دكوراسيون دلتا

ويژگي تختخواب مناسب چيست؟

براي داشتن خوابي با كيفيت و اتاق خوابي آرامش بخش خريد تختخواب مناسب از ضروريات است.
تختخواب

از مهم ترين نيازهاي اساسي بشر خواب و استراحت است. خواب توان لازم را براي بدن بازيابي و تختخواب يكي از لوازم اصلي خواب است كه كيفيت آن را تضمين مي‌كند. تخت فقط يك بار خريداري مي‌شود، بنابراين در خريد آن بايد توجه كرد و چند نكته را در نظر گرفت. با مجله دلتا همراه شويد تا همراه هم اين اصول را مرور كنيم.

تختخواب

تنوع زياد محصولات به شما كمك مي‌كند علاوه بر اينكه تختخواب مطلوب خود را خريداري كنيد، امكان انتخاب تختخوابي با استاندارد مناسب را داشته باشيد. با هم ويژگي هايي از جمله ارتفاع، ابعاد، پايه و جنس را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

تختخواب

ارتفاع مناسب تختخواب

حفظ بهداشت و سلامتي در زندگي امري ضروري است. براي جلوگيري از رشد باكتري ها ارتفاع تخت بايد به گونه اي باشد كه هوا جريان يابد و از تجمع رطوبت و افزايش دما جلوگيري شود.

ارتفاع تختخواب بزرگسال

ارتفاع مناسب تخت به شما اجازه مي‌دهد زير تختخواب را نظافت كنيد. بهتر است پايه هاي تختي كه انتخاب مي‌كنيد به فرمي باشد كه امكان نظافت را به راحتي داشته باشيد.

با توجه به ويژگي جسمي خود، ارتفاعي مناسب است كه هنگام نشستن و برخواستن پاها به صورت نود درجه روي زمين قرار گيرد. ارتفاع تقريبي حدود 40 سانتي متر تخمين زده مي‌شود.

ارتفاع تخت نوجوان و كودك

به رشد كودك توجه داشته باشيد و ارتفاعي را انتخاب كنيد كه براي مدتي طولاني بتوان از آن به راحتي استفاده كرد. ارتفاع معمول براي تخت كودك تا 30 سانتي متر متغير است. در سنين پايين تر براي اطمينان خاطر تخت هايي انتخاب كنيد كه محافظ دارند. با افزايش سن كودك مي‌توانيد اين محافظ را باز كنيد و كنار بگذاريد.

ارتفاع تختخواب دو طبقه

در خانه هاي كوچك، كه امكان قرار دادن دو تخت در اتاق وجود ندارد از تخت هاي دو طبقه استفاده مي‌شود. ارتفاع مناسب براي اين نوع تختخواب در حالت استاندارد بين 75 تا 170 سانتي متر كه با توجه به ارتفاع سقف متغير است. فاصه دو تختخواب را به گونه اي تنظيم كنيد كه به راحتي بتوان روي تخت پاييني نشست و از آن استفاده كرد. اين فاصله تا حدود 95 سانتي متر مي‌رسد.

تختخواب

ساختار

ممكن است هر چند وقت يكبار بخواهيد با تغيير چيدمان خانه دكوراسيون داخلي را تغيير دهيد يا سالي يك بار مجبور به اثاث كشي هستيد، تختخوابي سبك انتخاب كنيد كه به راحتي قابل جا به جايي و در قسمت اتصالات مقاومت بالايي داشته باشد تا با گذشت زمان و باز و بسته شدن مكرر آسيب نبيند.

پايه

پايه تختخواب بايد توان نگه داري وزن افراد را داشته باشد و خم نشود. اگه تختي انتخاب مي‌كنيد كه پايه ندارد و كشويي است به كيفيت چارچوب و بدنه زيرين تشك دقت كنيد. بدنه نبايد ترك داشته و بايد از جنسي با استحكام بالا توليد شده باشد.

ابعاد

ابعاد تخت با توجه به فيزيك جسمي افراد متفاوت است. تختخواب هاي يك نفره در عرض 90 و طول 200 سانتي متر توليد مي‌شوند و ابعاد دو نفره به عرض 160 و طول 200 سانتي متر مي‌رسد. با توجه به نياز خود مي‌توانيد ابعاد متفاوت را سفارش دهيد. در هنگام سفارشِ تختخوابي با ابعاد دلخواه حتما توجه داشته باشيد كه بتوانيد براي پوشش روي تخت از تشك هاي موجود استفاده كنيد.

جنس

شايد نمي‌دانستيد كه بايد تخت كودكان را مستحكم تر از تختخواب بزرگسالان انتخاب كنيد. وزن كودكان كم تر است اما معمولا كودكان روي تخت مشغول بالا و پايين پريدن هستند. تختخواب از جنس هاي مختلفي مانند چوب، فلز و ام دي اف توليد مي‌شود كه با توجه به منطقه جغرافيايي، بودجه، سليقه و نياز مي‌توانيد از بين آن ها انتخاب كنيد. براي مثال در مناطقي كه رطوبت بالا است پيشنهاد مي‌شود از تختخواب هاي فلزي استفاده شود.

تاج

تاج تختخواب علاوه بر نقش زيبا سازي، كاربرد هم دارد. تاج هاي مسطح و نرم بهترين انتخاب هستند. ممكن است به هنگام برخواست يا خوابيدن سر شما با آن تماس پيدا كند، يا بخواهيد براي خواندن كتاب به صورت قائمه بنشينيد و به آن تكيه دهيد.

تختخواب

رنگ تختخواب

انتخاب رنگ با توجه به روانشناسي رنگ در دكوراسيون صورت مي‌گيرد و به سبك دكوراسيون اتاق خواب شما بستگي دارد. ويژگي هر رنگ را بشناسيد و با داشتن اطلاعات كافي براي رسيدن به فضايي دلنشين و آرامش بخش رنگ مورد نظر را انتخاب كنيد. استفاده از رنگ هاي گرم براي كودكان، رنگ سفيد براي اتاق عروس و رنگ هاي سرد و خنثي براي اتاق بزرگسالان پيشنهاد مي‌شود.

موارد گفته شده بر اساس تجربه طراحان داخلي به عنوان يك استاندارد تعريف شده است. اما دكوراسيون داخلي يك هنر است و با توجه به سليقه و خلاقيت خود مي‌توانيد انتخاب هاي ديگري داشته باشيد.

همچنين بخوانيد:

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد

تزيين راهرو خانه با ايده هايي ساده


برچسب: دكوراسيون دكوراسيون داخلي ديزاين مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۵:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :