دكوراسيون دلتا

شيشه هاي رنگي در نماي خارجي

استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي نما، جلوه بصري بسيار دلنشيني دارد. براي شما چندين نمونه معماري مدرن با استفاده از شيشه هاي رنگي را در مجله دلتا گلچين كرده ايم.
نما

استفاده از شيشه هاي رنگي در نما، نه فقط بيرون ساختمان ها را زيبا بلكه  هنگام تابش پرتو خورشيد، زيبايي چشم نوازي در داخل عمارت ايجاد مي‌كند. بازي نور، رنگ و فرم در نماي اين بنا ها، ببيننده را براي لحظاتي به سوي خود مي‎كشاند. در آلودگي هاي بصري زندگي شهري، بناهايي كه از شيشه هاي رنگي در نما بهره گرفته‎اند بسيار كم ديده مي‌شوند. ما براي شما چندين نمونه از طراحي هاي جذاب را در مجله دلتا گلچين كرده‎ايم تا ببينيد و تحسين كنيد.

خانه سيار

به اين خانه ي سيار شيشه اي نگاه كنيد. اين سازه از هزاران پلكسي رنگي ساخته شده است. هر كدام از اين تكه ها با دست برش داده شده‎اند. اين خانه كوچك روي پلي در پارك بروكلين قرار دارد. فرم ساده اين بنا مانند خانه هايي است كه در نقاشي هاي دوران كودكي  مي‌كشيديم، اين ارتباط ناخودآگاه با گذشته كشش بيشتري براي ما ايجاد مي‌كند و با استفاده از نور مصنوعي حتي هنگام شب نماي جذابي دارد.

شيشه در نما

نما

شيشه در نما

مستطيل هاي رنگين

اين بنا در سال هاي 1950 ساخته و پس از بازسازي و مرمت به كليسا تبديل شد. هنگام عبور نور خورشيد از شيشه هاي مستطيل شكل، باريكه هاي رنگي نور تشكيل مي‌شوند.اين كليساي مدرن در سياتل واقع شده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه هاي موزاييكي

طراحي هوشمندانه ي پنجره هاي اين ساختمان كه با شيشه هاي هم اندازه و يكسان، به فرم موزاييك ساخته شده است، حسي از همبستگي و تفاهم را در بيننده ايجاد مي‌كند. با وجود شكل يكسان، هر يك از مربع ها داراي رنگ و جايگاه مستقلي هستند، و اين مي‌تواند به عنوان نمادي از استقلال افراد در جامعه بشري باشد. اين عكس متعلق به كليساي جامع كلن است كه در سال 2007 ساخت آن به پايان رسيد.

شيشه در نما

بازي بچه ها يا بازي نور

دنيل بورن يكي از طراحان مشهوري است كه گرايش شديدي به استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي هاي خود دارد. بورن در طراحي هاي خاص سرآمد است. يكي از پروژه هاي وي به اسم “مثل بازي كودك” داراي تعداد زيادي شيشه هاي رنگي و بي رنگ در نما است.

استفاده از شيشه بي رنگ در نما به روشن شدن فضا كمك مي‌كند. ارتفاع اين پنجره ها تا حدود 25 متر مي‌رسد. با حركت خورشيد و تغيير زواياي تابش، بازديدكنندگان در فضايي با نورهاي لرزان و متحرك قرار دارند كه گويي هر لحظه در حال حركت است. شب ها نيز با نورپردازي هاي داخلي بيننده ها نماي جذابي را مشاهده مي‌كنند. شيشه هاي رنگي با ترتيب مشخصي در چند رديف قرار گرفته‎اند. اگر از ساختمان فاصله بگيريد و از دور به آن نگاه كنيد شبيه به يك پازل بزرگ به نظر مي‌رسد.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

باز هم دنيل بورن و شيشه هاي رنگي در نما

به يكي ديگر از طراحي هاي معروف اين طراح بزرگ به اسم “چشم طوفان” اشاره مي‌كنيم. چشم طوفان در ساختماني از موزه گوگنهايم واقع در منهتن  قرار دارد. بورن به جاي ديوار و پنجره هاي خنثي و بي روح از شيشه هاي رنگي در نما استفاده كرده است. در هر طبقه فرم مرزبندي رنگ ها با ساير طبقات متفاوت است.

شيشه در نما

ايستگاه لگو

اين ايستگاه اتوبوس فرانسوي، از دور مانند تكه هاي بزرگ لگو به نظر مي‌رسد. روي بتن بكار گرفته شده در نما، تعدادي نقطه قرار داده‎اند. به همين دليل عابران از دور ايستگاه را مانند فلز سوراخ شده مي‌بينند. شيشه هاي رنگي در كنار رنگ طوسي بتن تضادي خاص و جذاب ايجاد كرده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

خانه صدفي

خانه صدفي از جمله طراحي هاي خاوير سنوزيان است كه از شيشه هاي رنگي دايره‎اي شكل استفاده كرده است. هنگام غروب رنگين كماني در خانه ايجاد مي‌شود.

شيشه در نما

معماري ايراني

شيشه هاي رنگي در معماري ايراني هم جايگاه ويژه اي دارد. خانه هاي قديمي با درهاي چوبي كنده كاري شده و شيشه هاي رنگي در فيلم هاي قديمي را حتما ديده ايد.تصوير زير نماي داخلي مسجد زيباي نصير الملك شيراز است .

شيشه در نما

 


برچسب: ديزاين معماري دكوراسيون،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۹:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :