دكوراسيون دلتا

مدل روتختي ، تعيين كننده هويت دكوراسيون

در اولين نگاه به اتاق خواب، چيزي كه برشما تاثير گذاشته و به خود جذب مي‌كند، روتختي است.
اتاق خواب عروس

روتختي

خواب راحت، علاوه بر اينكه به تشك مناسب، فضاي آرام و دماي مناسب نياز دارد، به رو انداز مناسب نيز وابسته است. در گذشته از پارچه هاي سفيد يا پتو به عنوان رو انداز استفاده مي‌شد. اما با تغيير سليقه افراد و گرايش به داشتن دكوراسيون داخلي منحصر به فرد، تنوع در رنگ و طرح پارچه ها نيز گسترش يافته است. روتختي به عنوان مدرن ترين رو انداز شناخته مي‌شود و مدل روتختي جلوه زيبايي به فضاي اتاق خواب مي‌بخشد. در اين بخش از مجله دلتا ويژگي هاي روتختي مناسب را با هم مرور مي‌كنيم.

كيفيت رو تختي

هرچه تار و پود روتختي بيش تر باشد، راحت تر است. اما به شرطي كه در توليد آن، به جاي نخ، از پلاستيك استفاده نشود. البته معمولا روتختي ها پس از شست و شو، نرم تر مي‌شوند. روتختي از الياف مختلفي از جمله كتان، ساتن، تور، پشم، نخ و پنبه توليد مي‌شود. راحت ترين روتختي ها از جنس كتان هستند. جالب است بدانيد جنس روتختي روي طرح آن نيز تاثير گذار است. بعضي از پارچه ها به خوبي رنگ مي‌گيرند، در حاليكه دسته اي ديگر در برابر رنگ پذيري مقاوم هستند.

اتاق خواب عروس

تغيير دكوراسيون با تعويض روتختي

نيازي به تغيير كل دكوراسيون نداريد. با انجام دادن چند حركت ساده، نماي اتاق را تغيير دهيد. اگر بخواهيم براي ايجاد تحول در دكور اتاق، فقط به يك تغيير اكتفا كنيم، به تعويض رو تختي و افزودن چند كوسن يا بالشت هاي روي تخت اشاره مي‌كنيم. وجود رنگ، ويژگي هاي منحصر به فردِ آن را در فضا القا  و اتاق را دگرگون مي‌كند. براي مثال افزودن يك روتختي صورتي به اتاقي سفيد، بدون تغيير ساير لوازم و اجزا، يكنواختي را از بين مي‌برد و به اتاق روح مي‌بخشد.

علاوه بر اين، وجودِ چند كوسن كه با در نظر گرفتن رنگ و طرحِ دكوراسيون، به طرزي هوشمندانه روي تخت گذاشته شده اند، فضاي اتاق را گرم تر نمايش مي‌دهد. بالشت هاي كاربردي كه شب ها براي خوابيدن از آن ها استفاده مي‌كنيد، مي‌توانند به زيبايي فضا نيز كمك كنند. كوسن ها براي تزيين استفاده مي‌شوند و هنگام نشستن روي تخت، به راحتيِ شما اضافه مي‌كنند. براي داشتن فضايي دوستانه و گرم، كوسن هاي رنگي را روي تخت قرار دهيد.

اگر تنوع را دوست داريد و مي‌خواهيد زود به زود دكوراسيون خانه را تغيير دهيد، رو تختي دو رو تهيه كنيد. اين روتختي ها به گونه اي دوخته مي‌شوند كه از دو طرف آن ها مي‌شود استفاده كرد و هر روي آن رنگ و طرح متفاوتي دارد.

روتختي كلاسيك

روتختي هاي بافت، گل دار، ساتن و گلدوزي شده براي دكوراسيون كلاسيك مناسب هستند. در اين دكوراسيون روكش بالشت با روتختي همسان است. معمولا دكوراسيون اتاق خواب عروس، با روتختي هاي توري و دو نفره چيدمان مي‌شود. چنانچه از روتختي هاي كلاسيك استفاده مي‌كنيد بايد بدانيد اين مدل، گرما را در خود حفظ مي‌كند و نسبت به ساير مدل ها سنگين تر است. بنابراين بهتر كه از ملحفه يا پتو به عنوان رو انداز استفاده كنيد.

اتاق خواب عروس

روتختي مدرن

طرح هاي ساده، اشكال هندسي، تك رنگ و كوتاه از ويژگي روتختي هاي مدرن است. نسبت به انواع كلاسيك، سبك تر هستند و گزينه مناسبي براي سبك هاي دكوراسيون گوناگون محسوب مي‌شوند. رو تختي مدرن وزن سبكي دارد و ابعاد آن نسبت به انواع كلاسيك كوچك تر است. مي‌توانيد از روتختي مدرن به عنوان رو انداز نيز بهره ببريد.

براي القاي حس آرامش در فضاي اتاق خواب، رنگ روتختي بايد ملايم و روشن باشد. رنگ هاي تند باعث تحريك اعصاب مي‌شوند و بهتر است اين رنگ ها را به بيرون از اتاق استراحت منتقل كنيد. براي فرار از يكنواختي و كسل كنندگي، از تركيب چند رنگ بهره ببريد.

انتخاب طرح و مدل روتختي امري كاملا سليقه اي است. اما در نظر داشتن چند نكته به داشتن انتخابي بهتر كمك مي‌كند. الگوهاي بزرگ و شلوغ، فضا را كوچك تر جلوه مي‌دهند. بنابراين براي جلوگيري از ايجاد فضايي دلگير و احساس خفگي، از آن ها در اتاق خواب هاي كوچك استفاده نكنيد.

شست و شوي روتختي

براي شستن روتختي از آب داغ استفاده نكنيد، زيرا سبب آسيب زدن به بافت پارچه مي‌شود و كيفيت خود را از دست مي‌دهد. دماي مناسب براي جلوگيري از آسيب زدن به روتختي 30 تا 40 درجه سانتي گراد است.

موارد بيان شده نكاتي كلي هستند كه با توجه به سليقه و سبك دكوراسيون مورد نظر خود مي‌توانيد اين قوانينِ نانوشته را بشكنيد و مدل روتختي اتاق خواب خود را آن گونه كه دوست داريد انتخاب كنيد.

 

با توجه به مطالب بيان شده، روتختي مناسبي تهيه و دكوراسيون اتاق خواب را متحول كنيد. نظرات خود را در اين مورد، با ما در ميان بگذرانيد.

همچنين بخوانيد:

سرويس خواب مدرن در اتاق خواب ايراني!

ايده هاي بافتني براي اتاق كودك

5 ايده دكوراسيون براي روشن شدن اتاق تاريك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۷:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :