاق ها بوده است. اما در واقع حدود يك چهارم از اين فضاي صد متري به دليل موقعيت قرار گرفتن خانه بدون استفاده مي‌ماند. اين ساختار به عنوان نمادي از درختان و جنگل در سال 1984 احداث شد.

خانه مكعبي هلند

خانه مكعبي هلند

خانه مكعبي هلند

خانه مكعبي هلند

خانه صدفي – مكزيكو

خانه صدفي توسط خاوير سنوزيان با الهام از گائودي و فرانك ليود رايت، طراحي و در سال 2006 احداث شد. سنوزيان اسم اين طراحي را “بيو آرشيتكت” گذاشته است. بناي مذكور داراي ظاهري نرم است كه به موزاييك هاي شيشه اي رنگي منتهي مي‌شود. اين شيشه هاي رنگين با برخورد نور خورشيد در اتاق پذيرايي رنگين كماني زيبا مي‌آفرينند.

مكزيكو سيتي

مكزيكو سيتي

مكزيكو سيتي

مكزيكو سيتي


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 8
+ نوشته شده: 1398/7/17 ساعت: ۱۴ توسط:deltadecoration :