دكوراسيون دلتا

اصول چيدمان مبلمان در دكوراسيون داخلي

ممكن است مبلي بسيار گران قيمت خريداري كنيد و آن را به منزل بياوريد، اما وقتي به چيدمان خانه نگاه مي‌كنيد زيبا به نظر نرسد. در حاليكه دكوراسيون داخلي خانه اي با مبلي ارزان تر بسيار دلنشين است. نكته كليدي رعايت اصول چيدمان مبلمان است كه بايد به آن دقت كنيد.
اصول چيدمان مبلمان

رعايت اصول چيدمان مبلمان در دكوراسيون داخلي خانه تاثير مهمي در بزرگ تر يا كوچك تر ديده شدن اتاق دارد. در مجله دلتا نكات مهم و اصول چيدمان مبلمان را به شما مي‌گوييم. با ما همراه باشيد.

قدم اول در اصول چيدمان مبلمان

سرويس مبلمان شامل مبل تكنفره، مبل دو نفره، كاناپه، ميز جلومبلي و ميز عسلي است. هر كدام از اين تكه ها، در راحتي و جلوه اتاق نقش مهمي ايفا مي‎كند. در اصول چيدمان مبلمان، نكاتي براي طرز قرارگيري تمام اين اجزا در كنار هم بيان مي‌كنيم. در آينده به بررسي جداگانه هريك از اين المان ها خواهيم پرداخت.

به امكاناتي كه در دست داريد توجه كنيد. مبلمان شما چند نفره است؟ چه تعداد صندلي داريد؟ ميز جلومبلي شما چه ابعادي دارد؟ از فضاي مورد نظر به چه قصدي استفاده مي‌كنيد؟ در نظر داريد افراد رو به روي تلويزيون باشند يا مقابل هم قرار گيرند؟

انواع مبلمان

در انتخاب نوع چيدمان توجه به نوع مبلماني كه در دكوراسيون قرار مي‌دهيد اهميت ويژه اي دارد. در واقع نمي‌توانيد در يك پذيرايي كوچك با مبلمان مدل ال چينشي پراكنده در نظر داشته باشيد. مبل ها بر اساس اندازه، رنگ و متريالي كه در ساخت آن ها به كار رفته است سبك هاي مختلفي دارند. براي مثال مبل راحتي با نشيمن عريض براي جمع دوستانه و استراحت كردن مناسب است، پس اين مبلمان در اتاق پذيرايي قرار مي‌گيرد. اما مبل كلاسيك ارتفاعي بيشتر دارند و داراي نشيمن سخت تري هستند، در چيدمان دفاتر رسمي و اتاق مهمان از اين مبل استفاده كنيد. براي مبل هاي دسته دار در اتاق هاي كوچك به سختي تركيب چيدمان مناسب ميتوان در نظر گرفت، از مبل هاي دسته دار در فضاهاي باز تر استفاده كنيد. در آينده انواع مبلمان را به شما معرفي خواهيم كرد.

مسير رفت و آمد

يك مسير مشخص را در قسمت از خانه براي رفت و آمد مشخص كنيد. اين مسير را به گونه اي انتخاب كنيد كه به هنگام عبور مزاحمتي براي افرادي كه روي مبلمان نشسته اند، نباشد. از قرار دادن گلدان هاي بزرگ، ميز و آباژور در اين مسير خودداري كنيد.

اصول چيدمان مبلمان

فاصله

كانون توجه

تابلويي هنري، تلويزيون و يا پنجره را به عنوان مركز توجه انتخاب و طبق آن تركيب مبلمان را تنظيم كنيد. اگر مي‌خواهيد رو به تلويزيون بنشينيد، فاصله مناسب را در نظر بگيريد.

اصول چيدمان مبلمان

محيط دوستانه

چنانچه مي‌خواهيد محيطي دوستانه و دنج داشته باشيد، بايد مبلمان را روبروي يكديگر قرار دهيد. حواستان باشد فاصله از دو متر بيش تر نشود تا براي گفتگو و ارتباط، مجبور به بلند شدن از جا يا فرياد زدن نشويد.

تنوع

ممكن است دل تان بخواهد مبلماني با اندازه هاي متفاوت داشته باشيد. مبل بزرگ را در يك ضلع گذاشته و چندين مبل ديگر را در جاهاي ديگر بگذاريد. به اين شكل هم تنوع ايجاد كرده‌ايد و هم تناسب در فضا جريان يافته است.

اصول چيدمان مبلمان

كنتراست

توجه به نقش عناصر طراحي داخلي در چيدمان كمك زيادي به ما مي‌كند. براي جلوگيري از به وجود آمدن نمايي كسل كننده و يكنواخت از كنتراست و خطوط در چيدمان بهره گيريد. مبلمان مربعي شكل را به دور ميزي به فرم دايره قرار دهيد يا ميز جلومبلي مثلثي را براي مبلمان منحني انتخاب كنيد.

تقارن

حفظ تقارن در چيدمان خانه به كلاسيك و مكان هاي رسمي اهميت ويژه اي داريد. كاناپه را در وسط و مبل هاي تكنفره را در كنار آن قرار دهيد. بر هم زدن تقارن ايرادي ندارد، به شرطي كه محيط غير رسمي باشد و به سبكي كه براي دكوراسيون داخلي استفاده مي‌كنيد بستگي دارد.

اصول چيدمان مبلمان

كاربرد

مهم ترين اصل در طراحي داخلي در نظر گرفتن راحتي و كاربردپذيري است. ارتفاع مبلمان، ميز جلومبلي و ميز عسلي را متناسب با فيزيك بدني افراد خانواده انتخاب كنيد. اگر فرزند كوچك داريد، يك ميز با ارتفاع كم براي او در كنار مبل قرار دهيد. فاصله ي ميز عسلي و مبل را به اندازه اي تنظيم كنيد كه بتوانيد به راحتي پاهاي خود را روي زمين بگذاريد.


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :