دكوراسيون دلتا

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

پرده هاي رنگارنگ و طرح دار را براي پوشاندن پنجره انتخاب و نمايي جذاب در فضا ايجاد كنيد.
مدل پرده

پرده، لباس پنجره است. با توجه به اين كه پرده ها را در كدام بخش از خانه استفاده مي‌كنيم نكات خاصي بايد رعايت شود كه دانستن آن ها به داشتن خانه اي زيبا و رويايي كمك مي‌كند. با توجه به سبك دكوراسيون داخلي در خانه، پرده نيز بايد هماهنگ با ساير لوازم انتخاب شود. انتخاب پرده مي‌تواند تصوير و حسي كه مي‌خواهيد در فضا پديد آورد. رنگ، طرح، اندازه، جنس پارچه و مدل پرده نمايي متفاوت به آن مي‌بخشد. نقش مهم پرده در دكوراسيون داخلي باعث شد در اين بخش از مجله دلتا به بررسي رنگ، طرح، جنس و مدل پرده در طراحي داخلي بپردازيم. ما را همراهي كنيد.

مدل پرده شيك

مدل پرده در ديزاين خانه

با توجه به نوع چين و دوخت نهايي مدل پرده را در چند دسته، تقسيم بندي مي‌كنند. پرده هاي ساده و چين دار كه آن ها را به طور خلاصه به شما معرفي مي‌كنيم.

پرده پليسه دار

قسمت بالايي اين پرده به شكل چين مرتب و راه راه دوخته شده است. معمولا روي اين پرده از والان استفاده مي‌كنند. پرده پليسه دار مناسب اتاق هايي با دكوراسيون رسمي است؛ اتاق جلسات، اتاق پذيرايي و يا سالن غذاخوري.

مدل پرده مدرن

مدل پرده چين دار

پر كاربردترين نوع پرده است. زيرا به راحتي مي‌توان چنين پرده اي را دوخت و در خانه آويزان كرد. پارچه هاي مختلف را مي‌توان به صورت چين دار دوخت ، ولي پارچه هاي ضخيم انتخاب مناسب براي اين مدل پرده نيستند. اين نوع پرده مناسب اتاق خواب، آشپزخانه و اتاق نشيمن است.

مدل پرده جديد

پرده چين دار و پيله دار

جديدترين مدل پرده، تلفيقي از چين و پيله است. اين مدل در انواعِ سه و پنج چين دوخته مي‌شود و هر كدام نماي خاصي به فضا مي‌دهند. با افزايش تعداد چين طول پرده بيش‌تر مي‌شود و به پارچه بيش‌تري نياز است.

مدل پرده پانچ

پرده پانچ

ساده ترين نوع دوخت در ميان انواع مختلف مدل پرده، پانچ است. در دوخت اين مدل پرده نياز به دستگاه پرس صنعتي داريد. قسمت بالايي پرده چين ندارد و فقط داراي حلقه هاي متعددي است كه ميل پرده از ميان آن ها رد مي‌شود. انتخاب مناسبي براي دكوراسيون اتاق كودكان و مكان هاي عمومي است، زيرا باز و بسته كردن پرده به راحتي صورت مي‌گيرد.

مدل پرده كراواتي

مدل پرده كراواتي

براي دوخت پرده هايي با پارچه ضخيم مانند كتان از مدل كراواتي استفاده مي‌‎شود. بالاي پرده به فرم استوانه اي است كه به چين هاي ريز منتهي مي‌شود. اين مدل پرده براي دكوراسيون كلاسيك و رسمي مناسب است.

مدل پرده ساده

تاثير رنگ پرده در دكوراسيون

اگر بخواهيد فضا را بزرگ تر نشان دهيد انتخاب هوشمندانه رنگ پرده به ياري شما مي‌آيد. بايد از پارچه هايي روشن و هم خانواده با ‌رنگِ ديوار انتخاب كنيد. اگر رنگ ديوار تيره است، پرده اي از طيف رنگي يكي از سايه هاي روشن همان رنگ در خانه بياويزيد.

اما اگر نمي‌خواهيد در استفاده از آن رنگ زياده روي كنيد بهتر است رنگ هاي خنثي از جمله طوسي و سفيد را در اولويت قرار دهيد. چنانچه رنگ ديوار سفيد يا طوسي است، مي‌توانيد با توجه به دماي بصريِ اتاق، رنگ گرم يا سرد را انتخاب كنيد. رنگ هاي مكمل براي ايجاد تضاد بصري و دوري از يكنواختي در محيط مناسب است.

با توجه به سبك خانه ممكن است پرده اي ساده يا طرح دار را ترجيح بدهيد. در خانه هاي مينيمال، پرده تك رنگ مناسب است. در حاليكه در سبك دكوراسيون بوهمي پرده رنگارنگ دكوراسيون داخلي را تكميل مي‌كند.

كنتراست در دكوراسيون چشم را به حركت در مي‌آورد و تنوع به وجود مي‌آورد. از نقش الگو غافل نشويد و در انتخاب مدل پرده، طرح را در نظر داشته باشيد.

مدل پرده مشكي

نقش اندازه پرده در نما

پرده هم كاربرد زينتي دارد و هم از ورود نور مستقيم جلوگيري مي‌كند. براي مكان هايي مانند اتاق خواب، يا اتاق كار براي اينكه نور مزاحم استراحت و كار كردن نشود از پرده هاي عريض و بلند استفاده مي‌شود؛ پرده هايي از كف تا سقف. بهتر است اين پرده ها حداقل 3 سانتي متر از كف فاصله داشته باشند تا روي زمين كشيده نشود و به راحتي باز و بسته شود.

در حالت استاندارد ميله پرده 15 سانتي متر بالاتر از قاب پنجره نصب مي‌شود و از اطراف نيز كمي عريض تر از قاب پنجره است. اگر تعداد پنجره ها زياد است پرده ها را كنار جمع كنيد تا نقش خطي عمودي داشته باشند و دچار تكرار نشويد. اگر پنجره ها كوچك است پرده را به اندازه پنجره انتخاب كنيد.

جنس پرده

در انتخاب جنس پارچه به نحوه قرار گيري پرده، مدل پرده، ميزان پوشش پنجره و سبك دكوراسيون توجه كنيد. پارچه هاي متنوعي در صنعت نساجي توليد مي‌شوند كه قابليت استفاده به عنوان پرده را دارد. ما در اين جا تنها به چند مورد از پر طرفدارترين پارچه ها اشاره مي‌كنيم.

مدل پرده توري

تور

پارچه توري حس نوستالوژيك را در افراد بيدار مي‌كند و يادآور خانه هاي قديمي است. پرده هاي توري كلاسيك ترين جنس پرده هستند كه از مد خارج نمي‌شوند. چنين پرده اي در دكوراسيون وينتج، داخل آشپزخانه و اتاق عروس كاربرد بيش تري دارد.

مدل پرده زرد

كتان

پر طرفدارترين پارچه براي پرده، كتان است. پارچه كتان نرم و پنبه اي است، به همين دليل براي استفاده در انواع مدل هاي پرده مناسب است. اين پارچه تنوع رنگ و ضخامت زيادي دارد. پرده هاي كتان نور را كم تر عبور مي‌دهند و براي تاريك كردن اتاق خواب پيشنهاد مي‌شود. در طول روز مي‌توانيد پرده را در كنار جمع كنيد و از نور طبيعي لذت ببريد. مي‌توان با انتخاب پرده هاي كتانِ ضخيم تر، از ورود گرما و سرما به داخل خانه جلوگيري كرد.

مدل پرده صورتي

حرير

پارچه هايي نازك كه بيش تر به عنوان والان استفاده مي‌شود. والان قسمتي از پرده است كه فقط قسمت بالاي پنجره را پوشش مي‌دهد. پارچه هاي حرير داراي بافت ساده يا طرح هاي برجسته هستند. چنان چه خانه نورگير مناسبي ندارد و با مشكلِ كمبود نور روبرو هستيد مي‌توانيد از اين پارچه براي پرده اصلي به همراه يك زير پرده براي پوشش فضاي داخلي استفاده كنيد.

با وجود تنوع زيادِ انواع مدل هاي پرده، انتخاب پرده اي كه براي دكوراسيون خانه مناسب باشد سخت به نظر مي‌رسد، اما با توجه به اطلاعات گفته شده مي‌توانيد بهتر تصميم بگيريد.

همچنين بخوانيد:

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد


برچسب: دكوراسيون دكوراسيون داخلي ديزاين مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۷:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :