دكوراسيون دلتا

موكت ؛ كفپوش محبوب خانه هاي ايراني

پا به عنوان قلب دوم شناخته مي‌شود و محافظت از آن در برابر آسيب ها، ضروري است. موكت گرما را در كف حفظ مي‌كند و باعث مي‌شود هنگام راه رفتن احساس خوبي داشته باشيد.

موكت

يكي از كفپوش هاي مناسب براي پوشاندن سطح زمين در دكوراسيون داخلي خانه هاي ايراني، موكت است. بعد از فرش، پر طرفدارترين انتخابي است كه افراد مي‌توانند داشته باشند. وجود موكت به فضاي خانه گرما مي‌بخشد. موكت به دليل تنوع رنگ و طرح گزينه اي مناسب براي پوشش كف اتاق است. لازم است هنگام انتخاب رنگ، طرح و جنس چند نكته را مد نظر قرار دهيد تا بهترين گزينه را به خانه آوريد. در اين بخش از مجله دلتا، شما را راهنمايي مي‌كنيم.

انواع موكت

موكت ها از لحاظ پرز به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ انواع پرز بلند و كوتاه. موكت هاي پرز بلند، به فرش شباهت دارند، نرم و راحت هستند. گرما را در خود حفظ مي‌كنند و براي پوشش كف خانه هاي مناطق سردسيري، اتاق خواب و اتاق كودكان استفاده مي‌شود.

موكت هايي كه بافتِ پرز در آن ها كوتاه است به اسم كبريتي نيز شناخته مي‌شود. اين نوع قيمت پايين تر اما مقاومت بالايي دارد. براي پوشش سطح زمين در منازل، مكان هاي عمومي مانند سينما، ورودي و لابي آپارتمان ها، كتابخانه و بخش هاي پر تردد به كار برده مي‌شود.

انتخاب موكت

پاكيزگي و نظم در دكوراسيون داخلي منازل نسبت به زيبايي اولويت دارد. موكت مناسب براي خانه، بايد به راحتي قابل شست و شو باشد و بتوان آن را جارو كشيد تا گرد و خاك و انواع آلودگي ها از سطح آن زدوده شود. نظافت موكت هاي پرز بلند به سختي انجام مي‌شود. بنابراين آن ها را در قسمتي از خانه پهن كنيد كه احتمال آلودگي آن كم تر است.

مقاومت و طول عمر موكت به عواملي مثل جنس، محل استفاده و ضخافت آن بستگي دارد كه بر كيفيت آن تاثير ‌گذارند. در توليد موكت از الياف پلي استر، فيبر نايلوني و پشمي استفاده مي‌شود.

كفپوش

موكت در دكوراسيون داخلي

يكي از اولين گزينه هايي كه هنگام تغيير دكوراسيون داخلي به ذهن افراد مي‌رسد استفاده از كفپوش يا تغييرآن است. تنوع در كيفيت، سبب  تفاوت در قيمت اين محصول شده است كه با توجه به بودجه خود مي‌توانيد موكتي مناسب تهيه كنيد. كفپوش و سقف، دو بخش وسيع و سطحي افقي در خانه هستند كه نقش مهمي در دكوراسيون داخلي و تاثير مستقيم بر هويت فضا دارند. وجود طرح هاي برجسته در بافت موكت، باعث كوچك ديده شدن فضا مي‌شود، بنابراين انواع طرح دار براي فضاهاي بزرگ مناسب است.

نيازي نيست رنگ كفپوش، حتما از رنگ هاي موجود در دكوراسيون انتخاب شود، رنگي را به طور مستقل براي آن انتخاب و پالت رنگي چيدمان را تكميل كنيد،اما اگر هم چنان مي‌خواهيد پيوستگي در فضا ايجاد شود، روي يك يا دو كوسن طرح يا رنگِ موكت را انعكاس دهيد.

تناسب در چيدمان

تمام لوازم منزل بايد با توجه به سبك دكوراسيون و متناسب با ساير رنگ هاي موجود انتخاب شوند. نوع، طرح و رنگِ موكت نيز از اين قاعده مستثنا نيست. براي اتاق هاي كوچك سراغ كفپوش هايي به رنگ خنثي و روشن برويد و نمونه ساده آن را انتخاب كنيد. اگر ديوارها را با كاغذ ديواري تيره پوشانده يا خانه را با رنگ هاي پر رنگ نقاشي كرده ايد براي ايجاد تعادل، سقف و كفپوش را از ميان رنگ هاي روشن انتخاب كنيد.

چنانچه سرويس مبلمان شما از جنس استيل و كلاسيك است، يا مبلي پر طرح و نقش داريد، بايد موكتي ساده، تك رنگ و پرز كوتاه انتخاب كنيد تا فضا شلوغ نشود. در چيدماني پر طرح و رنگ كه تناسب رعايت نشده است، عناصر موجود در دكوراسيون هويت خود را از دست مي‌دهند و محو مي‌شوند. موكت هاي پر رنگ و پرز بلند در خانه هايي به سبك مينيمال يا تك رنگ (مونوكروم) به كمك شما مي‌آيد و فضا را از يكنواختي و سردي خارج مي‌كند.

با اميد به اينكه اين مطلب در انتخاب موكت مناسب به شما كمك كرده باشد. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :