دكوراسيون دلتا

بامبو ، گياهِ خوش شانسي در خانه

عده اي معتقدند وجود تعداد فرد از ساقه هاي بامبو در منزل، براي ساكنان شانس مي‌آورد. شايد اين يك خرافه باشد، اما قطعا با وجود بامبو در خانه حس و حال خوبي خواهيد داشت.
بامبو

وجود گل هاي آپارتماني در خانه به يكي از ضرورت هاي زندگي تبديل شده است. گياهان، سرسبزي و نشاط را به خانه هديه مي‌دهند و هوا را تصفيه مي‌كنند. بامبو ، يكي از مقاوم ترين گل هاي خانگي است كه به پاكسازي هوا كمك مي‌كند و به مراقبت زيادي احتياج ندارد. با مجله دلتا همراه و با اين گياه بيش تر آشنا شويد.

بامبو

بامبو با نام خيزران نيز شناخته مي‌شود. ساقه هاي آن شبيه به درخت است و مي‌تواند در زيستگاه طبيعي خود، مناطق گرمسيري، تا 1 و نيم متر رشد كند. قطر ساقه 1 الي 4 سانتي متر و برگ هاي آن از 15 تا 25 سانتي متر متغيير است. گياه بامبو، گلي علفي و چوبي شناخته مي‌شود. وجود ريشه هاي اين گل در خاك، به ترميم آن كمك مي‌كند. اما بيش تر مواقع در آب به حيات خود ادامه مي‌دهد.

بامبو

روش پيچاندن بامبو

ساقه هاي بامبو انعطاف پذير هستند و به كمك نورپردازي هاي مصنوعي مي‌توانيد به ساقه ها شكل دهيد و آن را از حالت صاف به شكل فنر در آوريد. از لامپ هاي هالوژني كمك بگيريد. به مدت چند روز گياه را در مكاني تاريك قرار دهيد و بدون وقفه، از يك جهت خاص به آن نور بتابانيد. خواهيد ديد ساقه ها به سمت نور حركت مي‌كنند و شكل مي‌گيرند. پس از چند روز جهت نور را تغيير دهيد. زماني كه فرم دلخواه را پيدا كرد، به صورت طبيعي آن را نور دهي كنيد.

بامبو

نگهداري بامبو

بامبو گياهي سازگار است و نگهداري از آن شرايط سختي ندارد. مانند تمام گياهان بايد به شرايط دمايي، نور، آب و كود دهي آن توجه كنيد تا گياهي سرحال و شاداب داشته باشيد.

نور؛ بامبو گلي سايه دوست است كه در مناطقي با نور كم نيز به حيات خود ادامه مي‌دهد. اما در آن صورت رشد نمي‌كند يا رشد آن بسيار ناچيز خواهد بود. نور مناسب براي اين گياه نور غير مستقيم خورشيد است. گلدان گل را 3 الي 4 متر دورتر از پنجره قرار دهيد تا نور خورشيد، برگ هاي سبز آن را نسوزاند.

آب؛ همان طور كه اشاره شد اين گياه بسيار منعطف است و در خاك نيز رشد مي‌يابد. اما بهترين حالت براي نگهداري از بامبو، قرار دادن آن در آب است. بهتر است 10 الي 20 سانتي متر از ساقه گياه درون آب قرار بگيرد. آب بدون كلر و فلورايد براي بامبو مناسب است. تعويض آب، هر 2 هفته يك بار كافي است.

دما؛ اين گل در دماي 18 تا 22 درجه سانتي گراد سرحال و شاداب است، دماهايي پايين تر يا بالاتر از اين مقدار، موجب آسيب ديدن بافت هاي اين گياه مي‌شود.

كود دهي؛ گياه بامبو براي رشد و تقويت به كودهاي محلول در آب نياز دارد. كودهاي قطره اي اين گل در بازار موجود است.

بامبو

تكثير بامبو

اين گياه را مي‌توانيد به راحتي در منزل تكثير كنيد. قسمت هاي بالايي ساقه را به اندازه 20 سانتي متر بدون نگراني هرس كنيد. بامبو به رشد خود ادامه خواهد داد. بخش هاي هرس شده را داخل آب قرار دهيد و شرايط مناسب را براي آن ايجاد كنيد. براي اطمينان از ريشه زايي، از محلول هاي مخصوص ريشه دهي استفاده كنيد.

وجود اين گل در دكوراسيون خانه

بامبو را به صورت تك شاخه، يا چند شاخه اي مي‌توانيد در دكوراسيون داخلي خانه استفاده كنيد. گلدان هاي بلند را براي اين گياهِ دوست داشتني در نظر بگيريد و آن را روي كنسول يا اپن آشپزخانه قرار دهيد. زماني كه بامبو رشد كرد و ارتفاع آن افزايش يافت، آن را بين مبل ها، كنار تخت يا گوشه اي از خانه كه دماي مناسبي دارد قرار دهيد.

گياه بامبو با ماهي فايتر، كه يك ماهي آكواريومي است، هم زيستي مسالمت آميزي دارد. مي‌توانيد يك ماهي فايتر زيبا را درون گلدان شيشه اي در مجاورت اين گياه قرار دهيد و از اين دو موجود زنده در خانه نگهداري كنيد.

  • اگر در خانه كودك داريد يا از حيوانات خانگي نگه داري مي‌كنيد، توجه داشته باشيد برگ هاي بامبو سمي است. آن را در ارتفاع مناسبي قرار دهيد.

اميدواريم مطلب فوق مورد پسند شما قرار گرفته باشد. نظرات خود را با ما در ميان بگذرايد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

رنگ قرمز در دكوراسيون آتش به پا مي كند


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۸:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :