دكوراسيون دلتا

نكات مهم در انتخاب دستگيره كابينت

كابينت از مهم ترين لوازم موجود در آشپزخانه و دستگيره كابينت كليدي ترين عنصر در داشتن كابينتي كاربردي و زيبا است.
دستگيره كابينت

تنوع دستگيره هاي كابينت از طرفي انتخاب هاي بيش تري پيش روي شما مي‌گذارد و از سوي ديگر تصميم گيري را سخت مي‌كند. بعد از تعيين جنس و رنگ كابينت نوبت به انتخاب دستگيره مي‌رسد. در اين بخش از مجله دلتا اطلاعات كافي براي انتخاب دستگيره كابينت را به شما مي‌دهيم.

دستگيره كابينت

يراق آلات وسايلي هستند كه پس از ذوب فلز توسط وسايل صنعتي شكل داده مي‌شوند و در جاهاي مختلف به كار مي‌روند. دستگيره، شير آب، پيچ، مته و قلاب انواع مختلفي از يراق هستند كه در زندگي كمك زيادي به ما مي‌كنند. انتخاب يراق آلات بايد با دقت صورت گيرد. يكي از مهم ترين بخش هاي كابينت كه شايد در ظاهر به نظر نرسد، يراق آلات كابينت از جمله لولا، بلبرينگ و دستگيره است. يراق آلات بايد كيفيت بالايي داشته باشند. با انتخاب دستگيره اي با كيفيت و زيبا مي‌توانيد جلوه خاصي به يك كابينت ساده ببخشيد.

هنگام خريد دستگيره توجه به رنگ و جنس كابينت هاي آشپزخانه اهميت ويژه اي دارد. بايد بين دسته و بدنه آن هماهنگي و تناسب برقرار باشد. دسته بايد كاربردي و هنگام باز و بسته كردن بتوان راحت از آن استفاده كرد. دستگيره كابينت ها علاوه بر كارآيي نقش زيبا سازي و تاثير به سزايي در دكوراسيون آشپزخانه دارد. دستگيره هاي قديمي در سبك كلاسيك و مدل هاي مدرن در سبك هاي امروزي به كار برده مي‌شود.

دستگيره كابينت

دسته بندي دستگيره كابينت

دستگيره از لحاظ نوع اتصالات به دو دسته تقسيم بندي مي‌شود؛ دستگيره هاي تك پيچ و دو پيچ. البته انواع بدون پيچ نيز وجود دارد كه به آن ها دستگيره هاي مخفي مي‌گويند. دسته گيره هاي تك پيچ، از يك نقطه به كابينت متصل و دستگيره دو پيچ نيز همان طور كه از نام آن مشخص است، از دو سو به كابينت پيچ مي‌شود. دستگيره هاي تك پيچ اغلب به شكل دكمه اي و دستگيره دو پيچ به شكل خطي عرضه مي‌شوند. اندازه دستگيره هاي خطي از 15 تا 35 سانتي متر متغير است. نوع دكمه اي نيز قطري حدود 10 سانتي متر دارد.

دستگيره آشپزخانه

جنس

دسته ها از مواد مختلفي از جمله سراميك، كريستال، آلومينيوم، نقره، مس، سرب يا چوب توليد و با نيكل، آب طلا يا كروم روكش مي‌شوند. با توجه به اينكه از دكوراسيون آشپزخانه چه انتظاري داريد مي‌توانيد دسته مورد نظر خود را انتخاب كنيد. براي مثال اگر مي‌خواهيد روي كابينت هاي سفيدِ آشپزخانه كنتراست ايجاد شود، دستگيره را از جنس چوب يا مس انتخاب كنيد. اما اگر بخواهيد در آشپزخانه اي، دستگيره با بدنه هماهنگي داشته باشد روي كابينت هاي چوبي، دستگيره چوبي نصب كنيد. هنگام انتخاب دستگيره از جنس فلز، حساسيت هاي پوستي خود را به فلزهاي مختلف در نظر بگيريد تا در دراز مدت دچار مشكل نشويد.

انواع مدل هاي دستگيره آشپزخانه

دسته ها داراي طراحي هاي متنوعي هستند. در سبك هاي مختلف دكوراسيون از فرم هاي نا متعارف و فانتزي استفاده زيادي مي‌شود. در حالت كلي، تمام مدل ها را مي‌توان در دو گروه تعريف كرد. يك گروه دستگيره هاي كروي يا دكمه اي هستند و گروه ديگر دستگيره خطي. با توجه به اينكه فرم و طرح ساير لوازم موجود در آشپزخانه به چه شكلي هست مي‌توانيد يكي از اين دو گروه را در نظر داشته باشيد.

دستگيره دكمه اي كابينت

دستگيره دكمه اي

دستگيره هايي كه قسمت بيروني آن كروي شكل است و از دسته تك پيچ ها به حساب مي‌آيند. با توجه به نوع باز شدن كشو يا كمدها مي‌توانيد تصميم بگيريد از مدل دكمه اي روي يك يا دو بخش از كابينت استفاده كنيد. دستگيره هاي دكمه اي جلوه اي كلاسيك و قديمي دارند. گرچه با استفاده از طراحي هاي مدرن و اشكالي هندسي از اين دستگيره در سبك هاي مدرن نيز مي‌توان به كار برد. استفاده از اين مدل روي كمد بهتر است. زيرا فقط به در نيرو وارد مي‌شود. ولي اگر از آن روي كشو استفاده كنيد به دليل تحمل وزنِ تمام محتوياتِ درون كشو، در دراز مدت دستگيره دچار آسيب خواهد شد.

دستگيره كابينت خطي

دستگيره خطي

فرم اين دستگيره به شكل خط هاي افقي است كه البته مي‌توان آن را به شكل عمودي نيز نصب كرد. دستگيره هاي خطي معمولا دو پيچ هستند. دستگيره خطي در كابينت ممبران، هاي گلاس، فلزي و ام دي اف كاربرد زيادي دارد. دستگيره هايي كه روي كشو نصب مي‌شوند بايد تمام وزن كشو را تحمل و آن را به بيرون هدايت كنند. به همين دليل در بيش تر مواقع استفاده از دستگيره هاي خطي براي كشو توصيه مي‌شود. دستگيره هاي خطي نيرو را بر سطح بيش تري وارد مي‌كنند و مي‌توان از تمام انگشتان براي كشيدن كشو استفاده كرد.

به كار بردن دستگيره هاي خطي روي كل كابينت آشپزخانه نمايي مدرن در دكوراسيون ايجاد مي‌كند. دستگيره هاي خطي را به صورت عمودي روي كابينت نصب كنيد تا ارتفاع آن ها بلندتر به نظر برسد و نمايي كشيده به كابينت بدهد. البته استفاده از اين دستگيره به صورت عمودي باز و بسته كردن آن را كمي مشكل مي‌سازد. نصب دستگيره خطي به صورت افقي، سبب مي‌شود كابينت عريض تر به نظر برسد و كاربرد راحت تري دارد. مي‌توانيد براي ايجاد تضاد دستگيره هاي كمد را عمودي و حالت افقي را براي كشو انتخاب كنيد.

اميدواريم اين مطلب مفيد بوده باشد. در بخش هاي آينده به استفاده از مدل هاي مختلف دسته ها در آشپزخانه مي‌پردازيم.

اصول نورپردازي در آشپزخانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۴:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :