دكوراسيون دلتا

گل شمعداني در دكوراسيون منزل

استفاده از گل هاي طبيعي و رنگارنگ در دكوراسيون داخلي و خارجي، شادي بخش است و مي‌تواند سرزندگي را در خانه به وجود آورد.
گل شمعداني

گياه نماد حيات است. وجود گياهان زينتي در داخل خانه علاوه بر تصفيه كردن هوا، انرژي مثبتي در فضا به وجود مي‌‎آورد. شايد بخواهيد در كنار گل مصنوعي از گل هاي طبيعي در تزيين خانه استفاده كنيد. يكي از گل هاي زينتي كه در اينجا قصد داريم به شما معرفي كنيم، گل شمعداني است. شمعداني از گل هاي محبوب ايرانيان و از گذشته در حياط خانه ها وجود داشته است. اين گل جايگاه خود را از دست نداده و به دليل انعطاف پذيري با شرايط مختلف به داخل خانه راه يافته است. با وجود گل شمعداني در داخل خانه يا روي تراس، نمايي جذاب در منزل به وجود مي‌آيد. شما را با ويژگي هاي گل شمعداني آشنا مي‌كنيم تا از آن در داخل خانه يا فضاي بيرون استفاده كنيد و حس و حال خوبي به وجود آوريد.

گل شمعداني

شمعداني گلي زينتي، داراي ساقه، برگ و گل است. گونه هاي مختلفي دارد. از اين گل براي زيبا سازي تراس خانه، دكوراسيون داخلي و حياط استفاده مي‌شود. گل هاي اين گياه رنگ هاي متنوعي دارند و فرم آن ها به گونه اي است كه نمايي جذاب به وجود مي‌آورد. از ويژگي هاي اين گل، عمر طولاني و سازگاري بالاي آن است. به دليل حالت ظاهريِ كاسبرگ كه در انتها به چند شاخه تبديل مي‌شود و فرمي مانند شمعدان دارد، نام “شمعداني” را براي اين گياه انتخاب كرده اند.

گل شمعداني

ظاهر گل شمعداني

داراي برگ هاي پهن و گرد است. در قسمت لبه ها، بريدگي هاي زيادي وجود دارد. سطح برگ ها با پرزهاي ريز پوشيده شده است. برگِ اين گل در بعضي از انواع داراي سايه هاي ابلق سبز و بادمجاني، اما در بيش تر مواقع تك رنگ، و به رنگ سبز تيره است. داراي ده پرچم است كه فقط هفت پرچمِ آن زايا است. گل ها در قسمت پرچم به طور پيوسته جوانه مي‌زنند. گلبرگ هايي ظريف به رنگ هاي سفيد، قرمز، صورتي و بنفش دارد. اين گل اگر شرايط مناسبي داشته باشد، تا ارتفاع 2 متر رشد مي‌كند.

گل شمعداني

نگهداري گل شمعداني

با آگاهي از شرايط مناسب براي اين گل زينتي، مي‌توانيد چندين سال اين گل را در خانه حفظ كنيد و گل هايي سرزنده و خوش رنگ در دكوراسيون خانه داشته باشيد. فقط لازم است با نور كافي، زمان آبياري، دماي مناسب و مقدار آب لازم براي گل شمعداني آشنا شويد.

گل شمعداني

خاك مناسب گل شمعداني

شمعداني به خاك تركيبي و سنگين نياز دارد. خاكي متشكل از كود طبيعي، شن، خاك برگ و خاك باغچه انتخاب مناسبي براي اين گل است. نسبت تركيب خاك را به صورت يك واحد از خاك برگ، كود و شن در نظر بگيريد و آن را با دو واحد خاك باغچه مخلوط كنيد.

تزيين تراس خانه

نور مناسب براي گل شمعداني

گل شمعداني آفتاب را خيلي دوست دارد و نيازمند به نور مستقيم است. گلدان گل را پشت پنجره هاي جنوبي و آفتاب گير بگذاريد. در زمستان كه نور خورشيد كم تر به داخل مي‌تابد از نورپردازي مصنوعي براي تامين نور كافي استفاده كنيد. با قرار گرفتن در برابر نور خورشيد بيش تر گل مي‌دهد و سرحال تر است. اگر گل را در بالكن قرار مي‌دهيد، مراقب باشيد ساعات زيادي در معرض نور مستقيم قرار نگيرد و براي جلوگيري از سوختن شمعداني آن را در طول روز جا به جا كنيد يا قسمتي را براي ايجاد سايه در نظر بگيريد.

گل هاي زينتي

آبياري گل شمعداني

شمعداني در خاك خشك رشد خوبي دارد و نياز آن به آب كم است. بين هر دو بار آبياري بايد خاك كاملا خشك شده باشد. اما بهتر است محيط رطوبت كافي را براي جذب از طريق برگ ها داشته باشد. اگر در طول روز اسپري كردن آب روي برگ گياهان را فراموش مي‌كنيد، گلدان شمعداني را پشت پنجره آشپزخانه بگذاريد و به اين شكل رطوبت مورد نياز اين گياه را تامين كنيد.

گياه زينتي

دماي مناسب براي گل شمعداني

شمعداني در دمايي بين 10 تا 25 درجه سانتي گراد به حيات خود ادامه مي‌دهد. هر چه دماي اطراف گلدان تعادل بيش‌تري داشته باشد و گلدان بين نقاط متفاوتي جا به جا نشود، گلدهي آن بهتر خواهد بود و شادابي خود را حفظ مي‌كند. البته بعضي از گونه هاي اين گياه شرايط متفاوتي را طلب مي‌كنند. براي مثال شمعداني عطري در دماي 5 تا 10 درجه سانتي گراد، رشد بهتري خواهد داشت. چنانچه مي‌خواهيد گلدان شمعداني را از جايي به جاي ديگر انتقال دهيد، براي جلوگيري از ايجاد استرس در گياه از تغيير ناگهاني خودداري كنيد. اگر مي‌خواهيد گلدان را در فصل هاي سرد به داخل بياوريد، ابتدا چند ساعت از روز آن را فضاي خانه بگذاريد و بعد از چند روز آن را به طور كامل به داخل خانه بياوريد.

تكثير شمعداني

شمعداني به راحتي تكثير مي‌شود و مي‌توانيد بدون نياز به متخصص و انجام كاري خاص اين گل را افزايش دهيد. به راحتي مي‌توانيد تعداد بيش تري از اين گل را در خانه داشته باشيد. بخشي از ساقه گل را جدا كرده آن را در بطري آب بگذاريد و منتظر بمانيد تا ريشه بزند.

اميدواريم مطالب ياد شده براي شما مفيد بوده باشد. در بخش هاي بعدي مجله دلتا به استفاده از گل شمعداني در تزيين خانه خواهيم پرداخت. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

انواع كاغذ ديواري و كاربردهاي آن در دكوراسيون داخلي

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ويژگي تختخواب مناسب چيست؟


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۱:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :