دكوراسيون دلتا

پتينه ديوار ، ايده اي جذاب براي بازسازي خانه

پتينه نوعي نقاشي روي ديوار است كه مي‌توانيد هر چند بار كه دوست داريد آن را بازسازي و در نماي ديوار تغيير ايجاد كنيد.
پتينه ديوار

اگر به فكر بازسازي يا تغيير دكوراسيون خانه هستيد، اما نمي‌خواهيد زياد هزينه كنيد و به دنبال راهي سريع مي‌گرديد، پيشنهاد ما به شما، تزيين ديوار پذيرايي يا اتاق ها با  پتينه ديوار است. با مجله دلتا همراه شويد.

پتينه ديوار

پتينه يك هنر است و به مجموعه كارهايي گفته مي‌شود كه براي ايجاد جلوه اي كهنه و فرسوده اي روي وسايل تزييني، اجسام يا ديوار صورت مي‌گيرد. در پتينه كاري با استفاده از رنگ هاي دكوراتيو از جمله تيره و روشن، سطح اشيا را با بافت هاي نازكي به شكل زنگ زده، پوسيده، مات و ترك خورده مي‌پوشانند. پتينه كاري روي اجسام چوبي، فلزي، سنگي، مس و بسياري از مواد ديگر صورت مي‌گيرد. پتينه كاري در نقاشي ساختمان نيز كاربرد دارد و به دليل نماي منحصر به فردي كه در دكوراسيون خانه به وجود مي‌آورد، محبوبيت زيادي پيدا كرده است.

پتينه كاري

در پتينه كاري ساده بخش هايي از ديوار، به خصوص قسمت هاي گوشه و مرزهاي آن با پنجره، فرسوده به نظر مي‌رسد، مانند برگه هاي زرد و كاهي يك كتاب قديمي. پتينه روي زمينه اي تك رنگ انجام مي‌شود. رنگ هاي روغني، پلاستيكي، اكريليك و گچ زيرساخت هاي مناسبي براي شروع پتينه كاري مي‌باشند. طرح هاي پتينه داراي دو حالتِ تخت يا برجسته هستند. پتينه به صورت هاي گوناگوني انجام مي‌شود. در اين جا سه صورت مورد از آن ها، كه خود شما مي‌توانيد بدون دردسر انجام دهيد، به شما معرفي مي‌كنيم.

پتينه با اسفنج

در اين روش ديوار با رنگ مورد نظر پوشانده مي‌شود، سپس با اسفنجي آغشته به رنگي متضاد به ديوار ضربه زده مي‌شود. نيازي به داشتن تخصص و ابزار حرفه اي نمي‌باشد. اما نتيجه كار، بسيار جذاب و زيبا است. هرچه اسفنج بافتي لطيف تر داشته باشد طرح شما نرم تر، و اگر اسفنجي با بافت متراكم انتخاب كنيد، مي‌توانيد طرحي برجسته داشته باشيد. با كمي خلاقيت و حوصله مي‌توانيد از انواع پارچه هاي نخي، جين و كتان نيز كمك بگيريد.

پتينه رنگارنگ

براي اجراي اين تكنيك مي‌توانيد از پارچه، اسفنج و غلتك هاي برجسته كمك بگيريد. اسفنج را روي ديوارِ تازه رنگ شده بكشيد و رنگ هاي اضافي را از روي آن پاك كنيد. ابزار مورد نظر را به رنگ هاي مورد نظر آغشته كنيد و به نقاط مختلف ديوار ضربه بزنيد. اگر مي‌خواهيد مرز رنگ ها مشخص نباشد با اسفنج خيس آن ها را تركيب كنيد.

پتينه برجسته

خميرهاي مختلفي موجود هستند تا با كمك آن ها بتوانيد جلوه هاي زيبا و برجسته اي در نماي ديوار به وجود آوريد. اين خميرها كمك مي‌كنند تا بافت هاي انتزاعي، ترك ديوار، اشكالي هندسي و ساير طرح ها را روي ديوار اجرا كنيد. از تكنيك در اتاق هاي بزرگ استفاده كنيد و سعي كنيد براي جلوگيري از شلوغ به نظر رسيدن، از رنگ هاي خنثي كمك بگيريد.

پتينه ديوار

كاغذ ديواري يا پتينه

تنوع زيادي در طرح، رنگ و مدل كاغذ ديواري وجود دارد. حتي كاغذ ديواري هايي با طرح پتينه موجود است. چند تفاوت در اين دو پوششِ ديوار وجود دارد كه با دانستن آن ها مي‌توانيد بهتر تصميم بگيريد.

  • كاغذ ديواري داراي طرح هاي تكرار شونده است كه با توجه به ابعاد طرح در فواصل مشخصي كنار هم قرار مي‌گيرد. در حاليكه اين مورد در پتينه وجود ندارد. بنابراين تنوع ديداري و منحصر به فرد بودن از برتري هاي پتينه نسبت به كاغذ ديواري است.
  • در پتينه كاري  معمولا از رنگ هاي روغني استفاده مي‌شود كه قابليت شست و شو و گردگيري دارد.
  • براي نصب و چسباندن كاغذ ديواري نياز به زيرسازي مناسب، سطحي هموار و بتونه داريد. اما در هنر پتينه كاري، ناهمواري ها و حتي نواقص ديوار به چشم نمي‌آيند و حتي مي‌توانند به عنوان مزيت محسوب شوند.
  • ترك خوردگي، رنگ پريديگي و آسيب هاي پتينه به راحتي قابل ترميم و در بعضي از مدل هاي پتينه كاري، به عنوان بخشي از طرح به نظر مي‌رسد.
  • اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد و از پتينه براي زيباسازي دكوراسيون داخلي خانه خود استفاده كنيد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

دكوراسيون اتاق خواب صورتي

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۴:۴۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :