دكوراسيون دلتا

اصول انتخاب فرش خانه هاي ايراني

فرش باغي از گل هاي رنگارنگ به زير پا است. گرماي خانه ايراني مديون طرح و رنگ هاي گرم فرش است.
فرش خانه

فرش نقش مهمي در چيدمان دكوراسيون داخلي خانه هاي ايراني دارد. فرش دستباف ايراني با كيفيت بالا و به عنوان يك اثر هنري هميشه ارزشمند بوده است. فرش در انواع مختلفي توليد مي‌شود. تنوع رنگ، طرح، جنس و سايز فرش باعث مي‌شود انتخاب آن سخت به نظر برسد. در بيش تر مواقع به بازار مي‌رويم، با توجه به بودجه هر فرشي كه به نظرمان جذاب آمد آن را خريداري مي‌كنيم. به خانه باز مي‌گرديم و نمي‌دانيم چرا به جاي زيباتر شدن، خانه به نظر شلوغ مي‌آيد؟ درست است كه در سبك دكوراسيون وينتج گفتيم هر آنچه دوست داريد به خانه اضافه كنيد، اما وينتج فقط يك سبك از ده ها سبك است. براي انتخابِ فرش خانه هاي ايراني متناسب با دكوراسيون داخلي خانه، نكات زير را مطالعه كنيد و با مجله دلتا همراه شويد.

فرش خانه

فرش خانه را به درستي انتخاب كنيد

فرشي كه در اتاق خواب پهن مي‌شود، نرم تر و كوچك تر از فرشِ مناسبِ پذيرايي است. به همين دليل مانند تمام لوازم خانه، قبل از خريد فرش جاي مناسب آن را انتخاب كنيد و سبك دكوراسيون خانه را در نظر داشته باشيد. گرچه در دكوراسيون مينيمال توصيه مي‌شود فرش را حذف كنيم، اما در ساير سبك ها، حتي با توجه به وجود كف‌پوش هاي جذاب و متنوع، باز هم نياز به وجود يك فرش احساس مي‌شود.

فرش خانه

جنس فرش

فرش ها در جنس هاي مختفي توليد مي‌شوند كه هر كدام كيفيت متفاوتي دارند. آكريليك؛ مقاومت و طول عمر بالايي. ابريشم مصنوعي؛ پرز كم و طرح هاي متنوع. پلي پروپيلن؛ كيفيت رنگ بالا.

براي بافت فرش دستباف از پشم يا ابريشم استفاده مي‌شود. از لحاظ قيمت و ظرافت ابريشم در رده اول قرار مي‌گيرد و بعد از به پشم مي‌رسيم.

فرش خانه

كاربرد

بايد دقت كنيد كه از فرش در چه مكاني استفاده مي‌كنيد. در مكان هاي پر تردد مانند راهرو و اتاق پذيرايي فرش هاي مقاوم تر و براي اتاق خواب فرش هاي ابريشمي پهن كنيد.

براي فرش اتاق كودك يا اتاق پذيرايي كه احتمال ريختن غذاهاي چرب يا نوشيدني هاي رنگي وجود دارد، لازم است فرشي بخريد كه شست و شوي آن آسان و در برابر مواد شيميايي مقاوم باشد. براي اين منظور جنس آكريليك پيشنهاد مي‌شود. مراقب باشيد اگر فرش پلي استر را براي پذيرايي پسند كرديد به هنگام سرو غذا روفرشي هاي نازك را روي آن بياندازيد.

چيدمان فرش در دكوراسيون ايراني

در دكوراسيون خانه هاي ايراني دماي بصري بيش تر به سمت گرم و دوستانه مي‌رود. يكي از دلايل اين مورد نحوه چيدمان و  رنگ فرش است. براي انتخاب ابعاد مناسب فرش، آن را به گونه اي در نظر بگيريد كه از ديوار ها 50 سانتي متر فاصله داشته باشد و بتوان پايه هاي جلويي مبل را روي آن قرار داد.

فرش خانه

اتاق خواب

پهن كردن فرش باعث مي‌شود زمينِ زير پا را گرم‌تر حس كنيم. اتاق خواب مكان استراحت است و داشتن احساس آرامش با پهن كردن يك فرش زير تخت به وجود مي‌آيد. فرش را به گونه اي پهن كنيد كه هنگام بيدار شدن يا به رختخواب رفتن بتوانيد پاي خود را روي آن بگذاريد. سعي كنيد براي نشان دادن طرح و رنگ فرش حدود 60 سانتي متر از لبه هاي تخت فاصله بگيريد.

اتاق نشيمن

قرار است در خانه راحت باشيد و گرماي دكوراسيون ايراني را در خانه به وجود آوريد. پس در يك جمله مي‌توان گفت فرش را طوري روي زمين پهن كنيد كه هنگام نسشستن روي مبل و استراحت، پاها روي فرش قرار بگيرد. فرشي انتخاب كنيد كه با توجه به اصول چيدمان مبلمان، پايه هاي جلويي مبل روي آن قرار بگيرد.

اتاق پذيرايي

بر خلاف چيدمان اتاق نشيمن، فرش اتاق غذاخوري، بايد كوچك و لبه هاي آن حدود 60 سانتي متر از ميز ناهارخوري بيرون تر باشد تا صندلي به طور كامل روي فرش قرار بگيرد.

فرش خانه

نكات كليدي

  • تمام سطح زمين را با فرش نپوشانيد، بخش هايي را خالي بگذاريد تا وجود فضاي خالي با ايجاد كنتراست سبب برجسته تر شدن نماي فرش شود.
  • رنگ هاي گرم را براي اتاق نشيمن و پذيرايي  و رنگ هاي سرد را براي اتاق خواب استفاده كنيد
  • براي پوشش كفِ آشپزخانه از كف‌پوش هاي مخصوص اين مكان استفاده و فرش را در ساير بخش هاي خانه پهن كنيد.
  • رنگ غالبِ ديوار در بيش تر خانه هاي ايراني رنگ سفيد است. براي فرار از يكنواختي در نماي داخلي فرشي با طرح و رنگ جذاب بخريد.
  • طرحي واحد را براي فرش هاي مختلف خانه برگزينيد. اما چنانچه مي‌خواهيد فضاي بزرگي را با چندين فرش بپوشانيد، بزرگ ترين فرش را از بين رنگ هاي خنثي انتخاب كنيد و ساير فرش ها را در كنار آن بياندازيد.
  • از چسب هاي دوطرفه مخصوص فرش استفاده كنيد تا از ليز خوردن فرش جلوگيري شود.

تمام آنچه گفته شد استانداردهاي تجربي طراحان داخلي هستند. اجباري به پيروي از آن ها نيست. به سليقه خود اهميت دهيد و سبك خود را خلق كنيد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

آينه كاري ديوار ؛ تحولي در دكوراسيون داخلي


برچسب: دكوراسيون دكوراسيون داخلي ديزاين مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۹:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :