دكوراسيون دلتا

وسايل تزييني را چگونه در چيدمان منزل به كار ببريم؟

وسايل و لوازم تزييني جذاب و دوست داشتني را به خانه اضافه كنيد و دكوراسيوني خاص در خانه به وجود آوريد.
وسايل تزييني

دكوراسيون خانه فقط شامل ميز، صندلي و رنگ ديوار نيست. خانه خلوت و خالي باعث ايجاد خستگي مي‌شود. براي رنگ بخشيدن به فضا و فرار از يكنواختي وجود وسايل تزييني و چيدمان صحيح آن ها از اهميت ويژه اي برخوردار است. با رعايت چند نكته مي‌توانيد لوازم تزييني جذاب و شيك را به گونه اي چيدمان كنيد كه منزل شما نمايي آرامش بخش و متوازن داشته باشد. براي آشنايي با اين نكات اين بخش از مجله دلتا را مطالعه كنيد.

وسايل تزييني

چيدمان وسايل تزييني در اتاق

لوازمي را انتخاب كنيد كه آن ها را واقعا دوست داريد. وسيله اي كه براي تولد، سالگرد ازدواج يا موفقيت شغلي دريافت كرده ايد، مي‌تواند مركز توجه دكوراسيون اتاق باشد. بايد به تركيب وسايل تزييني در كنار هم دقت كنيد. براي اينكه بدانيد آيا وسيله دكوري مورد نظر مي‌تواند نماي زيبايي در اتاق به وجود بياورد يا خير بايد به چند سوال جواب دهيد.

  • رنگ غالب در دكوراسيون اتاق چيست؟
  • آيا چيدمان را به گونه اي انجام داده ايد كه نگاه بين اشيا مختلف در حركت است؟
  • داخل اتاق احساس خفگي مي‌كنيد يا خوشحالي؟
  • رنگ، بافت، طرح و سبك اجسام با يكديگر هم خواني دارند و جلوه اي صميمانه در محيط به وجود مي‌آورند؟
  • مي‎خواهيد لوازم دكوري جديدي به اتاق اضافه كنيد يا خير؟

سپس يك الگوي كلي براي چيدمان در نظر داشته باشيد و با توجه به ريتم، علاقه و تناسب حاكم در مكان مورد نظر وسايل تزييني را به گونه اي در دكوراسيون اضافه كنيد كه نمايي طبيعي و هماهنگ با ساير المان ها داشته باشد. با هم چند قانون ساده را مرور مي‌كنيم.

چيدمان وسايل تزييني حول نقطه كانوني

از يك ميز، گلدان يا تابلوي بزرگ شروع و آن را به عنوان نقطه كانوني انتخاب و با توجه به محل قرار گرفتنِ آن، وسايل تزييني را به گونه اي چيدمان كنيد كه نگاه را به يك سمت هدايت كند، آن سمت مركز توجه و نقطه كانوني است. توصيه مي‌شود مهم ترين وسايل را در مركز توجه قرار دهيد. حضور يك گياه خانگي، وسيله اي نوستالوژيك، آينه يا يك يادگاري، انتخاب خوبي براي قرار گرفتن در مركز است.

براي داشتن دكوراسيوني متعادل و جلوگيري از شلوغ شدن فضا در استفاده از فرم و طرح اغراق نكنيد. قانون يك سوم را رعايت كنيد. اين قانون به ما مي‌گويد هنگام چيدمان منزل محيط را به سه بخش تقسيم كنيم و ابعاد هيچ يك از وسايل تزييني را بزرگ تر از يك سومِ اندازه ديوار انتخاب نكنيم. به اين صورت نگاه ها را در سراسر اتاق به چرخش در مي‌آوريد.

وسايل تزييني

تقدم كيفيت بر كميت

پر كردن خانه با وسايل تزييني عمده به تعداد زياد يكي از روش هاي چيدمان داخلي خانه است. اما نتيجه چنين كاري داشتن دكوراسيوني زيبا وچشم نواز نيست. استفاده كم تر از وسايل، باعث مي‌شود دقت بيش تري در انتخاب آن به خرج دهيد. يك وسيله جذاب بهتر از ده ها شي كوچك است كه بي هدف در نقاط مختلف اتاق قرار داده مي‌شوند.

ايجاد مثلث فرضي

ترفندي كه بسياري از طراحان داخلي به آن علاقه دارند خلق ارتباط سه گانه بين اجزاي موجود در دكوراسيون است. اين قانون باعث مي‌شود نظم در فضا شكل بگيرد و چشم روي اجسام به حركت درآيد. چند نكته براي به كاربردن اين قانون به شكل صحيح وجود دارد كه به آن ها اشاره مي‌كنيم.

بين اجسامي با ارتفاع مختلف تناوب ايجاد كنيد. تصميم بگيريد تمام وسايل تزييني را به صورت قرينه يا نامتقارن در دكوراسيون خانه قراردهيد. براي مثال اگر آينه اي با قاب مستطيلي بزرگ را در وسط ديوار نصب مي‌كنيد، در اطراف آينه، جايي را براي لوازمي به فرم مستطيل بزرگ تر يا كوچك تر در نظر بگيريد.

وسايل تزييني

از تجمع اجسامي با اندازه هاي يكسان در كنار يكديگر خودداري كنيد. چنين چيدماني به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. علاوه بر اينكه قانون مثلث فرضي را بر هم مي‌زند و باعث مي‌شود اجسام هويت خود را از دست بدهند و به خوبي ديده نشوند.

از چيدمان وسايل تزييني با آرايش زيگزاگ و خطوط شكسته خودداري و وسايلي با ارتفاع زياد را در ميانه و ساير اجسام را به صورت پراكنده در اطراف چيدمان كنيد. براي تشكيل مثلثِ فرضي، وسايل بزرگ را در پس زمينه، و باقي آن ها را جلوتر قرار دهيد.

وسايل تزييني

تقارن

چيدمانِ قرينه كاربرد زيادي در دكوراسيون منازل ايراني دارد. تقارن اجزاي منزل حس امنيت را در فضا القا مي‌كند و تكليف همه چيز مشخص است. همه چيز سر جاي خود قرار مي‌گيرد و همين امر سبب مي‌شود نظم در ناخودآگاه افراد شكل بگيرد. قرينگي از خصوصيات سبك هاي دكوراسيون كلاسيك و رسمي است. براي ايجاد نمايي قرينه، شومينه، پنجره، تلويزيون يا كاناپه را به عنوان مركز دكوراسيون انتخاب كنيد و ساير لوازم را به تعداد مساوي و شكلي واحد در اطراف قرار دهيد.

وسايل تزييني

چيدمان گرد

از سخت ترين آرايش هاي پيشنهادي، تركيب لوازم به صورت گرد يا مارپيچ در كنار يكديگر است. اما اگر چنين چينشي به درستي صورت گيرد، نتيجه فوق العاده اي به دست خواهد آمد. بايد مراقب باشيد از اجسام تكراري، طرح هاي خسته كننده و فرم هاي شكسته استفاده نكنيد. اين چيدمان براي تزيين ميز ناهار خوري و سفره آرايي پيشنهاد مي‌شود. ظروف پذيرايي دور تا دور ميز به فرم دايره قرار داده مي‌شوند.

وسايل تزييني

تركيب طرح و رنگ

رنگ هاي خنثي انتخاب مناسبي براي لوازم بزرگ مانند مبلمان و فرش هستند. اما براي جسارت به خرج دادن و افزودن رنگ هاي تند از وسايل تزييني كوچك  كمك بگيريد. كمبود طرح و رنگ را جبران و وسايلي با طرح و بافت مختلف تهيه كنيد. در واقع دليل استفاده از وسايل تزييني، روح بخشي و افزودن رنگ به محيط است. لوازم تزييني قيمت پايين تري دارند و براي تغيير دكوراسيون مي‌توان به راحتي آن ها را تعويض يا با توجه به فصل ،وسايل جديدي به خانه اضافه كرد.

سليقه شخصي حرف اول را مي‌زند. ريتم و فرم خود را در نظر بگيريد. قوانين را بشناسيد و با آگاهي كافي آن ها را بشكنيد يا از آن ها پيروي كنيد. اميدواريم اين مطالب براي شما مفيد بوده باشد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

ساخت كتابخانه مدرن در خانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۳۲:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :