دكوراسيون دلتا

نارنجي ؛ مكمل رنگ آبي در دكوراسيون منزل

اگر علاقه داريد از رنگ آبي در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد، آن را با رنگ مكمل، نارنجي ست كنيد و فضايي آرامش بخش و شادي بخش را در خانه ايجاد كنيد.
مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

آبي يكي از سه رنگ اصلي به حساب مي‌آيد با توجه به روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، استفاده از اين رنگ فضايي آرامش بخش در خانه به وجود مي‌آورد و فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد. استفاده از يك رنگ در دكوراسيون را سبك مونوكروم مي‌گويند. در سبك مونوكروم فقط به سراغ آبي و سايه هاي آن مي‌رويد. اما اگر سبك مونوكروم را دوست نداريد يا نگران يكنواختي و سرد شدن محيط هستيد بايد از تركيب يك يا چند رنگ ديگر در دكوراسيون داخليِ آبي رنگ استفاده كنيد. با خلاقيت خود مي‌توانيد هر رنگي را در كنار آبي به كار گيريد. در اين بخش از مجله دلتا به تركيب مكمل رنگي آبي در دكوراسيون، و در آينده به تركيب رنگ آبي با ساير رنگ ها مي‌پردازيم.

رنگ مكمل

رنگ قرمز، زرد و آبي رنگ هاي اصلي يا اوليه شناخته مي‌شوند. اين سه رنگ از تركيب هيچ رنگي به دست نمي‌آيند. ولي با هم تركيب مي‌شوند و از تركيب دو رنگ اصلي به مقدار مساوي، رنگ هاي ثانويه به وجود مي‌آيد؛ نارنجي، سبز و بنفش. رنگ هاي ثانويه، مكمل رنگ هاي اصلي هستند؛ يعني از تركيب دو رنگ ثانويه، رنگ طوسي به دست مي‌آيد. رنگ هاي مكمل يكديگر را كامل مي‌كنند و در چرخه رنگ مقابل هم قرار دارند. استفاده از رنگ هاي مكمل در كنار يكديگر سبب برجسته تر ديده شدن هر دو رنگ خواهد شد. رنگ نارنجي از تركيب زرد و قرمز به دست مي‌آيد و مقابل رنگ آبي قرار گرفته است. بنابراين رنگ نارنجي، به عنوان مكمل آبي شناخته مي‌شود. با تغيير درجه هر رنگ، رنگ مكمل نيز به يكي از رنگ هاي اصلي خود نزديك مي‌شود.

تركيب رنگ نارنجي و آبي در دكوراسيون

مكمل رنگي آبي در دكوراسيون؛ نارنجي

تلفيق رنگ گرم نارنجي و رنگ سرد آبي در دكوراسيون داخلي، تضادي زيبا در نماي داخلي خانه برقرار مي‌كند. اين تضاد به معناي ايجاد حس تشويش براي ساكنان نيست. بلكه از ويژگي هاي رنگ آبي آرامش بخشي و سكون است. آبي يادآور آسمان و نارنجي پرتوهاي خورشيد به هنگام غروب را در ذهن تداعي مي‌كند. با انتخاب رنگ آبي و مكمل آن، يعني نارنجي، تصوير آسمان غروب را در ناخودآگاه تشكيل مي‌دهيد.

رنگ آبي و مكمل آن در دكوراسيون

شادي آفريني در ذات رنگ نارنجي نهفته است. با وجود نارنجي در دكوراسيون داخلي به جنگ افسردگي و كرختي برويد. نارنجي به رنگ خوشبختي معروف است. سرديِ آبي و گرميِ نارنجي تعادل دماي بصري را در خانه پديد مي‌آورد و چيدمان خانه شما خيره كننده خواهد بود. در كنار تركيب آبي و نارنجي، رنگ هاي خنثي مثل سفيد و طوسي را به جزئيات و لوازم اضافه كنيد. رنگ سفيد تنوع ديداري ايجاد كرده و فضا را روشن تر نشان مي‌دهد. مبل سفيد و كوسن طلايي در كنار تابلوهاي نارنجي و رنگ آبي در لوازم، مكاني روشن و هيجان انگيز به وجود آورده است. استفاده از طرح بزرگ فيل، عمق زيادي به اتاق بخشيده است.

نارنجي مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

تركيب رنگ و استفاده از عناصر طراحي داخلي

الگو

سعي كنيد براي اتاق خواب نارنجي پر رنگ را انتخاب نكنيد و از نارنجي كم رنگ بهره بگيريد. سايه هاي مختلف نارنجي، نارنجي مايل به قهوه اي، در كنار آبي روشن براي دكوراسيون اتاق خواب بهتر است. رنگ هاي ملايم براي استفاده در دكوراسيون مدرن مناسب هستند. اگر آبي رنگ غالب دكوراسيون است، ديواري را به عنوان ديوار آكسان انتخاب و آن را نارنجي رنگ كنيد. يا مانند اين اتاق از كوسن و آباژور نارنجي كمك بگيريد. الگوهاي آبي هندسي روي زمينه طوسي، يكنواختي را از بين برده و اتاق خوابي آرامش بخش به وجود آورده است.

الگور در در دكوراسيون آبي و نارنجي

خطوط

يكي ديگر از عناصر طراحي داخلي كه نبايد از آن غافل شد استفاده از خط براي رسيدن به چيدمان دلخواه است. از رنگ آبي به شكل خط در محيط استفاده كنيد. در اين اتاق خط حاكم است، خط هاي شكسته ي فرش، حركت را تداعي و خطوط منحني تابلوي ديواري با القاي حس انعطاف و آرامش تناسب بصري ايجاد مي‎كنند.

مبل نارنجي و خط آبي در دكوراسيون

نورپردازي

استفاده از نارنجي در رستوران، آشپزخانه و اتاق ناهارخوري پيشنهاد مي‌شود. رنگ آبي و خطوط عمودي در اين آشپزخانه فضايي كشيده و بزرگ به وجود آورده است. از عوامل ديگري كه در زيبا به نظر رسيدن اين آشپزخانه موثر است نورپردازي غير مستقيم زير كابينت است.

نورپردازي آشپزخانه در دكوراسيون داخلي به رنگ آبي

فرم

نيازي نيست از آبي و نارنجي به يك اندازه استفاده كنيد، افزودن يك المان به رنگ نارنجي كافي است. اين ميز نارنجي به شكل دايره در فرم با آينه هاي دكوراتيو بالاي شومينه هماهنگي دارد. لوازم چوبي با رنگ قهوه اي، تناليته اي از رنگ نارنجي و قرمز محسوب مي‌شود. در اين اتاق استفاده از چار پايه چوبي و كفپوش قهوه اي رنگ در كنار اين تركيب دكوراسيون را كامل كرده است.

فرم نارنجي در دكوراسيون آبي


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 10
+ نوشته شده: 1398/7/29 ساعت: ۱۰ توسط:deltadecoration :

انتخاب بهترين كفپوش آشپزخانه

به جز كفپوش هاي سنگي، پاركت، لمينيت و فرش مي‌توانيد كفپوش هاي وينيل، چوب پنبه و مشمع را در دكوراسيون آشپزخانه به كار ببريد.
بهترين كفپوش آشپزخانه

در انتخاب بهترين كفپوش آشپزخانه گزينه هاي زيادي پيش رو داريد. سراميك، لمينيت، پاركت، كاشي، سراميك و فرش كفپوش هايي هستند كه مي‌توانيد براي اين مكان استفاده كنيد. اما چند گزينه مناسب تر به شما پيشنهاد مي‌دهيم. با مجله دلتا همراه باشيد.

فرش

با وجود اينكه فرش در دكوراسيون داخلي ايراني داراي اهميت زيادي است و با طرح هاي زيبا طرفداران پر و پا قرصي دارد، اما انتخاب آن براي كف آشپزخانه مناسب نيست. ممكن است براي پوشاندن كف آشپزخانه كه با كفپوش نامناسب پوشانده شده است از فرش استفاده شود. اكثر آشپزخانه هاي ايراني با سنگ، كاشي يا سراميك پوشش داده شده اند. آشپزخانه محل استراحت و نشستن نيست. موقع كار نياز به راه رفتن و ايستادن داريد، سطح سخت اين سه كفپوش باعث اذيت و آسيب زدن به كمر و كف پا مي‌شود. براي حل اين مشكل تمايل به پهن كردن فرش در كف آشپزخانه افزايش مي‌يابد. با اينكه محل رفت و آمد و ايستادن نرم مي‌شود اما مشكلاتي را نيز به همراه دارد.

روشن است كه فرش داخل آشپزخانه در معرض آلودگي ها و رطوبت فراوان قرار مي‌گيرد. چنانچه ظرف روغن از دستتان رها شود و روي فرش بريزد، شستن آن به راحتي صورت نمي‌گيرد و با هربار شستن كيفيت فرش پايين مي‌آيد. اگر فرش را نشوييد و فقط با دستمال آن را پاك كنيد تا مدت ها بوي نامطبوع در فضاي آشپزخانه مي‌پيچد. به اين شكل خطر بروز بيماري هاي پوستي را به جان خريده ايد.

به دليل وجود آب، روغن و ساير مايعات در اين محيط، استفاده از پاركت و لمينيت انتخاب درستي نيست. علاوه بر صرف هزينه زياد، كفپوش چوبي و پاركت نيازمند مراقبت خاص است. در بعضي از مواقع حتي كاري از دست شما برنمي‌آيد. خالي شدن كتري آب جوش روي پاركت راه بازگشتي ندارد.

چوب پنبه، دوست محيط زيست

شايد تا كنون نمي‌دانستيد به جز سراميك، پاركت، فرش و سنگ گزينه ديگري پيش رو داريد؛ كفپوش چوب پنبه اي. اين كفپوش، از انجام عمليات مختلف روي پوسته درخت بلوط به دست مي‌آيد. پس از آسياب شدن اين ماده را به صورت ورقه درآورده و در كوره مي‌پزند. كفپوش توليد شده از اين روش، براي استفاده در خانه ها و اماكن كم تردد مناسب است.

برداشت پوسته از درختان بالاي 25 سال عمر و طي يك دهه صورت مي‌گيرد. در فرآيند توليد هيچ آسيبي به درختان جوان و نورس وارد نمي‌شود. چوب درختان پس از تراشيدن پوسته توسط دست، دوباره رشد مي‌كند و درخت به حيات خود ادامه مي‌دهد. بنابراين چوب پنبه را دوست محيط زيست مي‌شناسند. كفپوش چوب پنبه اي سطحي لطيف و صاف دارد و داراي رنگ و الگوهاي متنوعي است. اگر از كفپوش چوب پنبه اي استفاده مي‌كنيد بايد مراقب آن باشيد و وسايل را روي آن نكشيد. مراقب چنگال حيوانات خانگي باشيد و ظروف داغ را روي آن قرار ندهيد.

بهترين كفپوش آشپزخانه

وينيل

كفپوش وينيل (PVC) يكي از بهترين انتخاب ها در دكوراسيون داخلي كل خانه و به ويژه آشپزخانه است. در روند ساخت اين كفپوش از ماده اي پلاستيكي به نام پلي وينيل، پي وي سي و فيبر استفاده مي‌شود كه انعطاف و مقاومت بالايي دارند. اگر زيركاري كفپوش وينيل به خوبي صورت گرفته باشد، نتيجه كار داشتن سطحي راحت است.

كفپوش PVC را مي‌توان به راحتي تعمير كرد. تايل هاي آسيب ديده را جدا و بدون آسيب به ساير بخش ها آن را تعويض مي‌كنند. اگر كفپوش وينيل را براي آشپزخانه انتخاب كرديد، از سايش وسايل پلاستيكي با آن خودداري كنيد، زيرا در دراز مدت سبب تغيير رنگ آن خواهد شد.

بهترين كفپوش آشپزخانه

كفپوش مشمع

از جمله شايع ترين كفپوش هايي كه در آشپزخانه ها استفاده مي‌شود، كفپوش مشمع است. اگر در منزل خود پذيراي كودك و يا سالمندان هستيد استفاده از اين كفپوش در سراسر خانه توصيه مي‌شود. اين كفپوش سطحي بسيار نرم دارد و قابل بازيافت است. كفپوش مشمع از اكسيده شدن روغن كتان و سرد شدن با رزين و آرد چوب ساخته مي‌شود. تنوع رنگ بالايي دارد و به هنگام تجزيه شدن آلودگي توليد نمي‌كند. اين كفپوش به راحتي، با چسب به كف زمين چسبانده مي‌شود. اگر كفپوش را در خانه استفاده مي‌كنيد، مراقب پاره شدن آن باشيد.

بهترين كفپوش آشپزخانه


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 8
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۰۷ توسط:deltadecoration :