دكوراسيون دلتا

نكاتي براي انتخاب پارچه مبل

پارچه مبل مانند لباس آن است و در اولين نگاه ظاهر مبل ما را جذب مي‌كند. بنابراين انتخاب پارچه مناسب اهميت زيادي دارد.
انتخاب پارچه مبلي

پارچه مبل بخش مهمي از ظاهر مبل را تشكيل مي‌دهد. رنگ، طرح و جنس پارچه در نماي دكوراسيون تاثير گذار است. كيفيت و طرح هر پارچه با توجه به نوع مبلمان و سبك دكوراسيون انتخاب مي‌شود. تنوع زياد در رنگ و جنس باعث مي‌شود انتخاب روكش مبلمان سخت شود. ما در اين بخش از مجله دلتا در انتخاب پارچه هاي كتان، جير و چرم به شما كمك مي‌كنيم و در آينده به ساير پارچه هاي مبلي مي‌پردازيم.

كاربرد

در مرحله اول تصميم بگيريد مي‌خواهيد از چه مبلماني در منزل استفاده كنيد. پارچه مبل راحتي تفاوت زيادي با پارچه هاي به كار رفته در مبلمان كلاسيك و استيل دارد. همانطور كه در مطلب مبل راحتي و مبل استيل شرح داديم، يكي از شاخصه هاي دسته بندي مبلمان، پارچه به كار رفته در آن است. در ساخت مبل راحتي از پارچه هاي نرم و مقاوم تر استفاده مي‌شود، و پارچه هاي سفت تر براي مبلمان استيل به كار مي‌رود.

صندليِ ميز ناهارخوري در معرض آلودگي با مايعات و چربي قرار دارد. بنابراين بايد پارچه اي استفاده شود كه لكه ها را به خود جذب نكند و قابل شست و شو با شوينده هاي مخصوص باشد. صندليِ ميز ناهارخوري كاربرد كم تري نسبت به مبلمان دارد و در نتيجه مقاومت آن نسبت به پارچه مبل راحتي كم تر است.

پارچه ها براي پوشش و زيبايي ظاهر مبل و صندلي به كار‌ مي‌روند. براي انتخاب مبل ابتدا به آن نگاه مي‌كنيد و نماي آن را مي‌پسنديد. انتخاب پارچه مناسب اهميت زيادي در جذب نگاه افراد دارد.

جنس پارچه

پارچه مبلي را مي‌توان در دو گروه تعريف كرد و با توجه به رنگ، طرح و كاربرد، همه آن ها را در اين دو دسته قرار داد.

الياف مصنوعي: اين الياف در نساجي و طي فرآيند هاي خاص توليد مي‌شود؛ سلولز، پلي استر، نايلون و آكريليك.

الياف طبيعي: در ساخت اين الياف از مواد شيميايي استفاده نشده و جنس آن كاملا طبيعي است؛ پنبه، كنف، كتان، ريون و چرم.

از تركيب دو اليافِ نام برده شده، پارچه هاي تركيبي به دست مي‌آيند.

با هم چند نوع پارچه مبلي را مورد بررسي قرار مي‌دهيم تا بتوانيد انتخاب بهتري داشته باشيد.

انتخاب پارچه كتان براي مبل

پارچه كتان

اگر تصميم داريد براي تغيير دكوراسيون، كاورِ مبلمان خريداري كنيد، كتان بهترين انتخاب است. بافت ظريف و نرم پارچه كتان سبب مي‌شود به خوبي روي مبل قرار گيرد و به هنگام استفاده احساس راحتي داشته باشيد. اين پارچه در برابر شوينده هاي شيميايي مقاوم است و با خيال راحت مي‌توانيد با شامپو فرش آن را تميز كنيد. تار و پود پارچه هاي كتان از هم فاصله دارند، بايد مراقب باشيد با اجسام تيز اصطكاك پيدا نكند. پارچه كتان انتخاب مناسبي براي مبل راحتي است.

انتخاب پارچه كتان براي مبل

جزييات

بياييد دكوراسيون اين اتاق را مورد بررسي قرار دهيم. همان طور كه اشاره شد، پارچه كتان انتخاب مناسبي براي كاور مبلمان است. اين پارچه بافت محمكي ندارد، و جزييات آن از نزديك به شكل شطرنجي به نظر مي‌آيد. در اين اتاق از پارچه كتان با طرح چهار خانه استفاده شده كه متناسب با فرمِ جزيياتِ پارچه است. ميز كنار مبلي نيز با نماي شطرنجي هماهنگي بيش‌تري در دكوراسيون به وجود مي‌آورد.

انتخاب پارچه جير براي مبل

پارچه مبلي جير

پارچه مبلي جير از پوست بز و گوساله توليد مي‌شود و سطح پارچه را در فرآيندهاي مخصوص به شكل مخمل در مي‌آورند. اين پارچه هوا را عبور نمي‌دهد و بسيار گرم است. پارچه جير در برابر سايش و آلودگي مقاوم نيست، بنابراين بيش تر در مبلمان كلاسيك و استيل استفاده مي‌شود. اين پارچه در انواع مصنوعي و طبيعي توليد مي‌شود.

انتخاب پارچه جير براي مبل

رنگ

عناصر طراحي داخلي هيچ وقت نقش خود را از دست نمي‌دهند. در عكس بالا مي‌بينيم كه براي چيدمانِ اين گوشه از اتاق، يك لاوسيت دو نفره به رنگ يشميِ تيره براي پارچه مبلي جير انتخاب شده است، زيرا شست و شوي پارچه جير به سختي صورت مي‌گيرد و با هر بار نظافت از عمر آن كاسته مي‌شود. فرم اكسسوري هاي گرد كه بر روي زمين قرار داده شده اند با طرح گل هاي روي مبل در تناسب است. به دليل وجود طرح گل به صورت برجسته روي پارچه اين مبل، يك گلدان بزرگ نيز كنار مبل قرار داده شده است.

انتخاب پارچه چرمي براي مبل

پارچه مبلي چرم

پارچه چرم مجموعي از “ترين” ها است. به عنوان نرم، مدرن، زيبا، مقاوم و خاص ترين پارچه براي مبل، چرم را انتخاب مي‌كنند. البته اين به معناي بي توجهي و مراقبت نكردن از آن نيست. اگر حيوان خانگي داريد مراقب پنجه كشيدن هاي آن باشيد. مبل چرم را مي‌توانيد به راحتي و تنها با يك پارچه تميز كنيد. مبل هاي چرمي را هر چند وقت يك بار با روغن هاي مخصوص چرب مي‌كنند تا از پوسته پوسته شدن آن جلوگيري شود. پارچه چرم استفاده زيادي در مبلمان راحتي و به خصوص مبل چستر دارد. محبوبيت چرم به حدي زياد است كه مي‌توان دسته بندي جديدي به اسم مبلمان چرم براي آن تعريف كرد.

انتخاب پارچه چرم براي مبل

به عنوان يك نمونه از كاربرد پارچه چرم در مبلمان اين خانه را بررسي مي‌كنيم تا براي چيدمان مبل چرم در منزل بتوانيد از آن ايده بگيريد. چرم هاي طبيعي به رنگ قهوه اي و در تناژ هاي مختلف آن توليد مي‌شوند. در اين پذيرايي فرم بالشت هاي نشيمنِ مبل، مربعي و ميز جلو مبلي مستطيلي انتخاب مناسبي برا جاي گيري جلوي اين مبلمان است. رنگ گرم و تيره فضا را كوچك تر مي‌كند، سطح براق چرم كه نور را بازتاب مي‌دهد، استفاده از ميز شيشه اي و نورپردازي جانبي به جبران كمبود نور كمك كرده است.

پارچه هاي مبلي انواع مختلفي دارند كه در آينده به ساير آن ها خواهيم پرداخت. شما چه پارچه مبلي را ترجيح مي‌دهيد؟

همچنين بخوانيد:

شومينه‌هاي زيبا و مدرن در زمستان سرد

كلبه چوبي ؛ رويايي در دل جنگل (+ويدئو)

8 نكته طلايي در دكوراسيون داخلي خانه (بخش دوم)

لوستر ؛ منبع زيبايي و نور در دكوراسيون منزل


برچسب: مبلمان دكوراسيون داخلي مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۱:۵۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :