دكوراسيون دلتا

نقش رنگ در مدل كاغذ ديواري

كاغذ هاي ديواري نماي جذابي به خانه مي‌بخشند. با شناخت تاثير هر رنگ، انتخابي مناسب داشته باشيد و فضا را دل‌نشين كنيد.
انواع كاغذ ديواري

رنگ كاغذ ديواري

در اين بخش از مجله دلتا به بررسي نقش رنگ در مدل كاغذ ديواري مي‌پردازيم. كاغذ ديواري يكي از جذاب ترين پوشش هاي ديوار است. هنگام انتخاب كاغذ ديواري، لازم است با نقش رنگ در ظاهر آن ها آشنا باشيد. به طور كلي رنگ به سه دسته تقسيم مي‌شود، رنگ هاي گرم، سرد و خنثي. انتخاب هر رنگ با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، حس متفاوتي را در فضا به وجود مي‌آورد. رنگِ غالبِ چيدمان را در نظر بگيريد، و گزينه اي كه نما را كامل مي‌كند، برگزينيد. رنگ هاي گرم، سرد و خنثي را به شما معرفي مي‌كنيم.

كاغذ ديواري زيبا

رنگ گرم در مدل كاغذ ديواري

قرمز، نارنجي و زرد از رنگ هاي گرم محسوب مي‌شوند. اين رنگ ها در ناخودآگاه حس گرما ايجاد مي‌كند و فضا را صميمانه نشان مي‌دهد. وجود اين رنگ ها، نمايي كوچك در فضا به وجود مي‌آورد. اگر مي‌خواهيد كاغذ ديواري خود را از ميان اين رنگ ها انتخاب كنيد، تناسب را در فضا رعايت و از لوازمي به رنگ خنثي، مانند طوسي و سفيد كمك بگيريد تا خانه بيش از اندازه گرم به نظر نرسد.

چنانچه تصميم داريد تمام ديوارها را با كاغذ ديواري بپوشانيد، رنگ هاي گرم را از ميان انواع روشن آن ها برگزينيد. براي استفاده از رنگ هاي تند، يك ديوار را به عنوان ديوار آكسان در نظر بگيريد، رنگ پر رنگ را فقط بر روي آكسان و ساير بخش ها را با كاغذ ديواري ساده بپوشانيد. كاغذ ديواري هاي گرم مناسبِ نشيمن، پذيرايي، اتاق خواب كودك و مكان هاي تفريحي است. رنگ هاي خانواده قرمز، هيجان و نشاط را القا مي‌كنند. زرد نماد خورشيد و روشني بخش است. نارنجي از تلفيق قرمز و زرد به دست مي‌آيد، و سرزندگي و نشاط را در خانه به وجود مي‌آورد.

كاغذ ديواري شيك

رنگ هاي سرد

نقطه مقابل رنگ گرم، رنگ هاي سرد هستند كه ذاتي خنك دارند و فضا را سرد جلوه مي‌دهند. وجود رنگ هاي سرد، سبب بزرگ تر ديده شدن فضا مي‌شود. آبي و سايه هاي مختلف آن، سبز و بنفش، رنگ هاي سرد محسوب مي‌شوند. اگر بخواهيد اين رنگ را براي تمام ديوارها انتخاب كنيد، بهتر است از تركيب رنگ هاي گرم در كنار آن بهره ببريد تا محيط از لحاظ بصري، متعادل به نظر برسد. استفاده از كاغذ ديواري هايي به رنگ سرد، در اتاق خواب، راهروهاي باريك و بخش هايي كه مي‌خواهيد بزرگ تر به نظر برسد، توصيه مي‌شود. آبي، سبز و بنفش به ترتيب آرامش، سرزندگي و شجاعت را به محيط القا مي‌كنند.

كاغذ ديواري اتاق

رنگ هاي خنثي

طوسي، دودي، سفيد، نقره اي، مشكي و ذغالي از جمله رنگ هاي خنثي هستند. اين رنگ ها نسبت به دو گروه ديگر تاثيرات ملايم تري دارند. رنگ هاي خنثي با تمام رنگ ها تركيب مي‌شوند و تلفيق جذابي ايجاد مي‌كنند. انتخاب مدل كاغذ ديواري از ميان رنگ هاي خنثي، ويژگي رنگ مجاور را متعادل مي‌سازد و براي ايجاد تناسب به كار مي‌رود.

اگر بخواهيد از كاغذ ديواري هاي خنثي به تنهايي استفاده كنيد، انواع طرح دار آن توصيه مي‌شود، تا فضا بي روح و كسل كننده نشود. سفيد و مشكي دو رنگِ اصلي در اين زير شاخه هستند. ساير رنگ ها از تركيب اين دو رنگ با درجاتِ مختلف از هر كدام، به دست مي‌آيند. با توجه به مقدار تركيبِ اين دو رنگ، ويژگي هاي رنگِ حاصل به اين دو رنگ نزديك مي‌شود. سفيد نماد صلحي و پاكي است و فضا را بزرگ نمايش مي‌دهد. مشكي به عنوان جلوه اي از اصالت شناخته و سبب كوچك ديده شدنِ محيط مي‌شود.

ديوارپوش آبي

رنگ روشن براي مدل هاي كاغذ ديواري

رنگ هاي روشن، از تركيب سفيد با ساير رنگ ها به دست مي‌آيند. همان طور كه اشاره شد از خصوصيات رنگ سفيد، بزرگ و روشن نشان دادن فضا است، بنابراين هر چه يك رنگ به سفيدي مايل باشد، اين خاصيت را بيش تر در خود دارد. كاغذ ديواري به رنگ روشن از جمله نباتي، آبي نوزادي يا صورتي فضا را دل‌باز نشان مي‌دهد. اگر مي‌خواهيد ديواري را دورتر جلوه دهيد، مانند ديوار راهرو، كاغذ ديواري روشن به شما كمك مي‌كند.

ديوارپوش جديد

رنگ تيره

رنگ هاي تيره از اشباع رنگ بيش تري برخوردارند. هر چه سايه هاي مشكي را به رنگ مورد نظر بيافزاييم، رنگي تيره تر خواهيم داشت. تيرگي باعث كوچك و تاريك ديده شدن مكان مي‌شود. انتخاب كاغذ ديواري تيره، كار دشواري است، زيرا امكان دارد فضا دل‌گير به نظر برسد. از تركيب رنگ هاي تيره در كنار طرح هاي روشن استفاده كنيد. وجود كف‌پوش و سقفِ روشن به ايجاد تعادل كمك مي‌كند. هم چنين با نورپردازي مناسب و به كار گرفتنِ آباژورهاي ايستاده يا روميزي مي‌توانيد تيرگي فضا را جبران كنيد.

اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد. با توجه به نقش هر يك از رنگ ها، در دكوراسيون داخلي خانه خود از آن ها بهره بگيريد و نظرات خود را با ما در ميان بگذراريد.

همچنين بخوانيد:

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۹:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :