دكوراسيون دلتا

مقابله با آلودگي هوا در فضاي منزل

در روزهايي كه آلودگي هوا به اوج خود مي‌رسد، با استفاده از راه كارهايي ساده، هواي محيط داخلي خانه را پاكيزه نگه داريد.
آلودگي هوا

اين روزها صحبت از آلودگي هوا زياد به ميان مي‌آيد. با سرد شدن هوا، پديده وارونگي دما رخ مي‌دهد كه در نتيجه سبب افزايش آلودگي هوا مي‌شود. شايد با شنيدن اصطلاحِ “آلودگي هوا” تصويري از كوچه و خيابان در ذهن شما نقش ببندد. اما آلودگي هوا در محيط هاي بسته، مانند خانه و محل كار نيز وجود دارد. زمان زيادي از روز را در اين محيط ها مي‌گذرانيم، استراحت مي‌كنيم و حتي مي‌خوابيم. بنابراين براي مقابله با معضلِ آلودگي هوا، بايد چاره اي انديشيد. تميز نگه داشتن هواي داخل خانه، خودرو و محل كار براي سلامتي همه ضروري است. با هم چند روش براي پاكسازي هواي داخل ساختمان را بررسي مي‌كنيم تا بتوانيد با خيال راحت درون خانه احساس آرامش كنيد. با مجله دلتا همراه شويد.

مواد شوينده خانگي

مواد شيميايي شوينده يكي از عواملي هستند كه موجب آلودگي هوا در داخل خانه مي‌شوند. اين مواد بخار و گاز ايجاد مي‌كنند كه علاوه بر پوست، روي سيستم تنفس، ريه، بيني و دهان شما نيز تاثير منفي مي‌گذارند. افرادي كه ريه هاي حساسي دارند، مانند بيماران مبتلا به آسم يا سينوزيت، علائم وجود اين گازها را حس مي‌كنند. بخارات حاصل از مواد شيميايي باعث ايجاد التهاب مي‌شوند و تنفس را سخت ميكنند.

به جاي استفاده از اين مواد كه آلرژي زا نيز هستند، بهتر است براي شست و شوي كف‌پوش، ديوار و ظروف از دستمال هاي مرطوب يا مواد غير اسيدي استفاده كنيد.

آلودگي هوا

فيلتر تصفيه هوا

باز كردن در و پنجره و گردش هوا در تمام فصول سال، به خصوص روزهاي آلوده، ممكن نيست و سبب بروز بيماري و آلرژي مي‌شود. به شما پيشنهاد مي‌كنيم از دستگاه هاي تصفيه هوا استفاده كنيد و به طور مرتب از لحاظ سلامت دستگاه را مورد بررسي قرار دهيد. با توجه به ابعاد خانه بايد دستگاهي را انتخاب كنيد كه بتواند بخش هاي مورد نظر را پوشش دهد. فيلترهاي كافي براي تصفيه هوا داشته باشد و رطوبت مناسب را در هوا توليد كند.

گياهان آپارتماني

وجود گل و گياه علاوه بر اينكه حس خوبي در افراد به وجود مي‌آورد و به فضا رنگ مي‌بخشد، به تصفيه هواي آلوده نيز كمك مي‌كند. گياهاني مانند بامبو، سانسوريا، پاپيتال و گل گندمي سموم را كاهش مي‌دهند و اكسيژن توليد مي‌كنند. گل هاي آپارتماني را در جاي مناسبي قرار دهيد و به خوبي از آن ها نگهداري كنيد، تا سبب داشتن هوايي مطلوب در خانه شوند.

استعمال دخانيات

طبق اعلام متخصصان، استعمال دخانيات در فضاهاي بسته و منازل از مهم ترين عوامل آلودگي محسوب مي‌شود. گاز و ذرات باقي‌مانده حاصل از دود سيگار روي لوازم رسوب مي‌كند و خطرات زيادي را براي سلامتي به وجود مي‌آورد. در اتاق هايي كه فرش، پارچه و مبلمان بيش تري وجود دارد، دود سيگار داخلي بافت آن ها نفوذ مي‌كند. در خانه هايي كه كودكان زندگي مي‌كنند ريسك اين خطرات بالاتر است. زيرا كودكان روي زمين مي‌نشينند و بازي مي‌كنند. هم چنين بيماران قلبي و ريوي نبايد در معرض دود سيگار قرار بگيرند. به دودي كه روي لوازم مي‌نشيند، “دود دست سوم” مي‌گويند. سيگار كشيدن را متوقف كنيد و از افراد سيگاري بخواهيد داخل منزل سيگار نكشند.

آلودگي هوا

نكات ايمن سازي

براي پايين آوردن آلودگي هاي داخلي اقدامات زير به شما كمك خواهد كرد:

  • شمع هاي معطر را در جعبه نگه داريد.
  • مطمئن شويد هواكش سرويس بهداشتي و آشپزخانه به درستي كار مي‌كند.
  • ملحفه و روكش ها را هر هفته با آب داغ بشوييد.
  • كف زمين و ساير سطوح را روزانه جارو بكشيد و گردگيري كنيد.
  • كفش را خارج از خانه در بياوريد و پادري را به طور مرتب شست و شو دهيد.
  • براي جلو گيري از نشت آفات زباله ها را در سطل مخصوص در بسته نگهداري كنيد.
  • در صورت امكان موكت و فرش را جمع كنيد و هر روز كف خانه را تي بكشيد.

 

اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد. پيشنهاد مي‌كنيم براي حفظ سلامتي خود در دوران آلودگي هوا، و آشنايي با خوراكي هايي كه به حفظ سلامت شما كمك مي‌كنند مطلب بهترين خوراكي هاي ضد آلودگي هوا  را نيز مطالعه بفرماييد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

رنگ قرمز در دكوراسيون آتش به پا مي كند


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۳:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :