دكوراسيون دلتا

طراحي داخلي مهدكودك

معماري مدارس و محل تحصيل بر روند رشد خلاقيت كودكان موثر است. در اين بخش از مجله دلتا در مورد طراحي داخلي مهدكودك بيشتر بخوانيد.
طراحي داخلي مهدكودك

با نگاهي دقيق مي‌توان گفت آموزش و پرورش در ارتباط مستقيم با معماري محل تحصيل است. با قرار گرفتن در فضايي كه هوشمندانه و اختصاصي براي كودكان طراحي شده است، روند رشد و تحصيل آنان به گونه اي مطلوب پيش خواهد رفت. در اين بخش از مجله دلتا به طراحي داخلي مهدكودك طراحي شده توسط استوديو طراحي Vudafieri-Saverino در چين پرداخته ايم.

معماري براي كودكان

 فضاي مدارس در عصر حاضر نقش حياتي در تحصيل كودكان دارد و در آموزش و سلامت روحيه كودكان بسيار موثر است. اين اصول در طراحي هاي استوديو Vudafieri-Saverino حائز اهميت است. اين استوديو تاكنون هفتصد مركز و در بيش از چهل كشور در سراسر دنيا طراحي كرده است. به عنوان نمونه اي از تلفيق اين فلسفه با معماري به ايده طراحي چهار كودكستان در چين مي‌پردازيم؛ دو مركز در شنزن و دو مورد ديگر در سوجو.

شنزن با مساحت 2000 متر مربع كلاس ها و دفتر كارمندان را در خود جاي داده است. طبقه هاي بالايي مختص بخش اداري، اتاق ملاقات، محل هاي آموزش و رستوران و همچنين كلاس آشپزي و ژيمناستيك كه پذيراي افراد خانواده است. والدين مي‌توانند شاهد بازي و آموزش كودكان باشند. امكان بازي در فضاي آزاد براي كودكان فراهم شده است. نماي خارجي ساختمان با لوگوي نارنجي رنگ آن از دور نمايان است.

طراحي داخلي مهد

مهدكودك ويژه بازي و موسيقي

مهدكودكي كه مي‌خواهيم به آن بپردازيم به نام  Gymboree Play and Music در شهر ميلان ايتاليا  و شانگهاي چين واقع شده است. اين مركز دوره هايي براي نوزادان و كودكان زير هفت سال برگزار مي‌كند. هدف از برگزاري اين دوره ها افزايش مهارت هاي شناختي و ارتباطي در دوران طفوليت است. درجريان بازي هاي مختلف كه بر پايه گوش دادن به موسيقي، كلاس هنر، فعاليت هاي هنري و بازي هاي حل مساله است، هوش اجتماعي كودكان رشد خواهد كرد. طراحي مكان هايي با قابليت افزايش كنجكاوي كودكان و همچنين تشويق آنان به آموزش مد نظر قرار گرفته است. اين بنا بر اساس موضوع “سفر” از ميان اشكالي با فرم، رنگ و مواد مختلف طراحي شد.

محيط هاي مختلفي از جمله اقيانوس، جنگل، كوير، قطب شمال، دره و فضا در اين ساختمان بازآفريني شد. با طراحي زمينه اي رويايي و جادويي، خيال پردازي در زندگي را براي كودكان شبيه سازي مي‌كند. قرار گرفتن در موقعيت هاي مختلفي كه اين ساختمان ارائه مي‌دهد، مانند تجربه زندگي كردن در دنيايي ناشناخته است.

معماري داخلي كودكستان

بدون ترك محيط كلاس هاي آموزشي، بچه ها نشستن زير سايه درخت را در جنگل تجربه مي‌كنند. زير آب غوطه ور مي‌شوند. از اقيانوس مي‌گذرند و بر بلندي تپه و كوه مي‌دوند. در ادامه به كوير خشك و برهوت مي‌رسند. تنها قهرمانان اين ماجراجويي ها كودكان نيستند، والدين نيز در گشت و گزارها شريكند. ذوق و شوق كودكي در بزرگسالان نيز زنده مي‌شود. به همراه فرزندان پتانسيل خلاقيت را در خود افزايش مي‌دهند.

طرح اوليه

طرح اوليه اين مهدكودك از خود كودكان الهام گرفته شده است. انتخاب رنگ هاي جسورانه، اشكال هندسي ساده و استفاده از مواد مختلف نشات گرفته از افكار كودكان است. طراحان اين اثر مي‌گويند: “سعي كرديم فضا را از چشم كودكان تعريف كنيم. محيطي كه به جاي تصوير احساس آن ها را به چالش بكشد به كودكان آزادي عمل داديم تا بر بال تخيلات خود پرواز كنند. روياي كودكان ناب و بكر است. دنيا را مستقل از واقعيات، با توجه به خلاقيت و علايق خود تصور مي‌كنند. فانتزي هاي ذهني مهم تر از دانش است، چرا كه دانش محدود است اما دنياي تخيل انتها ندارد. تخيل همان نيروي نامرئي و قدرتمندي كه انسان را به حركت وا مي‌دارد.”

طراحي داخلي كودكستان

 


برچسب: معماري،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۹:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :