تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
دكوراسيون دلتا دكوراسيون دلتا .

دكوراسيون دلتا

دكوراسيون داخلي هنر چيدمان محيط

دكوراسيون داخلي مجموعه اي تلفيقي از فعاليت هاي مختلف است. طراحي داخلي از قرون وسطي در زندگي بشر جايگاه ويژه اي داشته و در عصر حاضر به حرفه اي تخصصي تبديل شده است.
دكوراسيون داخلي

طراحي داخلي در واقع علمِ معماري فضاي داخلي ساختمان است. در بسياري از مواقع دكوراسيون داخلي با معماري اشتباه گرفته مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا به بررسي اين موضوع مي‌پردازيم.

دكوراسيون داخلي

دكوراسيون داخلي تلفيقي از هنر و علم در غالب يك پروژه است كه براي بهبود فضاي داخلي به منظور دستيابي به مكاني ايمن و زيبا براي ساكنان يا مراجعان است. يك طراح داخلي كسي است كه وظيفه تحقيق، نقشه كشي، هماهنگي و مديريت پروژه ها را بر عهده دارد. دكوراسيون داخلي حرفه اي چند وجهي است كه شامل پيشرفت مفهومي، نقشه كشي فضا، بازديد از محل، برنامه ريزي، تحقيق، ارتباط با سهامداران، مديريت ساخت و ساز و اجراي طرح است. گرچه طراحي داخلي مستلزم وجود معمار داخلي است. در دكوراسيون داخلي عناصر طراحي داخلي طبق قواعدي خاص و هوشمندانه در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند و سبك هاي دكوراسيون را تشكيل مي‌دهند.

تاريخچه و شرايط فعلي

در گذشته، طراحي داخلي به طور طبيعي به عنوان بخشي از روند ساخت و ساز ساختمان قرار مي‌گرفت. حرفه طراحي داخلي در نتيجه پيشرفت و توسعه جامعه و پيچيدگي معماري به وجود آمد. براي دستيابي به استفاده حداكثري از محيط، طراحي كاربردي و در نظر گرفتن رفاه افراد، نياز به ايجاد شغل طراح داخلي احساس مي‌شد.

در هند باستان، معماران به عنوان طراحان داخلي نيز شناخته مي‌شدند. با استناد به مجسمه هايي كه در نماي ساختمان هاي قرن هفدهم در هند به كار رفته يا متوني كه در مقبره ها پيدا شده است مي‌توان اين مورد را اثبات كرد. نقاشي ديواري يكي از مهم ترين ويژگي هاي كاخ هاي قرون وسطي به حساب مي‌آيد. عمارت هاي مذكور به نام هاديليس شناخته مي‌شوند. معماري بناهاي سنتي تفاوت زيادي با معماري مدرن دارد.

دكوراسيون

در دوران مصر باستان، قطعاتي سفالي بر مقبره ها براي سكونت يا به عنوان مخزن غذاي ارواح قرار داده مي‌شد. با توجه به اين موارد مي‌توان جزئيات طراحي داخلي اقامتگاه هاي مختلف را طي سلسله هاي مختلف مصريان بررسي كرد. از جمله تغييرات در سيستم تهويه هوا، رواق، ستون، آرماتور، پنجره و درها.

طي قرن هاي هفدهم و هجدم تا اوايل قرن نوزده، دكوراسيون داخلي بر عهده صاحبان بنا، صنعتگران و توليدكنندگان لوازم خانگي بود. اين اشخاص توصيه هاي خود را پيرامون طراحي داخلي به ساكنان بيان مي‌كردند.

مديريت و طراحي داخلي به عنوان حرفه

در اوايل قرن نوزده، طراحي داخلي به صورت صعودي گسترش و با رشد جمعيت طبقه متوسط در كشورهاي صنعتي و تمايل به تجملات داخلي افزايش يافت. شركت هاي توليد مبلمان به شاخه هاي مديريت و طراحي داخلي تقسيم شدند. تبليغات براي مبله كردن تمام خانه در سبك هاي مختلف شروع شد. تا اواسط قرن نوزدهم اين روند ادامه پيدا كرد.

تاريخچه دكوراسيون داخلي

گرايش به طراحي داخلي حرفه اي

در پي افزايش نياز به دكوراسيون داخلي، وجود طراحان داخلي در قرن بيستم تبديل به ضرورت شد. طراحان آماتور با شركت هاي طراحي انحصاري وارد رقابت شدند. مري اليزابت هاويس، در كتاب خود در مورد اشتياق اشخاص به استفاده از مبلمان بدون پيروي از سبكي خاص توضيح مي‎دهد. هاويس معتقد بود طراحان بايد متناسب با نياز افراد و سليقه مشتري سبكي از دكوراسيون داخلي را اتخاذ كرد. هاويس مي‌نويسد:

«يكي ازعقايد و قانون كلي من در داشتن سليقه خوب اين است كه خانه هاي ما همانند صدف و لانه پرنده است. بايد سبك منحصر به فرد و خلق و خوي ما را نشان دهد.»

دكوراسيون داخلي چيست

دكوراسيون داخل مجموعي از فعاليت ها از جمله استفاده صحيح از عناصر طراحي داخلي است. اين عناصر هفتگانه اصلي فضا، خطوط، فرم، نور، رنگ، بافت و الگو را شامل مي‌شود. هر يك از اين المان ها تاثير روانشناسي متفاوتي بر افراد مي‌گذارند. انتخاب هوشمندانه هر عنصر حس متفاوتي در فضا القا مي‌كند. دكوراسيون داخلي فقط يك حرفه نيست. هر شخصي با داشتن خلاقيت مي‌تواند مكاني را كه در آن قرار گرفته زيبا كند. شايد جالب باشد كه به بيان ساده دكوراسيون داخلي را اين گونه تعريف كنيم: “هنر زيباسازي فضا با استفاده از ذوق و سليقه به منظور ارتقا رفاه و كاركرد”.

از دكوراسيون داخلي كجا استفاده كنيم؟

هيچ محدوديتي وجود ندارد. حتي اگر تاكنون نمي‌دانستيد دكوراسيون داخلي چيست، اما به طور غريزي از آن در تركيب دكوراسيون اتاق خواب، آشپزخانه، پذيرايي و به طور كل دكوراسيون منزل استفاده كرده ايد.

با قرار دادن گلدان كوچك گياه با برگ هاي سبز روي ميز محل كارتان ناخودآگاه از رنگ سبز و تاثير آرامش بخش آن بهره و بعد علمي آن را به  كارگرفته ايد و با زيبا تر كردن محيط كار به  بعد هنري دكوراسيون داخلي معنا بخشيده ايد.

انتخاب كاغذديواري هايي به رنگ شاد در دكوراسيون اتاق كودك به معناي استفاده از دكوراسيون داخلي است. حال با دانستن نكات كليدي و اصول طراحي كه ما در مجله دلتا ارائه مي‌كنيم، مي‌توانيد خانه و محل كار خود را به طور حرفه اي دكوراسيون كنيد.

سبك هاي مختلف دكوراسيون داخلي

دكوراسيون شامل سبك هاي مختلفي است كه با توجه به موقعيت و سليقه كاربران از هر كدام استفاده مي‌شود. سبك ها با توجه به نوع چيدمان، انتخاب عناصر طراحي داخلي و كاربرد پذيري نام گذاري شده است.

سبك هاي مدرن، كلاسيك، روستيك، وينتج، گوتيك، بوهمي، روكوكو، هندي، ويكتوريايي، ارت نوو، آرت دكو، مونوكروماتيك، اوريگامي،رمانتيك، شابي شيك، باروك، صنايع دستي و هنر، روستيك، مينيمال، ايراني، معاصر و ماوريك، از نمونه هاي مختلف سبك دكوراسيون داخلي است

در آينده به معرفي سبك هاي مختلف خواهيم پرداخت.


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل معماري داخلي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۹:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

روانشناسي رنگ در دكوراسيون

وجود انواع رنگ در دكوراسيون احساسات مختلفي را به وجود مي‌آورد. معماران داخلي، طراحان دكوراسيون و حتي ساكنان هر ساختمان براي طراحي و داشتن فضايي مطلوب نياز به دانش كافي و به روز در زمينه رنگ ها دارند.
رنگ در دكوراسيون

آشنايي با نقش رنگ در دكوراسيون، به عنوان يكي از عناصر طراحي داخلي، از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اين بخش از مجله دلتا به تاثير رنگ و معرفي سه رنگ اصلي پرداخته ايم. با ما همراه باشيد.

رنگ ها در زندگي واقعي وجود ندارند و فقط همان چيزي است كه مغز و چشم در اثر حركت امواج الكترومغناطيس ثبت مي‌كنند. با اين وجود نمي‌توان از نقش پر اهميت آن در زندگي روزانه چشم پوشي كرد. وجود انواع رنگ در دكوراسيون احساسات مختلفي را به وجود مي‌آورد. معماران داخلي، طراحان دكوراسيون و حتي ساكنان هر ساختمان براي طراحي و داشتن فضايي مطلوب نياز به دانش كافي و به روز در زمينه رنگ ها دارند.

تاثيرات رنگ بر ذهن بيننده

رنگ يكي از عناصر مرتبط با نور است. رنگ هاي مختلف حس و حال متفاوتي از جمله شادي، شور و هيجان، آرامش و … در خانه ايجاد خواهند كرد. با شناخت رنگ فضاي مطلوب و مورد نظرتان را به خانه اضافه كنيد. عوامل متعددي مانند سن، نژاد و تجربيات زندگي در افراد مختلف تاثير متفاوتي ايجاد مي‌كند. در هر صورت افراد به هر رنگ در دكوراسيون واكنش نشان مي‌دهند. براي مثال رنگ خاصي براي شما يادآور خاطره اي نشاط برانگيز است در حاليكه همان رنگ چنين حسي را براي شخص ديگري نخواهد داشت.

انتخاب رنگ

هنگام انتخاب رنگ به اين سه توصيه توجه كنيد:

  • مدت زماني كه افراد (با در نظر گرفتن سن، موقعيت شغلي، نژاد و… ) در آن مكان حضور خواهند داشت. بخش مورد نظر چه زماني از روز پذيراي ساكنان است. فعاليت هايي كه در آن اتاق رخ خواهد داد. حالي كه مي‌خواهيم به افراد منتقل كنيم.
  • آيا نور خورشيد به درون مي‌تابد؟ از كدام جهت و چه ساعتي از روز؟ با توجه به موقعيت اتاق تمام مدت روز نور طبيعي را در فضا داريم يا اصلا نور وارد مكان نمي‌شود؟
  • براي انتخاب رنگ، ابعاد فضا و سطح روشنايي سنجيده شود. رنگ روشن فضا را بزرگ تر و رنگ هاي گرم يا تيره فضا را تاريك و كوچك تر نشان مي‌دهند.

براي آشنايي بيشتر، به بررسي اجمالي سه رنگ اصلي در تئوري سنتي و رنگ هاي سفيد و سياه مي‌پردازيم. در بخش هاي آينده در مورد رنگ هاي فرعي، مكمل و چرخه رنگ خواهيم نوشت.

سفيد

سفيد مقابل سياهي و تاريكي قرار دارد، بنابراين به عنوان رنگ صلح شناخته مي‎شود. اين رنگِ خنثي به طور گسترده در طراحي هاي داخلي مورد استفاده قرار گرفته است. سفيد در القاي حس جواني، معصوميت، پاكي، اعتماد به نفس بالا و امنيت به خوبي عمل مي‌كند. براي روشن تر و بزرگ تر ديده شدن فضا اين رنگ به كار گرفته مي‌شود. حسي كه افراد از سفيد دريافت مي‌كنند، حس سرزندگي، نشاط، خنكي و شيريني است. چون ممكن است فضاي سفيد بي روح به نظر برسد با بكار بردن الگوهايي به رنگ گرم، كنتراست و جذابيت به دكوراسيون اضافه مي‌شود.

رنگ سفيد در دكوراسيون و طراحي

مشكي

مشكي، رنگي است كه هيچ طيفي را بازتاب نمي‌كند و نور را به خود جذب مي‌كند، در نتيجه فضا كوچك تر به نظر خواهد رسيد. سياه يا مشكي با غم، فقدان و اندوه درآميخته است. اين رنگ دراماتيك از اولين رنگ هايي بود كه در نقاشي هاي داخل غار ها يافت شد. از طرفي ديگر به عنوان رنگ خِرد و معرفت نيز شناخته مي‌شود. در تئوري طراحي داخلي از مشكي به همراه رنگ هاي مكمل براي ايجاد تضاد روي لوازم دكوري با ابعاد كوچك استفاده مي‌شود. استفاده از مشكي، نمايي لوكس به دكوراسيون مي‌بخشد. براي ايجاد عمق ميدان در محيط بايد از اين رنگ در جاي مناسب استفاده شود. به كار بردن مشكي در ابعاد بزرگ، حس غم را در ناخودآگاه توليد مي‌كند.

رنگ مشكي در دكوراسيون

زرد

زرد يكي از رنگ هاي اصلي و گرم در چرخه رنگ است . گرما، كاميابي، دلسوزي، علاقه، همدردي و ترس احساساتي هستند كه با قرار گرفتن در دكوراسيون به رنگ زرد در فرد به وجود مي‌آيد. در گذشته دريانوردان براي ارسال پيام كمك و به نشانه بيماري از پرچم زرد استفاده مي‌كردند. اتاق زرد رنگ فضايي مسرت بخش، با روح و دوستانه خواهد بود. به كاربردن اين رنگ در ابعاد بزرگ بايد با احتياط و درايت استفاده شود، زيرا اين رنگ تحريك كننده است.

نقش رنگ زرد در دكوراسيون

قرمز

 در كنار آبي و زرد، سه عنصر تركيب اصلي رنگ هاي اصلي را تشكيل مي‌دهد. قرمز رنگ آتش، پويايي، عشق، شجاعت، خطر و قدرت است. اين رنگ خشن و سرزنده احساسات را برانگيخته، توجه بيننده ها را جلب مي‌كند. قرمز از دسته رنگ هاي گرم بوده، اشتها و  تپش قلب را افزايش مي‌دهد. قرمز در آشپزخانه و رستوران ها كاربرد گسترده اي دارد. به دليل ويژگي محرك آميز اين رنگ در طراحي خانه و به خصوص اتاق خواب كم تر استفاده مي‌شود.

رنگ قرمز در دكوراسيون

آبي

يكي ديگر از رنگ هاي تاثيرگذار در طراحي داخلي آبي است. آبي با يادآوري آسمان و دريا تاثيري عميق در ذهن مي‌گذارد. به همين سبب رنگ آبي كه از رنگ هاي سرد محسوب مي‌شود، انتخاب مناسبي براي دكوراسيون اتاق خواب است. به نظر مي‌رسد صلح و آرامش درون رنگ آبي حل شده اند. در طراحي سرويس بهداشتي، حمام و استخر، آبي انتخاب معقولي براي ايجاد احساس آسودگي و سكون خواهد بود. استفاده از اين رنگ سرد در مكان هاي رسمي و تشريفاتي توصيه مي‌شود. رنگ هاي مكمل، زرد و سفيد در تركيب با اين رنگ جلوه اي جذاب خواهد داشت. استفاده بيش از حدِ رنگ آبي باعث ايجاد افسردگي مي‌شود.

رنگ آبي در طراحي داخلي


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۱:۵۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

عناصر طراحي داخلي منزل

طراحي داخلي به عنوان يك علم شناخته مي‌شود و قواعد خاصي دارد. در اين بخش از مجله دلتا عناصر طراحي داخلي را به همراه عكس مورد بررسي قرار داده ايم.
عناصر طراحي داخلي

دكوراسيون داخلي چينش و گزينش تصادفي المان ها كنار يكديگر نيست. طراحي داخلي به عنوان يك علم معرفي مي‌شود كه اصول مشخصي دارد. در اين مقاله از مجله دلتا، عناصر طراحي داخلي را كه شامل هفت مورد است همراه عكس مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

1. فضا

فضا يكي از مهم ترين المان هاي طراحي داخلي به حساب مي‌آيد. فضا به عنوان يك پي عمل مي‌كند كه تمام طراحي هاي داخلي روي آن ساخته مي‌شوند. از اين نظر يك طراح بايد با مساحت، ابعاد زير بنا و كاربرد آن به طور كامل آشنا باشد. فضا به دو نوع بخش تقسيم مي‌شود. يك بخش فضاي دو بعدي كه سطح زمين را مي‌پوشاند؛ طول و عرض. بخش ديگر فضاي سه بعدي كه محل سكونت را شكل مي‌دهد؛ طول، عرض و ارتفاع. مكاني كه با مبلمان و لوازم تزييني پر شده، فضاي مثبت و جاهاي خالي به عنوان فضاي منفي شناخته مي‌شوند. در طراحي داخلي بايد تعادل بين اين دو فضاي مثبت و منفي حفظ شود. شلوغي بيش ازحد يا خالي گذاشتن بخش بزرگي از فضا اين موازنه را برهم خواهد زد.

فضا در طراحي داخلي

2. خطوط

خط به فرم و اشكال جان مي‌دهد. ايجاد هارموني، كنتراست و هم چنين تعادل در طراحي داخلي از جمله وظايف خطوط به شمار مي‎رود. خط معرف اشكال است و به عنوان راهنماي بصري عمل مي‌كند. خطوط به سه دسته تقسيم مي‌شوند، افقي، عمودي و مورب. خط افقي ساختار اجسامي از جمله ميز، صندلي و تختخواب را تشكيل مي‌دهد. خط عمودي نيز پنجره، در ورودي و كمد را در ذهن تداعي مي‌كند. خطوط مورب كه در پله ها ديده مي‌شوند نشاني از تحرك و پويايي است. در طراحي داخلي تركيب و توجه به مفاهيم پنهان خطوط اهميت ويژه اي دارد.

خط در طراحي داخلي

خط افقي

اگر بخواهيد دريا، غروب خورشيد، دشت، تختخواب و يا انساني در حالت استراحت را نقاشي كنيد از خط افقي استفاده خواهيد كرد. بنابراين خط افقي، با توجه به تجربه بصري نسل بشر بيان كننده پايداري و آرامش است.

 خط عمودي

خط هاي عمودي به سادگي رشد و ثبات را در ذهن يادآور مي‌شوند. براي مثال در ترسيم ساده  درخت و انسان از خطوط عمودي استفاده مي‌كنيم و براي بيان رشد خطوط عمودي را كشيده تر انتخاب مي‌كنيم.

خطوط مورب

در نگاه اول به نظر مي‌رسد اين خط در حال حركت به سمت افقي يا عمودي شدن است. نيروي گرانش زمين و قوانين فيزيكي در كنار دانشي كه داريم حسي از تعليق به ما مي‌دهد. خطوط مورب جنبش و حركت را در ناخودآگاه افراد به تصوير مي‌كشند.

3. فرم

فرم به معناي شكل است. طرح بيروني كه مساحت اجسام را در فضاي سه بعدي احاطه كرده است، فرم ناميده مي‌‌شود. با استفاده از دو يا چند خط فرم ساخته و با استفاده از ساير المان ها مانند بافت، نقش و رنگ برجسته مي‌شود. فرمي كه به خوبي شكل گرفته باشد هارموني و تعادل را در فضا ايجاد مي‌كند. فرم به دو نوع تقسيم مي‌شود؛ فرم هندسي كه ساخته دست بشر است و فرم طبيعي، كه در طبيعت يافت مي‌شود. دسته بندي ديگري كه براي فرم ها وجود دارد شامل اشكال بسته و باز مي‌شود. امكان نگاه كردن به درون اشكال باز وجود دارد، در حاليكه اشكال بسته توسط يك سطح محصور شده اند. براي داشتن فرم مناسب، نياز به تسلط كامل بر خط و فضا داريم.

فرم در طراحي داخلي

4. نور

نور يكي از مهم ترين عناصر طراحي داخلي است. بدون وجود نور، طبيعي يا مصنوعي، ساير المان ها اهميتي ندارند و آن طور كه بايد به چشم نخواهند آمد. طرح، فرم و بافت لوازم دكوري، با تاثير پذيري از نور جلوه خواهند داشت. وجود نور فضا را به مكاني دلچسب براي زندگي تبديل و ساير عناصر طراحي را برجسته مي‌كند. در حاليكه معماران داخلي مكان قرار گرفتن در و پنجره ها را با توجه به جهت تابش نور خورشيد هوشمندانه انتخاب مي‌كنند، استفاده از نورهاي مصنوعي نيز بايد در نظر گرفته شود. نورپردازي به سه نوع دسته بندي مي‌شود؛ عمومي، تاكيدي و وظيفه اي.

روشنايي كلي فضا

معمول ترين نوع نورپردازي، نور عمومي است. اين نور با تابش غيرمستقيم، يكسان و ملايم كل فضا را پوشش مي‌دهد. پراكندگي اين نور در تمام فضا به يك اندازه است. وجود اين نور براي انجام فعاليت و حركت ضروري است. انواع لوستر، چلچراغ و لامپ هاي رشته اي براي نورپردازي عمومي استفاده مي‌شود.

نورپردازي تاكيدي

همان طور كه از نام اين نوع نور مشخص است، اين نور براي تاكيد روي شي يا موردي خاص در طراحي اضافه مي‌شود. نور تاكيدي، نگاه را به نقطه كانوني هدايت مي‌كند. نور تاكيدي را در تقابل با نقاط تاريك تر قرار مي‌دهند. ابزار نورپردازي تاكيدي، چراغ هاي هالوژن، نورپردازي هاي توكار، چراغ هاي سقفي يا پنل هاي روشنايي هستند.

نورپردازي وظيفه اي

نوعي از نورپردازي كه براي نياز مشخصي تعبيه مي‌شود و با ايجاد تضاد بصري و روشن كردن سطح كار توجه اشخاص را به نقطه اي خاص جلب مي‌كند. نمونه بارز اين نور در گالري و موزه كه نور را بر جزئيات متمركز مي‌كند ديده مي‌شود. نورافكن، لوسترهايي با طول زياد، چراغ مطالعه، چراغ ديواركوب و يا لامپ هاي رنگي با توان پايين نمونه هايي از ابزارهاي مختص نورپردازي تاكيدي هستند.

نورپردازي در طراحي داخلي

5. رنگ

رنگ ها به تعريف خاصي نياز ندارند. رنگ ها ارتباطي زيباشناسانه بين اشيا ايجاد مي‌كنند. با وجود رنگ فضا حس و حالي معنادار پيدا مي‌كند. رنگ ها بايد بر اساس تاثيرات روانشناسي و طرز فكر ساكنان انتخاب شوند. براي مثال، قرمز اشتها را تحريك مي‌كند، بنابراين يكي از بهترين انتخاب ها براي اتاق ناهارخوري است. سبز سمبلي از سلامتي و سكون است، پس براي اتاق خواب مناسب است. هر رنگ سه مشخصه مجزا دارد؛ فام، روشنايي و اشباع رنگ. اين سه ويژگي، عامل تمايز رنگ ها هستند. در طراحي داخلي بايد با اين مشخصات به طور كامل آشنا بود. رنگ ها به سه دسته تقسيم مي‌شوند؛ اوليه، ثانويه و فرعي. همچنين در سه زير شاخه مكمل، مشابه و مونوكروم (تك رنگ) قرار مي‌گيرند.

رنگ در طراحي داخلي

6. بافت

به طور عمده بافت با سطوح سر و كار دارد. بافت چگونگي به نظر رسيدن و حس اشيا را مشخص مي‌كند. بافت به فضا عمق و جذابيت مي‌بخشد. استحكام و احساسي كه سطوح در ذهن تداعي مي‌كنند با مفهوم بافت تعريف و به دو دسته تقسيم مي‌شود؛ بافت بصري كه فقط قابل ديدن است، و بافت لامسه اي كه ديده و قابل لمس است. از چيزهايي كه به بافت ارتباط پيدا مي‌كنند مي‌توان به كوسن، روتختي، پرده، كاغذديواري و هرچيز پوششي اشاره كرد. در طراحي بايد از يك بافت غالب استفاده كرد. در انتخاب بافت بايد تضاد را در نظر گرفت تا دچار يكنواختي و عدم توازن نشويم.

بافت در طراحي داخلي

7. الگو

الگوها به طراحي داخلي روح و جذابيت مي‌دهند. جلوه الگو در كنار رنگ ها نمايان مي‌شود. در واقع نمي‌توان عناصر طراحي داخلي را جدا از يكديگر به كار برد. الگوها، داستان هاي خود را بيان و اصل پيوستگي را وارد طراحي مي‌كنند. الگو مي‌تواند هر شكلي به خود بگيرد و شامل طرح هاي تكراري و جذاب باشند. براي مثل طرح بته جقه يكي از نمونه هاي معروف الگو  روي كوسن، سطوح لوازم دكوري و ديوارپوش ها هستند.

الگو در طراحي داخلي


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۲:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

پنج ايده دكوراسيون براي روشن شدن اتاق تاريك

براي حل مشكل كم نور بودن اتاق هاي تاريك پنج ايده دكوراسيون براي روشن كردن اتاق در مجله دلتا براي شما گردآوري كرديم.
ترفند دكوراسيون

اگر نور طبيعي ورودي به خانه كم است، به اين معنا نيست كه بايد در فضايي تاريك زندگي كنيد. شايد باورتان نشود كه مشكل كمبود نور طبيعي يكي از مشكلات بزرگ طراحان داخلي است كه هميشه در تلاش حل آن هستند. در اين بخش از مجله دلتا پنج ايده دكوراسيون را كه به روشن شدن فضا كمك مي‌كند، بخوانيد.

قطعا بازسازي بنا راه حل كلي و اصولي در اين مورد است. ايده هايي هستند كه با انجام آن ها مي‌شود دكوراسيون اتاق هاي تيره را تغيير داد. فضايي كه به خوبي نورپردازي شده علاوه بر خواستني بودن بر سلامت روحي ساكنين تاثير مثبتي دارد. خانه روشن با تهويه مناسب هوا، سطح استرس را كاهش داده و حال خوبي به افراد مي‌دهد.

با سفيد شروع كنيد

در تلاش براي روشن ساختن فضا اغلب افراد استفاده از آينه براي بازتاب نور به اطراف را بهترين گزينه مي‌دانند. اين فكر كاملا صحيح نيست. در واقع اولين چيزي كه در روشن شدن فضا كمك شاياني مي‌كند استفاده زياد از رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي است. بهترين روش پراكندن نور در فضاي اتاق، وجود رنگ سفيد در سرتاسر محيط است. سفيد بر خلاف اجسام بي رنگ، قابليت انعكاس و بازتاب رنگ در فضا را دارد. بنابراين اگر به بازتاب نور و روشن شدن فضا نياز داريد در قدم اول ديوار و سقف را به رنگ سفيد درآوريد. اگر از اين تغييرات راضي نبوديد به سراغ لوازم برويد. قاب عكس، مبلمان، پرده و ملحفه سفيد را به فضا اضافه كنيد.

ترفند استفاده از رنگ سفيد

چراغ هاي ديواري

استفاده از نورهاي مصنوعي كه به ديوار نصب مي‌شوند لبه اشيا را روشن تر نشان خواهد داد. حتي اگر از چراغ آويز و نورهاي سقفي زيادي در دكوراسيون استفاده شده است از چراغ هاي ديواري غافل نشويد. چراغي را انتخاب كنيد كه نور را به سمت پايين و بالا هدايت مي‌كند. با چنين ايده اي اتاق هاي بدون پنجره هم روشن خواهند بود. اگر در نظر داريد پنل هاي روشنايي به سقف اضافه كنيد، تعدادي از آن ها را نزديك به ديوار نصب كنيد تا نور به ديوار ها بتابد و كاغذ ديواري و كابينت ها برجسته به نظر برسد.

طراحي دكوراسيون داخلي با نور

نور پردازي كابينت

نورپردازي زير كابينت و كانتر ايده مناسبي است . درخششي كه از زير بازتاب مي‌شود، آثار سايه را تعديل مي‌بخشد. اين نوع نورپردازي بعد از اتمام ساخت و ساز خانه با استفاده از نوارهاي ال اي دي ممكن است.
براي روشن كردن سقف در اتاقي تاريك مثل حمام يا انباري، از چراغ هايي استفاده كنيد كه با فاصله كمي از سقف آويزان مي‌شوند. به اين صورت نور ورودي از نورگير را شبيه سازي خواهيد كرد.
به عنوان يك انتخاب خلاقانه، از تابلوهاي نوراني بهره گيريد. علاوه بر افزايش نور، اثري هنري را در مركز توجه قرار مي‌دهيد. آباژور روميزي در كنار مبلمان انتخاب مناسبي براي بازتاب نور بر ديوار است. چراغ هاي روميزي براي حذف سايه هاي بالا و پايين وسايل انتخاب مناسبي هستند.

خنك سازي دكوراسيون با رنگ آبي يخي

نور طبيعي در قياس با نور زرد لامپ هاي رشته اي، دماي كم تري دارد. بنابراين با استفاده از رنگ آبي در دكوراسيون رنگ آسمان را در زندگي تداعي كنيد و دماي رنگ محيط را به تعادل برسانيد. آبي يخي تا حد زيادي به رنگ هاي خنثي نزديك است و به همين دليل مي‌توانيد در كنار انواع رنگ هاي مدنظرتان از آن استفاده كنيد.

ترفند طراحي دكوراسيون داخلي

به استقبال مشكي برويد

ممكن است متناقض به نظر برسد، اما استفاده از رگه هايي مشكي و زغالي رنگ با ايجاد كنتراست سبب برجسته شده نقاط روشن خواهد شد. در خطوط ضخيم پايه هاي آباژور، صندلي، قاب هاي عكس، طرح مبلمان يا فرش از مشكي يا آبي تيره استفاده كنيد.

ترفند دكوراسيون داخلي

لامپ هاي حبابي را تعويض كنيد

در كنار افزودن آبي يخي به دكوراسيون داخلي براي ايجاد تعادل مي‌توانيد از لامپ هايي با توان بالاتر و رنگ مهتابي استفاده كنيد. لامپ هاي زرد و خورشيدي، در ذهن نور خورشيد را تداعي مي‌كنند. اما اگر فضايي روشن و بزرگ تر مي‌خواهيد لامپ هاي سفيد را انتخاب كنيد.

توصيه هاي دكوراسيون

 


برچسب: دكوراسيون داخلي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۲:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

طراحي داخلي مهدكودك

معماري مدارس و محل تحصيل بر روند رشد خلاقيت كودكان موثر است. در اين بخش از مجله دلتا در مورد طراحي داخلي مهدكودك بيشتر بخوانيد.
طراحي داخلي مهدكودك

با نگاهي دقيق مي‌توان گفت آموزش و پرورش در ارتباط مستقيم با معماري محل تحصيل است. با قرار گرفتن در فضايي كه هوشمندانه و اختصاصي براي كودكان طراحي شده است، روند رشد و تحصيل آنان به گونه اي مطلوب پيش خواهد رفت. در اين بخش از مجله دلتا به طراحي داخلي مهدكودك طراحي شده توسط استوديو طراحي Vudafieri-Saverino در چين پرداخته ايم.

معماري براي كودكان

 فضاي مدارس در عصر حاضر نقش حياتي در تحصيل كودكان دارد و در آموزش و سلامت روحيه كودكان بسيار موثر است. اين اصول در طراحي هاي استوديو Vudafieri-Saverino حائز اهميت است. اين استوديو تاكنون هفتصد مركز و در بيش از چهل كشور در سراسر دنيا طراحي كرده است. به عنوان نمونه اي از تلفيق اين فلسفه با معماري به ايده طراحي چهار كودكستان در چين مي‌پردازيم؛ دو مركز در شنزن و دو مورد ديگر در سوجو.

شنزن با مساحت 2000 متر مربع كلاس ها و دفتر كارمندان را در خود جاي داده است. طبقه هاي بالايي مختص بخش اداري، اتاق ملاقات، محل هاي آموزش و رستوران و همچنين كلاس آشپزي و ژيمناستيك كه پذيراي افراد خانواده است. والدين مي‌توانند شاهد بازي و آموزش كودكان باشند. امكان بازي در فضاي آزاد براي كودكان فراهم شده است. نماي خارجي ساختمان با لوگوي نارنجي رنگ آن از دور نمايان است.

طراحي داخلي مهد

مهدكودك ويژه بازي و موسيقي

مهدكودكي كه مي‌خواهيم به آن بپردازيم به نام  Gymboree Play and Music در شهر ميلان ايتاليا  و شانگهاي چين واقع شده است. اين مركز دوره هايي براي نوزادان و كودكان زير هفت سال برگزار مي‌كند. هدف از برگزاري اين دوره ها افزايش مهارت هاي شناختي و ارتباطي در دوران طفوليت است. درجريان بازي هاي مختلف كه بر پايه گوش دادن به موسيقي، كلاس هنر، فعاليت هاي هنري و بازي هاي حل مساله است، هوش اجتماعي كودكان رشد خواهد كرد. طراحي مكان هايي با قابليت افزايش كنجكاوي كودكان و همچنين تشويق آنان به آموزش مد نظر قرار گرفته است. اين بنا بر اساس موضوع “سفر” از ميان اشكالي با فرم، رنگ و مواد مختلف طراحي شد.

محيط هاي مختلفي از جمله اقيانوس، جنگل، كوير، قطب شمال، دره و فضا در اين ساختمان بازآفريني شد. با طراحي زمينه اي رويايي و جادويي، خيال پردازي در زندگي را براي كودكان شبيه سازي مي‌كند. قرار گرفتن در موقعيت هاي مختلفي كه اين ساختمان ارائه مي‌دهد، مانند تجربه زندگي كردن در دنيايي ناشناخته است.

معماري داخلي كودكستان

بدون ترك محيط كلاس هاي آموزشي، بچه ها نشستن زير سايه درخت را در جنگل تجربه مي‌كنند. زير آب غوطه ور مي‌شوند. از اقيانوس مي‌گذرند و بر بلندي تپه و كوه مي‌دوند. در ادامه به كوير خشك و برهوت مي‌رسند. تنها قهرمانان اين ماجراجويي ها كودكان نيستند، والدين نيز در گشت و گزارها شريكند. ذوق و شوق كودكي در بزرگسالان نيز زنده مي‌شود. به همراه فرزندان پتانسيل خلاقيت را در خود افزايش مي‌دهند.

طرح اوليه

طرح اوليه اين مهدكودك از خود كودكان الهام گرفته شده است. انتخاب رنگ هاي جسورانه، اشكال هندسي ساده و استفاده از مواد مختلف نشات گرفته از افكار كودكان است. طراحان اين اثر مي‌گويند: “سعي كرديم فضا را از چشم كودكان تعريف كنيم. محيطي كه به جاي تصوير احساس آن ها را به چالش بكشد به كودكان آزادي عمل داديم تا بر بال تخيلات خود پرواز كنند. روياي كودكان ناب و بكر است. دنيا را مستقل از واقعيات، با توجه به خلاقيت و علايق خود تصور مي‌كنند. فانتزي هاي ذهني مهم تر از دانش است، چرا كه دانش محدود است اما دنياي تخيل انتها ندارد. تخيل همان نيروي نامرئي و قدرتمندي كه انسان را به حركت وا مي‌دارد.”

طراحي داخلي كودكستان

 


برچسب: معماري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۹:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

معماري خاص خانه چندضلعي در ژاپن

به دليل افزايش جمعيت و تراكم زياد خانه ها در ژاپن، خانه هاي كوچك زيادي با معماري خاص در اين كشور به چشم مي‌خورد. در اين بخش از مجله دلتا به خانه چندضلعي واقع در توكيو پرداختيم.
خانه چندضلعي

توكيو به دليل ازدحام جمعيت و تراكم زياد ساختمان ها، پر از خانه هاي كوچك با معماري خاص است. اين بار سراغ خانه “بازتابش و كاني” در توكيو رفتيم. در اين بخش از مجله دلتا در مورد اين خانه چندضلعي بيشتر بخوانيد.

خواست ساكنان خانه چندضلعي

اين ساختمان در نزديكي مركز توكيو با زاويه اي تند، بين دو خيابان واقع شده است. اين بنا، يك خانه كوچك جذابي به مساحت 44 متر مربع بين مي‌باشد. مطابق قوانين طراحي و خواست مشتري براي داشتن فضاي سبز ديوارهاي خانه از چندين جهت برش داده شد. از اين كاهش حجم به عنوان يك  نكته مثبت در طراحي استفاده شده است. خواست مشتري از ياماشيتا شامل سه مورد بود: محيطي سبز و هيجان برانگيز، حداكثر استفاده از زيربنا، پاركينگ سرپوشيده.

ساختار خانه چندضلعي

عنصر معدني؛ كاني

در ساخت اين خانه از مواد معدني به عنوان مصالح ساختماني استفاده شده است. كاني استفاده شده در نما، خصوصيات انتزاعي را با نيازمندي هاي بنا مرتبط ساخته است. مواد به كار برده شده در پنجره ها با توجه به نياز قابليت تغيير از حالت شفاف با مات را دارا مي‌باشند. بدين گونه امكان عبور نور را فراهم مي‌كنند. نماي ساختمان را نمي‌توان فقط يك سازه ساده در نظر گرفت. برش زدن ديوارهاي خانه، مانند برش زدن الماس، با دقت تمام صورت گرفته است. بنا همانند ماده اي ارزشمند كه از دل زمين بيرون كشيده، و حالا روي زمين به شكل بنايي چند ضلعي در آمده است.

خانه چندوجهي

بازتابش

با تابش نور از زواياي مختلف نماي دورني دچار تغييرات بصري مي‌شود. حركت نور و سايه سبب به وجود آمدن فضايي پويا مي‌شود. ساختار ساده آشپزخانه، كانتر، پله ها، زمين و سرويس بهداشتي با بخشي از ايده “بازتابش و كاني” خانه چندضلعي در تضاد است. سرويس بهداشتي، در طبقه سوم شامل آينه اي است كه هدف اصلي را در بخش “بازتابش” و “كاني”، از لحاظ فرم و متريال پشتيباني مي‌كند.

مينيماليسم

جمله “كمتر، بيشتر است” تعريف دقيقي از خانه چندضلعي است. اسم اين خانه “بازتابش و  كاني” گذاشته شد. بنايي در پايين شهر ناكانو، بخشي در توكيو كه به سختي به 480 فوت مي‌رسد. ياسوهيرو ياماشيتا، طراح خلاق اين خانه، در استفاده از مواد مدرن صنعتي و حفظ كارايي فضا موفق بوده است.
به دليل مساحت كم زير بنا از تمام وجوه خانه بهره گرفته شده است. براي طراحي داخلي اين خانه بايد از سبك مينيمال بهره برد. خانه با امكانات مورد نياز براي سكونت و زندگي يك خانواده مجهز شده است. لوازم خانه و مبلمان با توجه به در نظر گرفتن فضاهاي خالي ساخته شده اند. بدين صورت با طراحي داخلي هوشمندانه خانه بزرگ تر از آن چه هست به نظر مي‌رسد.

خانه چندوجهي

طراحي اين خانه بسيار تحسين شده و طراح نيز جوايزي براي اين خانه چندضلعي دريافت كرده است. مجلات برجسته به بررسي معماري خاص اين خانه پرداختند. استفاده از مواد معدني و سنگ هاي ارزشمند نقطه عطفي در معماري مدرن محسوب مي‌شود. بازتابش و كاني نه فقط براي زندگي يك شخص كه براي خانواده نيز مناسب است.

زندگي در فضاهاي كوچك به معناي قرباني كردن خوشي و تحت فشار بودن نيست. مي‌توان از كيفيت لذت برد و كميت را اولويت قرار نداد.


برچسب: معماري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۶:۳۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

دكوراسيون پاييزي را به خانه خود مهمان كنيد

اگر مي‌خواهيد با استفاده از رنگ هاي گرم و طرح هاي پاييزي دكوراسيون منزل تان را به سبك پاييز درآوريد، اين بخش از مجله دلتا را مطالعه بفرماييد.
پاييز

با استفاده از عناصر پاييزي و رنگ هاي گرم، پاييز را به خانه بياوريد. ايده هاي ما را در مجله دلتا بخوانيد و الهام بگيريد.

رنگ هاي پاييزي

زرد، طلايي، كرم، نارنجي، سايه هاي نارنجي و تناژهاي قهوه اي، پالت رنگي پاييزي را تشكيل مي‌دهند. با استفاده از اين رنگ ها پاييز را به خانه بياوريد. طرح روكش مبلمان، نقاشي يك ديوار از اتاق، به كار بردن كاغذديواري و كفپوش چوبي المان هايي هستند كه مي‌توانند شما را در رسيدن به مقصودتان ياري كنند.

در دكوراسيون اتاق از مبلمان چوبي و اشيائي كه در طبيعت پيدا مي‌كنيد استفاده كنيد. ديوارها را با رنگ هاي گرم نقاشي كنيد. كرم و زرد روشن كه يادآور روزهاي تابستان هستند، انتخابي مناسب براي اتاق پذيرايي محسوب مي‎شوند. اگر فعلا” نمي توانيد مبلمان خود را تعويض كنيد، كاناپه را با روكش هايي به رنگ پاييزي بپوشانيد. با الهام از برگ هاي پاييزي كه رنگ هاي مختلفي دارند، از پارچه هاي چهل تكه استفاده و كوسن هايي با رگه هاي طلايي و آجري را به مبلمان اضافه كنيد.

رنگ هاي پاييزي در دكوراسيون منزل

تغييرات كوچك

اگر نمي‌خواهيد تغيير بزرگي در طراحي داخلي ايجاد كنيد، از طبيعت كمك بخواهيد. پاييز با برگ هاي خشك و نارنجي رنگ در ذهن تداعي مي‌شود. از برگ هاي خشك، چوب هاي دارچين و ميوه درخت كاج در دكوراسيون خانه خود استفاده كنيد. روي قفسه هاي ديواري و كتابخانه ها جايي مناسب براي قرار دادن ميوه كاج و بلوط است.

رنگ هاي پاييزي در دكوراسيون داخلي

افزودن فقط يك المان با رنگ هاي پاييزي كافي است. يك نقاشي زيبا از درختان و نقش هاي پاييزي به ديوار بياويزيد. يك ظرف سفالي قهوه اي رنگ را با ميوه هاي اين فصل در كنار كدو تنبل هايي با سايزهاي مختلف پر كنيد. ظرف را در كنار چندين شمع روي ميز ناهارخوري قرار دهيد. برگ هاي خشك را به خانه بياوريد. براي تزيين قاب و شومينه از آن ها استفاده كنيد. لوازم تزييني مختلف را با توجه به رنگ هاي موجود در پالت پاييزي انتخاب و از سبدهاي حصيري بافته به عنوان گلدان استفاده كنيد. گل خشك شده، ساقه هاي طلايي گندم و شاخه هاي ظريف درخت را درون گلدان قرار دهيد.

استفاده از رنگ هاي پاييزي

پاييز را به درون بياوريد

به زودي زمستان فرا خواهد رسيد. با سرد شدن هوا و ماندن در منزل با طبيعت ارتباط كم تري خواهيد داشت. از پاييز بهره ببريد و المان هاي چوبي را در دكوراسيون اضافه كنيد. سايه هاي قهوه اي حسي از خانه هاي چوبي به شما خواهد داد. از پارتيشن هاي قهوه اي براي جدا كردن بخشي از اتاق استفاده كنيد. با سرد شدن تدريجي هوا، بايد به فكر گرم كردن خودتان باشيد. پتوهاي پشمي به رنگ بادمجاني و زرشكي را روي دسته هاي مبل قرار دهيد. با ايده گرفتن از توصيه هاي ما و كمي خلاقيت، خانه خود را به سبك پاييزي درآوريد.


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۴:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

شيشه هاي رنگي در نماي خارجي

استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي نما، جلوه بصري بسيار دلنشيني دارد. براي شما چندين نمونه معماري مدرن با استفاده از شيشه هاي رنگي را در مجله دلتا گلچين كرده ايم.
نما

استفاده از شيشه هاي رنگي در نما، نه فقط بيرون ساختمان ها را زيبا بلكه  هنگام تابش پرتو خورشيد، زيبايي چشم نوازي در داخل عمارت ايجاد مي‌كند. بازي نور، رنگ و فرم در نماي اين بنا ها، ببيننده را براي لحظاتي به سوي خود مي‎كشاند. در آلودگي هاي بصري زندگي شهري، بناهايي كه از شيشه هاي رنگي در نما بهره گرفته‎اند بسيار كم ديده مي‌شوند. ما براي شما چندين نمونه از طراحي هاي جذاب را در مجله دلتا گلچين كرده‎ايم تا ببينيد و تحسين كنيد.

خانه سيار

به اين خانه ي سيار شيشه اي نگاه كنيد. اين سازه از هزاران پلكسي رنگي ساخته شده است. هر كدام از اين تكه ها با دست برش داده شده‎اند. اين خانه كوچك روي پلي در پارك بروكلين قرار دارد. فرم ساده اين بنا مانند خانه هايي است كه در نقاشي هاي دوران كودكي  مي‌كشيديم، اين ارتباط ناخودآگاه با گذشته كشش بيشتري براي ما ايجاد مي‌كند و با استفاده از نور مصنوعي حتي هنگام شب نماي جذابي دارد.

شيشه در نما

نما

شيشه در نما

مستطيل هاي رنگين

اين بنا در سال هاي 1950 ساخته و پس از بازسازي و مرمت به كليسا تبديل شد. هنگام عبور نور خورشيد از شيشه هاي مستطيل شكل، باريكه هاي رنگي نور تشكيل مي‌شوند.اين كليساي مدرن در سياتل واقع شده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه هاي موزاييكي

طراحي هوشمندانه ي پنجره هاي اين ساختمان كه با شيشه هاي هم اندازه و يكسان، به فرم موزاييك ساخته شده است، حسي از همبستگي و تفاهم را در بيننده ايجاد مي‌كند. با وجود شكل يكسان، هر يك از مربع ها داراي رنگ و جايگاه مستقلي هستند، و اين مي‌تواند به عنوان نمادي از استقلال افراد در جامعه بشري باشد. اين عكس متعلق به كليساي جامع كلن است كه در سال 2007 ساخت آن به پايان رسيد.

شيشه در نما

بازي بچه ها يا بازي نور

دنيل بورن يكي از طراحان مشهوري است كه گرايش شديدي به استفاده از شيشه هاي رنگي در طراحي هاي خود دارد. بورن در طراحي هاي خاص سرآمد است. يكي از پروژه هاي وي به اسم “مثل بازي كودك” داراي تعداد زيادي شيشه هاي رنگي و بي رنگ در نما است.

استفاده از شيشه بي رنگ در نما به روشن شدن فضا كمك مي‌كند. ارتفاع اين پنجره ها تا حدود 25 متر مي‌رسد. با حركت خورشيد و تغيير زواياي تابش، بازديدكنندگان در فضايي با نورهاي لرزان و متحرك قرار دارند كه گويي هر لحظه در حال حركت است. شب ها نيز با نورپردازي هاي داخلي بيننده ها نماي جذابي را مشاهده مي‌كنند. شيشه هاي رنگي با ترتيب مشخصي در چند رديف قرار گرفته‎اند. اگر از ساختمان فاصله بگيريد و از دور به آن نگاه كنيد شبيه به يك پازل بزرگ به نظر مي‌رسد.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

باز هم دنيل بورن و شيشه هاي رنگي در نما

به يكي ديگر از طراحي هاي معروف اين طراح بزرگ به اسم “چشم طوفان” اشاره مي‌كنيم. چشم طوفان در ساختماني از موزه گوگنهايم واقع در منهتن  قرار دارد. بورن به جاي ديوار و پنجره هاي خنثي و بي روح از شيشه هاي رنگي در نما استفاده كرده است. در هر طبقه فرم مرزبندي رنگ ها با ساير طبقات متفاوت است.

شيشه در نما

ايستگاه لگو

اين ايستگاه اتوبوس فرانسوي، از دور مانند تكه هاي بزرگ لگو به نظر مي‌رسد. روي بتن بكار گرفته شده در نما، تعدادي نقطه قرار داده‎اند. به همين دليل عابران از دور ايستگاه را مانند فلز سوراخ شده مي‌بينند. شيشه هاي رنگي در كنار رنگ طوسي بتن تضادي خاص و جذاب ايجاد كرده است.

شيشه در نما

شيشه در نما

شيشه در نما

خانه صدفي

خانه صدفي از جمله طراحي هاي خاوير سنوزيان است كه از شيشه هاي رنگي دايره‎اي شكل استفاده كرده است. هنگام غروب رنگين كماني در خانه ايجاد مي‌شود.

شيشه در نما

معماري ايراني

شيشه هاي رنگي در معماري ايراني هم جايگاه ويژه اي دارد. خانه هاي قديمي با درهاي چوبي كنده كاري شده و شيشه هاي رنگي در فيلم هاي قديمي را حتما ديده ايد.تصوير زير نماي داخلي مسجد زيباي نصير الملك شيراز است .

شيشه در نما

 


برچسب: ديزاين معماري دكوراسيون،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۹:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

موزه مارپيچي در نروژ

در اين بخش از مجله دلتا مي‌پردازيم به موزه مارپيچي در نروژ كه مانند پلي دو حاشيه رودخانه را به هم متصل مي‌كند.
موزه مارپيچي

موزه مارپيچي در نروژ، طراحي شده توسط شركت بيگ، داراي معماري مدرن است. در اين بخش از مجله دلتا، شما را بيشتر با اين موزه آشنا مي‌كنيم.

هيپنوتيزم مي شويد

طراحي اين موزه به صورت پيچشي، طرحي عجيب است بين انواع طراحي هاي مارپيچي و هندسي كه در نروژ يافت مي‌شود. در سال 2011 گروه طراحي بياركه اينگلس، كه با نام بيگ نيز شناخته مي‌شود، پيشنهاد تلفيق يك پل پيچشي با موزه هنري را در اطراف اسلو  واقع در نروژ مطرح كرد. اين پل براي دسترسي از يك سوي رودخانه پر پيچ و خم راندسلوا به سمت حاشيه ديگر طراحي شد.

اكنون پس از گذشت هشت سال، ساخت اين سازه به اتمام رسيده است. اين پل به عنوان اثري با معماري خاص و يك موزه گالري هنري محسوب مي‌شود. اين پروژه “تابيده” ناميده شد؛ موزه تابيده. پل مارپيچي مذكور در جوناكر، منطقه ايي جنگلي حدود 43 مايل دورتر از پايتخت واقع شده است. فضاي اشغالي تخمين زده شده 1000 متر مربع است. بازديدكنندگان براي عبور از عرض رودخانه امكان قدم زدن بر روي اين زيرساخت كاربردي را دارند. همچنين مي‌توانند از داخل پارك، به عنوان يك مجسمه ي عظيم، اين سازه را تحسين كنند.

 

موزه مارپيچي در نروژ

پل هيبريدي و موزه مارپيچي

بياركه اينگلس ميگويد اين پل  يك پل هيبريدي يا پيوندي است. تركيبي از معماري هاي سنتي در كنار يكديگر؛ موزه، پل و مجسمه بزرگ قابل سكونت. اگر به اين اثر به عنوان يك پل نگاه كنيم، دو حاشيه ي رودخانه را با چرخش نود درجه به هم مرتبط كرده است. رودخانه از ميان بزرگ ترين پارك مجسمه اروپا مي‌گذرد. اما چنانچه آن را يك موزه در نظر بگيريم، متوجه خواهيم شد كه دو فضاي متمايز را به هم متصل كرده است؛ يك گالري عمودي دروني و يك گالري افقي از نماي پانوراماي سراسر رودخانه در بخش خارجي. هم چنين فضاي سومي نيز از تلفيق اين دو گالري ايجاد شده است، كه تفسيري آشكار از اسم انتخاب شده است. فضاي سوم در واقع همان نماي تابيده بيروني است. پل همانند مجسمه اي بين ساير مجسمه هاي موجود در پارك است.

در قسمت مياني سازه شاهد پيچش نود درجه هستيم. اين چرخش ساختاري باعث به وجود آمدن منظره اي دو گانه در داخل موزه شده است. با اين چرخش ساده در ساختمان موزه عابران از سطح پاييني يك سمت رودخانه به تپه هايي در بخش شمالي پارك هدايت مي‌شوند.

موزه مارپيچي در نروژ

 

ساختمان موزه

اين سازه از پنل هاي آلومينيومي چهل سانتيمتري و تركيب بندي كركره اي تشكيل شده است. پنل ها به گونه پشت هم رديف شده اند تا بتوانند پيچش مدنظر را ايجاد كنند. ورودي جنوبي موزه، با آلومينيوم هاي شانزده ميليمتري شكل گرفته است. ساختمان به گونه اي احداث شده است كه فضاي اطراف را بازتاب دهد. زماني كه به قسمت خميدگي نگاه مي‌كنيد، بازتاب طبيعت را روي پنل هاي آلومينيومي مشاهد مي‌كنيد. بازتاب درختان بر ساختمان اين موزه، و همچنين انعكاس جريان رودخانه در قسمت تحتاني جلوه كاملي از هم رنگ شدن با طبيعت در اين سازه است.

اينجا مكاني خاص براي ارائه و نمايش هنر است. ديوارهاي موزه از كف تا سقف شيشه اي هستند. بازديدكنندگان مي‌توانند جنگل روبرو را بدون مزاحمت هاي بصري تماشا كنند. نوري كه بي واسطه از بيرون به درون بازتاب مي‌شود، با توجه به زمان هاي مختلف روز، تجربه متفاوتي را براي تماشاگران آثار هنري داخل گالري ايجاد مي‌كند.

 

 

 

موزه مارپيچي در نروژ


برچسب: ديزاين معماري دكوراسيون،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۰:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

شش توصيه براي تزيين اتاق خواب

خانه هاي كوچك روز به روز طرفداران بيشتري پيدا ميكنند. در اين بخش از مجله دلتا شش توصيه مفيد و كاربردي در تزيين اتاق خواب كوچك را مطالعه بفرماييد.
تزيين

در اين مطلب با شش توصيه كاربردي براي تزيين اتاق خواب آشنا مي‎شويد.تمايل به داشتن خانه هاي بزرگ رو به كاهش است. تعداد زيادي از افراد در سراسر جهان به جاي بناهاي بزرگ، سكونت در خانه هاي جمع و جور را ترجيح مي‌دهند. نگه داري، گرمايش و سرمايش خانه هاي كوچك راحت تر است. گرچه مساحت كمتر به معناي فضاي كمتر براي زندگي نيز مي‌باشد. اگر شما هم از آن دسته اشخاصي هستيد كه اتاق خواب كوچكي داريد اين بخش از مجله دلتا را مطالعه كنيد.

افزايش نور

اتاق هاي تاريك، كوچك تر به نظر مي‌رسند. در مقابل نيز فضاهاي نوراني بزرگ به چشم مي‌آيند. هر گونه پوششي روي پنجره ها هست را حذف كنيد. شيشه ها را مات نكنيد، پرده هاي ضخيم استفاده نكنيد و به هنگام روز پرده ها را كنار بزنيد. اجازه دهيد نور داخل اتاق شود. به جاي استفاده از آباژورهاي روميزي روي ميز و كنار تخت، از چراغ هاي ديواري استفاده كنيد. هم فضاي كمتر اشغال مي‌شود و هم نور مانند پنجره از پهلو مي‌تابد. براي داشتن نور بيشتر از لوزام صيقلي و براق استفاده كنيد. براي مثال آينه با بازتاب نور فضا را بزرگ تر نشان خواهد داد.

تزيين اتاق كوچك

حذف درهم ريختگي

بزرگ ترين و راحت ترين كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد تا اتاق تان بزرگ به نظر برسد حذف آشفتگي ها و بي نظمي ها است. هرچه اقلام بيش تري در فضا وجود داشته باشد، احساس خفه گي بيش تري به شما دست مي‌دهد. فقط لوازم ضروري را نگه داريد. كلكسيون كتاب هاي مورد علاقه تان را جاي ديگري از خانه قرار دهيد. ميز آرايش را به حمام انتقال دهيد. ارزان ترين تغيير در تزيين اتاق خواب، كم كردن وسيله هاي اضافي است.

تزيين اتاق كوچك

استفاده از ديوار

از آنجايي كه فضاي افقي محدود است، ناچار هستيد از فضاي عمودي استفاده كنيد. در اكثر مواقع افراد ديوار را به محل نصب آثار هنري اختصاص مي‌دهند. ديوار را براي جاي دادن قفسه هاي بلندي كه از زمين تا سقف ارتفاع دارند خالي بگذاريد. كمدهاي بلند و در بسته انتخاب مناسبي براي نگهداري لباس ها هستند. علاوه بر تميز ماندن لباس ها، ظاهر مرتب تري به اتاق بخشيده ايد. طبقات و كمدهاي بدون در براي اتاق كودكان مناسب است تا هر زمان به لوازم تحرير و اسباب بازي هايشان دسترسي داشته باشند. ميتوانيد براي تزيين اتاق از اكسسوري هاي جذاب در طبقات استفاده نماييد.

تزيين اتاق كوچك

استفاده خلاقانه از فضاي خالي

بعد از اينكه لوازم غير ضروري را از اتاق خارج كرديد به فكر راهي خلاقانه براي نگهداري وسايل مورد نيازتان باشد. قسمت پشتي كمد ها و در اتاق جاي خوبي براي نصب اورگانايزرهاي كم عمق است. آويزهاي مختلفي براي آويختن كمربند، شال، كلاه و حتي جواهرات در نظر بگيريد. درون كمد از نگهدارنده هاي طبقاتي براي قرار دادن وسيله هاي كوچك استفاده كنيد.

تزيين اتاق كوچك

تخت دو طبقه

چنانچه ارتفاع كف تا سقف خانه زياد باشد، تخت دو طبقه انتخاب مناسبي براي اتاق هاي كوچك است. با انتقال تخت به بالا، يك فضاي آزاددر اختيار قرار مي‌دهد. با توجه به نياز خودتان مي‌توانيد از اين جاي خالي براي قرار دادن ميز مطالعه، كاناپه و يا ميز تلويزيون استفاده كنيد. اگر ارتفاع كافي را براي استفاده از تخت هاي دو طبقه نداريد، از تخت هايي با فاصله كم تر استفاده كنيد. در قسمت پاييني براي نگهداري لوازم و كمد هاي كوچك استفاده كنيد. همچنين تخت هايي با قابليت تنظيم ارتفاع موجود هستند كه ميتوانند جوابگوي نياز شما باشند.

تزيين اتاق كوچك

انتخاب هوشمندانه رنگ

در هنگام تزيين اتاق، به رنگ هاي روشن و محدود بسنده كنيد. بهتر است يك يا دو رنگ را براي تركيب استفاده كنيد. براي شروع سفيد مي‌تواند انتخاب به جايي باشد. اگر سفيد را دوست نداريد از رنگ هاي روشن و سرد استفاده كنيد. رنگ سرد فاصله ديوار ها از يكديگر را بيش تر نشان مي‌دهد. با انتخاب رنگ هاي گرم اتاق، راحت تر و كوچك تر به نظر مي‌رسد.

تزيين اتاق كوچك


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۰:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع: