تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
دكوراسيون دلتا دكوراسيون دلتا .

دكوراسيون دلتا

دلالي از منظر قانون

طبق قانون نظام صنفي؛ اگر فردي در حوزه دلالي بدون پروانه كسب ورود پيدا كند در حكم فعاليت غيرمجاز است و واحد مربوطه بلافاصله پلمب مي‌شود.
مجوز دلالي

يكي از پديده‌هاي نوظهوري كه همزمان با تصويب قانون تجارت وارد قاموس حقوق ايران شده، بحث دلالي است كه البته همه ما كم و بيش با آن آشنا هستيم. قانون راجع به دلالان در سال ۱۳۱۷ تصويب شد كه تصدي به هر نوع دلالي منوط به داشتن شرايط خاص و داشتن پروانه بود، اما در مورد شخصي كه بدون پروانه و مجوز به اين شغل مبادرت ورزد، مشخص نكرده كه دلالي او باطل است يا دلال مستحق دريافت اجرت نيست. با مبحث دلالي از منظر قانون با مجله دلتا همراه باشيد.

دلالي از ديدگاه قانون

حسام عقبايي، معاون حقوقي اتاق اصناف در‌باره دلالي مي‌گويد: دلالي يك لغت تخصصي و حقوقي است. اما متأسفانه همانند يك غلط مصطلح در جامعه دلالي را با سوداگري يكسان مي‌دانند. در حالي كه دلالي يكي از نخستين مشاغلي بوده كه برايش قانون مستقلي تصويب شده است. دلال همانطور كه از اسمش پيداست كسي است كه دلالت مي‌كند. يعني با دليل، طرفين معامله را قانع مي‌كند تا معامله‌اي را انجام دهند. پس اين يك كار ارزشمند و حقوقي است. اما گاه برخي افراد در حوزه‌هاي مختلف با انجام كارهاي سودجويانه اقدام به سوداگري مي‌كنند كه به اشتباه آنها را نيز دلال مي‌نامند.

مجوز دلالي

مرجع صدور پروانه دلالي معاملات بازرگاني، وزارت امور اقتصاد و دارايي و مرجع صدور پروانه دلالي معاملات ملكي نيز اداره كل ثبت اسناد و املاك است.

مجوز دلالي

آيا دلال تاجر است؟

دلالي بر اساس قانون تجارت، حرفه‌اي تجاري تلقي و به همين خاطر دلال تاجر محسوب شده و بايد از مقررات مربوط به تاجران پيروي كند حتي اگر معامله‌اي كه واسطه آن مي‌شود تجاري نباشد يا «معامله‌اي براي اشخاص غير تاجر انجام دهد».
همچنين اين قانون دلال را نوعي وكيل دانسته و ذكر مي‌كند: «به طور اصولي قرارداد دلالي تابع مقررات مربوط به وكالت است.»

پرداخت حق الزحمه دلال

پرداخت حق‌الزحمه دلال به عهده طرفي است كه او را مأمور انجام معامله كرده مگر اينكه در يك قرارداد خصوصي دو طرف شرايط ديگري را تعيين كنند. همچنين هرگاه طرفين معامله يا يكي از آنها به اعتبار تعهد شخص دلال معامله كرد دلال ضامن معامله است.

مسئوليت دلال

طبق قانون نظام صنفي؛ اگر فردي در حوزه دلالي بدون پروانه كسب ورود پيدا كند در حكم فعاليت غيرمجاز است و واحد مربوطه بلافاصله پلمب مي‌شود. همچنين در ماده ۲۸ همين قانون آمده اگر دلال پروانه كار داشته باشد اما در انجام كار تخلفي انجام دهد همان كميسيون‌هاي تخصصي وارد عمل مي‌شوند و علاوه بر پلمب محل حتي تا ابطال پروانه دلالي هم مي‌توانند پيش بروند. مجازات‌هايي نظير درج كتبي در پرونده، پلمب محل كسب، تعليق از كار و حتي ابطال پروانه كار همگي در قانون براي متخلف پيش‌بيني شده است.
مطابق ماده ۸ قانون راجع به دلالان، هر دلالي كه ثابت شود عملش برخلاف مقررات مربوط به دلالي است مورد تعقيب قرار مي‌گيرد و از شغل دلالي براي مدت سه ماه تا يك سال ممنوع از كار شد و پروانه‌اش نيز باطل مي‌شود. البته در صورت نياز، دلال طبق‌ قوانين جزايي يا حقوقي در دادگاه صالح نيز مورد تعقيب قرار گرفته و به مجازات قانوني با تأديه خسارات وارده محكوم خواهد شد.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با امضاي الكترونيك “امضا الكترونيك و اعتبار قانوني آن” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله حقوقي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۵۰:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

۷ كاربرد روغن زيتون در خانه داري

روغن زيتون نه فقط براي پخت‌وپز و مراقبت از پوست و مو، بلكه در خانه‌داري و انجام امور منزل هم كاربرد دارد.
كاربردهاي روغن زيتون

اكثر افراد روغن زيتون را براي پخت و پز و مصارف خوراكي مورد استفاده قرار مي‌دهند. ولي آيا مي‌دانستيد كاربرد روغن زيتون محدود به آشپزخانه نمي‌شود و مي‌توانيد آن را در قسمت‌هاي مختلف خانه و براي مصارف گوناگون نيز به كار ببريد؟ براي بهره‌گيري از كاربردهاي روغن زيتون در خانه نيازي نيست به سراغ بهترين كيفيت و البته قيمت بالا براي آن باشيد. روغن زيتون ساده و نه چندان خالص هم براي مصارف خانگي كافي است. مقداري از روغن زيتون را در يك بطري اسپري بريزيد تا براي كاربردهاي معرفي شده آن را مورد استفاده قرار دهيد. در اين مطلب مجله دلتا مي‌توانيد با كاربردهاي روغن زيتون در خانه‌داري آشنا شويد. با ما همراه باشيد.

روغن زيتون در خانه داري

۱. محافظت از ظروف و ابزار چوبي آشپزخانه

ابتدا وسيله چوبي مورد نظر را بشوييد و آن را خشك كنيد. سپس مقداري روغن زيتون را روي سطح چوب بماليد. اين لايه از روغن، چوب را تغذيه مي‌كند و موجب جلوگيري از ترك‌خوردگي و تغيير رنگ آن مي‌شود. اجازه دهيد روغن ۵ دقيقه روي ظرف باقي بماند و كاملا به بافتش نفوذ كند. سپس با استفاده از يك پارچه نرم، روغن زيتون اضافي را از روي چوب پاك كنيد.

نكات خانه داري

۲. درخشندگي وسايل استيل

يكي ديگر از كاربردهاي روغن زيتون در خانه، برق انداختن وسايل استيل است. يك دستمال پارچه‌اي نرم را به مقداري روغن زيتون آغشته كنيد و وسايل برقي آشپزخانه از جنس استيل، قابلمه‌هاي استيل و سينك ظرف‌شويي را با دستمال تميز كنيد تا از خط و خش، لكه آب، كدر شدن و زنگ‌زدگي پيشگيري شود. در نهايت مي‌توانيد با دستمال نرم ديگري سطح آن را پاك كنيد و برق بيندازيد.

۳. كاهش كدر شدگي وسايل نقره

روغن زيتون نمي‌تواند كدر شدن نقره را به طور كامل متوقف كند؛ ولي مي‌تواند زمان درخشندگي و براق بودن آن را طولاني‌تر كند. براي اين منظور مقداري از روغن زيتون را روي پارچه نرم و تميز بريزيد و ظرف يا وسيله از جنس نقره را با آن پاك كنيد. اين روغن سرعت اكسيد شدن نقره را كاهش مي‌دهد و در نتيجه كدر شدگي ديرتر اتفاق مي‌افتد.

برق انداختن ظروف نقره

۴. از بين بردن صداي جيرجير لولاي در

چند قطره روغن زيتون را روي لولاي در بريزيد يا كمي از آن را اسپري كنيد تا از شر صداي جيرجير در اتاق‌ها، كابينت، لوازم برقي يا حتي در خودرو خلاص شويد.

۵. پاك كردن لكه يا خراش لوازم چوبي منزل

از ديگر كاربردهاي روغن زيتون مي‌توان به پاك كردن لكه يا خراش از وسايل چوبي اشاره كرد. بسياري از وسايل خانه از چوب ساخته شده‌اند و استفاده مكرر از آن‌ها در طول زمان موجب خراشيدگي يا به وجود آمدن لكه مي‌شود. شما به سادگي مي‌توانيد زيبايي اين وسايل را با روغن زيتون بازگردانيد. يك دستمال پارچه‌اي نرم برداريد و مقداري روغن زيتون روي آن بريزيد. دستمال را روي سطح چوبي بكشيد و سپس با يك دستمال خشك ديگر آن را پاك كنيد.

يك‌چهارم پيمانه روغن زيتون، چهار قاشق غذاخوري سركه سفيد تقطير شده و دو قاشق چاي‌خوري آب ليمو را با هم مخلوط كنيد. اين براق‌كننده و جلا دهنده طبيعي براي چوب را هفته‌اي يك‌بار به كار ببريد. اين مواد را درون يك بطري اسپري بريزيد و آن را درون يخچال نگهداري كنيد. قبل از هر بار استفاده بطري را به خوبي تكان دهيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با روش‌هاي تميز كردن وسايل چوبي، “برق انداختن وسايل چوبي خانه” را مطالعه كنيد.

تميز كردن وسايل چوبي

۶. نو كردن مبلمان چرمي

بعد از مدتي كه از حضور مبل چرم در خانه بگذرد، بايد براي تازه نگه داشتنش دست به اقدامات نگهداري بزنيد و چرم آن را با روغن زيتون تيمار كنيد. با اين روش، نرمي و انعطاف‌پذيري بيشتري به چرم مبل باز مي‌گردد. كافي است لايه نازكي از روغن زيتون را روي سطح مبل پخش كنيد و دستمال بكشيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ديگر روش‌هاي تميز كردن مبل، “تميز كردن مبل با جوش شيرين” را مطالعه كنيد.

برق انداختن مبل چرمي

۷. تقويت گياهان

براي سرسبزي بيشتر گياهاني مانند سرخس و نخل مي‌توانيد دو قاشق غذاخوري از روغن زيتون را به پايه گياه اضافه كنيد. اين نوع تغذيه براي هر ماه يك‌بار كافي است. اگر مي‌خواهيد اين روغن را براي ديگر گياهان آپارتمان يا فضاي سبز خانه خود استفاده كنيد، در مورد آن مطالعه داشته باشيد و با متخصص مشورت كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله دكوراسيون دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۲:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

خواص فلفل سياه

فلفل سياه ادويه‌اي با طبع گرم است و فوايد بسياري براي سلامتي دارد.
خواص فلفل سياه

فلفل سياه با نام علمي Piper nigrum ادويه‌اي با طبع گرم و طعمي تند است. خواص فلفل سياه براي سلامتي بسيار زياد است. جزء فعال فلفل سياه پيپرين نام دارد كه مسئول طعم و عطر خاص فلفل است. پيپرين شامل آهن، پتاسيم، كلسيم، منيزيم، زينك (روي)، كروم، ويتامين A، ويتامين C و ساير مواد مغذي مي‌شود. بهترين زمان براي افزودن فلفل سياه به غذا، در اواخر زمان پخت است؛ زيرا افزودن زودهنگام فلفل سياه موجب تبخير شدن روغن‌هاي فرار مي‌شود و عطر و طعم آن را كاهش مي‌دهد. استفاده از دانه‌هاي فلفل سياه در سوپ‌ها، خورش‌ها و غذاهايي كه به‌آرامي پخته مي‌شوند، باعث خوش‌طعم شدن غذا مي‌شود. در اين مطلب مجله دلتا با خواص فلفل سياه بيشتر آشنا مي‌شويم.

فلفل سياه چه خواصي دارد

۱. افزايش جذب مواد مغذي

پيپرين موجود در فلفل سياه قابليت جذب مواد مغذي مختلف مانند ويتامين‌هاي A و C، سلنيم، بتاكاروتن و … را افزايش مي‌دهد و به حفظ سلامتي فرد كمك مي‌كند.

۲. بهبود گوارش

فلفل سياه با تحريك جوانه‌هاي چشايي به افزايش ترشح اسيد هيدروكلريك از معده كمك مي‌كند. جالب است بدانيد كمبود اسيد هيدروكلريك در معده به مراتب مشكلات گوارشي بيشتري نسبت به مقدار اضافي آن، به بار مي‌آورد.

فلفل سياه با تسهيل گوارش موجب تسكين مشكلاتي مانند كوليت، نفخ، سوء‌هاضمه و يبوست مي‌شود. همچنين فلفل سياه به‌واسطه خواص ضدباكتري‌اش در درمان بيماري‌هاي روده‌اي ناشي از باكتري‌ها نيز موثر است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با كوليت روده، “كوليت روده، علائم و راه‌هاي كنترل” را مطالعه كنيد.

بهترين غذا براي سنگيني معده

۳. افزايش اشتها

فلفل سياه علاوه بر تاثيري كه در عطر و طعم غذاها و كمك به گوارش دارد، مي‌تواند موجب افزايش اشتها نيز بشود. تحقيقات نشان داده‌اند فلفل سياه با تحريك حس بويايي، به افزايش اشتها كمك مي‌كند. اين ويژگي فلفل سياه را به يك درمان عالي براي بي‌اشتهايي تبديل كرده است. در طب آيوروديك، براي درمان بي‌اشتهايي توصيه مي‌شود نصف قاشق چاي‌خوري فلفل سياه را با ۱ قاشق غذاخوري شكر زرد مخلوط كنيد. اين درمان را به‌طور منظم مورد استفاده قرار دهيد تا تاثيرات مثبت آن را در افزايش اشتها مشاهده كنيد.

چگونه اشتها را زياد كنيم

۴. كمك به كاهش وزن

اگرچه فلفل سياه مي‌تواند باعث افزايش اشتها شود؛ ولي در عين حال مي‌تواند راهي براي كاهش وزن نيز باشد. لايه خارجي دانه فلفل سياه حاوي فيتونوترينت‌هايي است كه در شكستن سلول‌هاي چربي موثرند.

در سال ۲۰۱۰ درمورد تاثير پيپرين بر سوخت‌وساز موش‌ها مطالعه‌اي صورت گرفت. نتيجه اين مطالعه حاكي از تاثير فلفل سياه در جلوگيري از ذخيره چربي در بدن بود. همچنين فلفل سياه با افزايش سوخت‌وساز به سوزاندن كالري كمك مي‌كند. يكي ديگر از خواص فلفل سياه اين است كه با ادرارآوري و افزايش تعريق، موجب دفع سموم و مايعات اضافي از بدن مي‌شود.

فلفل سياه براي لاغري

۵. داراي خاصيت ضدنفخ

فلفل سياه يك داروي ضدنفخ است و موجب كاهش گازهاي معده مي‌شود و به جلوگيري از تشكيل آن‌ها كمك مي‌كند.

 • اگر از گاز معده و مشكل نفخ رنج مي‌بريد، بهتر است در غذاهايتان به جاي پودر چيلي يا ساير فلفل‌ها، از فلفل سياه استفاده كنيد.
 • به‌منظور جلوگيري از سوء‌هاضمه و سنگيني معده، مي‌توانيد يك ليوان دوغ را با يك‌چهارم قاشق چاي‌خوري پودر فلفل سياه و يك‌چهارم قاشق چاي‌خوري پودر زيره سبز تركيب و ميل كنيد.
 • براي كاهش دردهاي ناشي از تجمع گازها مي‌توانيد روغن فلفل سياه را با روغن حامل تركيب كنيد و شكم‌تان را با آن ماساژ بدهيد.

روغن فلفل سياه

۶. مبارزه با سرطان

فلفل سياه با خواص آنتي‌اكسيداني‌اش براي مبارزه با سرطان به‌خصوص سرطان روده بزرگ و سرطان سينه مفيد است. براساس مطالعات انجام گرفته در دانشگاه سنت لوئيس ميزوري، مشاهده شد فلفل سياه مانع از رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌شود. همچنين پلي‌فنل موجود در فلفل سياه، از بدن در برابر علائم فشار خون بالا، ديابت و بيماري‌هاي قلبي و عروقي محافظت مي‌كند.

خواص خوردن فلفل سياه نكوبيده

۷. مبارزه با التهاب مفاصل

پيپرين موجود در فلفل سياه به‌خاطر خاصيت ضدالتهابي و ضدآرتريتي خود در درمان التهاب مفاصل مفيد است. اين ادويه به گردش خون كمك مي‌كند و در نتيجه مي‌تواند از دردهاي مفصلي ناشي از گردش خون ضعيف، جلوگيري كند. محققان دريافته‌اند كه فلفل سياه مي‌تواند به كاهش احساس درد و علائم التهاب مفصل كمك كند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با خواص فلفل قرمز، “خواص فلفل قرمز” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله سلامتي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۳۹:۵۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

آخرين قيمت فروش آپارتمان در تهران

بررسي‌ وضعيت روزهاي اخير بازار مسكن در شهر تهران نشان مي‌دهد به‌تدريج حجم آگهي‌هاي عرضه‌شده به بازار معاملات در حال افزايش است.
آگهي فروش آپارتمان در فروردين 99

نگاهي به حجم آگهي فروش آپارتمان در فروردين ۹۹ و در شهر تهران حاكي از افزايش تدريجي عرضه به بازار معاملات مسكن است، اما تغيير چشمگيري در بازار مشاهده نشده است.

به گزارش مجله دلتا با تعطيلي ۴۵ روزه بازار مسكن و توقف فعاليت بنگاه‌هاي املاك و همچنين عدم تمايل متقاضيان به خريد و فروش مسكن، تعداد انگشت‌شمار آگهي فروش آپارتمان در فروردين ۹۹ فقط در فضاي مجازي عرضه مي‌شد. با اين حال به‌نظر مي‌رسد از ابتداي هفته جاري، همزمان با آغاز به كار بخش زيادي از كسب‌و‌كارهاي اقتصادي (البته با رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي و استفاده از دستورالعمل‌هاي بهداشتي در جهت كاهش احتمال ابتلا به ويروس كرونا)، تعداد آگهي‌هاي عرضه شده در بازار مجازي معاملات مسكن به‌صورت تدريجي در حال افزايش است.

مشاوران و فعالان بازار مسكن معتقدند در حال حاضر بخش اندكي از فروشندگان كه ناگزير به فروش واحد مسكوني خود در مدت زمان محدود هستند به بازار وارد شده‌اند. برخي از اين فروشندگان، واحدهاي مسكوني خود را با شرايط ويژه‌اي همچون تخفيف براي خريد نقدي ارائه مي‌دهند.

در عين حال گروهي از متقاضيان خريد مسكن كه گمان مي‌كنند در وضعيت كنوني امكان خريد واحد مسكوني براي آنها وجود دارد و شرايط بازار را مساعد و مناسب ارزيابي مي‌كنند، احتمالا به‌صورت محدود به بازار وارد خواهند شد.

با اينكه هنوز آماري از تعداد معاملات مسكن شهر تهران در فروردين ماه ۹۹ ارائه نشده، تخمين زده مي‌شود كه تعداد قراردادهاي خريد و فروش در اولين ماه از سال جديد از سقف ۲۰۰۰ فقره فراتر نرفته باشد.

در جدول زير قيمت پيشنهادي آپارتمان مسكوني در تهران ارائه شده است. براي اطلاع از قيمت دقيق خريد آپارتمان در تهران و ساير شهرستان‌ها به سايت املاك دلتا مراجعه كنيد.

فروش آپارتمان در فروردين 99

پيشنهاد مطالعه : براي آگاهي از آخرين قيمت‌ مسكن در تهران “قيمت آپارتمان ۷۵ تا ۱۰۰ متري” را مطالعه كنيد.

براي مشاهده مطالب بيشتر از املاك دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۰:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديدني هاي ونيز ؛ شهر روي آب

ونيز، جزيره‌اي در ميان درياي آدرياتيك و در شمال ايتاليا، سالانه ميزبان گردشگران بسياري از سراسر جهان است.
ديدني هاي ونيز

مهم نيست گشت و گذار در ونيز ايتاليا شما را به كجا برساند، چراكه جاذبه‌هاي گردشگري ونيز خيال تمام شدن ندارد. از ميان ديدني‌ هاي ونيز به سختي مي‌توان برترين جاذبه را انتخاب كرد. در هر كنج و سر هر پيچ، جايي را خواهيد يافت كه ارزش ثبت‌شدن در دوربينتان را دارد. با مجله دلتا سفري كوتاه به ديدني هاي ونيز داشته باشيد.

باسيليكاي سِنت مارك

باسيليكاي سِنت مارك (St. Mark’s Basilica) در رديف شناخته‌شده‌ترين بناهاي اين شهر قرار دارد. اين كليساي معروف از سال ساختش در سال ۱۰۹۲ يكي از مهم‌ترين بناهاي مذهبي شمال ايتاليا به شمار مي‌رود. معماري اين بنا زبانزد گردشگران است و هرآنچه در گوشه‌گوشه‌اش مي‌بينيد، از تزئينات و مجسمه‌هاي كارشده در نماي بيروني گرفته تا نقاشي‌ها و آثار هنري بيزانسيِ روي سقف گنبدي داخل، حاكي از ذوق و هنر مثال‌زدني است.

باسيليكاي سِنت مارك

ميدان سِنت مارك

ميدان سِنت مارك (St. Mark’s Square) از معروف‌ترين و زيباترين ديدني هاي ونيز است. اطراف اين ميدان را مجموعه‌اي باشكوه از ساختمان‌هاي زينت‌كاري‌شده با پياده‌راه‌هاي طاقي احاطه كرده‌ است. مي‌توانيد در همين‌ ميدان تعدادي از مهم‌ترين بناهاي ونيز را ببينيد، مثل برج ناقوس كليساي سِنت مارك، باسيليكاي سِنت مارك، كاخ دوج و برج ساعت. شايد بد نباشد كه سفرتان را از همين‌جا آغار كنيد و براي شروع سري به ديدني‌هاي دورتادور ميدان بزنيد.

ميدان سِنت مارك

كانال بزرگ

در ونيز صدها گذرگاه آبي را خواهيد ديد كه نقاط مختلف شهر را به‌ هم وصل مي‌كنند. بزرگ‌ترين‌شان كانال بزرگ يا گراند كانال (Grand Canal) نام دارد. اين كانال تاريخي كه بيشتر شبيه رودخانه‌ است از يك سمت ونيز به‌سمت ديگر آن ادامه دارد و از مركز شهر به‌شكل مسيري S‌شكل مي‌گذرد.

مي‌توانيد در حاشيه‌ كانال شاهد بيش از ۱۷۹ ساختمان قديمي باشيد كه قدمت برخي از آنها حتي به قرن سيزدهم مي‌رسد. همچنين اين كانال معروف چيزي در حدود ۴۰۰ سال مهم‌ترين مسير آبي شهر بوده است. اما فقط چهار پل از روي اين كانال مي‌گذرد، چراكه مردم و گردشگران بيشتر از مسير خود كانال تردد مي‌كنند تا از روي پل‌‌هاي آن. اگر به ونيز سفر كرديد، حتما در قسمت‌هايي از حاشيه‌ي كانال قدم بزنيد و كمي با تماشاي ساختمان‌هاي اطراف و شلوغي كانال وقت بگذرانيد.

كانال بزرگ

پل ريالتو

پل ريالتو (Ponte di Rialto) از روي كانال بزرگ مي‌گذرد و دو منطقه‌ سان ماركو و سان پولو را به‌هم وصل مي‌كند. اين پل از محبوب‌ترين پياده‌روهاي ونيز در ميان گردشگران محسوب مي‌شود. پل ريالتو در ابتدا سازه‌اي چوبي بود كه پس از چند قرن در سال ۱۵۲۴ فروريخت و سپس سازه‌اي سنگي جاي آن را گرفت كه هنوز پابرجاست. طراحي و نماي اين پل واقعا زيباست و به‌شكل متقارن دو طرف كانال را به‌هم مي‌‌رساند. همچنين روي پل مي‌توانيد خريد كنيد و سوغاتي تهيه كنيد.

پل ريالتو ديدني هاي ونيز

پل افسوس ها

پل افسوس‌ها (Bridge of Sighs) يكي از پربازديدترين جاهاي ديدني ونيز است. اين پل تاريخي مهم روي رودخانه‌ پالاتزو قرار دارد و قسمت معروف به زندان‌هاي جديد را به كاخ دوج‌ها وصل مي‌كند. گفته مي‌شود كه وقتي مجرمان را از كاخ بيرون مي‌آوردند و از روي پل به‌سمت زندان عبور مي‌دادند، آنها فقط مي‌توانستند آخرين نگاه‌شان را به ونيز بيندازند و افسوس بخورند. وقتي براي بازديد از ميدان سِنت مارك رفتيد، حتما اين پل حسرت‌بار را ببينيد.

پل افسوس ها

گشت‌زني در كانال بزرگ با واپورِتو

واپورِتو (Vaporetto) نوعي اتوبوس آبي و اصلي‌ترين وسيله‌ نقليه در ونيز است. البته كه در ونيز مي‌توانيد با پاي پياده يا وسايل نقليه‌ي ديگري غير از قايق و اتوبوس آبي گشت بزنيد، اما براي اينكه ونيز واقعي را تجربه كنيد، حداقل يك بار هم كه شده واپورِتو سوار شويد. واپورِتو سيستم رفت‌وآمدي بسيار بهينه‌اي است و يكي از سريع‌ترين روش‌هاي دسترسي به جزاير مختلف ونيز است. مي‌توانيد بليت‌هاي چندبار مصرف بخريد و ديگر براي هربار استفاده از واپورِتو مجبور به خريد بليت نباشيد. پيشنهاد مي‌كنيم در سفر به ونيز تا مي‌توانيد واپورِتو سوار شويد و از مسيرهاي آبي و منظره‌ پياده‌روها و ساختمان‌هاي حاشيه‌ كانال‌ها لذت ببريد.

واپورِتو ديدني هاي ونيز

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با جاذبه هاي گردشگري گرجستان “ديدني هاي گرجستان” را مطالعه كنيد.

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله گردشگري دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۴۴:۵۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

طرز تهيه تيراميسو ليواني

تيراميسو از مشهورترين و محبوب‌ترين دسرهاي ايتاليايي است كه در ايران نيز طرفدار بسياري دارد.
طرز تهيه تيراميسو ليواني

تيراميسو يكي از انواع دسرهاي خوشمزه ايتاليايي است كه مواد پايه آن را خامه فرم داده شده، بيسكويت و قهوه غليظ دم‌شده يا اسپرسو تشكيل مي‌دهد. با طرز تهيه تيراميسو ليواني با مجله دلتا همراه باشيد.

مواد لازم

(مناسب براي ۴ نفر)

 • خامه ترش يك دوم ليوان
 • بيسكويت ليدي فينگر ۱۰ عدد
 • پنير خامه اي ۱۱۵ گرم
 • قهوه غليظ دم كشيده يك دوم ليوان
 • وانيل يك قاشق چاي‌خوري
 • چيپس شكلات و پودر كاكائو مقداري براي تزيين

تيراميسو ليواني

طرز تهيه تيراميسو ليواني

 • در يك ظرف مناسب وانيل و شكر را به پنير خامه‌اي و خامه ترش اضافه كرده و با استفاده از همزن برقي مواد را به طور كامل با هم مخلوط كنيد، تا زماني كه خامه بسته شود و يا به اصطلاح فرم بگيرد. خامه فرم داده شده را داخل يخچال بگذاريد.
 • پنج عدد ليدي فينگر را خرد كرده و آن را به چهار قسمت مساوي تقسيم كنيد. هر قسمت را داخل يك ليوان بريزيد. به جاي بيسكويت ليدي فينگر مي‌توانيد، از بيسكويت‌هاي ساده نيز استفاده كنيد.
 • داخل هر ليوان و روي بيسكويت‌هاي خرد شده يك قاشق غذاخوري قهوه غليظ دم كشيده بريزيد. سپس اجازه دهيد تا قهوه به خوبي به خورد بيسكويت برود.
 • خامه را از يخچال بيرون بياوريد و درون هر چهار ليوان، يك قاشق از خامه بريزيد.
 • مابقي ليدي فينگرها را خرد كرده و مجددا به چهار قسمت تقسيم كنيد و روي خامه داخل هر ليوان بريزيد.
 • از مابقي خامه فرم داده شده درون قيف قنادي ريخته و با آن سطح ليدي فينگرهاي خرد شده را بپوشانيد.
 • در مرحله آخر، با استفاده از پودر كاكائو و چيپس شكلاتي تراميسو آماده شده را تزيين كنيد.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي با طرز تهيه انواع دسر “پاناكوتا وانيلي ، دسر مناسب مهماني ها” را مطالعه كنيد.

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله آشپزي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۳۲:۳۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

۵ روش براي تميز كردن كفش چرم

با هر بار پوشيدن كفش مقداري آلودگي روي آن جمع مي‌شود و اين ممكن است به چرم آسيب بزند. بهترين كار اين است كه بعد از هر بار استفاده آن را تميز كنيد.
تميز كردن كفش چرم

چرم يكي از جنس‌هاي مرغوب براي ساخت وسايلي مانند كيف، كفش، كمربند، كيف پول و غيره محسوب مي‌شود و به دليل دوام و كيفيت بالا مي‌تواند براي سال‌هاي طولاني به عنوان وسيله محبوب مورد استفاده قرار بگيرد. در بين اين وسايل چرمي، كفش آسيب‌پذيرتر است و از آن‌جايي كه با اشيا و سطوح مختلف در تماس قرار دارد، سريع‌تر كثيف مي‌شود. اگر از روش‌هاي صحيح آگاه نباشيد، تميز كردن كفش چرم به يك فعاليت خسته‌كننده و گاها ناموفق تبديل مي‌شود؛ ولي زماني كه با ترفندهاي ساده و درست آشنا شويد، به سادگي مي‌توانيد كفش چرم خود را مثل روز اول سالم نگه ‌داريد. در اين مطلب مجله دلتا، شما را با روش‌هاي ساده و خانگي براي تميز كردن كفش چرم آشنا مي‌كنيم. با ما همراه باشيد.

بهترين نكته در رابطه با روش‌هاي ساده تميز كردن كفش چرم اين است كه نيازي به خريد واكس يا براق‌كننده‌هاي گران‌قيمت نداريد و مي‌توانيد با استفاده از مواد طبيعي كفش چرم خود را تميز كنيد.

براق كردن كفش چرم

۱- تميز كردن كفش چرم با برس يا دستمال

اولين توصيه براي تميز كردن كفش، پاك كردن گرد و غبار و آلودگي از سطح چرم است. اين مرحله را با استفاده از برس نرم يا دستمال پارچه‌اي انجام دهيد. اگر كفشتان بندي است، براي نتيجه بهتر، بندها را به صورت جداگانه و با آب و صابون بشوييد تا كاملا تميز شوند.

برس زدن كفش را در جهت‌هاي مختلف انجام دهيد. فراموش نكنيد كه بايد فشار ملايمي به سطح چرم وارد شود تا گرد و غبار و كثيفي‌هاي چسبيده به آن، از بين بروند. بعد از برس كشيدن، با يك دستمال پارچه‌اي خشك، سطح چرم را پاك كنيد.

تميز كردن كفش چرم قهوه اي

۲- استفاده از آب و سركه سفيد براي تميز كردن كفش چرم

محلول آب و سركه سفيد، لكه‌هاي ايجاد شده روي كفش چرم را از بين مي‌برد. در واقع اين لكه‌ها هستند كه باعث كدر شدن و كثيف بودن كفش مي‌شوند. فراموش نكنيد كه محلول بايد به طور يكسان روي سطح چرم پخش شود. اگر آب و سركه را فقط روي لكه‌ها استفاده كنيد، ممكن است لكه‌هاي جديدي به وجود آيند.

بعد از آن كه چرم را به محلول آغشته كرديد، با استفاده از دستمال تميز و خشك، آن را پاك كنيد؛ سپس كفش را در معرض آفتاب قرار دهيد تا كاملا خشك شود.

۳- روغن زيتون

كاربرد روغن زيتون براي كفش چرم، نرم‌تر و براق شدن آن است. پس اگر احساس مي‌كنيد چرم كفشتان كدر شده و ظاهر كثيفي دارد، حتما از اين ترفند استفاده كنيد. روغن زيتون را مي‌توانيد با خيال راحت جايگزين واكس يا ديگر محصولات مراقبتي كفش كنيد.

براي تميز كردن كفش چرم كافي است چند قطره روغن زيتون روي كفش بريزيد و با استفاده از دستمال نرم و تميز، روغن را روي سطح چرم پخش كنيد.

شستشوي كفش چرم

۴- پودر بچه براي از بين بردن لكه روغن

لكه‌هاي روغن روي سطح چرم كاملا مشهود هستند؛ ولي خوشبختانه بايد بدانيد كه اين لكه‌ها به راحتي و با استفاده از پودر تالك يا همان پودر بچه از بين مي‌روند. اين ماده چربي را جذب مي‌كند و موجب جلوگيري از ايجاد لكه روي هر سطحي مي‌شود.

 • ابتدا لكه روغن روي كفش چرم را با استفاده از دستمال نخي خشك پاك كنيد تا رطوبت و خيسي آن از بين برود. زمان تميز كردن چربي و روغن مراقب باشيد؛ چون اگر دستمال را بيش از حد روي كفش بماليد، باعث پخش شدن روغن مي‌شود.
 • در مرحله بعد پودر تالك را روي قسمت مورد نظر بريزيد و اجازه دهيد شب تا صبح به همان وضعيت باقي بماند.
 • صبح روز بعد كفش را تكان دهيد تا اضافي پودر روي زمين بريزد و سپس با استفاده از برس نرم، باقيمانده پودر روي كفش چرم را پاك كنيد.

افزايش عمر كفش

۵- استفاده از پوست موز

آيا فكرش را مي‌كرديد كه بتوانيد با استفاده از پوست موز كفش چرم خود را تميز كنيد؟ اين ماده طبيعي كه اغلب مواقع دور انداخته مي‌شود، براي اهداف مختلف خانه نيز كارايي دارد. تركيبات موجود در پوست موز ذرات و جرم تجمع يافته روي چرم را از بين مي‌برد و باعث براق شدن آن مي‌شود.

 • پوست موز را برداريد و قسمت سفيد داخلي آن را روي كفش چرم بماليد.
 • سپس يك دستمال نخي برداريد، آن را روي چرم بكشيد تا جرم و كثيفي از بين برود و سطح كفش براق‌تر شود.
 • در نهايت كفش را در معرض هوا قرار دهيد تا خشك شود.

با اين ترفندها مي‌توانيد به راحتي كفش چرم خود را تميزتر و سالم‌تر نگهداري كنيد. همان‌طور كه متوجه شديد اين روش‌ها بسيار ساده و ارزان هستند و مواد مورد استفاده‌شان هميشه در دسترستان قرار دارد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با راهكارهاي افزايش طول عمر كفش، “عمر كفش خود را بيشتر كنيد” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله مد و زيبايي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۱:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

جهات تخفيف مجازات

جهات تخفيف مجازات يا دلايل مخففه جرم كه با آنها قاضي مي‌تواند در مجازات مجرم تخفيف دهد در قانون مجازات اسلامي ذكر شده است.
جهات تخفيف مجازات

گاهي شرايطي كه در آن جرم رخ داده و اوضاع و احوال متهم به گونه‌اي است كه اعمال مجازات اصلي براي او شايد عادلانه به نظر نرسد. براي مثال گاهي مجرم انگيزه مجرمانه نداشته اما تحت تاثير اعمال و حرف‌هاي وسوسه كننده به انجام جرم تحريك شده است يا زماني كه مجرم با توجه به يك سري شرايط مانند عدم سوءپيشينه كيفري از انجام جرم اظهار پشيماني و ندامت مي‌كند. در اين موارد و مواردي از اين دست مي‌توان مجازات كيفري مجرم را كاهش داد. قانون اين اجازه را به قاضي داده است تا در صورت وجود دلايل مخففه جرم، بتواند در مجازات تخفيف دهد. از اين رو در مجله دلتا به بررسي جهات تخفيف مجازات محكومين مي‌پردازيم.

اعمال تخفيف مجازات

در ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامي به قاضي اجازه داده شده است تا در صورتي كه يكي از دلايل مخففه جرم وجود داشت، در مجازات تخفيف دهد. در مواردي كه قاضي از جهات تخفيف مجازات استفاده كرد، بايد به طور صريح اين موضوع را در حكم دادگاه قيد كند.

تخفيف مجازات

انواع جهات تخفيف مجازات

جهات تخفيف مجازات يا دلايل مخففه جرم كه با آنها قاضي مي‌تواند در مجازات مجرم تخفيف دهد در قانون به ترتيب زير ذكر شده است.
۱. گذشت شاكي يا مدعي خصوصي

۲. اظهارات و راهنمايي‌هاي متهم كه در شناختن شركاء و معاونان جرم و يا كشف اشيايي كه از جرم تحصيل شده است موثر باشد.

۳. اوضاع و احوالي كه متهم تحت تأثير آنها مرتكب جرم شده است از قبيل رفتار و گفتار تحريك آميز مجرم يا وجود انگيزه شرافتمندانه در ارتكاب جرم

۴. اعلام متهم قبل از تعقيب و يا اقرار او در مرحله تحقيق كه موثر در كشف جرم باشد.

۵. وضع خاص متهم و يا سابقه او

۶. اقدام يا كوشش متهم به منظور تخفيف اثرات جرم و جبران زيان ناشي از آن
در صورتيكه هر يك از اين دلايل مخففه مجازات وجود داشته باشد، مي‌شود آن را اعمال كرد و نيازي نيست تا همه اين موارد وجود داشته باشد تا قاضي بتواند در مجازات تخفيف دهد.

درخواست تخفيف مجازات بعد از صدور حكم قطعي

در مواردي كه متهمي در دادگاه محكوم شده باشد و مجازات او تعيين و اعمال شود هم شانس عفو يا تخفيف در مجازات او وجود دارد. عفو يا تخفيف مجازات محكومان توسط رئيس قوه قضاييه به مقام رهبري پيشنهاد مي‌شود. در صورت موافقت رهبري، حكم عفو از مجازات يا تخفيف در مجازات اين محكومان صادر خواهد شد.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با مجازات‌هاي بادارنده “مجازات بازدارنده چيست و شامل چه كساني مي‌شود؟” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله حقوقي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۱۴:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

اشتباهات رايج در دكوراسيون اتاق خواب كوچك

يكي از اصلي‌ترين بخش‌هاي هر خانه‌اي اتاق خواب آن است؛ بنابراين بهتر است هنگام طراحي دكوراسيون اتاق خواب بيشترين دقت را به كار ببريد و از انجام اشتباهات رايج پرهيز كنيد.
اشتباهات دكوراسيون اتاق خواب كوچك

داشتن فضاي كم و اندك در دكوراسيون محدوديت ايجاد مي‌كند و شايد باعث شود نتوانيد همه آنچه در ذهن داريد را اجرا كنيد. البته نبايد فكر كنيد در اتاق كوچك هيچ كاري نمي‌توان انجام داد و اين فضا بدون استفاده باقي مي‌ماند. گاهي برخي اشتباهات در دكوراسيون باعث مي‌شود از پتانسيل موجود به شكل بهينه استفاده نشود و حتي محدوديت فضا بيشتر هم به نظر برسد. با آگاهي از رايج‌ترين اشتباهات دكوراسيون اتاق خواب كوچك مي‌توانيد دكوراسيون اتاق خود را به بهترين شكل اجرا كنيد. با اين مطلب مجله دلتا همراه ما باشيد.

۱. از شلف استفاده نمي كنيد

در اتاق‌هاي كوچك، سطح كف موجود كمتر است، پس مي‌توانيد از ديوارها هم بهترين استفاده را داشته باشيد. شلف‌هاي ديواري و طبقات نظم‌دهنده راه حل مناسبي براي قرار دادن كتاب، لوازم دكوري و هر وسيله ديگري است كه ترجيح مي‌دهيد جلوي چشم باشد. اين طبقه‌ها را در قسمتي از اتاق نصب كنيد كه خطر افتادن نداشته و ترجيحا از تخت خواب دور باشد.

چيدمان اتاق خواب

۲. از آينه غافل مي شويد

يكي از رايج‌ترين اشتباهات دكوراسيون اتاق خواب كوچك استفاده نكردن از آينه است. آينه اين مزيت را دارد كه نور را منعكس مي‌كند و مي‌تواند از نظر بصري فضا را بزرگ‌تر جلوه دهد. نترسيد و آينه قدي بزرگي را در اتاق خواب قرار دهيد. حتي مي‌توانيد يكي از ديوارها را كاملا آينه‌كاري يا در قسمت‌هاي مختلف از آينه‌هاي كوچك‌تر استفاده كنيد. بعد از نصب آينه، تاثير چشمگير آن را حس خواهيد كرد.

اتاق خواب كوچك

۳. وسايل را به درستي انتخاب نمي كنيد

انتخاب وسايل و سرويس خواب اشتباه، يكي از متداول‌ترين اشتباهات دكوراسيون اتاق خواب كوچك است. اين چالش كمي هم دردسرساز به نظر مي‌رسد و به راحتي حل نمي‌شود. بر اساس خصوصيات فضا و نيازهاي شخصي كه از اتاق خواب استفاده مي‌كند، نوع سرويس خواب و وسايل متغير است. اولين نكته اين است: چيزي را انتخاب كنيد كه كاربرد بيشتري دارد و هر آنچه نمي‌خواهيد را از اتاق خارج كنيد. حتي مي‌توانيد آن دسته از اكسسوري‌ها و وسايل تزييني كه غيرضروري هستند را هم حذف كنيد. اگر تخت خواب يا وسيله‌اي كه در ذهن داريد را براي ساخت به نجار سفارش دهيد، كارتان راحت‌تر مي‌شود.

به عنوان يك قانون كلي بدانيد بايد وسايل، تخت خواب و ميزها را به گونه‌اي در اتاق بچينيد كه رفت‌وآمد و حركت در فضا به راحتي انجام شود. حتي مي‌توانيد برخي وسايل را در مركز اتاق قرار دهيد. اين كار باعث مي‌شود فضاي اندك و پرت مابين وسايل مختلف از بين برود.

اتاق خواب

۴. از ورود نور طبيعي جلوگيري مي كنيد

اگر يك اتاق كوچك، كم‌نور و تاريك باشد، كوچك‌تر به نظر مي‌رسد. براي حل اين مسئله از هر نقطه كه امكان دارد، نور خورشيد را به درون فضا وارد كنيد. از پرده‌هاي ضخيم استفاده نكنيد و به دنبال پرده‌هاي نازك و سبك‌تر باشيد. پرده‌هاي رومي، زبرا، كركره، لوردراپه، پرده‌هاي حرير و تور انتخاب مناسبي براي ورود نور به اتاق خواب هستند.

نورپردازي اتاق

۵. از رنگ مي ترسيد

برخي افراد تصور مي‌كنند رنگ‌هاي روشن به خوبي در اتاق‌هاي كوچك نمي‌نشينند؛ ولي كاملا برعكس است! مي‌توانيد از رنگ‌هاي روشن‌تر براي برجسته كردن فضا و توجه بيشتر به آن استفاده كنيد. بر اساس توصيه طراحان با تجربه، انتخاب حداكثر سه رنگ كافي است. ترجيحا به دنبال رنگ‌هايي باشيد كه از درجه رنگي مشابه هستند.

دكوراسيون اتاق خواب مدرن

۶. فرش‌هاي بسيار كوچك پهن مي كنيد

شايد غيرمنطقي به نظر برسد، ولي استفاده از فرش با ابعاد بزرگ در مركز يك اتاق كوچك انتخاب بهتري است. اگر يك ميز كوچك يا كاناپه هم در كنار آن قرار دهيد، فضا زيباتر مي‌شود. حتما فكر مي‌كنيد اين وسايل براي اتاق كوچك اضافي خواهد بود، ولي اين‌گونه نيست. يكي از بزرگ‌ترين اشتباهات دكوراسيون اتاق خواب كوچك كه افراد مرتكب آن مي‌شوند اين است كه عناصر صحيح را براي طراحي داخلي نمي‌شناسند.

استفاده از فرش بزرگ‌تر با مبلمان مناسب، توجه بيننده را به بخش مشخصي از فضا جلب مي‌كند. اين نكته احساس كوچكي اتاق را از بين مي‌برد. عناصر بزرگ‌تر كمك مي‌كنند واحدهاي كوچك‌تري در اتاق براي خود تعريف كنيد.

دكوراسيون منزل كوچك

اشتباهاتي كه در دكوراسيون اتاق خواب كوچك انجام مي‌شود، به فضاي موجود آسيب مي‌زند. سعي كنيد تا حد ممكن از اشتباهاتي كه گفته شد اجتناب كنيد. با رعايت اين نكات مي‌توانيد به بهترين شكل از اتاق خواب استفاده و فضايي خلق كنيد كه براي افراد خانه خودماني‌تر، آرام‌تر و خوشايندتر باشد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با راهكارهاي بزرگتر نشان دادن اتاق خواب، “چگونه اتاق خواب را بزرگتر نشان دهيم؟” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله دكوراسيون دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۴:۲۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

درمان هاي خانگي دندان درد كودكان

دندان درد يك مشكل شايع در كودكان است. در اين مطلب چند روش براي تسكين دندان درد كودك به روش خانگي آورده‌ايم.
درمان دندان درد كودكان

دندان‌ درد كودكان به همان اندازه كه براي آن‌ها دردناك است، مي‌تواند براي پدر و مادرها هم دردسرساز باشد. دندان درد دائمي كودكان معمولا نشان از مسئله جدي‌تري دارد و نيازمند مراجعه به متخصص است. اغلب اين دردها ناشي از خرابي دندان يا بيماري‌هاي لثه است. درد‌هاي كوتاه‌مدت نيز ممكن است به دليل ضربه به دندان، خراش جزئي دهان يا گير كردن غذا بين دندان‌ها باشد. مشكلات مربوط به سينوس‌ها،‌ گوش و فك هم باعث ايجاد دردي شبيه به دندان‌ درد مي‌شود. در اين مطلب مجله دلتا به درمان دندان درد كودكان پرداخته شده است. اين درمان‌هاي خانگي مي‌تواند باعث كاهش درد دندان شود؛ اما اگر اين درد بيشتر از ۲۴ ساعت طول كشيد با پزشك مشورت كنيد.

دندان درد

۱. مسواك و نخ دندان

به آرامي دو طرف دندان‌هاي خراب را مسواك بزنيد و نخ دندان بكشيد تا غذاهايي را كه بين دندان‌ها گير كرده خارج كنيد. اگر كودك‌تان به‌اندازه‌اي بزرگ شده است كه خودش مسواك بزند و نخ دندان بكشد، بگذاريد اين كار را انجام دهد و شما فقط به كار او نظارت كنيد.

فوايد مسواك زدن كودكان

۲. غرغره كردن آب نمك

اگر كودك‌تان بتواند آب نمك را در دهانش بچرخاند و بيرون بريزد (قورت ندهد)، اين كار مي‌تواند باعث كاهش درد و ورم اطراف دندانش شود. حدود نصف قاشق چاي‌خوري نمك را درون يك فنجان آب گرم بريزيد و هم بزنيد تا حل شود. مواظب باشيد محلول خيلي داغ نباشد.

مقداري از محلول را به كودك بدهيد و از او بخواهيد آن را در دهانش بچرخاند (مخصوصا اطراف دندان خراب) و بعد از ۳۰ ثانيه آن را درون سينك تف كند. اگر درد ادامه داشت، هر چند ساعت يك‌بار مي‌توانيد از محلول آب و نمك استفاده كنيد. اين كار براي تسكين و درمان دندان درد كودكان بسيار مفيد است. فقط حواس‌تان باشد كودك‌تان به‌جاي تف كردن محلول آن را قورت ندهد.

بيماري هاي كودكان

۳. استفاده از كيسه يخ

براي درمان دندان درد كودكان يك كيسه حاوي يخ يا سبزيجات يخ‌زده را درون حوله‌اي بپيچيد و حدود ۱۵ تا ۲۰ دقيقه كيسه را روي محل درد نگه داريد. توجه كنيد بسته به نوع مشكل،‌ ممكن است كيسه يخ باعث شديد شدن درد شود. اگر كودك‌تان اظهار كرد دردش بيشتر شده است، كيسه را كنار بگذاريد؛ اما اگر دردش كمتر شد، مي‌توانيد هر چند ساعت يك‌بار از اين روش استفاده كنيد. فقط مراقب باشيد در فاصله هر بار استعمال، پوست صورتش دوباره گرم شود؛ همچنين يخ را مستقيما روي پوست يا دندان خراب نگذاريد.

درمان خانگي دندان درد

۴. داروهاي بدون نياز به نسخه

استفاده از دارو ممكن است به‌طور موقت درد را كم و به درمان دندان درد كودكان كمك كند. مي‌توانيد از استامينوفن يا ايبوپروفن استفاده كنيد؛ البته تحت نظر دكتر كودكان. تا زماني كه پزشك تجويز نكرده است، از آسپرين استفاده نكنيد. بنزوكائين (بي‌حسي موضعي) را مي‌توان مستقيما روي دندان خراب استفاده كرد؛ براي اين كار از دستورالعمل درج‌شده روي جعبه كمك بگيريد.

هشدارها

در اين موارد به سراغ مراقبت‌هاي پزشكي برويد: تب همراه دندان درد، ورم نزديك دندان خراب، درد بسيار شديد يا وارد شدن ضربه شديد به دهان. اگر دندان درد بيش از ۲۴ ساعت طول كشيد يا باز هم تكرار شد، حتما با دندان‌پزشك كودك‌تان مشورت كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با علل و روش‌هاي درمان بوي بد دهان كودكان، “بوي بد دهان كودك” را مطالعه كنيد.

 

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله سلامتي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۳۳:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع: