دكوراسيون دلتا

در بازسازي خانه از گچ بري غافل نشويد!

گچ بري سقف فضا را گرم و صميمانه جلوه مي‌دهد. اگر تا به حال به آن دقت نكرده بوديد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم به بازسازي سقف خانه فكر كنيد.
گچ بري

يكي از تغييراتي كه تاثيري اساسي در دكوراسيون خانه دارد بازسازي گچ بري سقف اتاق ها است. كاري مقرون به صرفه كه خود شما هم مي‌توانيد آن را انجام دهيد. بازسازي گچ بري ها زمان زيادي طول نمي‌كشد. دنياي گچ بري و انواع مدل هاي آن گسترده است. در اين بخش از مجله دلتا چند سبك را به شما معرفي مي‌كنيم و در بخش هاي آينده ساير مدل هاي گچ بري را نيز با هم مرور خواهيم كرد.

سقف بيش تر خانه هاي ايراني به رنگ سفيد رنگ آميزي شده و بر خلاف گذشته گچ بري هاي روي آن كاهش يافته است. از ديد طراحان داخلي سقف به عنوان ديوار پنجم شناخته مي‌شود و همين امر نشان دهنده اهميت آن در دكوراسيون داخلي منزل است. سقف در نگاه اول به چشم نمي‌آيد و همين باعث شده است از تاثير ناخودآگاه آن در نماي خانه غافل بمانيم. اگر حال و حوصله ظريف كاري و بنايي را داريد مي‌توانيد به تنهايي سراغ گچ بري سقف برويد. اما اگر از اين كار سر در نمي‌آوريد بهتر است از يك متخصص كمك بگيريد و به كار سرعت ببخشيد.

گچ بري چيست؟

يكي از تزيينات دكوري كه با استفاده از ابزار گچ كاري روي ديوار يا سقف انجام مي‌شود. طرح مورد نظر را با استفاده از قالب مخصوص و هنر دست روي گچ خيس پياده مي‌كنند و اجازه مي‌دهند گچ در هواي آزاد خشك شود. گچ كاري به دو شيوه انجام مي‌شود. روش اول به طور مستقيم روي ديوار يا سقف انجام مي‌شود و در روش دوم گچ بري هاي از پيش ساخته شده روي ديوار يا سقف نصب مي‌شود. مانند ساير بخش هاي معماري و طراحي داخلي، گچ كاري روز به روز شكل هاي مختلفي به خود گرفته و از گذشته تا كنون تغييرات زيادي از لحاظ ساختاري و ظاهري پيدا كرده است. انعطاف پذيري، شكل گيري آسان، قابليت رنگ آميزي و چسبندگي بالاي گچ باعث شده است گچ بري كاربرد زيادي پيدا كند.

قرنيز

بخشي از ديوار كه به سقف يا كف زمين متصل مي‌شود و معمولا داراي برجستگي هايي بيش تر از سطح ديوار است. قرنيزهاي كف، نقش محافظتي دارند تا آب و رطوبت به ديوار نفوذ و لبه تيز لوازم با ديوار برخورد نكند. قرنيز هم چنين نقش تزييني دارد تا لبه هاي تيز ديوار را به فرمي منحني و نرم درآورد.

گچ بري شيك

گچ بري جُرجي

معماري جرجي سبكي از معماري است كه در انگلستان زاده شد و سپس تا آمريكا پيش رفت. در سبك جرجي از روش هاي رنسانس و باروك الهام گرفته شده است. گچ بري جرجي فرمي تاريخي و كلاسيك دارد. فرم هاي قرينه، ساده و كم جزئيات در سبك جرجي به چشم مي‌خورد؛ مانند گلدان، روبان هاي نواري، نيزه و فرم هاي گرد. قرنيزهاي جرجي پهن هستند و با فاصله اي يكسان روي سقف و ديوار ادامه مي‌يابند. اين سبك براي استفاده در راهرو و اتاق نشيمن مناسب است. حالت ساده و نرم اين طرح آرامش را به فضا منتقل مي‌كند و تمركز را بر هم نمي‌زند.

گچبري

گچ بري آرت دكو

اين سبكِ هنري از فرانسه و بر پايه استفاده از اشكال هندسي ريشه گرفته و به سبك هاي معماري نيز نفوذ كرده است. گچ بري به سبك آرت دكو داراي جزئيات زياد، طرح هاي حجيم، اشكال زيگزاگي و قوس هاي بلند است. سبك آرت دكو داراي برجستگي هاي زيادي است. نماي اشرافي و تجملي به سقف مي‌بخشد و بيش تر در خانه هاي بزرگ استفاده مي‌شود. قرنيزهاي اين سبك عرض كم و طرح هاي پيچيده تري نسبت به ساير سبك ها دارد. طرح هاي مختلف در سبك آرت دكو سبب شده است بتوان از اين سبك در اتاق خواب، آشپزخانه و نشيمن استفاده كرد.

بازسازي سقف با گچ

گچ بري مربعي

در دكوراسيون اتاق پذيرايي، بيمارستان، مدارس، مكان هاي تجاري و عمومي از گچ بري مربعي استفاده مي‌شود، و روي سقف به صورت پنل هاي پشت سر هم، به فرم مربع شكل مي‌گيرد. در چنين مكان هايي كه ارتفاع سقف زياد است با استفاده از برجستگي هاي بيش تر، سقف را كوتاه تر و فضا را گرم تر نمايش مي‌دهند. طرح منظم و مربعي شكل، حس آرامش را به افراد القا ميكند و تشويش را كاهش مي‌دهد.

گچ كاري سقف

گچ بري ويكتوريايي

پيدايش سبك ويكتوريايي به اواخر قرن 18 در دوران ملكه ويكتوريا باز مي‌گردد. اين سبك تلفيقي از هنر خاورميانه و آسيا است. در سبك ويكتوريايي طرح هاي تزييني از جمله گل، برگ، خورشيد، خطوط منحني و بافت هاي ريز به كار برده مي‌شود. اين سبك معمولا در ابعاد بزرگي كار شده و براي سقف پذيرايي و نشيمن هاي بزرگ مناسب است.

اميدواريم مطالب گفته شده مفيد بوده باشد. نظرات خود را در مورد گچبري سقف با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد

تزيين راهرو خانه با ايده هايي ساده


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۷:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :