دكوراسيون دلتا

ديفن باخيا ؛ گياه سمي و بي خطر

 0
ديفن باخيا گياهي سمي است كه خطرناك نيست. به شرط آن كه مراقب باشيد آن را كجا قرار مي‌دهيد.
ديفن باخيا

ديفن باخيا

ديفن باخيا گلي از خانواده شيپوريان است كه زادگاهش به برزيل مي‌رسد. ديفن باخيا از گل هاي آپارتمانيِ مقاوم و هميشه سبز محسوب مي‌شود. شرايط نگهداري اين گياه بسيار ساده است، به همين دليل با وجود سمي بودن، محبوبيت بالايي دارد. در اين مطلب مجله دلتا اين گل را به شما معرفي مي‌كنيم.

چنان چه شرايط مطلوب را براي ادامه حيات ديفن باخيا تضمين كنيد، مي‌تواند به ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتي متر رشد كند. اما در محيط هاي آپارتماني و خانگي، رشد آن در حدود ۷۰ سانتي متر است.

ديفن باخيا، برگ هاي پهن و نازك دارد. برگ هاي آن به رنگ هاي سبز يا ابلق سبز و كرم رنگ است. ساقه هاي آن نرم و ضخيم هستند. برگ هاي اين گياه در شرايط مطلوب به طور مرتب رشد مي‌كنند و جوانه مي‌دهند. برگ هاي بالايي كه نور بيش تري دريافت مي‌كنند بزرگ تر و برگ هاي زيرين ريز تر هستند. معمولا روي هر ساقه يك برگ وجود دارد. ساقه ها در پايين به تنه اي سخت منتهي مي‌شوند.

ديفن باخيا سمي

ديفن باخيا سمي

وجود گياهان داخل منزل، سبب ايجاد شادابي و سرزندگي مي‌شود. استرس و اضطراب را كاهش مي‌دهد. رنگ برگ و گل ها نمايي منحصر به فرد ايجاد مي‌كند. اما ممكن است با شنيدنِ سمي بودن گل ديفن باخيا، از نگهداري آن در منزل خودداري كنيد. بايد به شما بگوييم كه اين گياه بي آزار است. برگ هاي سمي آن فقط در صورتي كه جويده يا بلعيده شوند سمي و بسيار خطرناك است. بنابراين اگر در خانه كودك داريد يا از حيوانات خانگي نگهداري مي‌كنيد بايد گلدان را دور از دسترس آن ها قرار دهيد.

شرايط نگهداري ديفن باخيا

شرايط نگهداري ديفن باخيا

ديفن باخيا به هواي تازه نياز دارد. هر دو هفته يك بار، براي دريافت اكسيژن، برگ هاي آن را با اسفنجِ مرطوب، تميز و گرد و خاك را از روي آن به آرامي پاك كنيد. مانند تمام گياهان، چهار عامل اصلي در سلامت و رشد گياه اهميت دارد.

  • نور

  • ديفن باخيا گياهي سايه دوست است كه نور مستقيم خورشيد به برگ هاي آن آسيب مي‌زند و در نهايت به خشك شدن گياه منجر مي‌شود. ديفن باخيا را دور تر از پنجره قرار دهيد، اما آن را در تاريكي مطلق قرار ندهيد. اگر نور كافي به گياه نرسد، براي رسيدن به نور و دريافت مواد مغذي ساقه هاي آن بيش از حد رشد مي‌كنند.
  • دما

  • ديفن باخيا سرما را ترجيح مي‌دهد و دماي ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتي گراد را تحمل مي‌كند. ممكن است دماهاي كمي پايين تر را براي مدتي تحمل كند ولي برگ هاي آن دچار ريزش مي‌شوند. در فصل تابستان كه هوا گرم است، به صورت روزانه روي برگ ها را آبپاشي و رطوبت لازم را براي آن تامين كنيد.
  • آبياري

  • از آب بدون املاحي، آبي كه جوشيده شده و خنك شده، براي آبياري ديفن باخيا استفاده كنيد. در فصل هاي سرد، يك هفته در ميان و در شش ماه اول سال هفته اي دو مرتبه اين گياه را آبياري كنيد.
  • خاك

  • مخلوطي از كود حيواني، خاك برگ، كاه و ماسه براي خاك ديفن باخيا، مناسب است. آب بايد به خوبي از سطح خاك عبور كند تا ريشه گياه دچار پوسيدگي نشود.

ديفِن باخيا؛ تكثير

تكثير ديفن باخيا

گياه ديفن باخيا، به روش هاي مختلفي ازدياد پيدا مي‌كند. مي‌توانيد با گرفتن قلمه هاي ۵ سانتي متري كه حداقل يك جوانه دارند، اين گل را تكثير كنيد. قلمه را از ساقه جدا سازيد. آن را در سايه نگه داريد. پس از دو روز آن را درون كوكوپيت قرار دهيد.

علت زرد شدن ديفِن باخيا

علت زرد شدن ديفن باخيا

يكي از بيماري هاي شايع در اين گياه، زرد شدن ديفن باخيا و بستنِ تار عنكبوت زير برگ هاي آن است. علت اين بيماري، وجود كنه قرمز روي گياه است كه با سم پاشي برطرف مي‌شود. دماي زياد نيز برگ هاي اين گل را زرد مي‌كند و باعث ريزش آن مي‌شود. در چنين حالتي نياز است جاي آن را تغيير دهيد و به محلي خنك تر منتقل كنيد.

براي آشنايي بيش‌تر با گياهان خانگي مي‌توانيد مطلب “آشنايي با گل هاي آپارتماني ؛ معرفي ۳ گياه آپارتماني” را مطالعه كنيد.


برچسب: خريد آپارتمان در تهران، اجاره آپارتمان در تهران، دلتا، املاك دلتا، مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۷:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :