تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
دكوراسيون دلتا دكوراسيون دلتا .

دكوراسيون دلتا

۶ نكته مهم درباره استفاده از ضد آفتاب

براي دور ماندن از اشعه مضر آفتاب، استفاده از ضد آفتاب در هر فصلي از سال ضروري است. در اين مطلب نكاتي مهم را درباره استفاده از ضد آفتاب با شما در ميان مي‌گذاريم.

استفاده از ضد آفتاب

آيا مي‌دانيد بهترين كرم ضد آفتاب چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد؟ اگر SPF بالا تنها ملاك شما براي خريد و استفاده از ضد آفتاب است، پس لازم است نكاتي را در مورد ضد آفتاب‌ها به شما بگوييم كه احتمالا تا به حال چيزي در مورد آن‌ها نشنيده‌ايد. با اين مطلب مجله دلتا با ما همراه باشيد تا مهم‌ترين نكات استفاده از ضد آفتاب را با شما در ميان بگذاريم.

كرم ضد آفتاب

۱. همه كرم‌هاي ضد آفتاب، محافظ پوست نيستند

بسياري از كرم‌هاي ضد آفتاب تنها از پوست شما در برابر اشعه‌هاي UVB آفتاب محافظت مي‌كنند و اشعه‌هاي خطرناك UVA هنوز همان‌جا است. براي آن كه تفاوت بين UVA و UVB را به صورت دقيق متوجه شويد، نكات زير را بخوانيد:

 • اشعه‌هاي UVB خورشيد موجب آسيب به لايه‌ي رويي پوست و آفتاب سوختگي مي‌شود.
 • اشعه‌هاي UVA باعث به وجود آمدن چين و چروك‌ها، پيري زودرس و آسيب رسيدن به DNA پوست مي‎شوند.
 • طبق بررسي‌هاي صورت گرفته آنچه در نهايت موجب بيماري‌هاي پوستي و به ويژه سرطان پوست مي‌شود، اشعه‌هاي UVA است.

مراقبت از پوست

كدام ضد آفتاب را بخريم؟

هنگام خريد و استفاده از ضد آفتاب دنبال كلمه‌هاي Broad Spectrum (طيف وسيع) روي بسته‌بندي يا بدنه ضد آفتاب بگرديد. اين عبارات نشان‌دهنده آن است كه كرم شما مي‌تواند از پوست در برابر هر دو اشعه محافظت كند. بهترين ضد آفتاب‌ها اين ويژگي را دارند.

۲. يك نخود از كرم ضد آفتاب فايده‌اي ندارد

بيشتر مردم جهان، يك چهارم ميزان مورد نياز از كرم ضد آفتاب را استفاده مي‌كنند، حتي بهترين ضد آفتاب‌ها هم اگر كم مصرف شوند، بي‌فايده خواهند بود. حدود ۳۰ گرم ضد آفتاب براي آن كه دست‌ها، پاها، گردن و صورت يك بزرگسال متوسط، كاملا پوشانده شود، كافي است.

نكته: كرم ضد آفتاب شما ممكن است به دليل تعريق بدن بعد از مدتي پاك شود، پس اگر به صورت مداوم در آفتاب ايستاده‌ايد، ضد آفتاب خود را هر دو ساعت يك بار تمديد كنيد.

سلامت پوست

۳. SPF 30 دوبرابر SPF 15 نيست

SPF مخفف Sun Protection Factor است، به معناي “ميزان محافظت از نور خورشيد”. اين اصطلاح ميزان محافظت كرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه‌هاي سوزاننده نور خورشيد را نشان مي‌دهد. براي اين كه به درك دقيق‌تري برسيد لازم است نكات زير را بدانيد:

 • SPF 15 مي‌تواند جلوي ۹۳ درصد اشعه‌هاي مضر آفتاب را بگيرد.
 • SPF 30 از برخورد ۹۷ درصد اشعه‌هاي UVB با پوست جلوگيري مي‌كند.
 • SPF 50 جلوي برخورد ۹۸ درصد اشعه‌هاي UVB با پوست را مي‌گيرد.
 • بررسي‌هاي سازمان غذا و داروي آمريكا هيچ‌گونه ارزشي را براي SPF بالاتر از ۵۰ قائل نشده است.

روتين مراقبت از پوست

كدام ضد آفتاب را بخريم؟

SPF 30 معمولا براي يك كرم ضد آفتاب مناسب انواع پوست، كافي است. در كنار SPF به محافظت كرم از پوست دربرابر اشعه‌هاي UVA هم توجه كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با مهم‌ترين نكات مراقبت از پوست، “مراقبت از پوست صورت پس از ۳۰ سالگي” را مطالعه كنيد.

۴. زمان خروج از خانه تازه يادتان نيفتد ضد آفتاب بزنيد

درست قبل از خروج از خانه وقت خوبي براي استفاده از ضد آفتاب نيست. اين كارتان تا حد زيادي بي‌فايده است. ۳۰ دقيقه طول مي‌كشد تا كرم ضد آفتاب به خوبي جذب پوست شود. پس نيم ساعت پيش از آن كه از خانه بيرون برويد، از ضد آفتاب استفاده كنيد.

پوست

۵. بهترين كرم ضد آفتاب هم در مقابل آب مقاوم نيست

ديگر هيچ كرم ضد آفتابي در آمريكا مجاز به استفاده از ليبل “ضد آب” نيست. در واقع يك كرم ضد آب، كرمي است كه بتواند دربرابر شنا يا عرق كردن حدود ۴۰ تا ۸۰ دقيقه روي پوست، مقاومت كند. حتي اگر فكر مي‌كنيد يك “كرم ضد آفتاب ضد آب” خريده‌ايد، به شما توصيه مي‌كنيم، اگر صورتتان خيس شد، يك بار ديگر كرم را تكرار كنيد.

ضد آفتاب كودكان

۶. استفاده از كرم ضد آفتاب و جذب ويتامين D

بدن به كمي نور خورشيد براي توليد ويتامين D نياز دارد. آيا لازم است نگران اين باشيم كه استفاده از ضد آفتاب ممكن است باعث كمبود ويتامين D شود؟ بررسي‌ها نشان داده است كه اگرچه كرم ضد آفتاب در نهايت باعث جذب كمتر ويتامين D از طريق پوست مي‌شود، اما اين كاهش جذب به ميزاني نيست كه شما را نگران كند. از طرف ديگر متخصصان پوست به شما توصيه مي‌كنند كه براي جذب ويتامين D خود را در معرض تابش شديد نور خورشيد قرار ندهيد. به جاي آن تغديه خود را به گونه‌اي تغيير دهيد كه مواد غذايي سرشار از ويتامين D را شامل شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با علائم كمبود ويتامين دي، “علائم كمبود ويتامين D در بدن” را مطالعه كنيد.

همچنين بخوانيد:

روغن جوجوبا ؛ سرم طبيعي تقويت پوست و مو

خواص روغن نارگيل براي پوست

۵ راهكار براي از بين بردن چربي صورت

خط لبخند و ترميم آن

مراقبت از پوست صورت پس از ۳۰ سالگي

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله مد و زيبايي دلتا ديدن نماييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۵۰:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

جريمه پارك خودرو در پياده رو

كساني كه جلوي در خانه‌ خود در پياده‌رو‌ها پارك مي‌كنند، براي خودرو‌هاي عبوري و كساني كه در ساير خيابان‌هاي غيرمحل سكونتشان توقف مي‌كنند براي ساكنان آن محله ايجاد مزاحمت مي‌كنند.
جريمه پارك خودرو در پياده رو

دغدغه جاي پارك يكي از مشكلاتي است كه اكثر شهروندان و رانندگان با آن روبرو هستند، اين مشكل تقريبا در همه شهرهاي بزرگ وجود دارد. افزايش روزانه تعداد خودرو‌هاي شخصي و در مقابل كاهش جاي پارك، باعث ايجاد پديده پارك در پياده‌رو‌ها شده است. يك مقام انتظامي به اين سوال كه پارك كردن وسايل نقليه در پياده‌رو ممنوع است؟ پاسخ داد و مبلغ جريمه و شيوه ثبت تخلف پارك وسايل نقليه در پياده‌رو را اعلام كرد. در ادامه با موضوع جريمه پارك خودرو در پياده رو با مجله دلتا همراه باشيد.

جريمه پارك خودرو در پياده رو

پارك كردن خودرو در پياده‌رو جريمه‌اي معادل ۴۰ هزار تومان دارد و در صورتي كه مامور پليس راهنمايي و رانندگي خودرويي پارك شده در پياده‌رو مشاهده كند، اين اعمال جريمه براي پلاك آن صورت خواهد گرفت. توجه داشته باشيد كه فارغ از آن كه خودرو به طور كامل در پياده‌رو پارك شده و يا بخشي از آن در پياده‌رو قرار داشته باشد، به هر صورت جريمه ۴۰ هزار توماني اعمال خواهد شد. در برخي از مواقع راننده‌ها به دليل نبود جاي پارك و عجله‌اي كه براي پارك كردن خودروي خود دارند، خودرو را در پياده‌رو پارك كرده و بدون توجه به عواقب آن، محل را ترك مي‌كنند. در حالي كه اگر به مبلغ جريمه خودرو بابت آن دقت داشته باشند، از اين كار اجتناب كرده و رقم ۴۰ هزار توماني را در ليست جرايم وسيله نقليه خود، پذيرا نمي‌شوند.

پارك خودرو در پياده رو

سرهنگ محمد رازقي، رئيس مركز فرماندهي و كنترل هوشمند ترافيك پليس راهور تهران بزرگ، در اين خصوص توضيح داده است: ” توقف در حريم پياده‌رو‌ يكي از انواع تخلفات ساكن است. اين تخلف، باعث ايجاد بي‌نظمي ترافيكي در سطح شهر و ايجاد مزاحمت براي شهروندان مي‌شود. كساني كه جلوي در خانه‌ خود در پياده‌رو‌ها پارك مي‌كنند، براي خودرو‌هاي عبوري و كساني كه در ساير خيابان‌هاي غيرمحل سكونتشان توقف مي‌كنند براي ساكنان آن محله ايجاد مزاحمت مي‌كنند.”

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با نحوه اعتراض به جرايم رانندگي “نحوه اعتراض به جريمه رانندگي” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله حقوقي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۳۸:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

تميز كردن مبل با جوش شيرين

براي تميز كردن مبل به جاي استفاده از مواد شيميايي كه ممكن است روي رنگ پارچه تاثير بگذارند، مي‌توانيد از مواد طبيعي مانند جوش شيرين استفاده كنيد.
تميز كردن مبل با جوش شيرين

تميز كردن مبل با جوش شيرين يكي از روش‌هاي موثر و ايمن براي نظافت و نگهداري از مبلمان منزل است. پارچه‌هاي رومبلي در اثر استفاده طولاني مدت، دچار گرد و غبار، كثيفي، لكه‌هاي مختلف و حتي بوي نامطبوع مي‌شوند و در برخي موارد اين آلودگي‌ها، بيماري‌هايي همچون آسم و آلرژي را تشديد مي‌كند. براي خلاص شدن از اين مشكلات مختلف بهترين كار نظافت آن‌هاست. اگر شما هم از آن دسته افراد هستيد كه ترجيح مي‌دهيد از مواد شيميايي كمتر در نظافت خانه استفاده كنيد، شست‌وشوي مبل با جوش شيرين يك گزينه مطلوب و بسيار موثر است كه مي‌توانيد از آن كمك بگيريد. در اين مطلب مجله دلتا شست‌وشوي مبل با جوش شيرين را به شما ياد مي‌دهيم. با ما همراه باشيد.

تميز كردن مبل با جوش شيرين و سركه

آيا تميز كردن مبل با جوش شيرين ايده خوبي است؟

تميز كردن مبل با جوش شيرين مي‌تواند ايده فوق‌العاده‌اي باشد. بسياري از افراد معتقدند كه استفاده از جوش شيرين به دليل خاصيت سايندگي كه دارد، براي تميزكاري بسيار موثر است. اگر دوست داريد بدون استفاده از مواد شيميايي مبلمان منزلتان را تميز و لكه‌هايي را كه بر اثر ريختن چاي و غذاهاي مختلف روي آن ايجاد شده پاك كنيد، بايد بدانيد جوش شيرين به خوبي اين كار را انجام مي‌دهد. از طرفي بوي نامطبوع مبلمان شما كه بر اثر كهنگي و ريختن مواد غذايي  روي آن ايجاد شده، به راحتي به وسيله جوش شيرين از بين مي‌رود.

نكته: اگر مي‌خواهيد مبل را با جوش شيرين تميز كنيد، بايد قبل از هر كاري ابتدا به كدها و نشانه‌هايي كه زير مبلمان نوشته شده، توجه كنيد و مطمئن شويد كه استفاده از جوش شيرين براي تميز كردن آن به بافتش آسيب وارد نمي‌كند.

بهترين روش تميز كردن مبل پارچه اي

مزاياي استفاده از جوش شيرين براي تميز كردن مبلمان

 • هزينه پاييني دارد.
 • ماده‌اي طبيعي و غيرسمي است.
 • جوش شيرين خام، نم و رطوبت را به خود جذب مي‌كند.
 • بوي نامطبوع ايجاد شده در مبلمان را از بين مي‌برد.
 • بسياري از ميكروارگانيسم‌ها را نابود مي‌كند.

نحوه تميز كردن مبل با جوش شيرين

وسايل مورد نياز

 • يك ظرف مناسب
 • مقداري آب ولرم
 • جوش شيرين
 • پارچه ميكروفايبر يا اسفنج

آموزش شستن مبل در منزل

مرحله اول

اولين و مهم‌ترين مرحله تميز كردن مبل با جوش شيرين اين است كه هر چيز اضافي را از روي مبلمان برداريد. سپس به وسيله جاروبرقي، مو و خاك و همه ذرات به جا مانده از مواد غذايي را از روي مبل‌ها تميز كنيد. بهتر است براي تميز كردن درزها و فضاي بين مبلمان از برس‌هاي كوچك‌تر و مخصوص جاروبرقي استفاده كنيد.

مرحله دوم

حال كه همه آلودگي‌هاي روي مبلمان را پاك كرديد، وقت آن رسيده تا از شر لكه‌هاي روي مبلمانتان راحت شويد. اگر اين لكه‌ها تازه ايجاد شده‌اند و هنوز بخش لكه‌‌دار مبلمانتان خيس است، بهتر است هر چه سريع‌تر با يك پارچه خشك و تميز آن منطقه را خشك كنيد تا علاوه بر ايجاد لك، بوي نامطبوعي در مبل ايجاد نشود.

نظافت منزل

مرحله سوم

در اين مرحله توجه داشته باشيد كه براي تميز كردن مبلمان با جوش شيرين، بايد به نوع پارچه آن نيز دقت كنيد. براي اين كار كمي جوش شيرين را به صورت خشك روي لكه مورد نظر بپاشيد و براي ۱۵ تا ۲۰ دقيقه صبر كنيد.

مرحله چهارم

ماندن بيش از حد جوش شيرين روي مبل مي‌تواند به پارچه مبلمان شما آسيب وارد كند. براي تميز كردن آن يك اسفنج آغشته به آب ولرم برداريد و به آرامي روي محل لكه بماليد و جوش شيرين را به طور كامل از روي مبل پاك كنيد. اگر لكه‌هاي ايجاد شده روي مبلمان عميق و يا زياد است و قدمت بيشتري دارد، بهتر است بعد از استفاده از جوش شيرين به وسيله يك اسفنج و كف صابون رقيق شده دوباره محل لكه را تميز و بعد با دستمال خشك به خوبي مبل را خشك كنيد.

چگونه مبل مخملي را تميز كنيم؟

همچنين يكي ديگر از روش‌هاي شست‌وشوي مبل با جوش شيرين استفاده از اين ماده به همراه الكل سفيد، مقداري سركه و آب گرم است. اين محلول را به صورت اسپري روي نقاط كثيف بپاشيد، سپس با كمك يك برس نرم و يا مسواك روي لكه بكشيد. پس از مدتي لكه كاملا برطرف خواهد شد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با روش‌هاي لكه‌بري مبلمان، “پاك كردن لكه‌هاي روي مبل” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله دكوراسيون دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۳۲:۰۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

تنگي نفس و درمان خانگي آن

تنگي نفس اختلالي شايع است. اين مشكل ممكن است مقطعي و خفيف يا طولاني‌مدت و وخيم باشد.

درمان خانگي تنگي نفس

تنگي نفس مي‎تواند به سبب نوعي عفونت تنفسي جزئي شكل گرفته يا با دلايل جدي‌تر مانند حمله قلبي يا آمبولي ريوي مرتبط باشد. آسم، ذات‌الريه، بيماري مزمن انسداد ريه، فشار خون پايين و سرطان ريه از ديگر دلايلي است كه مي‌توانند موجب تنگي نفس در انسان شوند. در ادامه اين مطلب از مجله دلتا با چند درمان خانگي تنگي نفس كه مي‌توانند به بهبود شرايط تنفس كمك كنند، بيشتر آشنا مي شويم.

نشانه هاي خطر

زماني كه دشواري در تنفس به ناگاه و با شدت زياد مانند يك واكنش آلرژيك روي مي‌دهد و به تدريج شرايط آن وخيم‌تر مي‌شود، يا پس از ۳۰ دقيقه استراحت همچنان ادامه دارد، زنگ هشدار به صدا در مي‌آيد. در اين موارد، دريافت كمك پزشكي فوري، به ويژه اگر تنگي نفس با احساس درد در سينه همراه است، اهميت دارد؛ زيرا امكان دارد نشانه‌اي از حمله قلبي باشد.

جلوگيري از حمله قلبي

۱. تنفس عميق شكمي

احتمالا تا پيش از اين درباره تنفس شكمي يا تنفس ديافراگمي، چيزهايي شنيده‌ايد. تنفس ديافراگمي در كاهش تنش و استرس نقش موثري دارد.

به منظور درمان خانگي تنگي نفس يك دست خود را روي شكم قرار داده و به صورت عميق و مداوم از طريق بيني تنفس كرده و بالا و پايين رفتن شكم هنگام دم و بازدم را زير دست خود احساس كنيد. توجه داشته باشيد كه عمل بازدم بايد طولاني‌تر از عمل دم انجام شود. اين كار را براي چند دقيقه تكرار كنيد.

۲. تنفس لب غنچه اي

شانه‌ها و گردن خود را شل كرده و براي دو شماره از طريق بيني عمل دم را انجام دهيد؛ سپس، لب‌هاي خود را غنچه كرده (همانند زماني كه براي سوت زدن آماده مي‌شويد) و هوا را به آرامي براي چهار شماره خارج كنيد. تنفس لب غنچه‌اي مي‌تواند به آزاد شدن هوايي كه در ريه‌ها گرفتار شده است، كمك كند.

درمان تنگي نفس در سرماخوردگي

۳. خم شدن به سمت جلو در حالت نشسته

بيشتر مردم زماني كه با تنگي نفس مواجه مي‌شوند، در حالت ايستاده به جلو خم شده و دست‌هاي خود را به زانوهايشان تكيه مي‌دهند كه وضعيت مناسبي براي بهبود تنفس نيست. هنگام تنگي نفس، خم شدن به سمت جلو در حالت نشسته گزينه بهتري براي كمك به بهبود اين شرايط است. خم شدن به سمت جلو در حالت نشسته به بدن اجازه مي‌دهد تا تنفسي طولاني‌تر و عميق‌تر از زماني كه در حالت ايستاده به زانوهاي خود تكيه داده‌ايد، داشته باشد. روي يك صندلي بنشينيد و كف پاها را صاف روي زمين قرار دهيد؛ سپس به سمت جلو خم شويد. در صورت امكان، پيشاني خود را روي ميز قرار دهيد؛ زيرا اين كار به آرامش و شل شدن عضلات گردن و شانه‌ها كمك مي‌كند.

از كجا بفهميم تنگي نفس داريم

۴. ايستادن با كمك يك تكيه گاه

اگر با تنگي نفس و دشواري در تنفس مواجه شده‌ايد اما جايي براي نشستن وجود ندارد، از بهترين اقدامات، تكيه دادن به سطحي پايدار و محكم است. يك ديوار مي‌تواند گزينه‌اي خوب براي اين كار باشد. مي‌توانيد پشت خود را به ديوار تكيه دهيد؛ اين كار به آرامش بدن و مسيرهاي هوايي كمك مي‌كند و اقدامي موثر براي درمان خانگي تنگي نفس است.

۵. تمرين يوگا

پژوهش‌هاي اوليه كه نتايج آن در نشست سالانه كالج متخصصين بيماري‌هاي قفسه سينه آمريكا ارائه شد، نشان مي‌دهد برخي حركات آرامش‌بخش يوگا براي افراد مبتلا به بيماري‌هاي ريوي، مانند بيماري مزمن انسدادي ريه، ممكن است به تسكين شرايط آن‌ها كمك كند. در يك مطالعه كوچك، ۲۹ بيمار كه حركات يوگا انجام مي‌دادند، بهبود در شرايط تنفس و عملكرد ريه خود پس از گذشت سه ماه را تجربه كردند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با فوايد يوگا، “فوايد ورزش يوگا؛ سلامت روح و جسم” را مطالعه كنيد.

يوگا براي چي خوبه

۶. نوشيدن چاي زنجبيل

نوشيدن چاي زنجبيل يك درمان خانگي ساده ديگر براي تنگي نفس و رفع گرفتگي بيني است. زنجبيل، گياهي با ويژگي‌هاي شفابخش مختلف است. چاي زنجبيل مي‌تواند به سرفه و دفع مخاط اضافه نيز كمك كند. شما مي‌توانيد چاي زنجبيل را به راحتي در خانه آماده كنيد. به اندازه يك يا دو قاشق غذاخوري زنجبيل تازه را پوست گرفته و خرد كنيد و آن را به دو فنجان آب جوش بيفزاييد. يك درپوش روي آن گذاشته و اجازه دهيد براي ۱۰ دقيقه به آرامي بجوشد و دم بكشد. چاي را از يك صافي عبور داده و براي بهبود طعم، اندكي عسل به آن اضافه كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص زنجبيل، “زنجبيل؛ پيشكش طبيعت براي سلامتي” را مطالعه كنيد.

خواص چاي زنجبيل

۷. استفاده از بخار

اگر به سبب انباشت مخاط ناشي از يك بيماري ويروسي يا باكتريايي با تنگي نفس مواجه هستيد و قصد درمان خانگي تنگي نفس را داريد، مي‌توانيد استنشاق بخار را امتحان كنيد. استنشاق بخار به رفع گرفتگي بيني و تنفس بهتر كمك مي‌كند. يك كاسه را با آب داغ پر كرده و چند قطره روغن اكاليپتوس يا نعناع به آن اضافه كنيد. اين تركيب مي‌تواند به پاكسازي مسيرهاي هوايي كمك كند.

همچنين بخوانيد:

بوي بد دهان كودك

۲ اصل مهم براي كاهش شيوع كرونا

رفلاكس معده، علل و درمان آن

بلعيدن آدامس مشكل ساز است؟

عفونت چشم علائم و درمان

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله سلامتي دلتا ديدن نماييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۲۱:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

قيمت آپارتمان ۷۵ تا ۱۰۰ متري

در بازار معاملات ملكي فروردين‌ماه، عرضه آپارتمان‌هاي مسكوني همچنان به صورت محدود ادامه دارد.
قيمت آپارتمان 75 تا 100 متري

بررسي بازار خريد و فروش املاك در پايتخت با بن‌بست كرونا مواجه و همين امر منجر به عرضه محدود واحدهاي مسكوني كوچك و متوسط متراژ در بازار شده است. تعطيلي موقتي بازار مسكن فعلا تغيير چنداني در قيمت اين واحدها به‌ويژه قيمت آپارتمان ۷۵ تا ۱۰۰ متري به وجود نياورده است.

به گزارش مجله دلتا از يك‌سو به دليل تعطيلي بنگاه‌هاي املاك به‌عنوان حلقه اتصال خريدار و فروشنده در بازار و از سوي ديگر به دليل نگراني دو طرف عرضه و تقاضا ناشي از احتمال ابتلا به ويروس كرونا، فعاليت چشمگيري در بازار معاملات طي ۱۰ روز اخير و پس از اتمام تعطيلات نوروزي مشاهده نشده است. همين وضعيت نيز موجب شده تا حجم آگهي‌هاي ارائه شده به بازار با افت شديدي مواجه شود. اين در حالي است كه سامانه‌هاي الكترونيكي ويژه خريد و فروش املاك نيز تعداد محدودي از آگهي‌هاي جديد را روزانه ارايه مي‌دهند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد در حال حاضر ميزان آگهي‌هاي عرضه شده در فضاي مجازي نسبت به دوره‌هاي مشابه كاهش شديدي پيدا كرده است. به‌عنوان مثال يكي از سامانه‌هاي مجازي ويژه خريد و فروش املاك كه طي روزهاي عادي سال، دست كم بين ۵۰ تا ۷۰ آگهي جديد در هر گروه متراژي را عرضه مي‌كرد هم‌اكنون تعداد آگهي هاي جديد روزانه آن در هر گروه متراژي به كمتر از ۳۰ مورد رسيده است. برخي از فعالان بازار معاملات مسكن پيش‌بيني مي‌كنند تا زماني كه وضعيت شهر به لحاظ «انتقال ويروس كرونا و آمار ابتلا به اين بيماري» به حالت عادي باز نگردد و خريداران و فروشندگان با اطمينان خاطر به بازار مراجعه نكنند، حجم آگهي‌هاي عرضه شده به بازار نيز در همين سطح باقي خواهد ماند.

در جدول زير قيمت آپارتمان هاي ۷۵ تا ۱۰۰ متري در تهران ارائه شده است. براي اطلاع از قيمت دقيق خريد آپارتمان در تهران و ساير شهرستان‌ها به سايت املاك دلتا مراجعه كنيد.

قيمت آپارتمان در تهران

پيشنهاد مطالعه : براي آگاهي از آخرين قيمت‌ مسكن در تهران “شروع زودهنگام بازار اجاره تابستاني” را مطالعه كنيد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۰۷:۲۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

حوض سلطان ؛ بزرگترين آينه طبيعي ايران

قدم زدن روي سطح نمكي اين درياچه آنقدر هيجان انگيز است كه سفري خاطره‌انگيز را در ذهن شما ثبت كند.
درياچه نمك حوض سلطان

از مناطق طبيعي ايران كه فاصله كمي تا تهران دارد و به بزرگترين آينه ايران مشهور شده درياچه نمك حوض سلطان است. اين درياچه در ۴۰ كيلومتري شمال شهر قم و در حاشيه بزرگراه خليج‌فارس واقع شده است. شكوه انعكاس تصوير آسمان روي زمين را فقط بايد از نزديك ببينيد. اين آينگي با تكرار صيقلي تصوير رنگارنگ آسمان و ابرهاي خامه‌اي‌، قرينه‌اي زيبا در اين ناحيه پديد آورده است. در بخش گردشگري مجله دلتا در مورد اين درياچه بيشتر بدانيد.

در فصول پربارش نمي‌توانيد كف نمكي حوض سلطان را ببينيد چون كاملا به زير آب مي‌رود. تماشاي اين درياچه را بهتر است به اوايل بهار و يا اواسط پاييز موكول كنيد چرا كه حوض سلطان با اقليمي كه دارد، سرماي سخت زمستاني و گرماي طاقت‌فرساي تابستاني را از سر مي‌گذراند. در واقع، از اواخر بهار تا اوايل پاييز، گرما در اين منطقه رخنه مي‌كند. در زمستان‌ها نيز برودت براي گردشگران آزاردهنده است. حال‌وهواي بهاري و دماي معتدل براي گردش مناسب‌تر است.

حوض سلطان

حيات وحش اين درياچه نيز حواس شما را به سوي خود معطوف خواهد كرد. غاز خاكستري و انواع عقاب و همچنين خرگوش و روباه از حيواناتي هستند كه در اين ناحيه زياد ديده مي‌شوند. به غير از اين‍ها حشرات و خزندگان زيادي هم در اين ناحيه هست تا اكوسيستم منطقه كاملا در تعادل باشد. اينجا گونه‌هاي گياهي زيادي مثل درمنه بياباني، سودا، سالسولا و … دارد و در مجموع تعداد گونه‌هاي گياهي‌ آن به بيش از ۴۰ گونه مي رسد.

درياچه نمك حوض سلطان از چهار بخش تشكيل شده است: كفه نمكي، حاشيه باتلاقي، محدوده اكولوژيك و دشتي؛ همچنين، اين درياچه در سطح خود دو چاله نمكيِ شرقي و غربي دارد. ميزان پيشروي آب درياچه به‌ روي زمين‌هاي شوره‌زار منطقه، به ميزان بارش‌ها وابسته است. گردشگران در اين درياچه پياده‌روي و دوچرخه‌سواري را روي آينه‌اي عظيم‌الجثه تجربه مي‌كنند و به‌سمت مرز مشترك زمين و آسمان پيش مي‌روند. به اين درياچه كه رسيديد، به دوربين‌تان مجال ندهيد و انعكاس‌هاي طلايي آن را ثبت كنيد.

درياچه نمك حوض سلطان

ناگفته نماند كه اگر دوست داريد در فصل هاي بي باران كه كف نمكي درياچه معلوم است تا وسط درياچه جلو برويد حتما كفش و شلوار مناسب داشته باشيد زيرا آثار گل و نمك به اين سادگي‌ها از روي شلوار و كفش‎تان پاك نمي‌شود. كلاه آفتاب گير و كرم ضدآفتاب هم از وسايل ضروري اين طبيعت‌گردي است.

پيشنهاد مطالعه: “ديدني هاي نوشهر؛ درياچه ارواح” را در بخش گردشگري مجله دلتا بخوانيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله گردشگري دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۰۳:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديدني هاي اسپانيا

سالانه سيل بي‌شماري از گردشگران عازم سفر به سواحل فوق‌العاده، بناهاي تاريخي و مراكز خريد و گردشگري اسپانيا مي‌شوند.
ديدني هاي اسپانيا

شهر بارسلونا ممكن است مردم را به‌ سبب آب‌وهواي مديترانه‌اي و معماري خارق‌العاده‌اش به سمت خود بكشد. همچنين گردشگران بسياري ممكن است به‌ دليل  شب‌هاي پرشور و موزه‌هاي درجه يك مادريد به اين شهر سفر كنند، اما هرگز يك سفر معمولي به اين شهرها نمي‌تواند شما را با عمق كشوري كه در آن ۱۷ فرهنگ مجزا وجود دارد آشنا كند. براي شناختن كشور باستاني اسپانيا، غذاهاي مختلف و خيابان‌هاي پرطراوتش بايد از اين دو شهر بزرگ خارج شويد. با معرفي فقط تعداد اندكي از درياي ديدني هاي اسپانيا با مجله دلتا همراه باشيد.

سگويا

اين شهر يكي از باشكوه‌ترين نمونه‌هاي مهندسي شهرسازي در روم و يكي از ديدني هاي اسپانيا است كه تا به امروز باقي مانده است. قنات سگويا بيش از ۲۰۰۰ سال جاري بوده است. در‌ حالي‌ كه قنات احتمالا مهم‌ترين جاذبه‌ سگويا است، ارزشش را دارد كه مسيرتان را به سمت خيابان‌هاي باريك بخش يهودي قديمي در آلكازر كج كنيد كه مناره‌ها و باروهاي آن الهام‌بخش شركت والت‌ديزني براي قصر سيندرلا بوده‌است. از پلكان مارپيچ درون برج آلكازر بالا برويد تا ديدي ۳۶۰ درجه به شهر، ييلاق اطراف و رشته‌كوه گواداراما داشته باشيد.

سگويا

سن سباستين

با وجود خط ساحلي زيبا و سرسبز و منطقه‌ كوهستاني عجيب نيست كه سن سباستين در شمال اسپانيا، به منطقه‌اي براي تعطيلات خانواده‌ سلطنتي اسپانيا تبديل شود. اگرچه مناظر طبيعي شهر از جمله جاهاي ديدني اسپانيا به‌شمار مي‌روند و افرادي را كه به تفريح در طبيعت علاقه دارند به سمت خود جذب مي‌كند، اما سن سباستين امروزه بيشتر به‌ سبب غذاهايش شناخته مي‌شود، البته اگر به يك منوي متنوع برخورد نكرديد نترسيد، غذاهاي محلي شهر كه براساس تاپاس بيسكويتي‌ شكل گرفته است تنوع خوبي در اختيار شما قرار مي‌دهد.

ديدني هاي اسپانيا سن سباستين

تلدو

اين شهر با نام «شهر سه فرهنگ» شناخته مي‌شود، چراكه از نظر تاريخي محل برخورد يهوديت، اسلام و مسيحيت بوده است. در واقع تلدو خانه‌ گران‌بهاترين بقاياي تاريخ يهوديت است؛ كنيسه‌ي ال ترانسيتو با گچ‌بري‌هاي زيبا و هنرمندانه‌اش در اين شهر قرار دارد. تلدو ويژگي‌هاي قرون‌وسطايي‌اش را در طول قرن‌ها حفظ كرده است، اما آشپزي در اين شهر هيچ شباهتي به قرون وسطا ندارد. براي مثال، لاكومز پلاته، يكي از خوشمزه‌ترين غذاهاي اين ناحيه را دارد كه در خانه‌اي مربوط به قرن ۱۷‌ سرو مي‌كند.

تلدو

كوردبا

كوردبا منطقه‌اي آفتابي در جنوب اسپانيا است. تاريخدان‌ها تخمين مي‌زنند كه اين شهر در گذشته بيشتر از هر جاي ديگري در جهان جمعيت داشته است. همان‌طور كه انتظار مي‌رود مكان‌هاي تاريخي زيادي در اين شهر وجود دارد اما يكي از مهم‌ترين آنها مسجد بزرگ است. ساخت اين مسجد كه نمادي از عظمت تمدن اسلامي است به قرن ۱۰ هجري باز مي‌گردد.

كوردبا ديدني هاي اسپانيا

والنسيا

اين شهر مديترانه‌اي، علاوه بر ساحل جاذبه‌هاي ديگري نيز هم دارد. والنسيا مانند بسياري از شهر‌هاي اسپانيا بازديدكننده‌هايش را با پياده‌روي در قسمت قديمي شهر جادو مي‌كند. والنسيا يكي از زيباترين شهرهاي اسپانيا از نظر معماري مدرن است. مركز فرهنگي شهر كه با ساختمان‌هايي با نماي زمخت توسط سانتياگو كالاتراوا (Santiago Calatrava) يكي معماران مشهور اسپانيا طراحي شده و يكي از مكان‌هاي ديدني والنسياست. براي اينكه از نگاه يك پرنده شهر را ببنيد از ۲۰۷ پله‌ ال ميگولته، برج ناقوس‌دار ساخته‌شده در قرن ۱۴ بالا برويد.

والنسيا ديدني هاي اسپانيا

 مينوركا

مينوركا آرام‌ترين جزيره در مجمع‌الجزاير بالئاريك، يكي ديگر از ديدني‌هاي اسپانيا و بخشي از بهشت است. اين جزيره با آب‌هاي فيروزه‌اي، زندگي وحشي دورافتاده و مسيرهاي كم‌تردد؛ زيبايي دست‌نخورده‌اي دارد كه آن را به‌سختي مي‌توان در جزيره‌هاي مديترانه‌اي پيدا كرد. در طول روز مي‌توانيد در آب‌هاي آرام اين جزيره به ورزش‌هايي مانند بادسواري، كاياك و شيرجه بپردازيد و پس از غروب آفتاب نيز به رستوران‌هاي دريايي برويد و از غذاهاي تازه لذت ببريد.

مينوركا ديدني هاي اسپانيا

پيشنهاد مطالعه : درباره “آمستردام ؛ بهشت قاره سبز” در بخش گردشگري مجله دلتا بخوانيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله گردشگري دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۵۹:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

طرز پخت دوقوس ماهي بوشهري

دوقوس ماهي از غذاهاي سنتي بوشهر و بندر ديلم است و با بهترين نوع از ماهيان جنوبي تهيه مي‌شود.
دوقوس ماهي
دوقوس ماهي مانند قليه ماهي، طرفداران بسياري دارد. انتخاب نوع ماهي براي پخت اين غذا براساس سليقه و ذائقه افراد متفاوت است و بوشهري‌ها اين غذا را معمولا با ماهي حلواي سفيد كه از بهترين و سالم‌ترين ماهي جنوب است، طبخ مي‌كنند. اين غذا را مي‌توان با ماهي‌ بدون استخوان و به خصوص فيله ماهي شير نيز تهيه كرد. بخش آشپزي مجله دلتا با طرز تهيه دوقوس ماهي بوشهري به روز شده است. تا انتهاي مطلب با ما همراه باشيد.

مواد لازم 

 • ماهي حلوا ۱ عدد
 • زعفران ۴ قاشق سوپ خوري
 • سير متوسط ۳ حبه
 • آرد به ميزان لازم
 • پياز متوسط ۱ عدد
 • رب گوجه فرنگي ۱ قاشق غذاخوري
 • آب جوش ۱ ليوان
 • پودر ليمو عماني ۱ قاشق غذاخوري
 • روغن مايع به ميزان لازم
 • نمك به ميزان لازم
 • زردچوبه به ميزان لازم
 • فلفل قرمز به ميزان لازم

طرز تهيه دوقوس ماهي

طرز پخت دوقوس ماهي

 •  دو حبه سير را له كرده و با زعفران دم كرده و كمي نمك در يك ظرف مخلوط كنيد.
 • ماهي را به اندازه دلخواه قطعه قطعه كنيد و به مدت ۲ ساعت در مخلوط سير و زعفران بخوابانيد تا مزه‌دار شود.
 • در يك ظرف مناسب آرد، پودر ليمو عماني و ادويه‌هاي نمك، زردچوبه و فلفل قرمز را بريزيد و اين مواد را كاملا مخلوط كنيد.
 • پس از طعم‌دار شدن ماهي‌ها، قطعات ماهي را در مخلوط آرد و ادويه قرار دهيد و خوب بغلتانيد تا ماهي‌ها مزه‌دار شوند.
 • ماهي‌ها را در داخل روغن داغ سرخ كنيد.
 • حبه سير باقي مانده و پياز را رنده كنيد و بعد از سرخ شدن كامل ماهي‌ها و خارج كردن آن از تابه، سير و پياز را داخل تابه كمي تفت دهيد.
 • رب گوجه فرنگي و كمي زردچوبه را به تابه اضافه كنيد و با سير و پياز تفت دهيد.
 • آب جوش را داخل تابه بريزيد و با مواد داخل آن خوب مخلوط كنيد. سپس ماهي‌ را اضافه كنيد تا با سس مخلوط شود و جا بيفتد. پس از حدود ۱۰ دقيقه دوقوس ماهي آماده است.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي با روش طبخ انواع غذا با ماهي “طرز تهيه سبزي پلو با ماهي شب عيد” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله آشپزي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۵۱:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

پيتزا فلفل دلمه‌اي رژيمي

پيتزا فلفل دلمه‌اي با مواد اوليه كم كالري پخته مي‌شود. اين پيتزا را در رژيم غذايي خود بگنجانيد و از خوردن آن لذت ببريد.
پيتزا فلفل دلمه‌ اي رژيمي

اين روزها، قرنطينه خانگي و احتمالا عدم تحرك كافي باعث اضافه وزن شما شده است، از اين رو تصميم گرفته‌ايم تا شما را با يك پيتزاي رژيمي و خوشمزه آشنا كنيم. با مجله دلتا و طرز تهيه پيتزا فلفل دلمه‌ اي رژيمي همراه باشيد.

مواد لازم

 • فلفل دلمه‌اي قرمز ۲ عدد بزرگ
 • فلفل دلمه‌اي زرد ۲ عدد بزرگ
 • زيتون سبز خرد شده ۱/۲ فنجان
 • جعفري تازه ۱/۴ فنجان خرد شده
 • سركه قرمز ۲ قاشق چاي‌خوري
 • روغن زيتون ۳/۴ قاشق غذاخوري
 • فلفل سياه ۱/۸ قاشق چاي‌خوري
 • پنير پيتزاي ايتاليايي ۴۵۰ گرم
 • پنير پارمسان رنده‌شده ۶ قاشق غذاخوري

پيتزا فلفل دلمه‌اي

طرز تهيه پيتزا فلفل دلمه‌ اي رژيمي

 • ۲ عدد فلفل دلمه اي را از درازا دو نيم كرده و دانه‌هاي آن را خارج كنيد. نيمه‌هاي فلفل دلمه اي را به صورتي كه پوستشان رو به بالا باشد در يك ورق پخت فويل قرار دهيد و با دست صاف كنيد و به مدت ۱۵ دقيقه اجازه دهيد پخته شود.
 • بعد از پخت فلفل دلمه‌ اي آن را در يك كيسه با قابليت زيپ شدن قرار دهيد و در كيسه را ببنديد (توجه داشته باشيد فلفل ها را در حالي كه گرم هستند داخل كيسه قرار ندهيد). اجازه دهيد ۱۵ دقيقه بماند، سپس پوست فلفل ها را بكنيد و آنها را قطعه قطعه كنيد.
 • در يك كاسه فلفل دلمه‌اي را با زيتون سبز، جعفري تازه، سركه قرمز، روغن زيتون و فلفل سياه تركيب كنيد.
 • فر را تا دماي ۳۵۰ درجه سانتي گراد گرم كنيد. تركيب فلفل دلمه اي را روي خمير پيتزا پخش كرده و پنير را نيز روي آن بريزيد.
 • اجازه دهيد پيتزا به مدت ۷ دقيقه در دماي ۳۵۰ درجه بپزد تا زماني كه پنير آب شود.
 • بعد از پخت، پيتزا را به ۱۲ قسمت مساوي تقسيم كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با طرز تهيه انواع پيتزا “پيتزا مارگاريتا، اصيل و ساده” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله آشپزي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۳۹:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ساخت ماسك سفيد كننده خانگي

اگر مي‌خواهيد پوستي زيبا و جوان داشته باشيد، ماسك‌هاي سفيد كننده خانگي كه در ادامه معرفي كرده‌ايم را حتما امتحان كنيد.
ماسك سفيد كننده خانگي

عواملي مانند نور خورشيد و آلودگي هوا باعث تيره شدن پوست مي‌شوند؛ به همين دليل علاوه بر افرادي كه پوستشان تيره است، حتي افرادي كه پوست روشني دارند نيز سراغ كرم‌هاي سفيد كننده و انواع ماسك‌ها مي‌روند. گاهي اوقات برخي از افراد از عهده هزينه‌هاي اين محصولات برنمي‌آيند يا اين كه با استفاده كردن از آن‌ها، اصلا به نتايج مطلوب و دلخواه خود نمي‌رسند. در اين مطلب مجله دلتا طرز تهيه ۳ ماسك سفيد كننده خانگي را به شما آموزش مي‌دهيم. با ما همراه باشيد.

مراقبت از پوست

۱. ماسك سفيد كننده خانگي با پاپايا و عسل

مواد لازم براي تهيه اين ماسك سفيد كننده خانگي نصف فنجان پاپاياي تازه و يك قاشق چاي‌خوري عسل است.

ابتدا تكه‌هاي پاپايا را له كنيد تا زماني كه يك خمير غليظ به‌دست آيد؛ سپس عسل را به آن اضافه كنيد و به خوبي هم بزنيد. اين تركيب را به مدت ۲۰ دقيقه روي پوست خود اعمال كنيد. صورتتان را با آب گرم و مجددا با آب سرد شست‌وشو دهيد و نهايتا با يك حوله نرم، خشك كنيد. اين درمان را هر شب قبل از خواب تكرار كنيد. اين ماسك براي پوست‌هاي چرب و طبيعي بسيار مناسب است.

خواص پاپايا

احتياط: پاپائين موجود در پاپايا ممكن است باعث ايجاد حساسيت در برخي از افراد شود؛ بنابراين اگر به پاپايا و محصولات آن آلرژي داريد، از اين درمان بپرهيزيد.

۲. ماسك پوست پرتقال خشك شده و ماست

چند عدد پوست پرتقال و يك قاشق غذا خوري ماست تهيه كنيد.

ابتدا به مدت ۲ تا ۳ روز پوست‌هاي پرتقال را در برابر نور خورشيد خشك كنيد. زماني كه نسبتا ترد شدند، پودرشان كنيد و بعد يك قاشق غذاخوري از اين پودر را به ماست اضافه كنيد تا يك خمير نرم به‌دست آيد. سپس آن را بر روي پوست اعمال كنيد و بعد از ۱۵ الي ۲۰ دقيقه با آب گرم بشوييد. اين درمان را هر شب فبل از خواب تكرار كنيد. اين ماسك سفيد كننده خانگي براي انواع پوست مناسب است.

ماسك روشن كننده

۳. ماسك سفيد كننده پوست با شير، آبليمو و عسل

آبليمو سرشار از ويتامين C است كه به دليل كاهش توليد ملانين تاثير فوق العاده‌اي در روشن كردن پوست دارد.

۱ قاشق غذاخوري شير، ۱ قاشق غذاخوري آبليمو و ۱ قاشق چاي‌خوري عسل را تهيه كنيد. تمام مواد را در يك كاسه با هم تركيب كنيد و بعد از تميز كردن صورت، اين خمير را روي پوست خود اعمال كرده و بعد از ۲۰ دقيقه با آب گرم بشوييد. براي گرفتن نتايج بهتر اين درمان را هر شب تكرار كنيد. اين ماسك سفيد كننده خانگي را براي انواع پوست مي‌توانيد استفاده كنيد.

خواص عسل براي پوست

احتياط: اگر احساس هر گونه سوختگي و يا حساسيت در پوست خود داشتيد، ممكن است به خاطر خاصيت اسيدي آبليمو باشد. فورا يك عدد يخ را روي ناحيه‌اي كه مي‌سوزد اعمال كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ديگر مواد طبيعي سفيد كننده پوست، “سفيد شدن پوست صورت با مواد طبيعي” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله مد و زيبايي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۱۲:۲۳ توسط:مجله دلتا موضوع: