تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
دكوراسيون دلتا دكوراسيون دلتا .

دكوراسيون دلتا

انواع مدل هاي آرك آشپزخانه

آرك ها ستون هاي افقي و نيم دايره اي هستند كه وزن سقف را به دوش مي‌‎كشند. فرم منحني آرك آرامش را به خانه اضافه مي‌كند.
آرك آشپزخانه

آرك آشپزخانه

آرك سازه اي افقي، به فرم منحني و قوسي شكل است كه توسط معماران، روي سقف طراحي مي‌شود. نزديك به چهار هزار سال است كه آرك را در ساخت و ساز بنا هاي مختلف به كار مي‌برند. دكوراسيون داخلي آشپزخانه و زيبايي نماي آن، به عنوان قلب منزل، اهميت ويژه اي دارد. استفاده از آرك در طراحي داخلي اين بخش، به عنوان سبكي مدرن، افزايش يافته است. آرك را به دو دليل در طراحي داخلي وارد مي‌كنند؛ براي تحمل وزن سقف و هم چنين پوششي زيبا براي آن. آرك به شكل گچي، كناف و ام دي اف طراحي مي‌شود. با خواندن اين مطلب از مجله دلتا، با جديدترين مدل هاي آرك آشپزخانه آشنا شويد، تا بتوانيد با توجه به سبك دكوراسيون، آن را در آشپزخانه به كار گيريد.

آرك اپن آشپزخانه

بر خلاف گذشته كه آشپزخانه به صورت اتاقي جدا ساخته مي‌شد و پنهان بود، در خانه هاي مدرن به صورت يكپارچه و در ارتباط با ساير بخش هاي منزل، طراحي مي‌شود. با تغيير ظاهر آشپزخانه و پيچيده تر شدن طراحي، آرك نيز فرم هاي جديدتري به خود گرفته است. آرك در قسمت ورودي آشپزخانه اجرا مي‌شود و مانند مرز، دو فضا را از يكديگر جدا مي‌كند. فرقي نمي‌كند آشپزخانه شما كوچك باشد يا بزرگ، پوشاندن سقف با آرك، به زيبايي خانه كمك مي‌كند.

آرك آشپزخانه

آرك گچي آشپزخانه

قديمي ترين نوع آرك آشپزخانه، مدل گچي آن است. معمولا اولين جايي كه در بازسازي خانه هاي قديمي تغيير مي‌كند، آرك گچيِ آشپزخانه است. آرك گچي را روي سازه فلزي كه به سقف جوش داده مي‌شود، اجرا مي‌كنند. معمولا روي آرك هاي گچي با هنر دست، گچبري صورت مي‌گيرد كه ظاهري زيبا به آن مي‌بخشد. اين مدل، وزن زيادي دارد. به دليل وجود رطوبت بالا در اين بخش، در معرض آسيب و ترك خوردن است. آرك گچي را مي‌توان با انواع رنگ هاي روغني يا پلاستيكي پوشاند.

آرك آشپزخانه

آرك آشپزخانه كناف

كناف، نوعي سقف كاذب كه وزن سبكي دارد و در تمام بخش هاي خانه قابل اجرا است. آرك آشپزخانه كناف، طرفداران زيادي پيدا كرده و اولين گزينه در طراحي سقف محسوب مي‌شود. اين نوع نسبت به مدل گچي، راحت تر اجرا مي‌شود، ارزان تر و داراي تنوع بيش تري است. آركِ كناف امكان به كار بردن نور مخفي و ال اي دي را ممكن مي‌سازد. اين نوع، به بزرگ و روشن ديده شدن فضا كمك مي‌كند.

آرك آشپزخانه

آرك آشپزخانه ام دي اف

يكي ديگر از مدل هاي پركاربرد آرك آشپزخانه، نوع ام دي اف يا چوبي است. آرك هاي ام دي اف دست ساز هستند. اما به دليل قابليت شكل پذيري پايينِ ام دي اف، تنوع زيادي ندارد. يكي از مهم ترين ويژگي هاي آرك ام دي اف امكان ست كردن آن با كابينت است. آرك ام دي بر خلاف ساير مدل ها، وزن زيادي دارد و براي اجرا روي سقف هاي يونوليتي مناسب نيست. در چنين حالتي، بايد آرك را به تير آهن پيچ كرد. بنابراين با توجه به موارد بيان شده از نظر نصب و ساخت، هزينه بالايي دارد.

نقش آرك در دكوراسيون

وجود آرك نمايي مدرن به آشپزخانه مي‌بخشد و نقشي دكوراتيو در خانه بازي مي‌كند. با توجه به سليقه و ابعاد آشپزخانه، مي‌توان با نورپردازي هاي متنوع، جلوه اي برجسته به آرك بخشيد. امكان به كار بردن هالوژن، لوستر و نور مخفي روي اين سازه وجود دارد.

يكي ديگر از كاربردهاي آرك در خانه هايي با سقف بلند است.مانند سقف كاذب، وجود آرك، به دليل حجيم بودن، ارتفاع سقف را كاهش و فضا را دوستانه و گرم جلوه مي‌دهد.

آيا آرك، در طراحي داخلي آشپزخانه شما به كار رفته است؟ شما كدام مدل را مي‌پسنديد؟ با بخش دكوراسيون مجله دلتا همراه باشيد و ما را از نظرات خود آگاه كنيد.

همچنين بخوانيد:

چطور آشپزخانه كوچك مان را منظم كنيم؟

طراحي آشپزخانه، مهم ترين بخش خانه

كابينت ممبران ؛ تحولي در دكوراسيون آشپزخانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۲:۴۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

دكوراسيون لوكس با تركيب رنگ سبز و طلايي

تركيب رنگ درختان و نور خورشيد در دكوراسيون داخلي، حس سرزندگي و شادابي را به ارمغان مي‌آورد. به سراغ تركيب رنگ در دكوراسيون مي‌رويم؛ اين بار سبز و طلايي.
تركيب رنگ

تركيب رنگ در دكوراسيون

هر رنگ ويژگي روانشناسي خاصي دارد و حسي منحصر به فرد در فضا القا مي‌كند. تركيب رنگ ها كنار يكديگر تاثير هر دو رنگ را به طور جداگانه به فضا مي‌افزايد و باعث تلطيف تاثيرات رنگ مقابل مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا سراغ تركيب رنگ سبز و طلايي مي‌رويم. اين دو رنگ، از دسته رنگ هاي ملايم و روشن به شمار مي‌آيند. از آنجايي كه نماي تك رنگ يا مونوكروم سبب ايجاد يكنواختي مي‌شود، بهترين روش، استفاده از چند رنگ در كنار هم و ايجاد هارموني در چيدمان داخلي است.

رنگ سبز

سبز، نماد حيات و رنگي گرم است كه از تركيب آبي و زرد به دست مي‌آيد. اين رنگ فضا را كوچك و دوستانه جلوه مي‌دهد. از محبوب ترين رنگ هاي قرن هجدهم بوده است كه از آن زمان تا كنون طرفداران زيادي دارد. براي كسب اطلاعات در مورد تاثير رنگ سبز در دكوراسيون، بهتر است برويم سراغ ويژگي هاي رنگ هاي مادر، يعني دو رنگي كه سبز را به وجود مي‌آورند.

آبي؛ آبي رنگي سرد و يادآور آسمان و دريا است. اين رنگ سبب بزرگ تر ديده شدن فضا مي‌شود. از همين رو خانه اي آبي رنگ، بزرگ به نظر مي‌رسد و به ساكنان آرامش مي‌بخشد.

زرد؛ رنگ زرد هيجان را در فرد به وجود مي‌آورد و با خمودي مقابله مي‌كند. با افزايش ضربان قلب، گردش خون را افزايش مي‌دهد، بنابراين سبب شادي و نشاط مي‌شود.

تلفيق اين دو رنگ، حس سرزندگي را در كنار آرامش به ارمغان مي‌آورد. آبي و زرد، به عنوان رنگ هاي هم خانواده براي سبز شناخته مي‌شوند.

رنگ طلايي

رنگ طلايي، رنگي گرم، تركيبي از زرد و نقره اي و يادآورد نور خورشيد است. اين رنگ روي سطوح براق به خوبي جلوه پيدا مي‌كند و با انعكاس نور، فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد. رنگ طلايي، در كنار سبز، نمايي برجسته مي‌يابد و ويژگي گرما بخشي آن را افزايش مي‌دهد. علاوه بر داشتن خصوصيات رنگ زرد، كه در بالا به آن اشاره شد، ويژگي هاي رنگ نقره اي، از جمله سكون و قابليت انطباق را در خود دارد.

تركيب رنگ

تركيب رنگ سبز و طلايي

نيازي نيست براي بهره گرفتن از ويژگي هاي اين دو رنگ در دكوراسيون، كل فضا را فقط با اين دو رنگ پر كنيد. در ذهن خود يكي از اين دو رنگ را به عنوان پس زمينه و رنگ ديگر را به عنوان مكمل و براي ايجاد كنتراست در نظر بگيريد. هارموني زيبايي از تركيب اين دو رنگ در كنار لوازم چوبي و قهوه اي، به وجود مي‌آيد، زيرا يادآور تركيب رنگ طبيعي هستند.

براي جلوگيري از اشباع رنگ، از طوسي، سفيد، مشكي، خاكي و رنگ هاي خنثي كمك بگيريد. در اين خانه براي جلوگيري از افزايش دماي بصري، از سبز مايل به آبي استفاده شده است تا خنكي رنگ آبي را به فضا بيافزايد.

تركيب رنگ

دكوراسيون داخلي خانه كوچك

براي جلوگيري از تجمع رنگ هاي متعدد، سينك و كاشي بين كابينتي را سفيد انتخاب كرده اند. سراميك سفيدِ كف اتاق طرحي مشابه كاشي ها دارد كه در نماي كلي منزل، يگانگي را پديد آورده است.

پرده هاي توري اجازه مي‌دهند نور به خوبي به داخل وارد شود و نور كافي براي فضاي داخل تامين شود.

تركيب رنگ

انعكاس رنگ طلايي روي وسايل، پيوستگي را در ذهن تداعي مي‌كند. تزيين ديوار با ساعت طلايي رنگ، نمايي مينيمال به اين بخش از خانه بخشيده است. براي جدا سازي فضاها از كفپوش هاي مختلف، به جاي در، استفاده شده است. وجود در، فضاي بيش تري اشغال و از بازتاب نور به بخش هاي مختلف خانه جلوگيري مي‌كند. اما با حذف آن، فضا دلباز به نظر مي‌رسد.

سبز و طلايي

فرم هاي منحني و اشكال گرد، آرامش و صلح را در ناخودآگاه بيننده به وجود مي‌آورد. فضاهاي كوچك و باريك حس خفگي در افراد به وجود مي‌آورند. براي مقابله با اين حس، از آينه و چراغ ديواري گرد در دكوراسيون سرويس بهداشتي كمك گرفته شده است. براي جدا سازي دو بخش از هم، با استفاده از سنگ هاي مشكي و مرمر، مرز ايجاد شده است.

اين تركيب، فقط يكي از ده ها تركيبي است كه مي‌توانيد در كنار هر كدام از اين دو رنگ به كار ببريد. اگر در چيدمان منزل خود از اين رنگ ها استفاده مي‌كنيد، تركيب رنگ موجود در خانه خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۱:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

بهترين سراميك كف ؛ مناسب خانه هاي ايراني

پوشش كف خانه با استفاده از سراميك، دكوراسيون داخلي را جذاب مي‌سازد. علاوه بر اين نظافت آن آسان خواهد بود.
سراميك

سراميك كف

سراميك يكي از كفپوش هاي قديمي و محبوب است كه انواع مختلفي دارد. با پوشاندن كف خانه با سراميك، نماي دكوراسيون شيك و لوكس به نظر مي‌رسد. اگر علاقه اي به پهن كردن فرش نداريد، سراميك از بهترين گزينه هايي است كه به عنوان كفپوش پيش رو داريد. اين كفپوش در انواع مات يا براق توليد مي‌شود. هم چنين تنوع طرح و رنگ زيادي دارد. سراميك، براي استفاده در آشپزخانه گزينه مناسبي است، زيرا مقاومت بالايي در برابر آب و مواد شوينده دارد. اين كفپوش از جمله مصالحي است كه در تمام بخش هاي خانه مي‌توان به كار برد. جالب توجه است بدانيد كه ايرانيان در توليد انواع سراميك و كاشي هاي دست ساز سرآمد هستند. گونه هاي مختلفي از سراميك هاي ايراني در بازار موجود است كه از هنر هاي دستي به حساب مي‌آيند. در اين بخش از مجله دلتا در مورد سراميك بيش تر بخوانيد.

همان طور كه مي‌دانيد رنگ هاي روشن فضا را بزرگ، روشن تر و لكه ها را به خوبي نشان مي‌دهند. اما رنگ هاي تيره علاوه بر تاريك و كوچك نشان دادن محيط، آلودگي ها را كمتر نمايان مي‌كنند. پس در انتخاب رنگ كفپوش، اين دو نكته را در ذهن داشته باشيد.

سراميك براق؛ براي بزرگ نمايي دكوراسيون داخلي از سراميكِ براق استفاده كنيد. اين نوع، با انعكاس نور به اطراف، فضا را روشن تر مي‌كند. در نتيجه فضا بزرگ تر به نظر خواهد رسيد. كفپوش براق، آلودگي را بهتر نشان مي‌دهد. بنابراين پيشنهاد مي‌شود اگر در خانه كودك داريد، اين نوع كفپوش را انتخاب تا آلودگي ها را به سرعت پاك كنيد.

سراميك مات؛ سراميك هاي مات لكه ها را كم تر نشان مي‌دهد، و براي فضاهاي كوچك مناسب است. نوع مات، جلوه اي مانند موكت يا فرش دارد.

سراميك

انواع سراميك

سراميك نيز مانند تمام اجزاي داخليِ دكوراسيون تابع تكنولوژي روز و سليقه افراد است. با توجه به كارايي محيط، سبك دكوراسون، بودجه و ابعاد فضا، سراميكِ مورد نظر خود را تهيه كنيد. در اين جا چند نمونه از انواع آن را به شما معرفي مي‌كنيم.

سراميك طرح سنگ و چوب

سراميك هاي طرح سنگ و چوب، اشكالي مانند پاركت، آجر، سنگ و رنگ هايي گرم دارند. براي پذيرايي مناسب هستند و تاثير زيادي در جلوه دكوراسيون داخلي منزل دارد.

سراميكِ بتني

سراميكِ بتني، جديدترين مدل از اين كفپوش است كه به دليل رنگ خنثي و ظرافت در بافت، براي پوشش كف سرويس بهداشتي به كار مي‌رود. زيرا سبب بزرگ ديده شدن فضا مي‌شود. لوازم موجود در حمام و دستشويي را از رنگ هاي گرم يا طرح چوب انتخاب كنيد تا تعادل دماي ديداري به وجود آيد و فضاي گرمي داشته باشيد.

به عنوان نكته مهم، اين را در نظر داشته باشيد كه از به كار بردن سراميكِ مسطح، در سرويس بهداشتي صرف نظر كنيد. زيرا احتمال سر خوردن افراد را افزايش مي‌دهد.

سراميك طرح دار

كاشي هاي طرح دار، بر خلاف ساير مدل ها، الگوي يكساني با هم ندارند. چند رنگ هستند. جذابيت زيادي به فضا اضافه مي‌كنند و نماي خانه را دگرگون مي‌سازند. مي‌توانيد اين كفپوش ها را براي پوشش كف حمام، آشپزخانه يا بالكن در نظر بگيريد و ديوارها را بر اساس طرح كفپوش، كاشي كاري يا رنگ آميزي كنيد.

طرح هاي سه بعدي

از جمله سراميك هاي مدرن، مي‌توان به مدل هاي سه بعدي اشاره كرد. طرح سراميكِ سه بعدي به گونه اي است كه با ايجاد خطاي ديد، فرمي حجيم و سه بعدي در نگاه افراد به وجود مي‌آورد. مناسب استفاده در آشپزخانه، سرويس بهداشتي و راه پله هستند.

سراميك

سراميك ليزري

سراميكِ ليزري را با استفاده از ليزر برش مي‌دهند. به همين سبب هنگامي كه آن ها را در كنار هم نصب مي‌كنند، به دليل ظرافت در برش، مانند يك سنگ پهناور و يكدست به نظر مي‌آيد.

كاشي يا سراميك

شايد با خود بگوييد آيا سراميك، همان كاشي است؟ پاسخ ما به شما اين است، اين دو مورد تفاوت زيادي با يكديگر ندارند. سراميك، ضخامت و مقاومت بيش تري در برابر دما و فشار دارد. بنابراين از آن براي پوشش كف و كاشي را براي پوشاندن ديوار به كار مي‌برند. در طراحي هاي قديمي كاشي ها داراي الگوهاي تكرارشونده و ابعاد كوچكي بودند، اما امروزه تنوع در ابعاد و طرح در هر دو نوع به وفور يافت مي‌شود.

سراميك را براي پوشاندن كف خانه خود به كار بگيريد و از وجود آن لذت ببريد. نظرات خود را نيز با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

5 اصلِ چيدمان تابلو در دكوراسيون داخلي

وجود تابلو و تصاوير مختلف در دكوراسيون داخلي، سبب پرواز روح و ذهن مي‌شود و افراد را به دنيايي ديگر پرتاب مي‌كند.

چندين سال است كه استفاده از تابلو و قاب در دكوراسيون داخلي براي تزيين ديوار، رواج يافته و به عنوان نمادي از شخصيت و علاقه افراد، مي‌تواند به ايجاد فضايي آرامش بخش كمك كند. نصب تابلو سبب مي‌شود هر خانه اي نماي منحصر به فرد خود را داشته باشد و شما در ميان رنگ مورد علاقه، تصوير افراد خانواده و مناظر دوست داشتني خود قرار بگيريد. در اين بخش از مجله دلتا چند روش از چيدمان تابلو در كنار هم را به شما مي‌گوييم. با ما همراه شويد.

1. چيدمان تابلو در چهارچوب

هنگام نصب تابلو، چهارچوبي فرضي را در نظر بگيريد. با توجه به ابعادِ چهارچوب مي‌توانيد از تركيب چند قاب در كنار هم استفاده كنيد. آن ها را به گونه اي كنار هم قرار دهيد كه نگاه بيننده را به خود جذب كند. بهتر است در مرحله اول، تابلو ها را روي زمين كنار هم بچينيد تا بهترين تركيب به دست آيد. مي‌توانيد از چسب هاي ظريف براي نشانه گذاري روي ديوار استفاده و از دور به فرم چيدمان نگاه كنيد. براي مثال اگر چيدمان مربعي را در نظر گرفته ايد، با نصب تابلو در گوشه هاي اين خطوط فرضي، تصوري از وجود چهارچوبي مربع شكل به وجود آوريد. فرم مربع، ايستايي و آرامش را به فضا القا مي‌كند و نماد نظم است.

نصب تابلو

2. بزرگ ترين تابلو

از بزرگ ترين تابلو شروع و ساير قاب ها را با توجه به آن چيدمان كنيد. اگر در پي ايجاد تناسب هستيد، قاب هاي هم اندازه و مربعي را انتخاب كنيد. بهتر است تابلوها حداقل 5 سانتي متر با هم فاصله داشته باشند.

معمولا تابلوهاي بزرگ، گران قيمت تر از ساير قاب ها هستند. البته راه هايي وجود دارد كه بتوانيد تصوير مورد علاقه خود را ارزان تر به دست آوريد و آن را قاب بگيريد. عكس هاي با كيفيت را دانلود و در ابعاد بزرگ چاپ كنيد. آن را قاب بگيريد و به ديوار بياويزيد. هم چنين مي‌توانيد تابلوهاي دست دوم را خريداري كنيد.

تابلوهاي بزرگ، ديوار را كوتاه و كوچك تر نشان مي‌دهد. بنابراين بهتر است، آن ها را در اتاق هاي بزرگ بياويزيد. البته نياز نيست محتويات چيدمان خود را به تابلو محدود كنيد، ديواركوب هاي متنوع را نيز ميان قاب ها قرار دهيد.

3. تركيب رنگ

به جاي انتخاب قاب هاي تك رنگ، مانند سفيد، مشكي و چوبي، ساير رنگ ها را هم در نظر بگيريد و رنگين كمان بسازيد. قاب هاي فانتزي و رنگي توجه بيش تري را به سمت خود جلب مي‌كند و فضا را دوستانه جلو مي‌دهد. قاب هاب رنگي براي تصاوير سياه و سفيد، باعث ايجاد كنتراست مي‌شود. اما اگر از طرفداران سادگي هستيد، مي‌توانيد تصاوير مرتبط يا عكس هايي با پس زمينه هم رنگ را انتخاب كنيد و آن ها را كنار هم قرار دهيد.

چيدمان تابلو

4. ديوار آكسان

تابلوها را روي ديوار آكسان نصب و براي تاثيرگذاري بيش تر، ديوار را با رنگ هاي تيره نقاشي كنيد. هر چه رنگ ديوار پر رنگ تر باشد، قاب هاي كوچك برجسته تر به نظر مي‌رسند. انعكاس طرح يكي از ايده هاي خلاقانه است كه پيوستگي دكوراسيون را نشان مي‌دهد.

چيدمان تابلو ها را روي ديواري كه با كاغذ ديواري پوشانده شده فراموش نكنيد. مي‌توانيد تكه اي از كاغذ ديواري را قاب بگيريد و لابلاي تابلو ها به ديوار نصب كنيد.

5. تركيب تابلو هاي كوچك

وجود چند تابلوي كوچك در كنار يكديگر، فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد و براي نصب در خانه هاي بزرگ مناسب است. اگر قاب ها فرمي يكسان دارند، آن ها را در يك رديف، پشت سر هم نصب كنيد. اما براي ايجاد تنوع بصري، مي‌توانيد تابلو هاي كوچك با فرم متفاوت را كنار هم تركيب و آن ها را به صورت پراكنده روي ديوار نصب كنيد. تركيب تابلوهاي كوچك كنار يكديگر، سبب بزرگ نمايي مكان مي‌شود. بنابراين براي عريض تر جلوه دادن راهرو و مكان هاي باريك، ديوار را با تابلوهاي مختلف بپوشانيد.

قبل از اينكه ميخ را به ديوار بكوبيد، به محل نصب تابلو دقت كنيد. قاب ها براي ديده شدن نصب مي‌شوند، بيش از اندازه آن را بالا نبريد. ارتفاع مناسب براي نصب تابلو هم سطح با چشم ناظر است.

اميدواريم از ايده هاي ما الهام گرفته باشيد و در كنار سليقه و خلاقيت، خانه خود را تزيين كنيد. منتظر دريافت نظرات شما هستيم.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۳:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

سانسوريا ؛ گياه سايه دوست

سانسوريا در ايران به اسم گلِ "زبان مادر شوهر" شناخته مي‌شود. يكي از گل هاي آپارتماني سايه دوست و مقاوم است.
سانسوريا

سانسوريا

وجود گل هاي آپارتماني در دكوراسيون داخلي خانه سبب به وجود آمدن نشاط و سرزندگي مي‌شود. گل هاي طبيعي، نماد حيات هستند كه ويژگي هاي روانشناسي رنگ سبز را نيز، به خانه اضافه مي‌كنند. سانسوريا يكي از گياهان آپارتماني محبوب است كه تقريبا در بيش تر خانه ها يافت مي‌شود. با اين بخش از مجله دلتا همراه شويد تا با گل سانسوريا آشنا شويم.

سانسوريا، انواع متنوعي، بالغ بر 60 گونه دارد. چند نوع سانسوريا در ايران وجود دارد؛ از جمله پا كوتاه و بلند، برگ ساده يا ابلق. برگ هاي اين گياه بلند و كشيده هستند كه در قسمت بالايي فرمي تيز به خود مي‌گيرند. به همين دليل، به سانسوريا گياه شمشيري نيز مي‌گويند. برگ ها به رنگ سبز تيره، سبز روشن با رگه هاي طلايي و سبز ابلق هستند. سانسوريا گياهي هميشه سبز است. رشد كم و عمر طولاني دارد. به طور متوسط تا 45 سانتي متر، و در شرايط مناسب تا ارتفاع يك متر رشد مي‌كند.

سانسوريا

نگهداري سانسوريا

براي داشتن گياهي شاداب و زيبا لازم است با ويژگي هاي ذاتي آن آشنا باشيد تا بتوانيد شرايط مناسبي را فراهم كنيد. نور، دما، آب، خاك و كود از جمله مواردي هستند كه گياه به آن ها نياز دارد.

نور؛ سانسوريا از گياهان سايه دوست به حساب مي‌آيد. نور مستقيم خورشيد برگ هاي اين گياه را مي‌سوزاند و در سايه ،شرايط مطلوبي خواهد داشت. نبايد گياه را در اتاقي تاريك قرار داد، زيرا قطر برگ ها كم و رشد آن متوقف مي‌شود.

كود؛ كود دامي و خاك برگ به رشد گل سانسوريا كمك مي‌كند و آن را سالم نگه مي‌دارد. در صورت زرد شدن برگ ها و توقف رشد گياه، از كود شيميايي براي تقويت سانسوريا استفاده كنيد. كود مخصوص اين گياه در بازار موجود است، كه مي‌توانيد آن را در شش ماه اول سال، طبق راهنماي استفاده از آن ، با آب به گياه تزريق كنيد.

خاك؛ خاك مناسب براي تغذيه گل سانسوريا، مخلوطي از ماسه، شن، رس و خاك برگ است. اين گل به خاك سنگين نياز دارد تا ريشه هايي قوي داشته باشد و سريع تر پاجوش بدهد.

دما؛ تمام گياهان نسبت به تغييرات دمايي حساس هستند. سانسوريا به عنوان گياهي مقاوم، تا دماي 10 درجه سانتي گراد را در زمستان تاب مي‌آورد و در تابستان تا 24 درجه سانتي گراد به حيات خود ادامه مي‌دهد. چنان چه ميانگين دماي محيط از اين بازه تجاوز كند، سانسوريا خشك مي‌شود يا يخ مي‌زند.

آبياري؛ برگ هاي عريض سانسوريا، قطر زيادي دارد. بنابراين آب و املاح معدني را در خود حفظ مي‌كند. به همين دليل نياز به آبياري زيادي ندارد. در فصل هاي گرم هر هفته، و در فصول سرد بيست روز در ميان، به اين گل آب بدهيد. سانسوريا به رطوبت كمي نياز دارد بنابراين از آبپاشي روي برگ ها خودداري كنيد.

سانسوريا

تكثير سانسوريا

اين گل به راحتي تكثير مي‌شود و مي‌توانيد بدون نياز به افراد ماهر، اين گياه را در منزل تكثير كنيد. براي ازدياد سانسوريا دو روش را به شما پيشنهاد مي‌دهيم؛ تقسيم برگ يا پاجوش.

تكثير از طريق پاجوش

گفته مي‌شود بهترين زمان براي ازدياد بيش تر گياهان زينتي از جمله سانسوريا اواخر بهار تا اواسط تابستان است. در اين بازه زماني، گياهان انعطاف پذيرتر هستند و در برابر تغييرات مقاومت خود را از دست نمي‌دهند. پاجوش هايي كه به اندازه 20 سانتي متر رشد كرده اند از گياهِ جدا كنيد و آن را در خاك مخصوص بكاريد. پاجوش به جوانه هاي تازه گياهان گفته مي‌شود.

قلمه زدن

براي قلمه زدن برگ ها، آن ها را از فاصله 10 سانتي متري برش بزنيد و درون خاك قرار دهيد. قلمه را در دماي 20 درجه سانتي گراد نگهداري كنيد. براي گرفتن نتيجه بهتر، تعداد 8 تا 10 قلمه را در كنار هم درون خاك قرار دهيد. تركيب يك واحد خاك لومي و دو واحد خاك برگ را براي ريشه زدن در نظر بگيريد.

سانسوريا

سانسوريا

نكات جالبي در مورد گياه سانسوريا وجود دارد كه دانستن آن ها شايد براي شما جذاب باشد. در اينجا به چند مورد از آن ها اشاره مي‌كنيم.

  • سانسوريا با تصفيه تولوئن، فرمالدئيد و ساير گازهاي سمي، هواي منزل را پاك سازي مي‌كند. به همين دليل استفاده از آن داخل اتاق خواب، اتاق نوزاد، پذيرايي، رستوران و بيمارستان ها توصيه مي‌شود.
  • سانسوريا خشك سالي را تحمل مي‌كند. زيرا مي‌تواند آب را در برگ هاي خود ذخيره كند و از اين لحاظ به كاكتوس شباهت دارد. يعني حتي اگر سه تا چهار هفته به اين گياه آب نرسد، مشكلي براي آن پيش نخواهد آمد.
  • سانسوريا ساقه ندارد و برگ ها به طور مستقيم از خاك بيرون مي‌آيند. ازدياد اين گياه از طريق ساقه هاي زيرخاكي صورت مي‌گيرد.
  • سانسورياي رنگي در واقع همان سانسورياي معمولي است كه نوك برگ هاي آن را با رنگ هاي مصنوعي مي‌پوشانند. اين رنگ با رشد برگ ها كش مي‌آيد و روي آن ها مي‌ماند.

اگر عاشق گياهان هستيد ولي هنوز سانسوريا را به كلكسيون گياهان موجود در خانه اضافه نكرده ايد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم در اولين فرصت اقدام به تهيه سانسوريا كنيد و از وجود آن لذت ببريد. منتظر خواندن نظرات شما هستيم.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۴:۰۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

رازهاي چيدمان اتاق نوزاد

اگر در حال تهيه وسايل براي عضو جديد خانواده و چيدمان اتاق نوزاد خود هستيد، با ما همراه شويد.

دكوراسيون اتاق نوازد

اتاق نوزاد بخش هيجان انگيز خانه است. ورود عضو جديد به خانه، شور و هيجان به وجود مي‌آورد. چيدمان اتاق نوزاد پيش از به دنيا آمدن صورت مي‌گيرد و كاري لذت بخش است. در اين مسير، نياز به صرف هزينه هاي هنگفت نيست، فقط كافي است چند نكته را رعايت كنيد. با مجله دلتا همراه شويد.

رنگ در اتاق نوزاد

نماي ديوارها، سطح وسيعي از نماي اتاق نوزاد را پوشش مي‌دهد. رنگ زمينه ديوار حس غالبِ فضا را تعيين مي‌كند. رنگ آميزي ديوار يكي از كم هزينه ترين تغييراتي است كه مي‌توانيد براي شروع چيدمان اتاق نوزاد انجام دهيد. رنگ و طرح را در نظر بگيريد و با توجه به تاثير روانشناسي رنگ، هويت خاصي به اتاق ببخشيد. در نظر داشته باشيد كه بر خلاف تصورِ رايج، رنگ ها جنسيت پذير نيستند. مي‌توانيد تمام رنگ ها را براي نوزاد دختر يا پسر به كار ببريد.

بايد رنگي را انتخاب كنيد كه حس شادابي و نشاط را در فضا القا كند. رنگ هاي پيشنهادي ما طوسي روشن، نباتي، كرم، صورتي، آبي نوزادي، ليمويي و سفيد است. اگر مي‌خواهيد طرح را به فضا اضافه كنيد، يك ديوار را با استيكر بپوشانيد، بهتر است يك ديوار را به عنوان ديوار آكسان در نظر بگيريد و ساير ديوارها را ساده رنگ آميزي كنيد، تا هزينه تزيين اتاق كمتر شود.

تختخواب نوزاد

تنوع رنگ، اندازه، مدل و ارتفاع در مدل تختخواب، به شما اين اجازه را مي‌دهد كه بهترين گزينه را براي فرزند خود انتخاب كنيد. نيازي به صرف هزينه هاي گزاف نيست، بلكه اگر ويژگي هاي تختخواب مناسب را در نظر بگيريد و خريد مناسبي داشته باشيد مي‌توانيد اتاق نوزاد را به خوبي چيدمان كنيد.

تخت مناسب براي نوزادان بايد ارتفاع زيادتري نسبت به ساير مدل ها داشته باشد، تا والدين بتوانند به راحتي كودك را روي تخت بگذراند يا بلند كنند. اگر ارتفاع تخت كم باشد سبب آسيب زدن به ستون فقرات افراد مي‌شود. علاوه بر اين تخت نوزادان بايد داراي حفاظ در اطراف باشد و كودك را از خطر افتادن حفظ كند.

در چيدمان اتاق نوزاد توجه داشته باشيد كه تخت نوزاد را روبروي در ورودي قرار دهيد تا زماني كه خارج از اتاق هستيد بتوانيد به خوبي به آن بخش ديد داشته باشيد.

تشك خواب

مهم تر از هرچيزي تشك نوزاد است. بهتر است در خريد اين مورد بسيار دقت و ابعادي را انتخاب كنيد كه نوزاد شما بتواند حداقل تا  3 سالگي از آن استفاده كند. مطمئن باشيد خريد تشك با كيفيت بهترين سرمايه گذاري شما در دوران زندگي فرزندان است. تشك نامناسب سبب بروز آسيب هاي جبران ناپذير در نوزادان مي‌شود. ستون فقرات نوزادان در حال شكل گيري است و زمان زيادي را به صورت خوابيده روي تشك قرار دارند. يك تشك مناسب، بايد ضد آب، ضد باكتري و مقاوم باشد.

نقش نور و پنجره در اتاق خواب نوزاد

شخصيت كودكان از بدو تولد تا پنج سالگي شكل مي‌گيرد. براي جلوگيري از بروز افسردگي و داشتن فرزندي شاد، وجود نور كافي در اتاق ضروري است. اتاقي را براي او در نظر بگيريد كه نور طبيعي به خوبي وارد آن شود. از پرده هاي نازك و توري براي پوشاندن پنجره استفاده كنيد تا مانع ورود نور نشود.

چنانچه اتاق بدون پنجره است با نورپردازي مصنوعي اين كمبود را جبران كنيد. وجود ريسه هاي ال اي دي، نور مخفي در سقف، چراغ خواب و لوسترهاي فانتزي به شما در رسيدن به اين هدف كمك مي‌كند. بهتر است براي جلوگيري از بروز آلرژي و مشكلات تنفسي از شمع براي نورپردازي اتاق نوزاد استفاده نشود.

استفاده از نظم دهنده در اتاق كودك

با استفاده از نظم دهنده (ارگانايزر) در اتاق نوزاد، مي‌توانيد فضايي مرتب داشته باشيد و از همان دوران كودكي اهميت نظم و ترتيب را به كودكان آموزش دهيد. علاوه بر اين هنگامي كه از كودك پرستاري يا با او بازي مي‌كنيد، به هم ريختگي اتاق، شما را مضطرب نخواهد كرد. هرچيزي جاي مشخصي دارد و هنگامي كه كودك روي زمين غلت مي‌زند لوازم خطرناك زير دست و پاي او نمي‌رود. شلف، دروار، كمد، تخت هاي كشودار، نمونه هايي از نظم دهنده هاي پر كاربرد هستند كه مي‌توانند به عنوان عنصري دكوراتيو در اتاق كودك وجود داشته باشند.

ورود عضو جديد به خانواده، شادي و هيجان را به ارمغان مي‌آورد. اميدواريم بتوانيد بدون صرف هزينه هاي اضافي محيطي مناسب براي كودك به وجود آوريد. در نظر داشته باشيد كه مهم ترين موردي كه بر رشد كودكان تاثيرگذار مي‌گذارد، مهر و محبت است. با اختصاص دادن زمان به كودكان، اوقات خوشي به آن ها هديه دهيد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

رنگ قرمز در دكوراسيون آتش به پا مي كند


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۱:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

مدل روتختي ، تعيين كننده هويت دكوراسيون

در اولين نگاه به اتاق خواب، چيزي كه برشما تاثير گذاشته و به خود جذب مي‌كند، روتختي است.
اتاق خواب عروس

روتختي

خواب راحت، علاوه بر اينكه به تشك مناسب، فضاي آرام و دماي مناسب نياز دارد، به رو انداز مناسب نيز وابسته است. در گذشته از پارچه هاي سفيد يا پتو به عنوان رو انداز استفاده مي‌شد. اما با تغيير سليقه افراد و گرايش به داشتن دكوراسيون داخلي منحصر به فرد، تنوع در رنگ و طرح پارچه ها نيز گسترش يافته است. روتختي به عنوان مدرن ترين رو انداز شناخته مي‌شود و مدل روتختي جلوه زيبايي به فضاي اتاق خواب مي‌بخشد. در اين بخش از مجله دلتا ويژگي هاي روتختي مناسب را با هم مرور مي‌كنيم.

كيفيت رو تختي

هرچه تار و پود روتختي بيش تر باشد، راحت تر است. اما به شرطي كه در توليد آن، به جاي نخ، از پلاستيك استفاده نشود. البته معمولا روتختي ها پس از شست و شو، نرم تر مي‌شوند. روتختي از الياف مختلفي از جمله كتان، ساتن، تور، پشم، نخ و پنبه توليد مي‌شود. راحت ترين روتختي ها از جنس كتان هستند. جالب است بدانيد جنس روتختي روي طرح آن نيز تاثير گذار است. بعضي از پارچه ها به خوبي رنگ مي‌گيرند، در حاليكه دسته اي ديگر در برابر رنگ پذيري مقاوم هستند.

اتاق خواب عروس

تغيير دكوراسيون با تعويض روتختي

نيازي به تغيير كل دكوراسيون نداريد. با انجام دادن چند حركت ساده، نماي اتاق را تغيير دهيد. اگر بخواهيم براي ايجاد تحول در دكور اتاق، فقط به يك تغيير اكتفا كنيم، به تعويض رو تختي و افزودن چند كوسن يا بالشت هاي روي تخت اشاره مي‌كنيم. وجود رنگ، ويژگي هاي منحصر به فردِ آن را در فضا القا  و اتاق را دگرگون مي‌كند. براي مثال افزودن يك روتختي صورتي به اتاقي سفيد، بدون تغيير ساير لوازم و اجزا، يكنواختي را از بين مي‌برد و به اتاق روح مي‌بخشد.

علاوه بر اين، وجودِ چند كوسن كه با در نظر گرفتن رنگ و طرحِ دكوراسيون، به طرزي هوشمندانه روي تخت گذاشته شده اند، فضاي اتاق را گرم تر نمايش مي‌دهد. بالشت هاي كاربردي كه شب ها براي خوابيدن از آن ها استفاده مي‌كنيد، مي‌توانند به زيبايي فضا نيز كمك كنند. كوسن ها براي تزيين استفاده مي‌شوند و هنگام نشستن روي تخت، به راحتيِ شما اضافه مي‌كنند. براي داشتن فضايي دوستانه و گرم، كوسن هاي رنگي را روي تخت قرار دهيد.

اگر تنوع را دوست داريد و مي‌خواهيد زود به زود دكوراسيون خانه را تغيير دهيد، رو تختي دو رو تهيه كنيد. اين روتختي ها به گونه اي دوخته مي‌شوند كه از دو طرف آن ها مي‌شود استفاده كرد و هر روي آن رنگ و طرح متفاوتي دارد.

روتختي كلاسيك

روتختي هاي بافت، گل دار، ساتن و گلدوزي شده براي دكوراسيون كلاسيك مناسب هستند. در اين دكوراسيون روكش بالشت با روتختي همسان است. معمولا دكوراسيون اتاق خواب عروس، با روتختي هاي توري و دو نفره چيدمان مي‌شود. چنانچه از روتختي هاي كلاسيك استفاده مي‌كنيد بايد بدانيد اين مدل، گرما را در خود حفظ مي‌كند و نسبت به ساير مدل ها سنگين تر است. بنابراين بهتر كه از ملحفه يا پتو به عنوان رو انداز استفاده كنيد.

اتاق خواب عروس

روتختي مدرن

طرح هاي ساده، اشكال هندسي، تك رنگ و كوتاه از ويژگي روتختي هاي مدرن است. نسبت به انواع كلاسيك، سبك تر هستند و گزينه مناسبي براي سبك هاي دكوراسيون گوناگون محسوب مي‌شوند. رو تختي مدرن وزن سبكي دارد و ابعاد آن نسبت به انواع كلاسيك كوچك تر است. مي‌توانيد از روتختي مدرن به عنوان رو انداز نيز بهره ببريد.

براي القاي حس آرامش در فضاي اتاق خواب، رنگ روتختي بايد ملايم و روشن باشد. رنگ هاي تند باعث تحريك اعصاب مي‌شوند و بهتر است اين رنگ ها را به بيرون از اتاق استراحت منتقل كنيد. براي فرار از يكنواختي و كسل كنندگي، از تركيب چند رنگ بهره ببريد.

انتخاب طرح و مدل روتختي امري كاملا سليقه اي است. اما در نظر داشتن چند نكته به داشتن انتخابي بهتر كمك مي‌كند. الگوهاي بزرگ و شلوغ، فضا را كوچك تر جلوه مي‌دهند. بنابراين براي جلوگيري از ايجاد فضايي دلگير و احساس خفگي، از آن ها در اتاق خواب هاي كوچك استفاده نكنيد.

شست و شوي روتختي

براي شستن روتختي از آب داغ استفاده نكنيد، زيرا سبب آسيب زدن به بافت پارچه مي‌شود و كيفيت خود را از دست مي‌دهد. دماي مناسب براي جلوگيري از آسيب زدن به روتختي 30 تا 40 درجه سانتي گراد است.

موارد بيان شده نكاتي كلي هستند كه با توجه به سليقه و سبك دكوراسيون مورد نظر خود مي‌توانيد اين قوانينِ نانوشته را بشكنيد و مدل روتختي اتاق خواب خود را آن گونه كه دوست داريد انتخاب كنيد.

 

با توجه به مطالب بيان شده، روتختي مناسبي تهيه و دكوراسيون اتاق خواب را متحول كنيد. نظرات خود را در اين مورد، با ما در ميان بگذرانيد.

همچنين بخوانيد:

سرويس خواب مدرن در اتاق خواب ايراني!

ايده هاي بافتني براي اتاق كودك

5 ايده دكوراسيون براي روشن شدن اتاق تاريك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۷:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

چراغ خواب هاي جذاب در اتاق هاي رويايي

چراغ خواب وسيله اي كاربردي و دكوري است كه سبب داشتن اتاقي رمانتيك و جذاب مي‌شود.
چراغ خواب

چراغ خواب

نور، كليدي ترين عنصر طراحي داخلي است كه وجود آن ضروري و بدون آن، تمام لوازم موجود در دكوراسيون داخلي، هويت خود را از دست مي‌دهند. هم چنين در صورت عدم وجود نور كافي، توان انجام فعاليت هاي روزمره از بين مي‌رود. از جذاب ترين ابزارهاي نورپردازي در اتاق، چراغ خواب است كه علاوه بر تامين نور مصنوعي مورد نياز، نماي اتاق خواب را زيبا مي‌سازد. چراغ خواب در كنار تخت و روي ميز پاتختي قرار داده مي‌شود. معمولا براي مصارف خاصي استفاده مي‌شود. بنابراين نبايد انتظار داشت نورِ كل فضا توسط اين المان تامين شود. اين بخش از مجله دلتا را مطالعه كنيد و با ويژگي هاي يك چراغ خواب مناسب آشنا شويد.

چراغ خواب در دكوراسيون اتاق خواب

چيزي كه در دكوراسيون داخلي منزل بايد رعايت شود، توجه به امكانات فضا است؛ يعني وجود نور طبيعي، ابعاد محيط و كاربري مكان. سپس با توجه به اين موارد تصميم بگيريد بهترين انتخاب براي خانه شما چه چيزي است. هنگام خريد اين وسيله نيز توجه به متراژ اتاق و ابعاد ساير لوازم اهميت دارد. با افزودن چراغي بيش از اندازه بزرگ يا خيلي كوچك، توازن و تناسب را در محيط بر هم مي‌زنيد. در اين صورت دكوراسيون داخلي خانه شما جذابيت خود را از دست مي‌دهد و شايد متوجه نشويد كه مشكل كار كجاست.

بهتر است اندازه كلاهك هاي چراغ خواب، از اندازه يك سوم تختخواب بزرگ تر نباشد و ارتفاع پايه آن كمي بالاتر از محل قرار گرفتن سر، به هنگام خوابيدن باشد. به گونه اي كه چشم را اذيت نكند و صفحه كتاب يا روي ميز را روشن كند. محل قرار گيري كليد چراغ خواب، بايد به گونه اي طراحي شود كه از ديد پنهان و دسترسي به آن براي افراد آسان باشد.

در اتاق خواب هاي يك نفره، وجود يك عدد چراغ خواب كافي است. اما در اتاق هاي دو نفره براي تامين نياز هر دو نفر، بهتر است در صورت امكان و داشتن فضاي كافي، از دو چراغ خواب استفاده كنيد تا نياز هر شخص به خوبي رفع شود. وجود دو چراغ خواب، سبب قرينه بودن دكوراسيون مي‌شود. مي‌توانيد ساير اجزاي داخل چيدمان، از جمله ميز پاتختي، كنسول يا دراور را نيز با توجه به چراغ خواب به شكلي همسان و قرينه قرار دهيد. البته اگر نمي‌خواهيد چيدماني كلاسيك و قرينه داشته باشيد، با استفاده از خلاقيت خود مي‌توانيد چراغ هايي متفاوت تهيه كنيد و چيدماني نامتقارن به وجود آوريد. مهم ترين نكته در چينش چراغ خواب، دسترسي آسان و كاربردي بودن است.

مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

چراغ خواب روميزي

چراغ خواب هاي روميزي طرفداران بيش تري نسبت به انواع ديگر دارند. چراغ روميزي، نياز به سوراخ كردن ديوار ندارد و روي ميز قرار مي‌گيرد. بنابراين به ديوار آسيب نمي‌زند. پايه هاي كوتاه آن اين امكان را فراهم مي‌كند كه از آن روي ميز پاتختي استفاده شود و نيازي به ايجاد فضاي اضافي ندارد. براي تشكيل خطي فرضي و تناسب در محيط، مي‌توانيد فرم لوستر و چراغ آويزها را همانند چراغ خواب انتخاب كنيد. به اين صورت به نگاه جهت مي‌دهيد تا در فضاي بين سقف و ميز در حركت باشد. چراغ خواب، نور را به صورت مستقيم به بالا و پايين، و هم چنين نوري ملايم را از پشت كلاهك به طور غير مستقيم به داخل اتاق مي‌تاباند. بنابراين بايد از جنسي ساخته شده باشد كه اجاره عبور نور را بدهد و مانع آن نشود.

آباژور ايستاده

چراغ خواب ايستاده

ارتفاع اين چراغ ها بلند است و مستقيما روي زمين قرار داده مي‌شود. پايه اين مدل، اشكال مختلف و مدرني دارد و كلاهك هاي رنگي به شما اجازه مي‌دهند با توجه به دكوراسيون داخلي رنگ مناسب و متناسب با چيدمان را انتخاب كنيد. از اين مدل مي‌توانيد در دكوراسيون اتاق مطالعه و پذيرايي نيز بهره ببريد.

اگر مي‌خواهيد چراغ خواب، نقش دكوري در دكوراسيون داشته باشد، مدل هاي فانتزي و خاص مناسب شما هستند. اين گونه چراغ ها معمولا نور كمي توليد مي‌كنند و فرم منحصر به فرد آن ها جذابيت را در فضا به وجود مي‌آورد.

نور عنصري گرما بخش است كه محيط خانه را دگرگون مي‌كند. با انتخاب چراغ خوابِ مناسب و زيبا، حس و حال صميمانه اي در چيدمان خانه ايجاد كنيد. منتظر خواندن نظرات شما هستيم.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۵:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

موكت ؛ كفپوش محبوب خانه هاي ايراني

پا به عنوان قلب دوم شناخته مي‌شود و محافظت از آن در برابر آسيب ها، ضروري است. موكت گرما را در كف حفظ مي‌كند و باعث مي‌شود هنگام راه رفتن احساس خوبي داشته باشيد.

موكت

يكي از كفپوش هاي مناسب براي پوشاندن سطح زمين در دكوراسيون داخلي خانه هاي ايراني، موكت است. بعد از فرش، پر طرفدارترين انتخابي است كه افراد مي‌توانند داشته باشند. وجود موكت به فضاي خانه گرما مي‌بخشد. موكت به دليل تنوع رنگ و طرح گزينه اي مناسب براي پوشش كف اتاق است. لازم است هنگام انتخاب رنگ، طرح و جنس چند نكته را مد نظر قرار دهيد تا بهترين گزينه را به خانه آوريد. در اين بخش از مجله دلتا، شما را راهنمايي مي‌كنيم.

انواع موكت

موكت ها از لحاظ پرز به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ انواع پرز بلند و كوتاه. موكت هاي پرز بلند، به فرش شباهت دارند، نرم و راحت هستند. گرما را در خود حفظ مي‌كنند و براي پوشش كف خانه هاي مناطق سردسيري، اتاق خواب و اتاق كودكان استفاده مي‌شود.

موكت هايي كه بافتِ پرز در آن ها كوتاه است به اسم كبريتي نيز شناخته مي‌شود. اين نوع قيمت پايين تر اما مقاومت بالايي دارد. براي پوشش سطح زمين در منازل، مكان هاي عمومي مانند سينما، ورودي و لابي آپارتمان ها، كتابخانه و بخش هاي پر تردد به كار برده مي‌شود.

انتخاب موكت

پاكيزگي و نظم در دكوراسيون داخلي منازل نسبت به زيبايي اولويت دارد. موكت مناسب براي خانه، بايد به راحتي قابل شست و شو باشد و بتوان آن را جارو كشيد تا گرد و خاك و انواع آلودگي ها از سطح آن زدوده شود. نظافت موكت هاي پرز بلند به سختي انجام مي‌شود. بنابراين آن ها را در قسمتي از خانه پهن كنيد كه احتمال آلودگي آن كم تر است.

مقاومت و طول عمر موكت به عواملي مثل جنس، محل استفاده و ضخافت آن بستگي دارد كه بر كيفيت آن تاثير ‌گذارند. در توليد موكت از الياف پلي استر، فيبر نايلوني و پشمي استفاده مي‌شود.

كفپوش

موكت در دكوراسيون داخلي

يكي از اولين گزينه هايي كه هنگام تغيير دكوراسيون داخلي به ذهن افراد مي‌رسد استفاده از كفپوش يا تغييرآن است. تنوع در كيفيت، سبب  تفاوت در قيمت اين محصول شده است كه با توجه به بودجه خود مي‌توانيد موكتي مناسب تهيه كنيد. كفپوش و سقف، دو بخش وسيع و سطحي افقي در خانه هستند كه نقش مهمي در دكوراسيون داخلي و تاثير مستقيم بر هويت فضا دارند. وجود طرح هاي برجسته در بافت موكت، باعث كوچك ديده شدن فضا مي‌شود، بنابراين انواع طرح دار براي فضاهاي بزرگ مناسب است.

نيازي نيست رنگ كفپوش، حتما از رنگ هاي موجود در دكوراسيون انتخاب شود، رنگي را به طور مستقل براي آن انتخاب و پالت رنگي چيدمان را تكميل كنيد،اما اگر هم چنان مي‌خواهيد پيوستگي در فضا ايجاد شود، روي يك يا دو كوسن طرح يا رنگِ موكت را انعكاس دهيد.

تناسب در چيدمان

تمام لوازم منزل بايد با توجه به سبك دكوراسيون و متناسب با ساير رنگ هاي موجود انتخاب شوند. نوع، طرح و رنگِ موكت نيز از اين قاعده مستثنا نيست. براي اتاق هاي كوچك سراغ كفپوش هايي به رنگ خنثي و روشن برويد و نمونه ساده آن را انتخاب كنيد. اگر ديوارها را با كاغذ ديواري تيره پوشانده يا خانه را با رنگ هاي پر رنگ نقاشي كرده ايد براي ايجاد تعادل، سقف و كفپوش را از ميان رنگ هاي روشن انتخاب كنيد.

چنانچه سرويس مبلمان شما از جنس استيل و كلاسيك است، يا مبلي پر طرح و نقش داريد، بايد موكتي ساده، تك رنگ و پرز كوتاه انتخاب كنيد تا فضا شلوغ نشود. در چيدماني پر طرح و رنگ كه تناسب رعايت نشده است، عناصر موجود در دكوراسيون هويت خود را از دست مي‌دهند و محو مي‌شوند. موكت هاي پر رنگ و پرز بلند در خانه هايي به سبك مينيمال يا تك رنگ (مونوكروم) به كمك شما مي‌آيد و فضا را از يكنواختي و سردي خارج مي‌كند.

با اميد به اينكه اين مطلب در انتخاب موكت مناسب به شما كمك كرده باشد. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

جزيره آشپزخانه در فضاهاي كوچك

وجود جزيره آشپزخانه در خانه هاي نقلي، فضا را كوچك تر نخواهد كرد. بلكه با كاربري چند منظوره، سبب بزرگ شدن فضا و رفع بي نظمي خواهد شد.
جزيره آشپزخانه

جزيره آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه است و افراد ساعت هاي زيادي را در اين بخش از خانه مي‌گذرانند. دكوراسيون داخلي آن بر كل فضا تاثير مي‌گذارد. وجود اين عنصر نمايي مدرن و جذاب در دكوراسيون به وجود مي‌آورد. وجود جزيره آشپزخانه دلايل متفاوتي دارد. ممكن است بخواهيد براي طبخ غذا و انجام كارهاي روزانه فضاي بيش تري در اختيار داشته باشيد يا بخواهيد از جزيره به عنوان ميز ناهارخوري استفاده كنيد. در اين بخش از مجله دلتا جزيره در فضاهاي كوچك را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

جزيره آشپزخانه

جزيره آشپزخانه چيست؟

جزيره آشپزخانه به كابينتي گفته مي‌شود كه به طور مستقل به موازات كابينت ها، در وسط آشپزخانه قرار مي‌گيرد. جزيره ها متحرك هستند و قابليت جا به جايي دارند، و در فضا هاي كوچك، به گونه اي قرار داده مي‌شود كه به عنوان مرز بين آشپزخانه و پذيرايي باشد. بعضي از مدل هاي جزيره، سينك، گاز يا فر را شامل نمي‌شوند، بلكه مانند كمد، محفظه اي براي نگهداري لوازم در قسمت پاييني آن ها طراحي مي‌شود. به اين صورت، لوازم اضافي دور از دسترس قرار  مي‌گيرند و با مرتب شدن محيط، آشپزخانه بزرگ تر ديده مي‌شود.

يكي ديگر از راه هاي بزرگ نشان دادن فضاي كوچكِ آشپزخانه نورپردازي مناسب بالاي جزيره است. سعي كنيد روكشي براق براي سطح بالاي آن انتخاب كنيد تا با انعكاس نور، مكان را روشن تر و بزرگ تر جلوه دهد.

جزيره آشپزخانه

مدل جزيره آشپزخانه

جزيره عنصري كاربردي، بسيار منعطف و داراي تنوع در مدل است. با توجه به كاربرد، فرم هاي مختلفي از جمله مستطيل، اِل و مربع را براي آن در نظر مي‌گيرند. مي‌توانيد سينك ظرفشويي يا گاز را داخل آن تعبيه يا به گونه اي آن را طراحي كنيد كه به شما امكان قرار دادن صندلي را بدهد. براي داشتن جزيره اي كاربردي، پيشنهاد مي‌كنيم چندين كمد و كشو داخل آن طراحي كنيد.

جزيره، در منازل كوچك به صورت توكار طراحي مي‌شود. توجه به نوع كاربري آن از اهميت ويژه اي برخوردار است. به طور كلي در آشپزخانه هاي كوچك حداقل فاصله اي كه بين كابينت و جزيره بايد وجود داشته باشد 90 و حداكثر 105 سانتي متر است. اين مقدار در آشپزخانه هاي بزرگ تر به 120 سانتي متر افزايش مي‌يابد. فاصله بيش از اين مقدار دردسر آفرين خواهد بود. مسلما هيچ كس دوست ندارد هنگام آشپزي بين كابينت و جزيره قدم بزند، بلكه دسترسي آسان به تمام نقاط، مطلوبِ همه است.

هنگام طراحي، بايد از بيرون به چيدمان نگاه و با توجه به ابعاد محيط، فرم مورد نظر را انتخاب كرد. اگر در انتخاب مدل و  فرم جزيره، تمام جوانب را در نظر بگيريد، مي‌تواند به عنوان كانون توجه دكوراسيون داخلي خانه در نظر گرفته شود.

جزيره آشپزخانه

جنس جزيره آشپزخانه

به هر دليل كه تصميم گرفته ايد يك جزيره در خانه داشته باشيد، انتخاب جنس مناسب اهميت ويژه اي دارد. اگر هزينه آن مهم است و مي‌خواهيد جنسي ارزان به كار ببريد، انتخاب لمينت هاي پلاستيكي هزينه كم تري براي شما خواهد داشت. اما چنانچه بودجه بيش تري براي ساخت آن در نظر داريد، از سازه هاي بتني و فلز استفاده كنيد. از مرغوب ترين و گرانترين جنس مي‌توان به گرانيت و چوب اشاره كرد.

در ساخت جزيره، استفاده از همان مصالحي كه براي كانتر يا كابينت به كار رفته است، سبب ايجاد تناسب و هماهنگي در ظاهر آشپزخانه خواهد شد. با توجه به جزئيات، ايجاد توازن بين نماي آشپزخانه جزيره اي و ساير بخش ها، از جمله رنگ بدنه و دستگيره كابينت، جنس مبلمان و ساير لوازم، مي‌توانيد دكوراسيوني چشم‌گير و منحصر به فرد داشته باشيد.

طراحي آشپزخانه جزيره اي

يكي از اشتباهات رايج كه در طراحي اين وسيله رخ مي‌دهد، بي‎توجهي به امكان نشستن و قرار دادن صندلي مقابل جزيره است. در خانه هاي كوچك كه امكان قرار دادن ميز ناهارخوري وجود ندارد، استفاده از اين عنصر به عنوان ميز، مي‌تواند بسيار مفيد باشد. ايجاد فاصله مناسب براي قرار گرفتن زانو ضروري است. در جزيره هايي با ارتفاع بالا، 45 تا 75 سانتي متر و در انواع كوتاه جايگاهي 30 تا 40 سانتي متر در نظر گرفته مي‌شود. ناديده گرفتن اين اندازه ها باعث مي‌شود ستون فقرات افراد هنگام نشستن، زواياي نامناسبي به خود بگيرد و كاربران احساس راحتي نداشته باشند.

همچنين بخوانيد:

چطور آشپزخانه كوچك مان را منظم كنيم؟

صندلي اپن آشپزخانه ؛ بهترين ها براي دكوراسيون داخلي

كابينت ممبران ؛ تحولي در دكوراسيون آشپزخانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۳:۵۵ توسط:مجله دلتا موضوع: