دكوراسيون دلتا

دكوراسيون داخلي هنر چيدمان محيط

دكوراسيون داخلي مجموعه اي تلفيقي از فعاليت هاي مختلف است. طراحي داخلي از قرون وسطي در زندگي بشر جايگاه ويژه اي داشته و در عصر حاضر به حرفه اي تخصصي تبديل شده است.
دكوراسيون داخلي

طراحي داخلي در واقع علمِ معماري فضاي داخلي ساختمان است. در بسياري از مواقع دكوراسيون داخلي با معماري اشتباه گرفته مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا به بررسي اين موضوع مي‌پردازيم.

دكوراسيون داخلي

دكوراسيون داخلي تلفيقي از هنر و علم در غالب يك پروژه است كه براي بهبود فضاي داخلي به منظور دستيابي به مكاني ايمن و زيبا براي ساكنان يا مراجعان است. يك طراح داخلي كسي است كه وظيفه تحقيق، نقشه كشي، هماهنگي و مديريت پروژه ها را بر عهده دارد. دكوراسيون داخلي حرفه اي چند وجهي است كه شامل پيشرفت مفهومي، نقشه كشي فضا، بازديد از محل، برنامه ريزي، تحقيق، ارتباط با سهامداران، مديريت ساخت و ساز و اجراي طرح است. گرچه طراحي داخلي مستلزم وجود معمار داخلي است. در دكوراسيون داخلي عناصر طراحي داخلي طبق قواعدي خاص و هوشمندانه در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند و سبك هاي دكوراسيون را تشكيل مي‌دهند.

تاريخچه و شرايط فعلي

در گذشته، طراحي داخلي به طور طبيعي به عنوان بخشي از روند ساخت و ساز ساختمان قرار مي‌گرفت. حرفه طراحي داخلي در نتيجه پيشرفت و توسعه جامعه و پيچيدگي معماري به وجود آمد. براي دستيابي به استفاده حداكثري از محيط، طراحي كاربردي و در نظر گرفتن رفاه افراد، نياز به ايجاد شغل طراح داخلي احساس مي‌شد.

در هند باستان، معماران به عنوان طراحان داخلي نيز شناخته مي‌شدند. با استناد به مجسمه هايي كه در نماي ساختمان هاي قرن هفدهم در هند به كار رفته يا متوني كه در مقبره ها پيدا شده است مي‌توان اين مورد را اثبات كرد. نقاشي ديواري يكي از مهم ترين ويژگي هاي كاخ هاي قرون وسطي به حساب مي‌آيد. عمارت هاي مذكور به نام هاديليس شناخته مي‌شوند. معماري بناهاي سنتي تفاوت زيادي با معماري مدرن دارد.

دكوراسيون

در دوران مصر باستان، قطعاتي سفالي بر مقبره ها براي سكونت يا به عنوان مخزن غذاي ارواح قرار داده مي‌شد. با توجه به اين موارد مي‌توان جزئيات طراحي داخلي اقامتگاه هاي مختلف را طي سلسله هاي مختلف مصريان بررسي كرد. از جمله تغييرات در سيستم تهويه هوا، رواق، ستون، آرماتور، پنجره و درها.

طي قرن هاي هفدهم و هجدم تا اوايل قرن نوزده، دكوراسيون داخلي بر عهده صاحبان بنا، صنعتگران و توليدكنندگان لوازم خانگي بود. اين اشخاص توصيه هاي خود را پيرامون طراحي داخلي به ساكنان بيان مي‌كردند.

مديريت و طراحي داخلي به عنوان حرفه

در اوايل قرن نوزده، طراحي داخلي به صورت صعودي گسترش و با رشد جمعيت طبقه متوسط در كشورهاي صنعتي و تمايل به تجملات داخلي افزايش يافت. شركت هاي توليد مبلمان به شاخه هاي مديريت و طراحي داخلي تقسيم شدند. تبليغات براي مبله كردن تمام خانه در سبك هاي مختلف شروع شد. تا اواسط قرن نوزدهم اين روند ادامه پيدا كرد.

تاريخچه دكوراسيون داخلي

گرايش به طراحي داخلي حرفه اي

در پي افزايش نياز به دكوراسيون داخلي، وجود طراحان داخلي در قرن بيستم تبديل به ضرورت شد. طراحان آماتور با شركت هاي طراحي انحصاري وارد رقابت شدند. مري اليزابت هاويس، در كتاب خود در مورد اشتياق اشخاص به استفاده از مبلمان بدون پيروي از سبكي خاص توضيح مي‎دهد. هاويس معتقد بود طراحان بايد متناسب با نياز افراد و سليقه مشتري سبكي از دكوراسيون داخلي را اتخاذ كرد. هاويس مي‌نويسد:

«يكي ازعقايد و قانون كلي من در داشتن سليقه خوب اين است كه خانه هاي ما همانند صدف و لانه پرنده است. بايد سبك منحصر به فرد و خلق و خوي ما را نشان دهد.»

دكوراسيون داخلي چيست

دكوراسيون داخل مجموعي از فعاليت ها از جمله استفاده صحيح از عناصر طراحي داخلي است. اين عناصر هفتگانه اصلي فضا، خطوط، فرم، نور، رنگ، بافت و الگو را شامل مي‌شود. هر يك از اين المان ها تاثير روانشناسي متفاوتي بر افراد مي‌گذارند. انتخاب هوشمندانه هر عنصر حس متفاوتي در فضا القا مي‌كند. دكوراسيون داخلي فقط يك حرفه نيست. هر شخصي با داشتن خلاقيت مي‌تواند مكاني را كه در آن قرار گرفته زيبا كند. شايد جالب باشد كه به بيان ساده دكوراسيون داخلي را اين گونه تعريف كنيم: “هنر زيباسازي فضا با استفاده از ذوق و سليقه به منظور ارتقا رفاه و كاركرد”.

از دكوراسيون داخلي كجا استفاده كنيم؟

هيچ محدوديتي وجود ندارد. حتي اگر تاكنون نمي‌دانستيد دكوراسيون داخلي چيست، اما به طور غريزي از آن در تركيب دكوراسيون اتاق خواب، آشپزخانه، پذيرايي و به طور كل دكوراسيون منزل استفاده كرده ايد.

با قرار دادن گلدان كوچك گياه با برگ هاي سبز روي ميز محل كارتان ناخودآگاه از رنگ سبز و تاثير آرامش بخش آن بهره و بعد علمي آن را به  كارگرفته ايد و با زيبا تر كردن محيط كار به  بعد هنري دكوراسيون داخلي معنا بخشيده ايد.

انتخاب كاغذديواري هايي به رنگ شاد در دكوراسيون اتاق كودك به معناي استفاده از دكوراسيون داخلي است. حال با دانستن نكات كليدي و اصول طراحي كه ما در مجله دلتا ارائه مي‌كنيم، مي‌توانيد خانه و محل كار خود را به طور حرفه اي دكوراسيون كنيد.

سبك هاي مختلف دكوراسيون داخلي

دكوراسيون شامل سبك هاي مختلفي است كه با توجه به موقعيت و سليقه كاربران از هر كدام استفاده مي‌شود. سبك ها با توجه به نوع چيدمان، انتخاب عناصر طراحي داخلي و كاربرد پذيري نام گذاري شده است.

سبك هاي مدرن، كلاسيك، روستيك، وينتج، گوتيك، بوهمي، روكوكو، هندي، ويكتوريايي، ارت نوو، آرت دكو، مونوكروماتيك، اوريگامي،رمانتيك، شابي شيك، باروك، صنايع دستي و هنر، روستيك، مينيمال، ايراني، معاصر و ماوريك، از نمونه هاي مختلف سبك دكوراسيون داخلي است

در آينده به معرفي سبك هاي مختلف خواهيم پرداخت.


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل معماري داخلي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۹:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :