دكوراسيون دلتا

انواع پرده براي اتاق خواب

پرده‌ها  نسبت به جنس و ضخامتشان، عايق صوتي و گرمايي اند كه اين ويژگي‌ها پرده را  تبديل به گزينه مناسبي براي اتاق خواب مي‌كند تا خوابي آرام‌بخش و بدون  دردسر داشته باشيم.

انواع پرده اتاق خواب

معرفي انواع پرده براي اتاق خواب

اتاق‌خواب  بخش شخصي خانه است و هر فرد علاقه دارد كه آن را با توجه به سليقه خود  دكور و چيدمان كند. اما بايد بگوييم دكوراسيون اصولي اتاق خواب، تنها به  سليقه ما و زيبايي آن وابسته نيست و بايد در كنار اين دو، محيطي آرام‌بخش و  به دور از استرس ايجاد كنيم كه نقش پرده بر تمام اين ويژگي ها، تاثير  دارد. بنابراين در اين نوشتار از مجله دلتا،  انواع پرده براي اتاق خواب را با توجه به ميزان نوري كه از خود عبور  مي‌دهند توضيح خواهيم داد، تا در عين زيبايي، اتاق خوابي آرامش بخش و امن  داشته باشيد.

پرده اتاق خواب

۱. انواع پرده‌هايي كه اغلب نور را از خود عبور مي‌دهند

انواع  پرده‌هايي كه تقريبا تمام نور خورشيد را از خود عبور مي‌دهند، از  پارچه‌هاي نازك و شفافي مانند تور و حرير دوخته مي‌شوند. اين نوع پرده‌ها  براي اتاق خوابي مناسب خواهند بود كه نورگير نيستند، تا در طول روز از طريق  آن‌ها، ميزان نور كافي براي فعاليت‌هاي روزمره وارد محيط شود. اما دقت  كنيد كه با توجه به اين ويژگي، آن‌ها به هيچ ميزان حريم شخصيتان را حفظ  نخواهند كرد و افراد ديگر از بيرون به اتاق خوابتان، ديد خواهند داشت.

انواع پرده اتاق خواب

بنابراين  اگر از اين پرده مي‌خواهيد استفاده كنيد، از پرده آستري كه جنس ضخيم‌تري  دارد، در پشت آن استفاده كنيد. همچنين مي‌توانيد، پرده‌هاي ضخيم‌تري را در  جلوي پرده توري يا حرير به كار ببريد تا در مواقع نياز، جلو ورود نور به  اتاق خواب را بگيرد.

انواع پرده اتاق خواب

۲. انواع پرده‌هايي كه به طور متوسط نور را از خود عبور مي‌دهند

انواع  پرده‌هايي كه ميزان متوسطي از نور را از خود عبور مي‌دهند، از جنس  پارچه‌هاي نيمه شفاف مانند نخ، كتان و ابريشم دوخته مي‌شوند. اين نوع  پرده‌ها نسبت به پارچه‌هاي تور و حرير، ضخامت بيشتري دارند و حريم شخصي را  تا حد بيشتري براي افراد حفظ مي‌كنند. اما به ياد داشته باشيد كه از ميل  پرده‌اي استفاده كنيد كه كنار زدن پرده در آن آسان باشد تا بتوانيد ميزان  نور دلخواه را در طول روز وارد محيط كنيد.

پرده اتاق خواب

پرده‌هاي  نخي به راحتي قابل تميز كردن و شست و شو است. اما پرده‌هاي كتان نسبت به  پرده‌هاي نخي وزن سنگين‌تري دارند و شست و شوي آن‌ها نسبتا سخت‌تر است.  همچنين پرده‌هايي از جنس پارچه ابريشم، پرده‌هاي گران قيمت و لوكسي است كه  جلوه بسيار زيبا و تجملي را به اتاق خواب مي‌دهند. اما در نگهداري اين نوع  پرده بايد دقت كنيد، زيرا به صورت خاص بايد شست و شو شوند.

پرده اتاق خواب

۳. انواع پرده‌هايي كه نور را از خود عبور نمي‌دهند

پرده‌هاي  شيد، كركره‌اي و پرده‌هاي پارچه‌اي كه از جنس پارچه‌هاي بلك اوت، مخمل و  كرباس اند، در هنگام بسته بودن، اجازه عبور هيچ نوري را از خود نمي‌دهند و  حريم شخصي را بيش‌تر از هر نوع پرده ديگري حفظ مي‌كنند. استفاده از اين نوع  پرده‌ها براي افرادي كه هنگام خواب به نور حساسيت دارند، بسيار مناسب  خواهد بود. دقت داشته باشيد كه پرده‌هاي شيد و كركره‌اي قابل تنظيم اند و  در مواقع مختلف مي‌توان ميزان ورود نور طبيعي مورد نياز محيط را، با آن‌ها  كنترل كرد. اما اگر از نوع پارچه‌اي اين پرده‌ها مي‌خواهيد استفاده كنيد،  آن‌ها را روي ميل پرده‌اي نصب كنيد كه كنار زدن و بستن آن‌ها به آساني  انجام گيرد.

انواع پرده اتاق

پرده‌هاي  مخملي علاوه بر حفظ حريم شخصي، عايق گرما است كه آن را تبديل به گزينه  مناسبي در مناطق سردسير مي‌كند. اما توجه داشته باشيد كه شست و شوي آن‌ها  بسيار سخت است.

پرده‌هايي كه از پارچه كرباس دوخته شده‌اند، از نظر بافت و ظاهر بسيار شبيه پرده‌هاي كتان است ولي  ضخامت نسبتا بيشتري دارند. البته كه شست و شوي كرباس بسيار ساده است كه اين  ويژگي آن را تبديل به گزينه مناسبي در محيط‌هاي غير رسمي مانند اتاق خواب  مي‌كند.

پرده اتاق خواب

 

پيشنهاد مطالعه : براي مطالعه بيشتر نوشتار “رازهاي دكوراسيون اتاق‌خواب” را بخوانيد.

همچنين بخوانيد:

طراحي ديوار پشت تخت خواب 

۴ دشمن افسردگي در دكوراسيون 

رنگ بژ در طراحي داخلي 

انواع پرده در دكوراسيون داخلي 

چه رنگ پرده‌اي براي خانه مناسب است؟ 

با مجله دكوراسيون دلتا همراه باشيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۵۱:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :