دكوراسيون دلتا

صندلي راك و تجربه حس نوستالوژي در خانه

صندلي راك با نام هاي صندلي ننويي، صندلي گهواره اي و صندلي شومينه شناخته مي‌شود.
صندلي راك

دكوراسيون داخلي خانه يك هنر است و روز به روز بر اهميت آن در بين افراد افزوده مي‌شود. مبلمان از لوازم اصلي چيدمان منازل است. صندلي راك يكي از جالب ترين اجزاي دكوراسيون داخلي است. اين صندلي حالتي گهواره اي دارد و به همين دليل حسي نوستالوژيك در ذهن تداعي مي‌كند. اين عنصر علاوه بر زيبايي، نقش آرامش بخشي را بر عهده دارد. در اين بخش از مجله دلتا در مورد صندلي راك بيش تر بخوانيم.

صندلي راك

صندلي راك، نوعي صندلي است كه پايه هاي آن به ستوني منحني ختم مي‌شوند. با استفاده از نيروي وزنِ افراد تاب مي‌خورد. تاب خوردن روي صندلي كنار يك شومينه روشن، يا در نسيم بهاري بسيار لذت بخش است. اين صندلي معمولا از جنس چوب هاي بلوط، راش يا گردو ساخته مي‌شود. البته انواع مدرن آن با مصالح ديگري نيز توليد مي‌شود. پيدايش طراحي خاص صندلي راك در قرن هجدهم شكل گرفت و به مرور تكامل يافت. انواع مختلف اين صندلي، متناسب با انواع دكوراسيون داخلي توليد مي‌شود. مي‌توانيد با توجه به فضايي كه در دست داريد، يك صندلي راك با سايز و شكل مورد نظر خود تهيه كنيد.

صندلي راك

صندلي راك مدرن

در گذشته از اين صندلي درون باغ و روي ايوان استفاده مي‌شد. با پيشرفت ابزار طراحي و هم چنين تغيير سليقه افراد، كم كم اين صندلي به درون اتاق پذيرايي و حتي اتاق خواب راه يافت. در طراحي هاي اوليه نقطه اتصال پايه ها انحناي كم تري داشت. مادران به هنگام شير دادن و خواباندن نوزادان روي آن مي‌نشستند. به همين دليل نام صندلي ننويي نيز به اين صندلي داده شده است. استفاده از اين صندلي در فضاي خانه حس و حالي نوستالوژيك و كودكانه را به وجود مي‌آورد. صندلي هاي مدرن داراي دسته، قسمتي به عنوان تكيه گاه براي پا و كنده كاري هستند. با توجه به خلاقيت و سليقه خود اين صندلي را در بخش هاي مختلف خانه قرار دهيد و با كمك يك كوسن و پتو، نشيمن راحتي تري براي خود بسازيد.

صندلي راك

صندلي راك مبلي

طراحان، خود را به چهارچوب خاصي محدود نمي‌كنند و براي راحتي كاربران مدل هاي مختلفي را ارائه مي‌دهند. يكي ديگر از انواع صندلي گهواره اي، مدلِ مبلي آن است. در اين مدل قسمت نشيمن، تكيه گاه يا هر دو بخش، همانند مبل، با بالشت پوشيده شده است. در صورتي كه علاقه داريد براي مدت طولاني از اين صندلي استفاده كنيد، بهتر است نوع مبلي آن را تهيه كنيد تا بتوانيد بدون احساس خستگي از نشستن روي آن لذت ببريد. حُسن ديگر انتخابِ راك مبلي، امكان ست كردن آن با مبلمان است. روكشي همسان با رويه مبل ها براي صندلي راك استفاده كنيد و آن را در كنار كاناپه يا لاوست قرار دهيد.

راك يك صندلي سنتي است، به همين دليل با ذات دكوراسيون سنتي و كلاسيك ارتباط خوبي برقرار مي‌كند. اما همان طور كه گفته شد، به علت تنوع در ظاهر مي‌توانيد با انتخابي هوشمندانه در انواع سبك هاي چيدمان آن را به كار ببريد. با توجه به رنگ ساير اجزاي داخلي خانه، رنگ مناسبي براي روكش آن انتخاب كنيد تا نمايي يكدست داشته باشيد.

صندلي راك كودك

اين صندلي تجربه لذتبخشي براي كودكان فراهم مي‌كند؛ حسي همانند تاب خوردن و سرگمي. صندلي هاي كوچك تر با طرح هاي فانتزي مخصوص كودكان طراحي شده است تا مناسب فيزيك جسمي آن ها باشد و بتوانند به راحتي از آن استفاده كنند. معمولا صندلي راك كودك به صورت تاشو طراحي مي‌شود تا حتي در طول سفر نيز بتوانيد آن را همراه خود ببريد و سفري شاد در كنار فرزند خود داشته باشيد.

صندلي راك

نكات جالب در مورد صندلي گهواره اي

  • استفاده از صندلي راك به بهبود حال افرادي كه دچار مشكلات ديسك كمر هستند، كمك مي‌كند. تمرين هاي خاصي توسط پزشكان، براي درمان به اين بيماران آموزش داده مي‌شود.
  • اسم صندلي راك هميشه با تصوير مادربزرگي كه كنار شومينه مشغول بافتن شال و كوتاه است در ذهن تداعي مي‌شود. اين صندلي مناسب سالمندان است، زيرا به تحمل دردهاي ناشي از آرتروز كمك مي‌كند. استفاده روزانه از آن سبب تقويت زانو مي‌شود.
  • يك ساعت نشستن و تاب خوردن روي صندلي راك، به طور متوسط 60 الي 150 كالري مي‌سوزاند و عملي چربي سوز است.
  • براي ثابت نشستن روي صندلي، لازم است هنگام نشستن مركز ثقل بدن با صندلي هم راستا شود. به همين دليل حسي از معلق بودن در فرد ايجاد مي‌شود كه به اون آرامش مي‌بخشد.

موارد گفته شده نتايجي تجربي هستند و براي تمام افراد عموميت ندارد. در صورتي كه از بيماري هاي ذكر شده رنج مي‌بريد حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۵:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :