دكوراسيون دلتا

روانشناسي رنگ در دكوراسيون

وجود انواع رنگ در دكوراسيون احساسات مختلفي را به وجود مي‌آورد. معماران داخلي، طراحان دكوراسيون و حتي ساكنان هر ساختمان براي طراحي و داشتن فضايي مطلوب نياز به دانش كافي و به روز در زمينه رنگ ها دارند.
رنگ در دكوراسيون

آشنايي با نقش رنگ در دكوراسيون، به عنوان يكي از عناصر طراحي داخلي، از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اين بخش از مجله دلتا به تاثير رنگ و معرفي سه رنگ اصلي پرداخته ايم. با ما همراه باشيد.

رنگ ها در زندگي واقعي وجود ندارند و فقط همان چيزي است كه مغز و چشم در اثر حركت امواج الكترومغناطيس ثبت مي‌كنند. با اين وجود نمي‌توان از نقش پر اهميت آن در زندگي روزانه چشم پوشي كرد. وجود انواع رنگ در دكوراسيون احساسات مختلفي را به وجود مي‌آورد. معماران داخلي، طراحان دكوراسيون و حتي ساكنان هر ساختمان براي طراحي و داشتن فضايي مطلوب نياز به دانش كافي و به روز در زمينه رنگ ها دارند.

تاثيرات رنگ بر ذهن بيننده

رنگ يكي از عناصر مرتبط با نور است. رنگ هاي مختلف حس و حال متفاوتي از جمله شادي، شور و هيجان، آرامش و … در خانه ايجاد خواهند كرد. با شناخت رنگ فضاي مطلوب و مورد نظرتان را به خانه اضافه كنيد. عوامل متعددي مانند سن، نژاد و تجربيات زندگي در افراد مختلف تاثير متفاوتي ايجاد مي‌كند. در هر صورت افراد به هر رنگ در دكوراسيون واكنش نشان مي‌دهند. براي مثال رنگ خاصي براي شما يادآور خاطره اي نشاط برانگيز است در حاليكه همان رنگ چنين حسي را براي شخص ديگري نخواهد داشت.

انتخاب رنگ

هنگام انتخاب رنگ به اين سه توصيه توجه كنيد:

  • مدت زماني كه افراد (با در نظر گرفتن سن، موقعيت شغلي، نژاد و… ) در آن مكان حضور خواهند داشت. بخش مورد نظر چه زماني از روز پذيراي ساكنان است. فعاليت هايي كه در آن اتاق رخ خواهد داد. حالي كه مي‌خواهيم به افراد منتقل كنيم.
  • آيا نور خورشيد به درون مي‌تابد؟ از كدام جهت و چه ساعتي از روز؟ با توجه به موقعيت اتاق تمام مدت روز نور طبيعي را در فضا داريم يا اصلا نور وارد مكان نمي‌شود؟
  • براي انتخاب رنگ، ابعاد فضا و سطح روشنايي سنجيده شود. رنگ روشن فضا را بزرگ تر و رنگ هاي گرم يا تيره فضا را تاريك و كوچك تر نشان مي‌دهند.

براي آشنايي بيشتر، به بررسي اجمالي سه رنگ اصلي در تئوري سنتي و رنگ هاي سفيد و سياه مي‌پردازيم. در بخش هاي آينده در مورد رنگ هاي فرعي، مكمل و چرخه رنگ خواهيم نوشت.

سفيد

سفيد مقابل سياهي و تاريكي قرار دارد، بنابراين به عنوان رنگ صلح شناخته مي‎شود. اين رنگِ خنثي به طور گسترده در طراحي هاي داخلي مورد استفاده قرار گرفته است. سفيد در القاي حس جواني، معصوميت، پاكي، اعتماد به نفس بالا و امنيت به خوبي عمل مي‌كند. براي روشن تر و بزرگ تر ديده شدن فضا اين رنگ به كار گرفته مي‌شود. حسي كه افراد از سفيد دريافت مي‌كنند، حس سرزندگي، نشاط، خنكي و شيريني است. چون ممكن است فضاي سفيد بي روح به نظر برسد با بكار بردن الگوهايي به رنگ گرم، كنتراست و جذابيت به دكوراسيون اضافه مي‌شود.

رنگ سفيد در دكوراسيون و طراحي

مشكي

مشكي، رنگي است كه هيچ طيفي را بازتاب نمي‌كند و نور را به خود جذب مي‌كند، در نتيجه فضا كوچك تر به نظر خواهد رسيد. سياه يا مشكي با غم، فقدان و اندوه درآميخته است. اين رنگ دراماتيك از اولين رنگ هايي بود كه در نقاشي هاي داخل غار ها يافت شد. از طرفي ديگر به عنوان رنگ خِرد و معرفت نيز شناخته مي‌شود. در تئوري طراحي داخلي از مشكي به همراه رنگ هاي مكمل براي ايجاد تضاد روي لوازم دكوري با ابعاد كوچك استفاده مي‌شود. استفاده از مشكي، نمايي لوكس به دكوراسيون مي‌بخشد. براي ايجاد عمق ميدان در محيط بايد از اين رنگ در جاي مناسب استفاده شود. به كار بردن مشكي در ابعاد بزرگ، حس غم را در ناخودآگاه توليد مي‌كند.

رنگ مشكي در دكوراسيون

زرد

زرد يكي از رنگ هاي اصلي و گرم در چرخه رنگ است . گرما، كاميابي، دلسوزي، علاقه، همدردي و ترس احساساتي هستند كه با قرار گرفتن در دكوراسيون به رنگ زرد در فرد به وجود مي‌آيد. در گذشته دريانوردان براي ارسال پيام كمك و به نشانه بيماري از پرچم زرد استفاده مي‌كردند. اتاق زرد رنگ فضايي مسرت بخش، با روح و دوستانه خواهد بود. به كاربردن اين رنگ در ابعاد بزرگ بايد با احتياط و درايت استفاده شود، زيرا اين رنگ تحريك كننده است.

نقش رنگ زرد در دكوراسيون

قرمز

 در كنار آبي و زرد، سه عنصر تركيب اصلي رنگ هاي اصلي را تشكيل مي‌دهد. قرمز رنگ آتش، پويايي، عشق، شجاعت، خطر و قدرت است. اين رنگ خشن و سرزنده احساسات را برانگيخته، توجه بيننده ها را جلب مي‌كند. قرمز از دسته رنگ هاي گرم بوده، اشتها و  تپش قلب را افزايش مي‌دهد. قرمز در آشپزخانه و رستوران ها كاربرد گسترده اي دارد. به دليل ويژگي محرك آميز اين رنگ در طراحي خانه و به خصوص اتاق خواب كم تر استفاده مي‌شود.

رنگ قرمز در دكوراسيون

آبي

يكي ديگر از رنگ هاي تاثيرگذار در طراحي داخلي آبي است. آبي با يادآوري آسمان و دريا تاثيري عميق در ذهن مي‌گذارد. به همين سبب رنگ آبي كه از رنگ هاي سرد محسوب مي‌شود، انتخاب مناسبي براي دكوراسيون اتاق خواب است. به نظر مي‌رسد صلح و آرامش درون رنگ آبي حل شده اند. در طراحي سرويس بهداشتي، حمام و استخر، آبي انتخاب معقولي براي ايجاد احساس آسودگي و سكون خواهد بود. استفاده از اين رنگ سرد در مكان هاي رسمي و تشريفاتي توصيه مي‌شود. رنگ هاي مكمل، زرد و سفيد در تركيب با اين رنگ جلوه اي جذاب خواهد داشت. استفاده بيش از حدِ رنگ آبي باعث ايجاد افسردگي مي‌شود.

رنگ آبي در طراحي داخلي


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۱:۵۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :