دكوراسيون دلتا

تخريب ساختمان به علت فرسودگي

در اكثر شهرها خصوصا شهرهاي بزرگي مانند تهران در سال‌هاي گذشته شاهد املاك قديمي زيادي بوده ايم كه به تعبيري به خانه‌هاي كلنگي معروف اند و امروزه به دلايل مختلفي از جمله فرسودگي؛ تخريب و ساختمان‌هاي جديد جايگزين آنها مي‌شوند.

قانون بازسازي ساختمان

با افزايش جمعيت و مهاجرت روز افزون به كلان شهرها و نياز بشر به مكان زندگي و سكونت،ساخت و ساز نيز افزايش مي يابد. اما بسياري از اين نوع ساخت و سازها اصولي نبوده و يا با گذشت چند دهه از ساخت آن دچار فرسودگي مي‌شوند. اين عامل مهم مي‌تواند باعث شود كه با كوچكترين زمين لرزه و يا اتفاق‌هاي ديگري، ساختمان آسيب جدي ببيند و يا تبديل به آوار شود و صدمات جبران‌ناپذيري براي ساكنين آن به بار آورد. همچنين بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهري، مناطقي از شهرند كه طي سال‌هاي گذشته، عناصر تشكيل‌دهنده آن اعم از تاسيسات بنا، خيابان‌ها، دسترسي و … دچار فرسودگي شده باشد. به همين منظور در اين نوشتار به موضوع تخريب به علت فرسودگي و قانون بازسازي ساختمان پرداخته شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشيد.

فرسودگي ساختمان

در اكثر شهرها خصوصا شهرهاي بزرگي مانند تهران در سال‌هاي گذشته شاهد املاك قديمي زيادي بوده ايم و به تعبيري به خانه‌هاي كلنگي معروف اند كه امروزه به دلايل مختلفي از جمله فرسودگي تخريب و ساختمان‌هاي جديد جايگزين آنها مي‌شوند. دارندگان ملك‌هاي قديمي و فرسوده در صورتي كه ملكشان جزء املاك فرسوده  يا بناي آن‌ها در منطقه بافت فرسوده شهري قرار گرفته باشد، واجد شرايط دريافت وام بافت فرسوده محسوب مي‎شوند.

بازسازي ساختمان

قانون بازسازي ساختمان

  • گام اول براي بازسازي و يا تخريب ملك فرسوده دريافت مجوز تخريب از شهرداري است.
  • تمام عمليات اجرايي ساختمان بايد تحت نظر يك مهندس ناظر كه نامش در پروانه قيد مي‌شود، انجام شود.
  • مالكان منازل مسكوني كه قصد تخريب و نوسازي دارند، بدون اخذ پروانه، حق تخريب بنا را ندارند.
  • حضور مهندسان ناظر براي اجراي عمليات تخريب، ضروري است. زيرا مهندسان ناظر در امر تخريب بنا، داراي مهارت و تخصص لازم هستند. بنابراين اگر تخريب بدون اصول و ضوابط آن و به دور از نظارت و دستور مهندسان انجام شود، خطر آفرين بوده و ممكن است خسارتي به ساختمان‌هاي مجاور و شهروندان آن نواحي ايجاد كند.
  • در ساختمان‌هاي كه ساكنين آن متعدد بوده بعضي از سكنه آن حاضر به تخريب و نوسازي نبوده كه در اين موارد بايد از طريق دادگاه حقوقي او را به تخريب و نوسازي ملزم كرد. در اين موارد، دادگاه با ارجاع امر به كارشناس دادگستري راه وساختمان در صورتي كه ملك استحكام لازم را نداشته باشد حكم به تخريب و نوسازي ميدهد

مدارك لازم براي بازسازي و تخريب ملك

مدارك مورد نياز براي دريافت پروانه تخريب و نوسازي عبارتست از:

۱. اصل و كپي سند، بنچاق (در صورتي كه سند تفكيك شده است)، صورت‌مجلس و نقشه تفكيكي

۲. اصل و كپي شناسنامه مالك يا وكيل قانوني به همراه وكالت‌نامه رسمي

۳. اصل و كپي فيش نوسازي

۴. اصل و كپي قبض‌هاي آب، برق، گاز و تلفن

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با شرايط و ضوابط تغيير در نماي ساختمان “تغيير در نماي ساختمان و قوانين آن” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۴۶:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :