دكوراسيون دلتا

استفاده از رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

با توجه به ويژگي هاي ذاتي رنگ زرد، وجود اين رنگ در خانه توصيه مي‌شود. زرد شادي آفرين است. مي‌توانيد آن را به عنوان رنگ كلي استفاده كنيد يا در ابعاد كوچك روي اكسسوري ها به صورت رگه هاي زرد آن را داشته باشيد.
رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

شايد رنگ زرد را كم تر در دكوراسيون داخلي ساختمان ها ديده باشيد. به كار بردن اين رنگ جسارت زيادي مي‌خواهد زيرا اگر با ويژگي هاي آن آشنا نباشيد ممكن است اضطراب و ترس به كل فضا القا شود. در اين بخش از مجله دلتا از خصوصيات اين رنگ حرف مي‌زنيم و به تركيب رنگ‌هاي مناسب اين رنگِ اصلي اشاره مي‌كنيم. با ما همراه شويد تا بدون نگراني و با دانش كافي از رنگ زرد در دكوراسيون داخلي خانه خود استفاده كنيد و محيطي آرامش بخش و شادي آور داشته باشيد.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي و تاثير آن بر ذهن

زرد يكي از سه رنگ اصلي در چرخه رنگ است. طيف رنگي زرد ميان نارنجي و سبز قرار مي‌گيرد. نكته جالبي در مورد اين رنگ وجود دارد: در ميان حشرات قابل رويت ترين رنگ شناسايي شده است. مانند ساير رنگ هاي موجود در طبيعت، زرد نيز ويژگي هاي منحصر به فردي دارد. رنگي شادي آفرين كه حتما بايد آن را در گوشه اي از اتاق داشته باشيد. اكسسوري زرد رنگ يا يك ديوار آكسان زرد، هيچ فرقي نمي‌كند. رنگ زرد در دكوراسيون از مثبت ترين رنگ ها به حساب مي‌آيد. نمي‌توانيد از يك درِ زرد رنگ وارد منزل شويد و لبخند به لب نداشته باشيد. هنوز متقاعد نشديد كه بايد يك جاي خانه، بالكن يا حتي راهروي ورودي خانه را به اين رنگ خوش يمن اختصاص دهيد؟

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

طلوع خورشيد در خانه

اين رنگ، متعلق به خورشيد است. از يك كودك بخواهيد تا با رنگ زرد برايتان نقاشي بكشد، او يك خورشيد ترسيم خواهد كرد. زرد انرژي بخش است و بر عملكرد سيستم عصبي مغز تاثيرات مثبت مي‌گذارد. خلاقيت را شكوفا مي‌كند و باعث تقويت حافظه مي‌شود. وجود اين رنگ در فضا توان برقراري ارتباط را در افراد بهبود مي‌بخشد.

استفاده فكر شده از رنگ زرد در دكوراسيون داخلي فضايي فريبنده ايجاد مي‌كند. با توجه به اينكه كدام يك از سايه هاي زرد را انتخاب مي‌كنيد، مي‌توانيد بازتاب خورشيد را تداعي كنيد يا از آن دور شويد. سايه اي را انتخاب كنيد كه بيشتر مورد پسند شما است. زرد مايل به نارنجي، زرد مايل به سبز يا تركيب آن با مقدار كمي مشكي.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

جاي فرد غمگين در خانه زرد رنگ نيست

تركيب زرد با سفيد، سايه اي روشن از اين رنگ تشكيل مي‌دهد كه براي بزرگ ديده شدن اتاق مناسب است. ديوار آكسان را با زرد مايل به نارنجي و ساير ديوار ها را با ساير تناژهاي زرد از جمله كرم و نخودي رنگ آميزي كنيد، به اين شكل اتاقي با نماي گرم خواهيد داشت كه غم و سردي را از شما دور مي‌كند. اكسسوري هايي به رنگ سرمه اي يا طوسي انتخاب كنيد تا به تعادل دماي بصري برسيد و دچار تحركات عصبي بيش از حد نشويد.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

رنگ زرد در اتاق خواب

استفاده از رنگ زرد پر رنگ به عنوان رنگ غالب در تمام اتاق، بايد با احتياط صورت گيرد. چرا كه زرد منبع انرژي و تحرك است و به همين دليل حجم بالاي آن، افزايش شديد ضربان قلب را در پي خواهد داشت. به همين دليل بهتر است در اتاق خواب از رنگ زرد براي ايجاد كنتراست يا به عنوان طرح كاغذ ديواري با پس زمينه اي از رنگ هاي روشن تر استفاده شود.

فام زرد را به عنوان رنگ غالب براي اتاق هايي كه زمان زيادي در آن سپري مي‌كنيد انتخاب نكنيد، زيرا با افزايش ضربان، اضطراب و ترس در فرد ايجاد مي‌شود. انتخاب يك يا دو وسيله به رنگ زرد كافي است.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

عناصر طراحي داخلي

به عناصر طراحي داخلي رجوع كنيد. الگوهاي بنفش، آبي يا طوسي روي زمينه زرد فضا را از يكنواختي دور مي‌كند. اگر مي‌خواهيد پترن هايي به رنگ خنثي داشته باشيد بايد به ويژگي روانشناسي آن ها دقت كنيد. براي مثال زرد شادي آور اما در دراز مدت و در ابعاد بزرگ ايجاد دلهره خواهد كرد، پس تركيب آن با رنگ طوسي نياز به يك متعادل كننده سوم دارد؛ فرم هاي مستطيلي، خطوط عمودي و افقي، كه حركت و جنش را به رگ هاي دكوراسيون تزريق كند.

در صورتي كه ديوار را با كاغذ ديواري هاي زرد بپوشانيد، مي‌توانيد با رنگي هم رنگِ كفپوش، سقف را رنگ آميزي كنيد. نواقص اتاق را با استفاده از خطوط و نورپردازي رفع كنيد. خطوط زرد و سفيد عمودي روي ديوار بكشيد تا سقف را بلندتر نمايش دهيد. براي ايجاد كنتراست، يك يا دو المان به رنگ آبي و بنفش به چيدمان بيافزاييد.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

تركيب رنگ هاي مناسب

براي دوري كردن از ايجاد فضايي يكنواخت يا دماي بصري زياد، بهتر است از رنگ زرد در كنار ساير رنگ ها استفاده شود. براي تركيب رنگ دو حالت پيش رو داريد؛ رنگ هاي مكمل يا هم خانواده.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

رنگ مكمل

همان طور كه اشاره شد، رنگ زرد، به عنوان رنگ اصلي شناخته مي‌شود. رنگ هاي مكمل، رنگ هايي هستند كه از تركيب دو رنگ اصلي به مقدار يكسان توليد مي‌شود. براي پيدا كردن رنگ مكمل هر رنگ در چرخه بايد رنگ مقابل آن را انتخاب كرد. رنگ مكمل زرد در چرخه رنگ، بنفش است كه از تركيب آبي و قرمز به دست مي‌آيد. وجود فام آبي در بطن رنگ بنفش، فضا را خنك مي‌سازد و با كنتراست به وجود آمده يكنواختي را از بين مي‌برد.

رنگ زرد در دكوراسيون داخلي

رنگ هم خانواده

از تركيب رنگ زرد با دو رنگ اصلي و رنگ هاي خنثي، رنگ هم خانواده به دست مي‌آيد. نارنجي، سبز و هر سايه اي بين اين رنگ ها، رنگ هم خانواده زرد محسوب مي‌شوند. رنگ قهوه اي بين زرد و قرمز قرار دارد كه با سايه مشكي تركيب شده است. مشكي رنگي خنثي و ساكن است، بنابراين استفاده از رنگ قهوه اي در كنار اين رنگ تناسب ايجاد مي‌كند و تحركات ناشي از وجود رنگ زرد را كاهش مي‌دهد.

بدون نگراني، از اين رنگ در خانه خود استفاده كنيد و پيشنهادهاي ما را در نظر بگيريد. در بخش هاي آينده به ساير رنگ هاي اصلي، يعني قرمز و آبي مي‌پردازيم.

همچنين بخوانيد:

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

مدل هاي چراغ ديواري براي اتاق خواب

8 گياه آپارتماني سازگار با نور كم براي خانه شما

هماهنگي طرح و رنگ كوسن با مبلمان


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۳:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :