دكوراسيون دلتا

معماري خاص خانه چندضلعي در ژاپن

به دليل افزايش جمعيت و تراكم زياد خانه ها در ژاپن، خانه هاي كوچك زيادي با معماري خاص در اين كشور به چشم مي‌خورد. در اين بخش از مجله دلتا به خانه چندضلعي واقع در توكيو پرداختيم.
خانه چندضلعي

توكيو به دليل ازدحام جمعيت و تراكم زياد ساختمان ها، پر از خانه هاي كوچك با معماري خاص است. اين بار سراغ خانه “بازتابش و كاني” در توكيو رفتيم. در اين بخش از مجله دلتا در مورد اين خانه چندضلعي بيشتر بخوانيد.

خواست ساكنان خانه چندضلعي

اين ساختمان در نزديكي مركز توكيو با زاويه اي تند، بين دو خيابان واقع شده است. اين بنا، يك خانه كوچك جذابي به مساحت 44 متر مربع بين مي‌باشد. مطابق قوانين طراحي و خواست مشتري براي داشتن فضاي سبز ديوارهاي خانه از چندين جهت برش داده شد. از اين كاهش حجم به عنوان يك  نكته مثبت در طراحي استفاده شده است. خواست مشتري از ياماشيتا شامل سه مورد بود: محيطي سبز و هيجان برانگيز، حداكثر استفاده از زيربنا، پاركينگ سرپوشيده.

ساختار خانه چندضلعي

عنصر معدني؛ كاني

در ساخت اين خانه از مواد معدني به عنوان مصالح ساختماني استفاده شده است. كاني استفاده شده در نما، خصوصيات انتزاعي را با نيازمندي هاي بنا مرتبط ساخته است. مواد به كار برده شده در پنجره ها با توجه به نياز قابليت تغيير از حالت شفاف با مات را دارا مي‌باشند. بدين گونه امكان عبور نور را فراهم مي‌كنند. نماي ساختمان را نمي‌توان فقط يك سازه ساده در نظر گرفت. برش زدن ديوارهاي خانه، مانند برش زدن الماس، با دقت تمام صورت گرفته است. بنا همانند ماده اي ارزشمند كه از دل زمين بيرون كشيده، و حالا روي زمين به شكل بنايي چند ضلعي در آمده است.

خانه چندوجهي

بازتابش

با تابش نور از زواياي مختلف نماي دورني دچار تغييرات بصري مي‌شود. حركت نور و سايه سبب به وجود آمدن فضايي پويا مي‌شود. ساختار ساده آشپزخانه، كانتر، پله ها، زمين و سرويس بهداشتي با بخشي از ايده “بازتابش و كاني” خانه چندضلعي در تضاد است. سرويس بهداشتي، در طبقه سوم شامل آينه اي است كه هدف اصلي را در بخش “بازتابش” و “كاني”، از لحاظ فرم و متريال پشتيباني مي‌كند.

مينيماليسم

جمله “كمتر، بيشتر است” تعريف دقيقي از خانه چندضلعي است. اسم اين خانه “بازتابش و  كاني” گذاشته شد. بنايي در پايين شهر ناكانو، بخشي در توكيو كه به سختي به 480 فوت مي‌رسد. ياسوهيرو ياماشيتا، طراح خلاق اين خانه، در استفاده از مواد مدرن صنعتي و حفظ كارايي فضا موفق بوده است.
به دليل مساحت كم زير بنا از تمام وجوه خانه بهره گرفته شده است. براي طراحي داخلي اين خانه بايد از سبك مينيمال بهره برد. خانه با امكانات مورد نياز براي سكونت و زندگي يك خانواده مجهز شده است. لوازم خانه و مبلمان با توجه به در نظر گرفتن فضاهاي خالي ساخته شده اند. بدين صورت با طراحي داخلي هوشمندانه خانه بزرگ تر از آن چه هست به نظر مي‌رسد.

خانه چندوجهي

طراحي اين خانه بسيار تحسين شده و طراح نيز جوايزي براي اين خانه چندضلعي دريافت كرده است. مجلات برجسته به بررسي معماري خاص اين خانه پرداختند. استفاده از مواد معدني و سنگ هاي ارزشمند نقطه عطفي در معماري مدرن محسوب مي‌شود. بازتابش و كاني نه فقط براي زندگي يك شخص كه براي خانواده نيز مناسب است.

زندگي در فضاهاي كوچك به معناي قرباني كردن خوشي و تحت فشار بودن نيست. مي‌توان از كيفيت لذت برد و كميت را اولويت قرار نداد.


برچسب: معماري،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۶:۳۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :