دكوراسيون دلتا

پرده شيد و مزاياي استفاده از آن در خانه

پرده شيد با كاهش ورود نور خورشيد به اتاق مي‌تواند شما از مضرات آن حفظ كند.

پرده‌ها انواع گوناگون و كاركردهاي متفاوتي دارند. برخي از آن‌ها فقط به‌عنوان عناصر دكوراتيو و برخي ديگر به دليل داشتن مزايايي ديگري مورد توجه و اهميت قرار مي‌گيرند.

پرده شيد يكي از اين نوع پرده‌ها است كه علاوه بر ايجاد زيبايي مزايايي بسياري را نيز براي شما به ارمغان خواهد آورد.

پرده شيد چيست؟

كاركرد اصلي اين پرده كه به نام سولار شيد نيز شناخته مي‌شود، ايجاد سايه در فضا و جلوگيري از ورود كامل نور خورشيد به آن است. اين نوع پرده از يك صفحه‌ي نسبتاً نازك تشكيل شده كه تمام قاب پنجره را در بر مي‌گيرد. البته در برخي از انواع شيد جمع شدن پرده و حتي ظاهر آن به‌صورت‌هاي ديگري نيز است كه در ادامه به آن‌ها خواهيم پرداخت.

نور

ميزان نوري كه از پرده شيد عبور مي‌كند بستگي به ضخامت پارچه‌ي استفاده شده در آن دارد و مسلماً هرقدر پارچه نازك‌تر بوده يا فاصله‌ي بين تار و پود آن بيشتر باشد، نور بيشتري از پرده عبور خواهد كرد و طبيعتاً سايه‌ي ايجاد شده تيرگي كمتري خواهد داشت.

پرده شيد

گاه براي نشان‌دادن ميزان نوري كه مي‌تواند از اين پرده عبور كرده و وارد اتاق شود از ارقام نسبي استفاده مي‌شود. به‌عنوان مثال پرده شيد 0% پرده شيدي است كه هيچ نوري از آن عبور نمي‌كند و در نتيجه تاريكي مطلق را در اتاق ايجاد مي‌كند.

مزاياي استفاده از اين پرده

پرده شيد گذشته از امكان ايجاد سايه در اتاق و ممانعت از جلوگيري ورود كامل نور خورشيد به آن، كه خود مي‌تواند براي هر فرد به فراخور شرايط مزيت‌هاي مختلفي داشته باشد ويژگي هاي بسيار ديگري نيز دارد.

1.امكان مشاهده‌ فضاي بيرون ضمن پوشاندن پنجره

با استفاده از اين نوع پرده مي‌توان مانع ديده شدن فضاي داخل اتاق شد. اگرچه ديگر انواع پرده نيز اين مزيت را دارا هستند، اما برتري اين پرده از اين بُعد نسبت به ديگر انواع پرده در اين است كه كاملاً پنجره را نمي‌پوشاند و امكان مشاهده‌ي فضاي بيرون از اتاق را به افراد داخل آن مي‌دهد.

2.امكان استفاده اتوماتيك از اين پرده

يكي از ديگر مزاياي استفاده از پرده شيد اين است كه مي‌توان آن را به ‌شكلي طراحي كرد كه با استفاده از يك موتور قابليت جمع و باز شدن به‌صورت اتوماتيك را داشته باشد و بدين‌ترتيب با استفاده از ريموت كنترل بتوان آن را جمع يا باز كرد. اين مزيت گذشته از اين‌كه استفاده از اين نوع پرده را براي عموم افراد آسان‌تر مي‌كند، براي افراد ناتوان، افراد داراي محدوديت حركت، سالمندان و … بسيار سودمند خواهد بود.

پرده دكوراتيو شيد

3.محافظت از پوست در برابر اشعه‌ي مارواء بنفش خورشيد

پرده شيد با كاهش ورود نور خورشيد به اتاق مي‌تواند در اين زمينه نيز بسيار سودمند باشد. اگرچه به‌طور كلي پرده‌هاي شيد با كاهش ورود نور خورشيد به اتاق مانع تابش مستقيم آن به پوست افراد حاضر در آن مي‌شوند، اما برخي از انواع اين پرده كه به نام پرده شيدسان اسكرين يا پرده شيد ضد آفتاب شناخته مي‌شوند، به‌سبب دارا بودن ويژگي‌هاي خاصي مانند ضخامت بيشتر يا رنگ تيره‌تر از اين نظر كاراتر هستند.

4.صرفه‌جويي در مصرف انرژي

نصب پرده‌هاي مناسب در خانه مي‌تواند در هدر رفت انرژي تاثير به‌سزايي داشته باشد؛ بنابراين استفاده از اين نوع پرده يكي از بهترين گزينه‌ها است. اين نوع پرده تمامي سطح پنجره را مي‌پوشاند و مي‌توان آن را يك عايق حرارت تمام‌عيار به‌‌شمار آورد.

5.تنوع طرح و ظاهر زيبا

از جمله مزاياي ديگر استفاده از پرده دكوراتيو شيد، طرح‌هاي بسيار متنوعي است كه در حال حاضر امكان انتخاب آن با توجه به دكوراسيون اتاق وجود دارد و بهتر اين‌كه مي‌تواند چاپ طرح‌هاي دلخواه را به‌صورت سفارشي روي اين پرده از برخي توليدكنندگان درخواست كرد و دقيقاً طرح و رنگ موردنظر را در اختيار داشت. پرده شيد دكوراتيو با ظاهري بسيار زيبا و شكيل جلوه‌اي كاملاً متفاوت و دلنشين به فضا مي‌بخشد.

پرده دكوراتيو شيد

6.سهولت شست‌وشو

درصورت استفاده از اين پرده ديگر نيازي به پايين آوردن كامل پرده براي شستن پارچه‌ي آن و نصب مجدد با دردسر بسيار وجود ندارد. اين پرده بر خلاف پرده‌هاي پارچه‌اي قديمي كه امكان زدودن گردوخاك از روي آن‌ها سخت و در بيشتر موارد ناممكن است به‌راحتي با استفاده از جاروبرقي يا دستمال گردگيري تميز مي‌شود. براي جلوگيري از باقي ماندن لكه روي پرده لازم است چنان‌چه روي آن لكه‌ي روغن، رنگ، خون و … ايجاد شده باشد، بلافاصله آن را با استفاده از شوينده و حلال متناسب با لكه پاك كنيد.

7.عدم اشغال زياد فضاي اتاق

پرده‌هاي قديمي فضاي بسيار بيشتري را نسبت به اين  پرده  اشغال مي‌كنند. در مقايسه‌ي اين دو نوع پرده، خصوصاً در مورد اتاق‌هاي كوچك به‌خوبي به تأثير قابل توجه پرده هاي شيد در بزرگ‌تر و دلبازتر جلوه دادن اتاق پي مي‌بريم.

  8.كاستن از سروصداي بيرون

برخي از انواع پرده هاي شيد به‌ويژه پرده‌هاي با ضخامت بيشتر مي‌توانند تا حدي از سروصداي محيط بيرون از اتاق بكاهند. اين مزيت براي افراد حساس به صدا و اتاق‌هاي مشرف به خيابان به‌خصوص در شهرهاي شلوغ كارآمد خواهد بود.

9.محافظت از اشياء گران‌قيمت

اين پرده با كنترل و كاهش نور خورشيد تابيده شده به اتاق‌هايي با فرش، مبلمان، ديوارپوش و اشياي گران‌قيمتِ حساس به نور مي‌تواند در محافظت از آن‌ها نقش مؤثري داشته باشد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۸:۴۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :