دكوراسيون دلتا

قوانين چيدمان مبلمان منزل

در اين مطلب، قوانيني را به شما توضيح مي‌دهيم تا ببينيد با دانستن اين نكات، چيدمان مبلمان منزل چقدر كار آساني است.
چيدمان مبلمان منزل
اگر از شما بخواهند چيدمان مبلمان منزل و وسايل در يك اتاق خالي را انجام دهيد و شما قوانين و اصول چيدمان صحيح را ندانيد، اين كار احتمالا برايتان دشوار خواهد بود. نيازي به نگراني نيست؛ زيرا در ادامه اين مطلب مجله دلتا، قوانين مهم را به شما توضيح مي‎دهيم تا ببينيد چيدمان مبلمان منزل چقدر آسان خواهد شد. با ما همراه باشيد.

قانون اول؛ يك نقطه كانوني ايجاد كنيد

در بعضي مواقع نقطه كانوني در خانه شما وجود دارد، مانند پنجره اتاق و يا طاقچه بالاي شومينه. اگر اين نقطه كانوني در خانه وجود ندارد، بايد خودتان آن را ايجاد كنيد. در نشيمن خانه، مناسب‌ترين گزينه، تلويزيون است. بنابراين با توجه به سليقه خود ، يك وسيله را به عنوان نقطه كانوني انتخاب كنيد و با قوانيني كه در ادامه مي‌گوييم، مبلمان را در اطراف آن بچينيد.
چيدمان پذيرايي مدرن

قانون دوم؛ مبل ها را به ديوار نچسبانيد

با توجه به اندازه اتاق، مي‌توان فاصله بين مبل‌ها و ديوارها را تعيين كرد؛ اما دقت كنيد، حتي اگر فضاي اتاق كوچك است، به هيچ وجه مبل‌ها را به ديوار نچسبانيد و چند سانتي‌متري فاصله بين اين دو در نظر بگيريد. بر خلاف باور عموم، اين فاصله كم، فضاي اتاق را بزرگ‌تر جلوه خواهد داد. همچنين اگر اندازه نشيمن خانه بزرگ است، چيدمان بسيار آسان خواهد بود. در اين حالت مبلمان را در مركز اتاق و نزديك به هم بچينيد.

قانون سوم؛ فضاي گفت‌وگو ايجاد كنيد

در چيدمان مبلمان منزل بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه افرادي كه روي مبل نشسته‌اند بايد بتوانند به صورت طبيعي و بدون اين كه به گردنشان فشار آيد و يا با صداي شان را بلند كنند، با يكديگر به گفت‌وگو بنشينند. بنابراين فاصله مبل و صندلي‌ها را طوري بگذاريد كه لازم نباشد كسي صدايش را بلند كند. همچنين اگر نشيمن بزرگي داريد، چندين فضا براي گفت‌وگو ايجاد كنيد.

دكوراسيون پذيرايي

قانون چهارم؛ هنگام چيدمان تعادل را در نظر بگيريد

هميشه بايد به اندازه و مكان قرارگيري وسايل در اتاق دقت كنيد و تمام وسايل بزرگ و يا كوچك را در يك سمت اتاق نچينيد؛ زيرا اين كار حس در هم ريختگي را به افراد خانه منتقل مي‌كند. در ضمن تعادل را در چيدمان مبلمان منزل و شكل آن‌ها رعايت كنيد. براي مثال اگر شكل مبل‌ها داراي خطوط صاف و مستقيم است، يك ميز جلو مبلي گرد در اتاق قرار دهيد.

قانون پنجم؛ مبلمان را طوري بچينيد كه رفت و آمد راحت باشد

از موارد مهم در چيدمان مبلمان منزل، رفت و آمد راحت افراد بين آن‌هاست. چيدمان بايد طوري باشد كه هنگام رفت و آمد با مبلمان برخورد نشود. بنابراين فاصله بين ميز و مبل‌ها را به گونه‌اي تعيين كنيد كه مشكلي براي رفت و آمد، وجود نداشته باشد.

قوانين چيدمان منزل

قانون ششم؛ فرش با اندازه مناسب انتخاب كنيد

اندازه فرش بايد طوري باشد كه تمام كف اتاق را نپوشاند. همچنين فرش آنقدر بايد بزرگ باشد تا مبل‌ها روي آن قرار بگيرند. اين نكته را در نظر بگيريد كه اگر نمي‌توانيد مبل‌ها را به صورت كامل روي فرش بچينيد، حتما پايه‌هاي جلويي آن روي فرش قرار گيرد.

قانون هفتم؛ ميز جلو مبلي بزرگ خريداري كنيد

در اغلب مواقع ميز جلو مبلي بزرگ، بهتر از اندازه كوچك آن است. يك ميز جلو مبلي بزرگ در مركز نشيمن، هم از نظر زيبايي و هم كارايي گزينه‌اي ايده‌آل و فضايي مناسب براي قرار دادن لوازم دكوري و ديگر وسايل است. اگر ميز جلو مبل بزرگ باشد، دسترسي افرادي كه روي مبل نشسته‌اند به ميز راحت‌تر است. البته بايد فضاي كافي براي رفت و آمد در نظر بگيريد. بنابراين بزرگي ميز به اندازه‌اي باشد كه بين ميز و مبل حداقل ۴۵ سانتي‌متر فضا براي رفت و آمد داشته باشيم.

چيدمان مبل سلطنتي

قانون هشتم؛ چيدمان مناسب ميزها در كنار مبل

مبل و صندلي‌ها بايد دسترسي آسان به ميزهاي كناري يا ميز جلو مبل را داشته باشند. ميزها نبايد به گونه‌اي باشند كه افراد مجبور شوند براي قرار دادن يا برداشتن فنجان، از جايشان بلند شوند. همچنين اين نكات را در ارتفاع ميز در نظر داشته باشيد:

  • ميزهاي كناري بهتر است كه ارتفاعي برابر با دسته‌هاي مبل يا صندلي داشته باشند. اگر ميزي با اين ارتفاع پيدا نكرديد، ميزهايي كه كوتاه‌تر از دسته مبل هستند، مناسب‌تر از ميزهاي بلند است.
  • ارتفاع ميز جلو مبل بهتر است با ارتفاع نشيمن مبل يا صندلي، برابر يا كوتاه‌تر باشد.

قانون نهم؛ از منابع نوري مختلف استفاده كنيد

نور يكي از مهم‌ترين عناصر در دكوراسيون خانه است كه اغلب افراد از آن غافل هستند. هميشه از تركيب لوستر، آباژور ايستاده و روميزي در اتاق استفاده كنيد. آباژورهاي ايستاده را در پشت و كنار مبل‌ها و آباژورهاي روميزي را روي ميزهاي كناري و طاقچه‌ها قرار دهيد. منابع نوري بايد در سطوح مختلف قرار بگيرند تا در فضاي اتاق تعادل ايجاد كنند.

نحوه چيدمان مبل

قانون دهم؛ آثار هنري با اندازه مناسب به ديوار آويزان كنيد

آثار هنري كه به ديوار آويزان مي‌كنيد، چه تابلو نقاشي باشند و چه آينه، بايد با قاعده قرار داده شوند و با مبلمان اتاق تناسب داشته باشند. براي مثال تابلوهاي باريك را پشت مبل قرار ندهيد. به جاي آن از تابلوهاي بزرگي كه طولشان حدود دو سوم طول مبل است و يا از مجموعه‌اي از تابلوهاي كوچك، استفاده كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۸:۰۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :