دكوراسيون دلتا

اكسسوري هاي دوست داشتني، اين بار چيدمان ساعت ديواري

ساعت هاي ديواري از جمله لوازمي هستند كه با گذشت زمان تغييرات ظاهري زيادي داشتند و مطابق نيازهاي زيبايي شناسانه در شكل هاي جديدي توليد مي‌شوند. قانوني براي استفاده از ساعت ديواري وجود ندارد اما دانستن چندين نكته مي‌تواند به نصب ساعت ديواري در نقطه اي كه جلوه زيبايي داشته باشد، كمك كند.
چيدمان ساعت ديواري

زمان بدون لحظه اي وقفه، مي‌گذرد. براي رسيدن به اهداف و موفقيت در زندگي، بايد هميشه زمان را نظر گرفت و برنامه هاي روزانه را با آن پيش برد. بنابراين وجود ساعت به عنوان ابزارِ نشان دادن زمان براي افراد مهم است. توجه به چيدمان ساعت ديواري در دكوراسيون منازل به عنوان يك وسيله تزييني، سبب تنوع ظاهري در ساعت هاي ديواري شده است. با مجله دلتا همراه شويد.

چيدمان ساعت ديواري در دكوراسيون

چيدمان ساعت ديواري

قبل از خريد ساعت ديواري محل نصب آن را در نظر بگيريد. ساعت ديواري بايد با ساير المان هاي موجود در دكوراسيون داخلي تناسب داشته باشد. تناسب به معناي يك شكل يا هم رنگ بودن نيست. بلكه با توجه به سبك دكوراسيون داخلي، رنگ، فرم و اندازه ساعت را انتخاب كنيد. بدون در نظر گرفتن كاركرد ساعت، مي‌شود از آن به عنوان يك وسيله تزييني استفاده كرد. ساعت هاي قديمي و از كار افتاده در دكوراسيون وينتج حسي نوستالوژيك به وجود مي‌آورند.

ارتفاع نصب ساعت ديواري

انتخاب ساعت

هنگام انتخاب ساعت، آن را در دكوراسيون داخلي خانه فرض و سپس به خريد اقدام كنيد. اگر به نتيجه كار فكر نكنيد، وسيله اي به خانه اضافه مي‌كنيد كه فقط خانه را شلوغ تر كرده است. ساعت هاي ديواري علاوه بر سايز، بر اساس سبك نيز دسته بندي مي‌شوند؛ ساعت هاي مدرن، كلاسيك، مينيمال و يا آينه اي. دور از واقعيت نيست اگر ساعت ديواري را يك اثر هنري بناميم. با توجه به فرم، طرح و رنگ هاي مختلف ساعت ديواري، مي‌توان از آن مانند يك تابلو، براي زيبايي منزل استفاده كرد.

ساعت ها از متريال متفاوتي ساخته مي‌شوند و هر كدام از آن ها را مي‌توان در دكوراسيون هاي مختلف استفاده كرد. ساعت هاي شيشه يا تك رنگ كه حواس پرتيِ ديداري به وجود نمي‌آورند براي دكوراسيون مينيمال مناسب هستند.

ساعت هاي چوبي را براي دكوراسيون كلاسيك، اتاق هايي با رنگ گرم و در كنار مبلمان چوبي به كار بگيريد. اگر اتاق كوچك و تاريك است، از ساعت هاي آينه اي كه نور را بازتاب مي‌دهند، براي بزرگ تر و روشن تر ديده شدن فضا استفاده كنيد. در واقع در مرحله اول نياز را شناسايي كنيد و با توجه به آن فرم ، طرح و جنس مد مورد نظر را براي رفع نقص در دكوراسيون به كار گيريد.

فرم

فرم ها معاني متفاوتي در ناخودآگاه تداعي مي‌كنند. براي وارد كردن اين عنصر طراحي داخلي، در دكوراسيون داخلي از ساعت ديواري كمك بگيريد.

دايره

دايره نمادي از چرخ هستي، منبع حيات، حركت و تكامل است. در گذشته فرم گرد را براي ساعت خورشيدي به كار مي‌بردند. در واقع حركت عقربه هاي ساعت همواره حول يك مركز به صورت دوار در حال حركت هستند. فرم دايره به خوبي روي ساعت مي‌نشيند. خطوط منحني، داراي حالتي نرم و رها هستند، بنابراين حسي از رهايي و انعطاف در فضا به وجود مي‌آورند.

مربع و مستطيل

در طراحي داخلي، دايره نماد روح و مربع سمبل جسم است. مربع و مستطيل داراي چهار ضلع هستند، همانند چهار عنصر اصلي آب، باد، آتش و خاك. استفاده از فرم مربعي حس همبستگي، قدرت و نظم را در ذهن زنده مي‌كند. خطوط افقي و عمودي، تلفيقي از ايستايي و حركت را در كنار يكديگر قرار داده اند.

مثلث

مثلث تنها فرمي است كه جهت دهي را نمايش مي‌دهد. خطوطِ مورب مثلث حركت و جهت را به خوبي منتقل مي‌كنند و چشم را به حركت وادار مي‌كند. استفاده از اين فرم براي ساعت ديواري كم تر صورت مي‌گيرد.

ساير اشكال

به غير از اين سه شكل اصلي، ساير اشكال يا از تكيب اين چند شكل تشكيل مي‌شوند يا تلفيقي از خطوط هستند. از چنين ساعت هاي در دكوراسيون مدرن استفاده مي‌شود و با توجه به رنگ و خطوطي كه در آن ها استفاده مي‌شود، حس متفاوتي را به افراد منتقل مي‌كنند.

بهترين جا براي نصب ساعت ديواري

جاي نصب ساعت ديواري

براي نصب ساعت، ديواري را در نظر بگيريد كه از بيش تر بخش هاي خانه قابل مشاهده است. ديوار پشت كاناپه، بالاي كنسول و شومينه، كنار قاب عكس و جايي كه از آشپزخانه نيز در معرض ديد است. براي نصب ساعت روي ستون، وجهي از ستون را انتخاب كنيد كه به راحتي و بدون نياز به جابه جايي بتوان ساعت را ديد. مي‌توانيد ساعت را روي ديوار آكسان نصب كنيد.

چيدمان ساعت ديواري

اگر ديوار باريك و يا ستون را براي نصب در نظر گرفته ايد، ساعتي با عرض كم را انتخاب كنيد . ساعت هاي آينه اي و بزرگ، با بازتاب نور به محيط، به بزرگتر ديده شدن فضا كمك خواهد كرد، به شرطي كه در جاي مناسبي قرار گيرد. همان طور كه در اصول چيدمان مبلمان گفته شد، مي‌توان ساعت را كانون توجه قرار داد و مبلمان را بر اساس اين كانون در خانه چيد.

ساعت ديواري بالاي تلويزيون

ساعت ديواري، وسيله اي ياري رسان

براي افزودن كنتراست به محيط، يك ساعت با فرمي متفاوت از ساير المان هاي موجود در محيط بهره بگيريد و تعادل را در دكوراسيون داخلي ايجاد كنيد. اگر تناسب و تعادل در دكوراسيون داخلي به هم ريخته است از ساعت استفاده كنيد. يك ساعت به رنگ مشكي، در اتاقي به رنگ سفيد، با ايجاد كنتراست بصري، يكنواختي را از بين مي‌برد.

اتاقي به رنگ آبي كه براي افزايش دماي بصري در نظر داريد الماني به رنگ گرم در دكوراسيون داخلي داشته باشيد؟ يك ساعت با عقربه هاي نارنجي در كنار چندين تابلو با فرم هاي مشابه مشكل شما را حل مي‌كند. علاوه بر فرم و ظاهر، ساعت ها از لحاظ ساختاري نيز جوابگوي نياز ما هستند. در فضاهاي اداري، بيمارستان و مدارس كه ممكن است ساعت ديواري از نظر پنهان بماند، استفاده از ساعت هاي سقفي كه از دو سمت قابل مشاهده هستند، توصيه مي‌شود.

ساعت ديواري را كجا بزنيم

بعضي ها از صداي عقربه هاي ساعت در محيط منزل لذت مي‌برند و عده اي آن را آزار دهنده مي‌دانند. در انتخاب ساعت براي اتاق خواب، بايد به اين نكته توجه داشته باشيد. اگر صداي عقربه ها را دوست نداريد ساعت هاي ديجيتالي را براي اتاق خواب انتخاب و آن را روي ديوار مقابل تخت نصب كنيد.

فاصله ساعت ديواري از سقف

ارتفاع نصب ساعت ديواري

براي نصب ساعت ديواري، ارتفاع استانداردي وجود ندارد. ساعت را در ارتفاعي قرار دهيد كه به هنگام نشستن و يا ايستادن موازي با چشم قرار بگيرد. به طور معمول گفته مي‌شود در خانه هايي با سقف  كوتاه ساعت را در ارتفاع پاييني در حدود 150 سانتي متر و در خانه هايي با سقف بلند مي‌توانيد ساعت را تا ارتفاع 165 سانتي متر نيز نصب كنيد. اين عدد با توجه به اندازه ساعت و جاي نصب متغيير است.

نمي‌توان قانوني كلي براي نصب ساعت ديواري در دكوراسيون تعريف كرد، تنها با توجه به روانشناسي رنگ، توجه به نقش عناصر طراحي داخلي و كمي خلاقيت مي‌توان از اين وسيله جهت زيبايي و انتقال حس استفاده كرد. در بخش هاي بعدي به نقش ساير اكسسوري هاي تزييني مي‌پردازيم.

همچنين بخوانيد:

عناصر طراحي داخلي منزل

طراحي خانه 20 متري ، ايده‌ هاي هوشمندانه

پرده شيد و مزاياي استفاده از آن در خانه


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۲:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :