دكوراسيون دلتا

معرفي انواع مبلمان اداري

انتخاب مبلمان اداري مناسب، باعث بهبود راندمان كار در افراد مي‌شود. با شناخت انواع مبلمان اداري انتخاب بهتري داشته باشيد.
مبلمان اداري

عدم كارايي مبلمان سنتي و خانگي در محيط كار، باعث طراحي لوازمي مختص مكان هاي اداري شده است. مبل و صندلي خانگي ابعاد بزرگ و ارتفاع كمي دارند، ارتفاع صندلي هاي اداري قابل تنظيم و مقاومت آن ها زياد است. با توجه به نقش دكوراسيون اتاق كار در روحيه افراد، تمايل به چيدمانِ اصوليِ مبلمان اداري افزايش يافته و سبب به وجود آمدن تنوع در مبلمان اداري شده است. در اين بخش از مجله دلتا انواع مبلمان اداري را به شما معرفي مي‌كنيم.

خريد مبلمان اداري

با توجه به ميزان بودجه براي خريد و طراحي دكوراسيون محيط كار، انتخاب هاي زيادي پيش روي شما وجود دارد. در چنين مكاني كارايي در اولويت قرار مي‌گيرد و نياز است با توجه به نوع كاربري، مبل مناسب تهيه شود. سرويس هاي مبلمان اداري شامل مبل، ميز، صندلي، كتابخانه و پارتيشن است. در اين جا به بررسي انواع ميز و صندلي مي‌پردازيم و ساير اقلام را در آينده به شما معرفي خواهيم كرد.

دكوراسيون اتاق كار

استفاده از مبلمان اداري

مبلمان اداري ظاهري مدرن و خاص دارند. به همين دليل از آن ها در اماكن عمومي از جمله ادارات، مكان هاي تفريحي، بيمارستان، دانشگاه و بانك استفاده مي‌شود. نامناسب بودن ميز كار، بي توجهي به ظاهر اتاق كار و وجود شرايط نامساعد، كارمندان و مراجعان را با تشويش و استرس روبه‎رو مي‌كند و راندمان كار را پايين مي‌آورد. بنابراين اهميت وجود مبلمان اداري با توجه به استاندارد هاي خاص مشخص مي‌شود.

انتخاب مبلمان اداري

با در نظر گرفتن چند مورد مي‌توانيد ميز و صندلي مناسب را براي محيط كار انتخاب كنيد.

  1. محل قرار گيري قفسه ها و كتابخانه را در نظر بگيريد و سپس فضايي آزاد كه باقي مي‌ماند را به ميز و صندلي اختصاص دهيد. اگر فضاي زيادي نداريد، بايد از صندلي هاي ظريف و كوچك تر استفاده كنيد تا فضاي كافي براي تردد و گذاشتن لوازم اضافي داشته باشيد.
  2. ميز و صندلي را به رنگ غالب در كل دكوراسيون محيطِ كاري، رنگ مختص به برند و رنگ هاي هم خانواده انتخاب كنيد. به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون دقت داشته باشيد. با انتخاب هوشمندانه رنگي را برگزينيد كه كارايي را بالا مي‌برد و افراد را سرزنده نگه مي‌دارد.
  3. در نظر داشتن بودجه مالي، تعداد افرادي كه در محل مشغول به كار هستند و افرادي كه به محيط رفت و آمد مي‌كنند الويت هاي شما هستند، كه بايد با توجه به آن ها و بر اساس نياز، مبلمان اداري را خريداري كنيد.
  4. به كيفيت يراق آلات توجه كنيد، زيرا مبلمان اداري به صورت مكرر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و استهلاك آن بالا است.

انواع مبلمان اداري

ميز و صندلي اداري با توجه به كاربري و ساختار بدنه به چند دسته تقسيم مي‌شوند. مبلمان مديريتي، ميز كامپيوتر، ميز و صندلي كارمندي، ميز گروهي و ست نقشه كشي از جمله تقسيم بندي هايي هستند كه براي آشنايي، به آن ها اشاره مي‌كنيم.

ميز مديريتي در اداره

مبلمان مديريتي

از مهم ترين بخش هاي هر محيط اداري و تجاري، اتاق مديريت آن ساختمان است. ميز مديريت نقطه كانوني دكوراسيون و ظاهر آن با ساير ميزهاي موجود در محيط كار متفاوت است. با توجه به نياز هاي مدير عامل اندازه و شكل آن را انتخاب مي‌كنند. ميز مديريت بايد داراي كشو و كمدهاي قفل دار باشد تا بتوان اسناد و مدارك مهم را در آن پنهان كرد. براي دسترسي به بخش هاي مختلف و داشتن فضاي كار بيش تر، معمولا اين ميز را به شكل حرف انگليسي اِل (L) مي‌سازند.

براي اينكه در اثر نشستن به ستون فقرات آسيب وراد نشود صندلي مديريت بايد ساختار ارگونوميك و تكيه گاهي منعطف داشته باشد. در اين صندلي تكيه گاه با ارتفاع بلندي طراحي مي‌شود. در قسمت مياني انحناي كمي براي گودي كمر در نظر گرفته شده است. اين صندلي معمولا از روكش هاي چرم ساخته مي‌شود. ارتفاع اين صندلي بايد به گونه اي باشد كه بتوان با تنظيم آن به راحتي پا را روي زمين قرار داد. اين صندلي از جنس هاي مرغوبي ساخته مي‌شود و معمولا قيمت آن از صندلي هاي خانگي بيش تر است.

ميز كامپيوتر اداري

ميز كامپيوتر

از وسايل ضروري و مهم در اداره و اتاق كار خانگي، ميز كامپيوتر است. اين ميز شامل بخش كشويي براي قرار دادن كيبورد است كه مي‎توان در مواقع لزوم آن را به سمت بيرون كشيد. ممكن است در طراحي اين ميز كتابخانه و قفسه نيز در نظر گرفته شود. اجزاي ميز كامپيوتر از هم جدا مي‌شوند و مي‌توان به راحتي آن را جا به جا كرد. از انواع صندلي هاي كارمندي مي‌توانيد در كنار اين ميز استفاده كنيد.

ميز كارمندي اداري

ميز و صندلي كارمندي

تنوع زيادي در ظاهر ميز و صندلي كارمندي وجود دارد. ميز كارمندي وسيله اي تزييني نيست و جنبه كاربردي آن اهميت ويژه و تفاوت زيادي با صندلي خانگي دارد. ميز كارمندي داراي عرض زياد و ظاهري ساده است. صندلي كارمندي بايد راحت باشد و نياز كارمندان را رفع كند. وجود قابليت تنظيم ارتفاع و تغيير زاويه پشتي در اين صندلي بسيار مهم است. روي تكيه گاه اين صندلي بايد شيارهايي براي عبور هوا تعبيه شده باشد تا از تعرق در طولاني مدت جلوگيري شود. به همين دليل نشمين صندلي هاي اداري از فوم سرد ساخته مي‌شود.

ميز كار گروهي اداري

ميز گروهي

ميزهايي كه براي كاربري چند نفره تهيه مي‌شوند، به ميز گروهي معروفند. اين ميز ها تك كاربره نيستند و كاربردي مشترك دارند. با استفاده از پارتيشن هاي چوبي يا شيشه اي از يكديگر جدا مي‌شوند. استفاده از اين ميز حس همكاري را تقويت مي‌كند. ميزهاي گروهي فضاي كم تري اشغال مي‌كنند و مي‌توان آن ها را وسط اتاق قرار داد، به گونه اي كه افراد دور تا دور آن و رو به يكديگر قرار بگيرند. فايل هاي كشويي را براي زير پا يا گوشه اي از اتاق در نظر بگيريد. از انواع صندلي هاي كارمندي يا اپراتوري براي تكميل اين ميز مي‌توان استفاده كرد.

ميز نقشه كشي اداري

ميز و صندلي نقشه كشي

ميز نقشه كشي مناسب طراحان و مهندسان است. ميز نقشه كشي تاشو، داراي سطحي صاف، هموار و قابل چرخش است كه به كاربر اجازه مي‌دهد زاويه مناسب را متناسب با موقعيت خود تنظيم كند. هم چنين با امكان چرخش حول محور افقي و عمودي، دسترسي به نقاط مختلف صفحه راحت خواهد بود. با توجه به ارتفاع اين ميز مي‌توانيد به صورت ايستاده يا نشسته از آن استفاده كنيد. صندلي مناسب براي ميز نقشه كشي معمولا به شكل چهارپايه يا داراي تكيه گاهي به ارتفاع كم است.

با بخش دكوراسيون مجله دلتا همراه باشيد تا در آينده به چيدمان مبلمان اداري در محيط كار بپردازيم.

همچنين بخوانيد:

مزايا و معايب سقف كناف در دكوراسيون داخلي

رنگ هاي ممنوعه در دكوراسيون داخلي


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۹:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :