دكوراسيون دلتا

مبل استيل در دكوراسيون داخلي منزل

مبل استيل يا همان سلطنتي در ميان ايرانيان طرفداران زيادي دارد. ابعاد اين مبل نسبت به ساير انواع مبلمان بزرگ‎تر و چيدمان آن در منزل سخت تر است. اما با در نظر گرفتن چند نكته مي‌توان دكوراسيون داخلي زيبايي داشت.
مبلمان استيل

از مبل استيل در دكوراسيون پذيرايي و خانه هاي بزرگ استفاده مي‌شود. اتاق پذيرايي در اغلب خانه هاي ايراني به فرم مستطيل است و مبلمان دور تا دور اتاق چيده مي‌شود. مبل استيل ابعاد بزرگ تري از ساير انواع مبلمان دارد با كم شدن فضاي خانه ها ديگر نمي‌توان مبلمان استيل را به صورت رديفي كنار هم قرار داد. اما همچنان گرايش و علاقه به مبل استيل در بين ايرانيان وجود دارد. در سبك هاي جديد دكوراسيون، چيدمان مبلمان به فرم منحني و روبروي هم پيشنهاد مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا شما را با مبل استيل آشنا مي‌كنيم و در مقالات بعدي توصيه هايي براي استفاده از مبلمان استيل در چيدمان خواهيم نوشت.

مبل استيل

اين مبل با نام مبل سلطنتي نيز شناخته مي‌شود. در واقع  مبل استيل شباهت زيادي به مبلمان كلاسيك دارد. با اين تفاوت كه ارتفاع آن بيش تر است. در ساخت مبل استيل از چوب هاي مرغوب تري استفاده مي‌شود بنابراين عمر و قيمت آن نسبت به مبل كلاسيك بيش‎تر است. معمولا قسمت تكيه گاه مبل استيل داراي يك تاج بلند با كنده كاري زيبا است. در اكثر مدل ها قسمت چوبي پايه و دسته با رنگ طلايي رنگ آميزي مي‌شود. تعداد نشيمن در مبلمان سلطنتي به نه نفر مي‌رسد؛ كاناپه سه نفره، دو مبل دو نفره و دو صندلي ميزبان يا تك نفره.

مبلمان استيل در دكوراسيون داخلي

مبلمان استيل در دكوراسيون داخلي

 مبلمان استيل داراي طراحي خاص و چشم نواز است، بنابراين مي‌توانيد آن را با تركيب رنگهاي مختلف در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد. اين مبل از غرب به  كشور ما آمده و با استفاده از هنر دست ايراني روي پارچه و كنده كاري هاي چوبي به محصولي مطابق سليقه خانواده هاي ايراني تبديل شده است. استفاده از مبل استيل يا سلطنتي در دكوراسيون رسمي و تشريفاتي توصيه مي‌شود.

خريد

پيش از خريد، نمونه هاي مختلف چيدمان مبل استيل در اتاق پذيرايي را نگاه كنيد و الهام بگيريد. در ذهن تان جاي هر يك از اجزا را تصور كنيد. ميز جلو مبلي، آباژور و ساير لوازم را از قلم نيندازيد. سپس با توجه به فضاي منزل، سرويس نه يا هفت نفره را انتخاب كنيد. مي‌توانيد بسته به دكوراسيون خانه و نياز خود تعداد كاناپه، مبل و صندلي را تغيير دهيد. همانطور كه گفته شد در حالت استاندارد و معمول تعداد نشيمن در مبل سلطنتي به نه نفر مي‌رسد اما اگر خانه كوچكي داريد، مي‌توانيد مبل استيل مورد علاقه خود را از انواع هفت نفره خريداري كنيد. چيدمان مبل استيل دشوار است از همين رو چندين توصيه براي شما داريم تا بتوانيد مبل استيل مورد نظرتان را به خانه بياوريد و آن را در فضاي اتاق جاي دهيد.

نكات خريد مبلمان استيل

سبك كلاسيك

مبلمان استيل انتخاب مناسبي براي دكوراسيون كلاسيك به حساب مي‌آيد. هنگام انتخاب مبل، به قرينگي چيدمان توجه داشته باشيد و تعداد نشيمن را به گونه اي انتخاب كنيد كه بتوانيد آن گونه كه تمايل داريد آن را چيدمان كنيد. به دليل كنده كاري روي نماي مبل و هم چنين به كار بردن پارچه هاي طرح دار در مبلمان استيل سعي كنيد از لوازم تزييني كم‎تري استفاده كنيد تا دچار شلوغي فضا نشويد.

نقطه كانوني

براي چيدمان مبل استيل، وسط اتاق پذيرايي را در نظر بگيريد، كاناپه سه نفره را با فاصله يكسان از ديوار هاي اطراف قرار دهيد و ساير اجزا را به صورت قرينه در اطراف كاناپه بگذاريد. چيدمان متقارن به القاي تم رسمي و سلطنتي كمك مي‌كند. به اين صورت نقطه اي كانوني ايجاد و دكوراسيون را با توجه به مكان قرارگيري كاناپه تكميل كرده ايد. سعي كنيد مبل و صندلي ها را روي يك خط فرضي منحني قرار دهيد. به گونه اي كه افراد هنگام نشستن روبروي هم و رو به مركز كانوني قرار گيرند.

چيدمان مبلمان استيل

فاصله

همانطور كه در اصول چيدمان مبلمان اشاره كرديم براي دسترسي افراد محل رفت و آمد مشخصي به صورت فرضي در نظر داشته باشيد و در آن مسير لوازم اضافه و بزرگ قرار ندهيد.

مبلمان را به ديوار تكيه ندهيد و فاصله كمي بين ديوار و تكيه گاه مبلمان ايجاد كنيد. مبلمان را با فاصله اي يكسان و نزديك به هم در اتاق پذيرايي بگذاريد. به گونه اي كه هنگام نشستن دست و پاي افراد آزاد باشد ولي آن قدر دور نباشد كه براي ارتباط برقرار كردن دچار مشكل شوند. اگر فضاي بزرگي در اختيار داريد فاصله بين مبل ها را زياد نكنيد. بخشي از اتاق را به محل چيدمان مبلمان اختصاص دهيد و فضاي خالي را با گلدان، كنسول و وسايل تزييني پر كنيد.

فاصله مبلمان تا تلويزيون به اندازه اي باشد كه مشاهده آن راحت بوده و به چشم آسيب نزند. در مورد تمام سبك هاي دكوراسيون، و انواع مبلمان رعايت اين نكته ضروري است. اگر در پذيرايي شومينه يا بخاري داريد، مبلمان را با فاصله از آن ها قرار دهيد، زيرا در فصل زمستان، مجاورت مبل در كنار اين لوازم گرمايشي از عمر آن مي‌كاهد.

فاصله مبلمان استيل در چيدمان

خانه ايراني

فرش در دكوراسيون خانه هاي ايراني نقش پررنگي بازي مي‌كند. حتي اگر كفپوش هاي سراميكي، سنگي يا لمينيت را انتخاب كرده باشيد، باز هم انداختن فرش روي سطح زمين فضا را دلنشين تر مي‌كند. از فرش هايي هم رنگ با طرح مبل در وسط چيدمان استفاده و فرشي انتخاب كنيد كه پايه هاي جلويي كاناپه روي آن قرار گيرد و ميز جلومبلي را در وسط سرويس مبلمان قرار دهيد.

مبلمان استيل در خانه ايراني

ميز عسلي و جلو مبلي

ميزهاي چوبي و كنده كاري شده، با صفحه شيشه اي و به فرم مربع يا بيضي در كنار مبلمان استيل نقش تكميل كننده دكوراسيون را دارند. ميز را با روميزي نپوشانيد. يادتان نرود تقارن بايد در فضا جريان داشته باشد، ميز هاي عسلي را به شكلي متقارن بين مبل ها قرار دهيد و روي ميز جلومبلي را با چيدن ظروف پذيرايي كلاسيك و يا سيني قديمي تزيين كنيد. طرز چينش را به گونه اي انتخاب كنيد كه ظروف بزرگ‎تر در وسط و ظروف كوچك‎تر در گوشه هاي ميز قرار گيرند.

انواع مبل

در دنياي دكوراسيون و به ويژه مبلمان، نمي‌توان دسته بندي خاصي براي وسايل تعريف كرد. اما در حالت كلي مي‌توان گفت مبلمان به سه دسته تقسيم مي‌شوند: مبل استيل، مبلمان كلاسيك و مبل راحتي. در مطالب بعدي به مبلمان راحتي، كلاسيك و زير دسته هاي آن ها مي‌پردازيم. در اين جا شرحي مختصري از مبل راحتي و كلاسيك را مطالعه بفرماييد.

مبل راحتي

تقريبا در هر خانه اي يافت مي‌شود. مبلي با دسته هاي پهن و پايه هاي كوتاه كه در اسكلت آن از چوب استفاده نشده اما ممكن است چوب در نماي مبل به كار رفته باشد. در ساخت مبلمان راحتي از پارچه، چرم و فوم استفاده مي‌شود. مبل راحتي از لحاظ اندازه كوچك تر از مبلمان استيل است. مبل راحتي به انواع مختلفي از جمله ال، ال‌يو و شانو تقسيم و معمولا در قالب دو نفره و سه نفره توليد مي‌شود.

مبلمان استيل و مبل راحتي

مبل كلاسيك

در قسمت هاي چوبي دسته و پايه هاي مبل كلاسيك كنده كاري هاي ظريف، منبت كاري و هنر دست ديده مي‌شود. در ساخت اسكلت مبلمان از چوب هاي راش، روس، گردو، بلوط و يا چنار استفاده مي‌شود. چوب به كار رفته در مبل كلاسيك از مبلمان استيل كم‎تر، در نتيجه وزن آن سبك تر است.

مبلمان استيل و مبل كلاسيك

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۲:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :