دكوراسيون دلتا

كاربرد مجسمه دكوري در چيدمان خانه

مجسمه ها انعكاسي از افكار هنرمند هستند كه با انتخاب آن ها مي‌توانيد سليقه و تفكر خود را در دكوراسيون داخلي بازتاب دهيد.
مجسمه

مجسمه

مجسمه يكي از وسايل تزييني پركاربرد هنرهاي تجسمي در دكوراسيون داخلي است. معمولا اشكالي به فرم انسان، گياه، ساختمان و حيوان دارد. نمونه هاي مدرن آن به شكل هندسي و اشكال انتزاعي نيز توليد مي‌شود. بايد اشاره كرد كه تمام اشكال سه بعدي، مجسمه نيستند. براي اينكه سازه اي به اين عنوان شناخته شود بايد نوآوري، مفهوم يا علتي براي ساخت آن وجود داشته باشد. پيكر تراش به شخصي گفته مي‌شود كه با هنر دست خود اين وسيله را مي‌سازد. البته مجسمه به صورت عمده توسط دستگاه نيز توليد مي‌شود كه آن را در زمره صنايع دستي قرار نمي‌دهند.

مجسمه صورتك

مجسمه صورتك

مجسمه ها از مصالح مختلفي از جمله انواع فلزات، گچ، سراميك، چوب، فايبرگلاس و سنگ ساخته مي‌شوند. مجسمه را با توجه به كيفيت و مواد به كار برده شده در ساختار، مي‌توان در فضاي باز نيز قرار داد، و براي تزيين تراس، كنار استخر، باغچه و ورودي خانه از آن استفاده كرد.

تنديس به مجسمه هايي گفته مي‌شود كه فرمي از نيم تنه داشته باشد و اگر فقط شكل سر را نمايش دهد نام مجسمه صورتك يا سرديس را به آن اختصاص مي‌دهند. مجسمه صورتك را بر ديوار نصب كنيد تا نمايي زنده به اتاق ببخشيد. مجسمه صورتك مي‌تواند جاذب نگاه و كانون توجه دكوراسيون باشد. اگر مي‌خواهيد همان لحظه اول مهمانان را شگفت زده كنيد، سرديس را در قسمت ورودي خانه روي ديوار بياويزيد.

مجسمه كوچك

مجسمه كوچك

وقتي خانه را با مجسمه هاي دكوري چيدمان مي‌كنيد با استفاده از اين وسيله تزييني در قسمتي از خانه، بُعد سومي به مكان اضافه مي‎كنيد. مي‌توانيد براي هر كدام از بخش هاي خانه چينش متفاوتي در نظر بگيريد. ابعاد، سبك دكوراسيون و بودجه مد نظر شما در اين جا نقشي ندارد. مجسمه خود را در بهترين جاي خانه قرار دهيد تا تاثير آن را بر روح ساكنان مشاهده كنيد.

براي استفاده از اين اثر در دكوراسيون داخلي منزل، از آن ها بين كتاب هاي كتابخانه، روي قفسه و يا روي ميز كنسول استفاده كنيد. وجود مجسمه اي با شكل مورد نظرِ شما در ميان كتاب ها، جذابيت و كنتراست را به فضا اضافه و محيط را از يكنواختي خارج مي‌كند.

تنديس چوبي

مجسمه چوبي

در پيكرتراشي مي‌توان قوانين فيزيك را شكست و از عالم واقعي فراتر رفت. طراحي هاي سورئال يا فرا واقعي، ريشه در قدرت تخيل انسان دارد. اشكال هندسي فضا را از نظر فرم به تعادل مي‌رسانند. مجسمه چوبي، عنصري از طبيعت را در خود دارد كه با توجه به فرم و مكان قرار گيري، مانند موجودي زنده حال و هواي خانه را متغير مي‌سازد. با استفاده از قابليت هاي مواد طبيعي مي‌توان به همه چيز دست يافت. براي مثال با استفاده از چوب، پيكره هايي به شكل صخره طراحي مي‌شود كه با وزن سبك تر، ظاهري مانند سنگ خواهد داشت. يك فيل عظيم جثه، اسب وحشي يا هر موجود متحركي را روي ميز خانه بياوريد. “مالو پالمكويست”طراح سوئدي، درباره مجسمه‌ سازي مي‌گويد:

قوانين بنيادين طبيعت من را شگفت زده مي‌كند. وقتي موادِ سفت و سخت، به نظر بي وزن مي‌رسند، و انگار در فضا معلق هستند، به وجد مي‌آيم.

تنديس فايبرگلاس

مجسمه فايبرگلاس

فايبرگلاس تركيبي از پليمر و شيشه است كه نسبت به ساير مواد چندين حُسن دارد؛ وزن سبك، نقل و انتقال آسان، سطح براق و كيفيت بالا. از اين ماده بيش تر براي ساخت مجسمه هاي بزرگ استفاده مي‌شود و مناسب فضاي باز است. اگر نماي اتاق تكراري شده است و نمي‌خواهيد تغيير دكوراسيون كلي ايجاد كنيد، از مجسمه هاي فايبر گلاس در ابعاد بزرگ كمك بگيريد. طرح و فرم را به اتاق بيفزاييد و ديوارهاي خالي را پوشش دهيد. مي‌توانيد آن را بين مبل ها قرار دهيد و تنوع ارتفاع را بين لوازم موجود ايجاد كنيد. به اين صورت نماي جديدي در دكوراسيون به وجود مي‎آيد.

تنديس سنگي

مجسمه سنگي

به عنوان انسان بايد بپذيريم كه جهان داراي طبيعتي پويا و متحرك است. براي دوام آوردن ناچاريم در زندگي منعطف و چابك عمل كنيم. سازگاري با محيط فقط در هماهنگي فيزيكي خلاصه نمي‌شود، بلكه به فرآيندهاي ذهني، روح و روان نيز مرتبط است. ساخت مجسمه سنگي و كوچك راهي براي ثبت وقايع مختلف زندگي است. براي مثال ذاتِ سنگ، جامد، مات و سخت است. يك هنرمند با پياده سازي مفاهيم معمول بر پيكر مجسمه، زندگي منعطف روزمره را بر سنگِ سخت نقش بندي مي‌كند. آن ها نمادي از رفتار و حركات ما هستند. ارتباط، گفت و گو، بيان رنج يا شادي و ساير احساسات در اين وسيله نمايان مي‌شود.

براي داشتن يك پرنده زيبا، ديدن بناهاي تاريخي يا يك ورزش خاص، نيازي به سفر به دور دنيا نداريد. اين لوازم دكوري نياز شما را رفع مي‌كنند و آن پديده را با مقياسي كوچك در خانه به نمايش مي‌گذارند. گاهي يادآور خاطرات هستند و بعضي مواقع انسان را از افكار مضطرب جدا مي‌سازند.

تنديس مادر و كودك

مجسمه دكوري بزرگ

مجسمه هاي عظيم، با اندازه اي بزرگ تر از ابعاد واقعي، مناسب فضا هاي بزرگ هستند. نقش تاكيدي اين لوازم بسيار پررنگ است و بيش از ساير المان هاي موجود در دكوراسيون بر افراد تاثير مي‌گذارد.

اين وسيله را در جايي قرار دهيد كه اطراف آن با اشيا زيادي شلوغ نشده باشد و بتواند جلوه زيبايي در دكوراسيون ايجاد كند. مي‌توانيد از نورپردازي براي نمايش بهتر آن استفاده كنيد. پيش از تكيه بر قوانين، براي قرار دادن آن در خانه به چشم هاي خود اعتماد كنيد. تناسب را رعايت و اندازه مناسب را به گونه اي انتخاب كنيد كه به زيبايي خانه كمك شود و باعث شلوغي نشود.

اميدواريم مطلب ياد شده مفيد بوده باشد. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

مزايا و معايب سقف كناف در دكوراسيون داخلي

رنگ هاي ممنوعه در دكوراسيون داخلي

دكوراسيون پاييزي را به خانه خود مهمان كنيد


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۰۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :