دكوراسيون دلتا

جديدترين مدل‌هاي پرده

نصب پرده مناسب در سالن پذيرايي و هماهنگي و ست بودن رنگ آن با ديگر وسايل مي تواند زيبايي ظاهري بسيار بيشتري به منزل ببخشد.
مدل پرده جديد پذيرايي

توجه به جزئيات، رنگ، طرح و حتي سبك دكوراسيون شما تأثير زيادي روي انتخاب مدل پرده جديد پذيرايي‌ شما خواهد داشت. اما به طور كلي برخي از مدل‌ها و طرح‌ها در سال جديد بيشتر از گذشته مورد استقبال قرار مي‌گيرند و فضاي خانه شما را نيز به محيطي امروزي‌تر و مدرن‌تر تبديل مي‌كنند.

همان‌طور كه مي‌دانيد پرده‌ها نقش مهمي در زيبايي يك خانه دارند و هر سال طراحان مد و دكوراسيون داخلي، رنگ و نقش و مدل‌هايي خاص را به عنوان مدلهاي جديد پرده هاي سلطنتي و مدرن ارائه مي‌دهند. پس اگر قصد داريد تا تغييري اساسي و مطابق مد روز در منزل خود ايجاد كنيد، بهتر است در اين مطلب با ما در مجله دلتا همراه باشيد.

دو لايه پرده

از دو لايه پرده استفاده كنيد

شايد اين موضوع دغدغه خيلي از افراد باشد كه زماني كه از پرده‌هاي ضخيم استفاده مي‌كنند، از نور آفتاب محروم مي‌شوند و با استفاده از پرده‌هاي نازك نيز در فصل تابستان از تابش مستقيم نور خورشيد در امان نيستند.

طراحان دكوراسيون داخلي در سال ۲۰۲۰ ايده خوبي براي شما در نظر دارند. استفاده از پرده‌هاي دولايه، با يك لايه ضخيم و يك لايه نازك كه مناسب همه فصل‌ها است. اين يك انتخاب ساده و هوشمندانه براي تنظيم نور به داخل خانه شما است.

طراحي اين نوع پرده‌ها كاملا ساده و بدون مدلي خاص است و تنها دو لايه پرده روي هم با دو ضخامت مختلف در نظر گرفته مي‌شود و از اين رو ظاهري شبيه به كركره‌هاي مدرن يا شيدهاي امروزي دارد.

ميله پرده‌ها

ميله پرده‌ها را مخفي كنيد

امسال برعكس سال‌ها گذشته قرار نيست كه از انواع ميله پرده‌هاي مختلف و كتيبه‌ها براي جلوه بخشيدن به پرده‌ها استفاده كنيد. بهتر است مدل پرده جديد پذيرايي منزل خود را طوري طراحي كنيد كه ميله پرده‌هاي آن پوشيده شوند. مي‌توانيد پرده‌ها را از سقف آويزان كنيد و از طرح و رنگ پرده جديد در فضاي خانه لذت ببريد.

با استفاده از اين سبك چشم‌ها بيشتر به سوي طرح و رنگ پارچه پرده‌ شما معطوف مي‌شود و به همين دليل جذابيت پارچه پرده‌ نيز بيشتر نشان داده خواهد شد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با جديدترين دكوراسيون خانه ” دكوراسيون تابستاني منزل” را مطالعه كنيد.

مدل فرانسوي

از مدل فرانسوي غافل نشويد

يكي ديگر از مدل پرده جديد پذيرايي انتخاب طرح پرده فرانسوي است كه شايد به خاطر داشته باشيد كه تا چند سال پيش هم جز مدل‌هاي پر طرفدار پرده محسوب مي‌شد؛

اگر دوست داريد اين مدل پرده جديد پذيرايي را در خانه‌ خود امتحان كنيد، بهتر است از پارچه‌هايي با كيفيت از جنس ساتن و موير استفاده نماييد.

توجه داشته باشيد كه اين سبك پرده از مدل پرده هاي جديد اتاق پذيرايي با متراژ بالاتر است و براي خانه‌هاي بزرگ جلوه زيباتري خواهد داشت.

مدل پرده جديد

از سبك رومي استفاده كنيد

يكي ديگر از مدل پرده هاي جديد اتاق پذيرايي كه از ديرباز بيشتر در خانه‌هاي سلطنتي و روم باستان مورد استفاده قرار مي‌گرفت، پرده رومي است. براي اين مدل پرده جديد پذيرايي از پارچه‌هايي سنگين و متراكم استفاده مي‌شود و از مدلهاي جديد پرده هاي سلطنتي در خانه‌هاي امروزي نيز محسوب مي‌شود.

مدل پرده جديد

به پرده‎هاي اتريشي توجه كنيد

پرده  سبك اتريشي پرده‌‌اي است كه ظرافت بيشتري در مقايسه با سبك رومي و فرانسوي دارد و در عين حال در قسمت زيرين آن پين‌هاي طبيعي و زيبا به چشم مي‌خورد.

براي دوخت اين پارچه‌ها بايد از پارچه‌هايي ظريف‌تر استفاده شود و به همين دليل انتخاب فوق‌العاده‌اي براي سبك دكوراسيون مدرن و يا سلطنتي محسوب مي‌شوند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با انواع پرده آشپزخانه ”پرده آشپزخانه و انواع آن” را مطالعه كنيد.

مدل پرده جديد

پرده‌هاي طرح‌دار كلاسيك اين بار مدرن مي‌شوند

مدل پرده جديد پذيرايي امسال با ايده گرفتن از سبك‌هاي قديمي و كلاسيك طراحي شده است. استفاده از پارچه‌هايي طرح‌دار و متراكم، يكي از آن سبك‌هايي است كه امسال بايد بيشتر از گذشته به آن توجه كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با دكوراسيون مدرن” دكوراسيون اتاق پذيرايي مدرن”را مطالعه كنيد.

سبك ژاپني

پرده‌هاي سبك ژاپني را فراموش نكنيد

يك مدل پرده جديد پذيرايي كه در سال ۲۰۲۰ توسط طراحان دكوراسيون داخلي پيشنهاد شده است، پرده‌هاي ژاپني است. اين نوع پرده ژاپني، در واقع برگرفته از سبك و نقوش شرقي و ژاپني است.

پرده ژاپني بيشتر در خانه‌هايي به سبك مدرن استفاده مي‌شود. به پرده‌هاي ژاپني، پرده‌هاي پنلي نيز گفته مي‌شود كه ايده جذابي براي سبك‌هاي مينيماليسيم محسوب مي‌شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۴۸:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

كاربرد پاف در دكوراسيون

پاف‌ها ممكن است به عنوان يك المان ثابت و هميشگي بخشي از چيدمان باشند يا نسبت به شرايط متغير جابجا گشته و در موقعيت‌هاي مختلف مورد استفاده قرار بگيرند.
كاربرد پاف مبل

دكوراسيون خانه متشكل از اجزاي متفاوتي است كه هر كدام، حتي اگر كوچك باشد، نقش به‌سزايي در دكوراسيون دارد. يكي از اين اجزا پاف مبل است. كاربرد پاف مبل در هر بخش از خانه اگرچه يكسان است اما در تركيب كلي دكوراسيون نقش متفاوتي دارد.

در اين مطلب از مجله دلتا به معرفي پاف مبل به عنوان يك المان چندعملكردي در چيدمان داخلي خانه مي‌پردازيم و با كاربردهاي خلاقانه آن آشنا مي‌شويم.

تعريف

پاف مبل چيست؟

پاف مبل كه در بازار مبلمان با نام‌هاي پوف، جلومبلي يا صندلي عثماني نيز خوانده مي‌شود، يك المان چندمنظوره استوانه‌اي، مكعبي يا كپسولي شكل و فاقد پشتي است.

ظاهر تزئيني و تطبيق‌پذيري پاف‌ها با كاربردهاي گوناگون امكان استفاده نوآورانه از آن‌‎ها را در دكوراسيون داخلي و خارجي فراهم كرده است. پاف مبل يك المان چندعملكردي در مبلمان است كه مي‌تواند با كاربردهاي گوناگون تطبيق پيدا كند.

انواع پاف مبل از لحاظ شكل و ساختار

پيش از معرفي كاربرد پاف مبل در دكوراسيون، ابتدا با انواع آن آشنا مي‌شويم. پاف‌ها را مي‌توان بر اساس شكل ظاهري، جنس روكش و محفظه داخلي دسته‌بندي كرد.

شكل و ساختار

پاف مبل مكعبي يا منشوري

پاف مبل با فرم مكعب‌مربع يا مستطيل شايد رايج‌ترين گونه پاف باشد كه به دليل ساختارش  سطح مسطح و مفيدي را براي كاربردهاي گوناگون (از نشستن گرفته تا ميزكنار مبل) فراهم مي‌كند.

از پاف‌هاي منشوري شكل نيز مي‌توانيد مشابه پاف‌هاي مكعبي در چيدمان خانه بهره بگيريد.

استوانه‌اي يا كپسولي

پاف مبل استوانه‌اي يا كپسولي

اين پاف‌ها را مي‌توانيد به خوبي با انواع مبلمان، به‌ويژه با چيدمان شعاعي، جفت‌وجور كنيد. اين پاف فرمي مدور و دعوت‌كننده دارد و شايد براي بكارگيري در چيدمان‌هاي سنتي و كلاسيك مناسب‌تر باشد.

ساختار نوآورانه

پاف مبل با ساختار نوآورانه

ساختار پاف‌ها به اشكال هندسي اقليدسي و منتظم محدود نمي‌شود. در بازار مبلمان مي‌توانيد گستره متنوعي از پاف‌ها را با تشكچه‌ها، پايه‌ها و ساختارهاي نوآورنه ببينيد.

كاربردهاي پاف مبل در خانه

كاربرد پاف مبل

پاف مبل براي نشستن

شايد ابتدايي‌ترين كاربردي كه براي يك پاف به ذهن برسد، فراهم كردن فضايي براي نشستن باشد. پاف‌ها ابعاد كوچك‌تري نسبت به مبل و كاناپه دارند، پس به راحتي مي‌توانيد آن‌ها را زير ميز، گوشه اتاق يا كنار مبلمان قرار دهيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با نحوه انتخاب مبل ”انتخاب رنگ مبل براي خانه” را مطالعه كنيد.

پاف مبل به عنوان ميز

پاف مبل به عنوان ميز

كاربرد پاف تنها به نشستن محدود نمي‌شود، اين المان جمع‌وجور را مي‌توانيد به عنوان ميز اصلي يا ميز عسلي در جلو يا كنار مبل، كاناپه و صندلي‌ها قرار دهيد.

اگر هدفتان از خريدن پاف استفاده از آن به عنوان ميز است، بهتر است به دنبال پافي باشيد كه سطح روي آن صاف، سفت و افقي است. به ابعاد و وزن پاف نيز توجه داشته باشيد؛ براي مثال، اگر مي‌خواهيد پاف نقش ميز اصلي و ثابت را در مبلمانتان ايفا كند، بايد به دنبال گزينه‌هايي با ابعاد بزرگ‌تر بگرديد كه لزومي ندارد چندان سبك باشد.

كاربرد پاف مبل

پاف مبل به عنوان زيرپايي

مي‌توانيد پاف‌هايي را كه سبك و كوچك بوده و به راحتي امكان جابه‌جايي دارند، در موقعيت‌هاي مختلف كنار مبل يا صندلي قرار دهيد و از آن‌ها براي استراحت استفاده كنيد. همچنين در صورت استحكام كافي مي‌توانيد از پاف به عنوان چهارپايه براي دسترسي به طبقات بالايي كتابخانه‌ها، قفسه‌ها و كمدها بهره بگيريد.

كاربرد پاف

پاف مبل براي استفاده در فضاي باز

پاف‌هاي سبك و كوچك را مي‌توانيد به منظور نشستن و وقت گذراندن در هواي آزاد مورد استفاده قرار دهيد. از پاف‌هاي بزرگتر نيز مي‌توانيد به عنوان نيمكت و ميز چاي‌خوري در فضاهاي باز و نيمه‌باز خانه (حياط، تراس، پاسيو، باغ و…) بهره بگيريد. پاف‌هاي حصيري، پارچه‌اي و بافته شده تركيب هماهنگي با مبلمان فضاي باز، گياهان و المان‌هاي طبيعي بدست مي‌دهند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با زيباسازي حياط خلوت ”طراحي حياط خلوت” را مطالعه كنيد.

سخن پاياني

بهره‌گيري از المان‌هاي چندكاره و تطبيق‌پذير مانند پاف مبل در چيدمان خانه گام موثري در استفاده مفيد و بهينه از فضا و صرفه‌جويي در هزينه‌هاي مربوط به خريد مبلمان است. زيرا اين المان‌ها از امكان جابجايي، هماهنگي با تركيب‌بندي‌هاي گوناگون و پاسخگويي به كاربردهاي متنوع برخوردارند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۴۰:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

هندوانه و فوايد بي‌شمارش

هندوانه هزاران سال است كه كشت مي‌شود و بنابر برخي شواهد قدمت استفاده از اين ميوه به دوران مصر باستان باز مي گردد.
فوايد هندوانه

هندوانه يك ميوه خوشمزه تابستاني است كه در سنت‌هاي ديرين ايراني مانند شب يلدا هم جايگاه ويژه‌اي دارد. بررسي فوايد هندوانه نشان مي‌دهد اين ميوه واقعا براي سلامتي مفيد است.

بدون شك قرار دادن اين خوراكي مفيد در رژيم غذايي براي سلامتي شما مفيد خواهد بود. در اين مطلب از مجله دلتا شما را با فوايد هندوانه آشنا خواهيم كرد.

به تأمين آب بدن كمك مي‌كند

۹۲ درصد از هندوانه را آب تشكيل مي‌دهد. حجم زياد آب در ميوه و سبزيجات موجب مي‌شود كه بعد از خوردن آنها احساس سيري كنيد. تركيب آب و فيبر در اين خوراكي‌ها به اين معني است كه بدون اينكه كالري زيادي را وارد بدن خود كنيد، در حال مصرف حجم مناسب ماده غذايي هستيد.

مواد مغذي

حاوي مواد مغذي و تركيبات گياهي مفيد است

هندوانه يكي از كم‌كالري‌ترين ميوه‌ها به شمار مي‌رود. همان‌طور كه گفته شد در هر پيمانه از هندوانه كه وزن آن ۱۵۴ گرم است، فقط ۴۶ كالري وجود دارد. يك پيمانه هندوانه مواد مغذي بسياري دارد كه شامل ويتامين و مواد معدني زير مي‌شود و درصدي از نياز روزانه را برآورده مي‌كند:

 •  ويتامين ث: ۲۱ درصد
 • ويتامين آ: ۱۸ درصد
 • پتاسيم: ۵ درصد
 • منيزيم: ۴ درصد
 • ويتامين ب ۱، ب ۵ و ب ۶: ۳ درصد

همچنين هندوانه حاوي ميزان زيادي كاروتنوئيد از جمله بتاكاروتن و ليكوپن است. سيترولين كه يك آمينواسيد ضروري است، نيز در هندوانه يافت مي‌شود. مهم‌ترين آنتي‌اكسيدان‌هاي هندوانه عبارتند از:

 • ويتامين ث
 • كاروتنوئيد
 • ويتامين آ
 • ليكوپن
 • كوكوربيتاسين اي

جلوگيري از سرطان

به جلوگيري از سرطان كمك مي‌كند

مصرف ليكوپن كه در هندوانه فراوان است، با احتمال ابتلا به برخي از سرطان‌ها را كم مي‌كند. قوي‌ترين ارتباط ديده شده بين ليكوپن و سرطان سيستم گوارش بوده است.

التهاب و استرس اكسيداتيو را كم مي‌كند

التهاب يكي از دلايل اصلي در بسياري از بيماري‌هاي مزمن به شمار مي‌رود. هندوانه مي‌تواند سبب كاهش التهاب و آسيب اكسيداني شود، چرا كه غني از آنتي‌اكسيدان‌هاي ضدالتهابي ليكوپن و ويتامين ث است.

هندوانه داراي هر دو ماده ليكوپن و ويتامين ث است. ليكوپن به عنوان يك آنتي‌اكسيدان مي‌تواند براي سلامت مغز نيز مفيد باشد. براي مثال، ممكن است شروع و پيشرفت بيماري آلزايمر را به تأخير بيندازد.

سلامت قلب

سلامت قلب را بهبود مي‌بخشد

مواد مغذي بسياري در هندوانه وجود دارد كه براي سلامت قلب مفيد است. بر اساس مطالعات انجام شده ليكوپن مي‌تواند كلسترول و فشار خون را كم كند.

هندوانه حاوي ماده‌اي به نام سيترولين است، اين اسيد‌آمينه مي‌تواند سطح اكسيدنيتريك بدن را افزايش دهد. اكسيدنيتريك به انبساط رگ‌هاي خوني كمك مي‌كند و همين نكته باعث كاهش فشار خون مي‌شود.

ويتامين‌ها و مواد معدني ديگر مانند ويتامين آ، ب ۶، ث، منيزيم و پتاسيم موجود در هندوانه نيز براي قلب مفيد شناخته شده‌اند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با عادات مضر براي قلب ”دشمنان پنهان قلب” را مطالعه كنيد.

فوايد هندوانه بر سيستم گوارش تاثير دارد

هندوانه شامل مقدار زيادي آب و كمي فيبر است كه هر دو موجب هضم سالم مي‌شوند. خوردن ميوه‌ها و سبزيجات غني از آب و فيبر مانند هندوانه، مي‌تواند براي ارتقاي حركات طبيعي روده مفيد باشد.

درمان و مراقبت از مو

موجب شادابي پوست و مو مي‌شود

هندوانه داراي ويتامين آ و ث است كه هر دو براي سلامت پوست و مو ضروري محسوب مي‌شوند. ويتامين ث به توليد كلاژن بدن كمك مي‌كند، اين پروتئين پوست را تقويت مي‌كند و باعث استحكام مو مي‌شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين C ”ويتامين ث و منابع آن” را مطالعه كنيد.

ويتامين آ نيز براي پوست سالم اهميت دارد چرا كه به توليد و ترميم سلول‌هاي پوست كمك مي‌كند.

تخم هندوانه خواص زيادي دارد

تخمه هندوانه حاوي ميزان زيادي منيزيم است كه به پاك‌سازي روده و پوست كمك مي‌كند. اين ماده همچنين براي درمان جوش مفيد است. منيزيم از ريزش مو جلوگيري مي‌كند و رشد مو را هم تحريك مي‌كند.

بارداري

براي بارداري مفيد است

از فوايد هندوانه در دوران بارداري مي‌توان به اين نكته اشاره كرد كه ويتامين ب ۶ موجود در تخم هندوانه در جلوگيري از بروز مشكلات سيستم عصبي جنين تأثيرگذار است.

همچنين آهن موجود در تخم هندوانه نه تنها در دوران بارداري مفيد است بلكه براي همه سنين و در همه شرايط براي درمان كم‌خوني پيشنهاد مي‌شود.

موجب كاهش وزن مي‌شود

گفته مي‌شود فيبر موجود در تخم هندوانه اشتها را كم مي‌كند و از اين طريق موجب لاغري مي‌شود. همچنين ويتامين و مواد معدني موجود در تخمه باعث افزايش انرژي بدن مي‌شود.

هندوانه در بهبود ديابت كمك مي‌كند

در مورد خواص هندوانه و ديابت مطالب بسياري گفته‌اند تخم هندوانه مي‌تواند به دليل كاهش گلوكز خون در درمان ديابت تأثيرگذار باشد، ولي بهتر است قبل از مصرف حتماً با پزشك خود مشورت كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص توت‌ها ”توت‌فرنگي، خواص و مضرات آن” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۱:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

بيانيه سازمان بهداشت جهاني در مورد استفاده از ماسك

با آمدن ويروس كرونا، سبك زندگي همه ما دستخوش تغيير شد و براي حفظ سلامتي خود و اطرافيانمان ملزم به رعايت نكاتي شديم كه برايمان تازگي داشت، از جمله استفاده از ماسك.
ماسك پارچه اي

با شيوع ويروس كروناي جديد استفاده از ماسك به عنوان يكي از راه‌هاي پيشگيري از انتقال اين ويروس به فرد ديگر شناخته شد. افراد الزامي در استفاده از ماسك‌هاي پزشكي نداشتند و پوشيدن ماسك پارچه اي نيز كفايت مي‌كرد.

با توجه به اينكه كوويد ۱۹ ويروسي نوظهور  و اطلاعات محققان در مورد آن بسيار اندك است با تحقيقات جديد، يافته‌هاي تازه‌اي به دست مي‌آيد. در آخرين تحقيقات انجام شده، لزوم استفاده از انواع ماسك مشخص شده است.

با ما در مجله دلتا همراه شويد تا آخرين اطلاعات ارائه شده از سوي سازمان جهاني بهداشت را بررسي كنيم.

ماسك پارچه اي

دستورالعمل جديد چيست

از آنجاكه تاكنون هيچ دارويي براي درمان مبتلايان به كوويد ۱۹ يافت نشده است و نيز توليد انبوه واكسني كه براي پيشگيري از ابتلا به اين ويروس بتواند موثر باشد، ماه‌ها به طول خواهد انجاميد،بنابراين همچنان كنترل اين همه‌گيري با رعايت اصول بهداشتي مثل شستشوي مداوم دست‌ها، عدم تماس دست با صورت، رعايت فاصله ايمني و البته استفاده از ماسك ميسر است.

سازمان جهاني بهداشت در دستورالعمل جديد خود از دولت‌ها خواست، استفاده از ماسك در مناطق عمومي را اجباري كنند.

محافظت در ازدحام

استفاده از ماسك چه جاهايي الزامي است

اين سازمان توصيه مي‌كند، دولت‌ها در مناطقي كه دچار شيوع گسترده ويروس كرونا است استفاده از ماسك‌هاي غيرپزشكي (مانند ماسك‌هاي پارچه‌اي) را در وسايل حمل و نقل عمومي، مغازه‌ها و مكان‌هاي ديگري كه رعايت فاصله اجتماعي دشوار است، اجباري كنند چرا كه استفاده از ماسك براي همه سودمند خواهد بود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با استفاده از انواع ماسك ” ماسك مناسب پيشگيري از كرونا” را مطالعه كنيد.

پيشگيري از ابتلا

چه افرادي بايد ماسك بزنند

به‌طور عادي، افراد بالاي ۶۰ سال يا افرادي كه پيش زمينه بيماري دارند، بايد در مكان‌هاي عمومي از ماسك‌هاي پزشكي استفاده كنند.

همچنين همه كاركنان مراكز درماني نيز بايد بايد ماسك بپوشند. رعايت اين دستورالعمل براي همه افراد شاغل در مراكز درماني ضروري است، نه فقط  آن‌هايي كه با بيماران مبتلا به كوويد ۱۹ سر و كار دارند.

به گفته تدروس آدهانوم، رئيس سازمان جهاني بهداشت،استفاده از ماسك فقط يكي از راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به كرونا است و افراد بايد تمام اصول بهداشتي را رعايت كنند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با تغذيه مناسب افراد مسن ”رژيم غذايي سالم براي ميانسالان” را مطالعه كنيد.

ماسك پارچه اي

آيا ماسك پارچه اي مناسب است

سازمان جهاني بهداشت در مورد استفاده از ماسك‌ پارچه اي نيز دستورالعمل جديدي ارائه كرده است. به اين ترتيب كه ماسك پارچه اي بايد از سه لايه متفاوت ساخته شود:

 • لايه دروني از پارچه‌ كتاني جاذب
 • لايه مياني از پارچه پلي‌پروپيلن
 • لايه بيروني پارچه مصنوعي مقاوم به مايع

طبق تحقيقات اخيري كه انجام شده است، فقط با رعايت اين شرايط يك ماسك پارچه‌اي مناسب استفاده براي بيماري كرونا است.كه مي‌توان در خانه هم تهيه كرد.

پيشنهاد مطالعه: براي دانستن آخرين يافته‌هاي جديد در مورد كرونا ” يافته‌هاي جديد در مورد كرونا” را مطالعه كنيد.

دستورالعمل جديد

سخن پاياني

اين راهنماي جديد بر اساس نتايج پژوهشي است كه به سفارش اين سازمان، درباره نوع ماسك‌هايي كه افراد در جامعه مي‌توانند استفاده كنند، انجام شده است. البته كارشناسان سازمان جهاني بهداشت مي‌گويند هنوز معلوم نيست كه اين ماسك زدن باعث حفاظت خود فرد شود، اما ماسك زدن در صورتي كه به درستي انجام شود، از افراد ديگر محافظت مي‌كند.

سازمان جهاني بهداشت مي‌گويد افراد نه تنها در اتوبوس‌ها، قطارها و ساير وسائل نقليه عمومي، بلكه در هر جاي ديگري كه فاصله‌گيري جسمي مشكل است- در خواروبار فروشي‌ها، در محل كار يا در گردهمايي‌هاي اجتماعي، تجمع‌هاي گسترده‌ و در فضاهاي بسته مانند مدارس، كليساها، مسجدها و ساير مكان‌هاي عبادت، نيز بايد ماسك بزنند.

اين سازمان تاكيد مي‌كند كه ماسك زدن نبايد باعث ناديده گرفتن فاصله‌گيري جسمي و بهداشت دست شود.

توصيه پيشين اين سازمان درباره استفاده از ماسك‌هاي پزشكي براي بيماران كرونا و افرادي كه از آنها مراقبت مي‌كنند، نيز به قوت خود باقي است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۳:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

خواص توت سفيد

سال‌هاي طولاني است كه توت سفيد به عنوان ماده‌ غذايي و دارويي مهم در طب سنتي چين شهرت دارد. تقريبا تمام بخش‌هاي اين گياه داراي خواص دارويي است.
خواص توت سفيد

خواص توت سفيد براي اندام‌ها مختلف بدن بسيار زياد است و موجب عملكرد بهتر آن‌ها مي‌شود. جالب است بداند يكي از محبوب‌ترين ميوه‌هاي تابستاني، توت سفيد است.

در اين مطلب از مجله دلتا به خواص توت سفيد تازه مي‌پردازيم. لطفاً با ما همراه باشيد.

خواص توت سفيد تازه

درمان و مراقبت از مو

 

خواص توت سفيد براي پوست و مو

توجه : پيش از مصرف هرگونه ماسك بر روي صورت و نواحي حساس بدن، با ماليدن مقداري كمي از آن بر روي پوست دست خود به مدت حداقل ۲۰ دقيقه، از نداشتن حساسيت نسبت به آن اطمينان حاصل نماييد.

پاك‌سازي پوست صورت

توت سفيد به دليل ‌آنتي‌اكسيدان‌هايي كه دارد يكي از بهترين ميوه‌ها براي پاك‌سازي پوست صورت و درمان لكه‌هاي تيره پوست است.

مي‌توانيد با خوردن توت سفيد يا له كردن و ماليدن آن به صورت، پوست خود را پاكسازي كنيد.

جوان‌سازي پوست

جوان‌سازي پوست صورت

تحقيقات نشان داده كه خوردن توت سفيد به دليل ميزان بالاي ‌آنتي‌اكسيدان‌ها و ويتامين C به كاهش چين و چروك پوست كمك كرده و باعث جوان‌سازي پوست صورت مي‌شود.

درمان پوست خشك و حساس

روغن برگ درخت توت به درمان پوست خشك و حساس كمك فراواني مي‌كنند. اين روغن در بيشتر عطاري‌ها موجود است.

تقويت و افزايش رشد مو

توت سفيد حاوي مقدار زيادي روي و آهن است كه از ريزش مو جلوگيري كرده و باعث تقويت و افزايش رشد مو مي‌شود.

فوايد دارويي و درماني توت سفيد براي بدن

خواص توت سفيد

ديابت و قند خون

مطالعات نشان داده كه توت سفيد و چاي تهيه شده از برگ درخت توت سفيد مي‌تواند باعث كاهش قند خون در افراد مبتلا به ديابت نوع ۲ شود.

ميوه توت سفيد حاوي ميزان بالايي فيبر است كه به كاهش قند خون افراد ديابتي كمك مي‌كند.

چاي برگ درخت توت با افزايش توليد پروتئين GLUT4 باعث كاهش ميزان گلوكز در خون مي‌شود.

پودر برگ توت سفيد با كاهش توليد PDK4 حساسيت به انسولين و تحمل گلوكز را در افراد مبتلا به ديابت بهبود مي‌بخشد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با علائم افت قند خون ”افت قند خون، علائم و درمان آن” را مطالعه كنيد.

كودكان

گفتيم كه توت سفيد آهن بالايي دارد و درنتيجه به درمان كم‌خوني در كودكان كمك مي‌كند. از طرفي، ميزان بالاي فيبر موجود در اين ميوه براي بهبود حركات روده و درمان يبوست در كودكان مفيد است.

معده و دستگاه گوارش

ازآنجاكه فيبر موجود در توت سفيد بسيار زياد است، به بهبود هضم غذا كمك مي‌كند، نفخ معده را كاهش مي‌دهد و به سلامت عمومي دستگاه گوارش كمك مي‌كند.

كاهش وزن

لاغري و كاهش وزن

قند بالاي توت به همراه فيبر فراوان آن باعث كاهش اشتها شده و به لاغري و كاهش وزن افراد كمك مي‌كند. البته با توجه به كالري بالاي اين ميوه، زياده‌روي در خوردن آن موجب چاقي خواهد شد.

چاي برگ درخت توت با بهبود متابوليسم از چاقي و جذب چربي اضافي در بدن جلوگيري مي‌كند. متخصصان توصيه مي‌كنند كه قبل از هر وعده غذايي يك فنجان چاي برگ درخت توت بنوشيد تا اشتهاي شما كاهش پيدا كند و از جذب چربي جلوگيري شود.

فشار خون

يكي از مهمترين خاص توت سفيد تاثير كاهش فشار خون است. پتاسيم و منيزيم موجود در توت سفيد باعث كاهش فشار خون بالا مي‌شود. همچنين ‌آنتي‌اكسيدان رزوراترول موجود در اين ميوه به عنوان يك وازوديلاتور عمل كرده و با كاهش توليد اكسيدنيتريك موجب انبساط رگ‌هاي خوني مي‌شود. اين فرايند به كاهش فشار خون بالا كمك مي‌كند.

سرماخوردگي

ويتامين C موجود در توت سفيد باعث تقويت سيستم ايمني بدن شده و براي پيشگيري و درمان سرماخوردگي، آنفلونزا و سرفه مفيد خواهد بود.

همچنين آلكالوئيد‌هاي موجود در اين ميوه ماكروفاژ‌ها را فعال مي‌كند. ماكروفاژ‌ها گونه‌اي از گلبول‌هاي سفيد به شمار مي‌روند كه باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شوند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين C ”ويتامين ث و منابع آن” را مطالعه كنيد.

استرس، اضطراب و افسردگي

اين ميوه خوشمزه باعث كاهش توليد دوپامين مي‌شود و به درمان استرس، اضطراب و افسردگي كمك مي‌كند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص توت‌ها ”توت‌فرنگي، خواص و مضرات آن” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۴۶:۲۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

۹ خوراكي سرشار از كلسيم

كلسيم براي تقويت استخوان‌ها و دندان‌ها شناخته شده است. در واقع، اكثر كلسيم بدن ما در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخيره مي‌شود.
مواد غذايي كلسيم دار

بعد از ۳۰ سالگي تراكم استخوان‌ها شروع به كم‌شدن مي‌كند. اما راه‌هايي براي كم‌كردن سرعت كاهش تراكم استخوان وجود دارد. يكي از بهترين كارهايي كه مي‌توانيم انجام دهيم، استفاده از رژيم غذايي مناسب است كه در آن با خوردن مواد غذايي كلسيم دار مي‌توانيم تراكم استخوان را در هر سني تقويت كنيم.

براي آشنايي با مواد غذايي كلسيم دار با ما در مجله دلتا همراه شويد.

شير

شير بهترين منبع كلسيم است. يك فنجان شير ۲۲۶ گرمي كم‌چرب يا پرچرب يا سرشيردار ۳۰۰ ميلي‌گرم كلسيم دارد.

 ماست و پنير

 ماست و پنير

شير دوست نداريد؟ يك فنجان ۲۲۶ گرمي ماست هم همان مقدار كلسيم دارد. ۲۸ گرم پنير سوئيسي هم همان مقدار كلسيم دارد.

حتي اگر به لاكتوز حساسيت داريد يا دچار عارضه عدم تحمل لاكتوز هستيد، مي‌توانيد بدون هيچ مشكلي ماست و پنير بخوريد يا از محصولات لبني بدون لاكتوز استفاده كنيد. جدا كردن لاكتوز از شير و لبنيات از كلسيم آن‌ها كم نمي‌كند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با عدم تحمل لاكتوز ”عدم تحمل لاكتوز، علائم و درمان آن” را مطالعه كنيد.

ماهي ساردين

ساردين‌ها يكي از بهترين مواد غذايي كلسيم دار محسوب مي‌شوند. استخوان‌هاي ريز ساردين‌ها به ساخته شدن استخوان در بدن شما كمك مي‌كنند. خوردن ۸۵ گرم تن ماهي ساردين، بيشتر از يك فنجان شير به بدن شما كلسيم مي‌رساند.

ماهي قزل‌آلا  

ماهي قزل‌آلا

ماهي قزل‌آلا و ديگر ماهي‌هاي پرچرب حاوي مواد مغذي تقويت كننده عضلات هستند. اين ماهي‌ها ويتامين دي دارند كه براي جذب كلسيم در بدن استفاده مي‌شود.

همچنين مقدار زيادي اسيد چرب امگا ۳ هم دارند كه براي استخوان‌ها مفيد است. مكمل‌هاي روغن ماهي جلوي كاهش تراكم استخوان در زنان را مي‌گيرند و به پيشگيري از پوكي استخوان كمك مي‌كنند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با نقش امگا ۳ ”چرا بايد امگا ۳ بخوريم؟” را مطالعه كنيد.

سبزيجات

شايد از شنيدن اين كه بعضي از سبزيجات منابع مهم كلسيم محسوب مي‌شوند، تعجب‌زده شويد. از غذاهايي كه با كلم‌پيچ درست مي‌شود استفاده كنيد. گياه كلارد و شلغم هم كلسيم فراواني دارند. يك فنجان شلغم پخته شده حدود ۲۰۰ ميلي‌گرم كلسيم دارد.

مواد غذايي كلسيم دار

غذاهاي غني‌شده

غذاهاي غني‌شده، خودشان كلسيم ندارند اما با ميزان متفاوت مواد معدني اساسي تقويت شده‌اند. براي فهميدن مقدار دقيق آن، روي برچسب اطلاعات تغذيه‌اي محصولات را به دقت مطالعه كنيد.

مكمل كلسيم

بهترين كار اين است كه مواد مغذي مورد نياز خود را از غذاها دريافت كنيد. اما اگر نمي‌توانيد از رژيم غذايي مقدار كافي را دريافت كنيد، مكمل‌ها مي‌توانند نياز شما را برطرف كنند.

محصولات سويا

محصولات سويا

نصف فنجان پنير سويا كه با كلسيم غني شده باشد بيشتر از ۴۰۰ ميلي‌گرم كلسيم دارد. شير سويا هم معموماً با ۳۰۰ ميلي‌گرم در هر فنجان كلسيم غني شده است.

سويا مزاياي ديگري نيز براي استخوان دارد. پژوهش‌هاي جديد نشان مي‌دهد مواد شيميايي كه بر پايه گياهان ساخته شده است (ايزوفلاون) استخوان را تقويت مي‌كند.

ايزوفلاون‌ها در محصولات سويا مانند پنير سويا فراوان يافت مي‌شوند. به همين خاطر سويا براي دور كردن بيماري‌هاي استخوان در زمان بعد از يائسگي در زنان مفيد است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با محصولات سويا ”شير سويا، خواص و مضرات آن” را مطالعه كنيد.

مغزها و دانه‌ها

مغزها و دانه‌ها به شكل‌هاي مختلف سلامتي استخوان را حفظ مي‌كنند. گردو و بذر كتان، منابع گياهي اسيدهاي چرب امگا۳ محسوب مي‌شوند. بادام زميني و بادام پتاسيم بالايي دارند كه مانع از دست رفتن كلسيم در ادرار مي‌شود. مغزها پروتئين و ساير مواد مغذي نيز دارند كه نقش حمايتي براي استخوان‌ها دارند.

مواد غذايي كلسيم دار

توصيه‌هاي پزشكي

اين مواد غذايي كلسيم دار باعث تقويت و استحكام استخوان‌ها مي‌شوند اما رعايت برخي نكات نيز لازم و ضروري است.

 • نمك مقصر اصلي محروم شدن بدن از كلسيم است. هر چه بيشتر نمك بخوريد، كلسيم بيشتري با ادرار دفع مي‌شود. رژيم غذايي كم‌نمك كمك مي‌كند كلسيم بيشتري دريافت كنيد كه به تقويت استخوان‌ها كمك مي‌كند.
 • تا آنجاكه امكان دارد از نور مستقيم خورشيد بهره ببريد. بله، نور خورشيد غذا نيست. اما بدن در نور خورشيد ويتامين دي توليد مي‌كند. بدون ويتامين دي بدن ما نمي‌تواند كلسيم موجود در غذا را به خوبي جذب كند.
 • همچنين با انجام ورزش‌هاي مناسب اقدام به ماهيچه‌سازي كنيد و بدن خود را از چربي‌هاي اضافي پاك كنيد. انجام حركات ورزشي، تراكم استخوان‌ها را بالاتر مي‌برد. پياده‌روي سريع، رقص، تنيس و يوگا براي سلامت استخوان‌هاي شما توصيه مي‌شوند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۱۱:۲۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديوار سبز، از ايده تا اجرا

مدل ديوار سبز بستگي به انتخاب طراح يا صاحب‌خانه از بين ديوار سبز كابلي و ديوار سبز مدولار دارد. البته نوع گياه نيز در انتخاب مدل اين نوع ديوار‌هاي سبز و زيبا تاثير زيادي خواهد داشت.
مدل ديوار سبز

هنگامي‌كه گياهان سبز به صورت عمودي بر روي ديوار رشد مي‌كنند به آن ديوار سبز مي‌گويند. از اين نوع ديوار معمولا براي طراحي دكوراسيون تراس و بالكن استفاده مي‌شود، اما با با در نظر گرفتن شرايط و ابعاد ديوار، مي‌توان آن‌را در طراحي داخلي نيز به‌كار برد. اينكه كدام مدل ديوار سبز را بايد انتخاب كرد، بستگي به عوامل و شرايط خاصي دارد

ديوار‌هاي سبز كه به ديوار زنده نيز شهرت دارد، امروزه بسيار محبوب بوده و بيشتر معماران و طراحان داخلي علاقه‌مند به استفاده از آن‌ها هستند. در ادامه به اين مطلب خواهيم پرداخت. با مجله دلتا همراه ما باشيد.

مدل ديوار سبز

فوايد استفاده از ديوار‌هاي سبز

ديوار‌ سبز فوايد بسيار زيادي دارد و مزاياي آن تنها معطوف زيبايي‌اش نمي‌شود. از جمله اين مزايا مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

 • افزايش قيمت ملك
 • ديد و منظري بي‌نظير براي ساكنان و همسايگان
 • افزايش فضاي سبز محدوده
 • رعايت توسعه پايدار
 • كاهش دما در تابستان
 • بهبود كيفيت هوا
 • ايجاد نوعي مقاومت و جلوگيري از جريان‌هاي هوايي و باران‌ها
 • در صورت به كار رفتن در نما بهبود عملكرد از حيث حرارت و دما

انواع ديوار سبز

انواع ديوار سبز

مدل‌ها و انواع ديوار سبز را مي‌توان به صورت زير معرفي كرد:

 • ديوار سبز كابلي (گسترده)
 • ديوار سبز مدولار حجمي و گلدان‌هاي ديواري (مدولار يا فلاورباكس)

شركت‌هاي ايراني به طور گسترده‌ در بخش داخلي و خارجي منزل از جمله ديوار‌هاي حياط، ديوار‌هاي داخلي و نما، از اين مدل ديوار سبز بهره برده و استفاده مي‌كنند. در ادامه به بررسي معايب و مزاياي دو مدل از اين ديوار‌ها خواهيم پرداخت.

ديوار سبز مدل كابلي اكتيو

ديوار سبز مدل كابلي اكتيو

اين مدل ديوار سبز مزاياي بسياري دارد كه برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم:

 • سرعت اجرا و نصب بالا
 • سبكي
 • اجرا در فضاي وسيع
 • آبياري آسان
 • هزينه‌ كم نگهداري
 • مصرف كم آب
 • توانايي استفاده از تاسيسات و تجهيزات در داخل سازه
 • ايجاد طرح جديد

البته اين مدل ديوار سبز معايبي همانند محدوديت در انتخاب نوع گياهان، كند بودن رشد گياهان و كم شدن قدرت اجرايي به دليل نبود تكيه‌گاه نيز دارد.

ديوار سبز مدل مدولار

ديوار سبز مدل مدولار

اين مدل مزاياي بسياري دارد. برخي از اين مزايا عبارتند از:

 • امكان اجراي آن در فضا‌هايي با مساحت كم
 • تنوع در گياهان
 • قابليت ايجاد فضايي با كد‌هاي عرضي مختلف
 • ايجاد تنوع در سطح توسط پوشش گياهي
 • سبز بودن ديوار در روز اول كاشت
 • امكان تطبيق طرح كاشت با فضا‌هاي سبز ارگانيك

اين مدل نيز داراي معايبي است، ازجمله كند بودن اجرا، مصرف زياد آب، هزينه‌هاي تعمير و نگهداري بالا، وزن بالا به دليل تعدد فضا‌هاي كاشت و خاك، يكنواختي بصري به جهت يكارچگي سازه و در نهايت نياز به نور زياد براي آن دسته از گياهان پوششي كه در آن به كار رفته است.

مدل ديوار سبز

انتخاب نوع گياهان ديوار‌هاي سبز

انتخاب نوع گياهان ديوار سبز، بستگي به عوامل بسياري از جمله روش اجراي ديوار سبز، موقعيت اقليمي و اكولوژيك سايت شامل نور، دما، رطوبت محيط و … دارد.

بهتر است گياهاني را انتخاب كنيد كه بومي منطقه باشند، زيرا گياهان غير بومي هزينه‌هاي نگهداري بسيار زيادي داشته و هم‌چنين سختي و دشواري بيشتري براي شما خواهد داشت.

بهتر است از گياهان هميشه سبز در اين مدل استفاده كنيد تا در تمامي فصول، ديوارتان زيبايي خود را حفظ كرده و همواره كاركرد خود را نگه دارد.

اگر تصميم داريد كه از طراحي ديوار سبز در منزل خود استفاده كنيد، حتما بايد در انتخاب گياهان خود به سراغ گياهان آپارتماني برويد تا در شرايط آپارتمان و فضاي بسته سلامت و مقاومت خود را حفظ كنند.

علاوه‌بر اين بهتر است به سراغ گونه‌هايي از گياهان برويد كه رشد بسياري ندارد. گياهان كوچك‌تر و با رشد كمتر براي اين ديوارها مناسب‌تر است، اين موضوع باعث مي‌شود كه هرس از آن‌ها به حداقل برسد.

شما مي‌توانيد از انواع مدل ديوار سبز در جاهاي مختلف خانه استفاده كنيد:

 • ديوار سبز براي دكوراسيون حمام
 • مدل ديوار سبز براي فضاي نشيمن
 • براي تزئين فضاي پاسيو
 • ديوار سبز براي دكوراسيون فضاي خارجي
 • مدل ديوار سبز با ابعاد كوچك براي ديوارهاي مخلف خانه

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۵۱:۵۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

دكوراسيون اتاق نوجوانان

اگر تصميم داريد دكوراسيون اتاق فرزند نوجوان خود را تغيير بدهيد بايد سليقه و علايق او را هم در نظر بگيريد. نگاه نوجوانان با بزرگ‌‌سالان كاملا متفاوت است.
دكوراسيون اتاق نوجوانان

نكته‌اي كه در طراحي دكوراسيون اتاق نوجوانان بايد در نظر داشته باشيد اين است كه اتاق نوجوان درحقيقت مكاني است كه در آن آزادانه خود را ابراز مي‌كند؛ به هر حال دنياي نوجواني است و علايق عجيب‌وغريب و گاه نامتعارف آن.

براي طراحي دكوراسيون اتاق نوجوانان با كمي صبر و حوصله، به‌راحتي مي‌توانيد سلايق و خواست آن‌ها را با اصول لازم تلفيق كنيد. در اين مطلب از مجله دلتا برخي از نكات در اين مورد بيان شده است.

دكوراسيون اتاق نوجوانان با خلاقيت

دكوراسيون اتاق نوجوانان با خلاقيت

اين روزها نوجوانان كاملا به مُد روز آگاه هستند و خودشان يك‌پا طراح و صاحب سليقه‌اند. اما نكته‌‌ قابل توجه اين است كه آن‌ها ميان بزرگ‌سالي و كودكي اسير شده‌اند و وضعيت‌شان تا حدودي بي‌ثبات و ناپايدار است. مثلا بيشتر نوجوانان هنوز اسباب‌بازي‌هايي دارند كه دل‌شان نمي‌‌خواهد آن‌ها را دور بيندازند و در عين حال دوست دارند اتاق‌شان شكل رسمي‌تر و بزرگ‌سالانه‌تري هم داشته باشد.

رويكرد و نگاهي كه نوجوانان به طراحي اتاق خود دارند، داشتن فضايي منحصربه‌‌خود است، مانند آپارتماني كوچك كه بتوانند بيشتر اوقات خود را در آن بگذرانند.

در طراحي دكوراسيون اتاق نوجوانان بايد به اين نكته توجه كنيد كه اين اتاق، اتاقي چندمنظوره است. يعني بايد فضا را براي انجام تكاليف، پذيرايي از دوستان، خواب، استراحت و … آماده كنيد و در عين حال بايد بتوانيد سليقه و نظرات نوجوان را نيز در نظر بگيريد. ا

اين اتاق ضمن زيبايي بايد با سن و سليقه‌ي فرزندتان هماهنگ باشد. بزرگ‌سالان معمولا به فضاهاي آرام و ساده علاقه دارند، درحالي‌كه نوجوانان فضاهاي بانشاط و پرانرژي را مي‌پسندند.

اتاق چندمنظوره براي نوجوان

اتاق چندمنظوره براي نوجوان

هر اندازه نوجوانان بزرگ‌تر مي‌شوند، بيشتر به فضايي مستقل براي گذراندن اوقات‌شان با دوستان، خواب، استراحت، مطالعه و … نياز دارند. علاوه بر اين‌، اتاق نوجوان فضايي براي ابراز وجود اوست. اگر دقت كنيد بيشتر نوجوانان مايلند در اتاق‌شان تصويري از خود و دوستان‌شان قرار بدهند.

براي طراحي دكوراسيون اتاق نوجوانان به موارد زير توجه كنيد:

 • فضايي براي مطالعه
 • فضايي براي خواب و استراحت
 • فضايي براي گذراندن وقت با دوستان

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با كتابخانه ”كتابخانه خانگي” را مطالعه كنيد.

دكوراسيون اتاق نوجوان

اگر اتاقي كه در اختيار داريد كوچك است، اين تقسيم‌بندي چندمنظوره كمي چالش‌برانگيزتر خواهد بود. پس به ايده‌هاي زير توجه كنيد:

 • براي مطالعه‌ فضايي عمودي در نظر بگيريد و از قفسه‌ها و طاقچه‌ها براي قرار دادن كتاب‌ها و وسايل موردنظر كمك بگيريد.
 • اگر فضاي ميز تحريرتان كم است، استفاده از تخته وايت‌برد مغناطيسي يا چوبي فضاي ميز را بازتر نگه مي‌دارد، براي نصب و نگهداري بعضي اشيا و وسايل مناسب است و به مرتب‌تر شدن فضا نيز كمك مي‌كند.
 • وجود نيمكتي كوچك در كنار تختخواب نيز ايده‌ خوبي است و مي‌توان از آن به منظورهاي مختلفي مانند نشستن، قرار دادن برخي وسايل، دراز كشيدن و … استفاده كرد.
 • اگر واقعا با كمبود فضا مواجهيد، مي‌توانيد تعدادي بالش و كوسن و يك قاليچه‌ كوچك براي لم دادن و … در گوشه‌اي از اتاق قرار دهيد.
 • تخت‌خواب را به ديوار تكيه دهيد و براي اينكه فضاي جالب‌تري تدارك ببينيد، مي‌توانيد از پشه‌بند و توري دور رختخواب استفاده كنيد.
 • تختي كه براي اتاق در نظر مي‌گيريد، بهتر است در قسمت پاييني فاقد ديواره باشد.
 • وجود ميز عسلي باريك و كوچكي در اتاق خوب است و استفاده‌هاي فراواني خواهد داشت.

دكوراسيون اتاق نوجوانان

طراحي‌هاي برجسته روي ديوار

نوجوانان برخلاف بزرگ‌سالان به فضاهاي پرانرژي و رنگ‌ها تمايل زيادي دارند. ديوارهاي اتاق‌خواب بزرگ‌ترين فضايي است كه براي طراحي و تزئين در اختيار داريد. براي مثال استفاده از موارد زير توصيه مي‌شود:

 • رنگ‌هاي روشن
 • كاغذديواري‌هاي طرح‌دار
 • برچسب‌ها با قابليت جدا كردن از روي ديوار
 • كشيدن طرح و نقاشي گرافيتي روي ديوار
 • استفاده از لامپ‌هاي نئوني و رنگي به شكل حروف براي تزئين

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با گالري ديواري ”گالري ديواري از ايده تا اجرا” را مطالعه كنيد.

ايده‌هاي بامزه براي دكوراسيون اتاق نوجوانان

ايده‌هاي بامزه براي دكوراسيون اتاق نوجوانان

اتاق ساده و آرامش‌بخش براي بزرگ‌سالان مناسب است. اغلب نوجوانان مايلند يك اتاق رنگي و پرنشاط داشته باشند و انرژي خود را در طراحي و دكوراسيون اتاق‌شان نشان دهند.

در انتخاب‌هاي مختلفي كه صورت مي‌گيرد معمولا آرام بودن و سادگي اتاق، آخر از همه مطرح مي‌شود و در ميان نوجوانان كمتر طرفدار دارد. عناصر خلاقانه و بعضا عجيب‌غريب، بيش از هر چيز نوجوانان را به هيجان مي‌آورد. مثلا:

 • صندلي آويزان يا وجود يك تاب در اتاق واقعا بامزه و عالي خواهد بود
 • تختخواب آويزان از سقف
 • آكواريومي كه به ديوار نصب شده است
 • تختخواب گرد
 • وجود تخته‌ي ديواري براي نوشتن، نقاشي كردن و ابراز آنچه در سرِ نوجوان مي‌گذرد.

استفاده از بافت‌هاي مختلف

استفاده از بافت‌هاي مختلف

براي تزئين اتاق از طرح‌ها و بافت‌هاي مختلف استفاده كرده و فضا را زيبا و دلربا كنيد. مثل:

 • كاغذديواري مخمل طرح‌دار
 • قاليچه‌اي از جنس خز مصنوعي
 • استفاده از پرده‌هاي جداكننده
 • ملافه‌ي نرم و پشمي
 • تزئين با آويزهاي رشته‌رشته‌ي زيبا
 • بالش‌ها با جنس‌ها و رنگ‌هاي مختلف
 • استفاده از كمد و قفسه در اتاق نوجوان

ريخت و پاشي

نوجوانان ريخت‌وپاش را نوعي رسم و آيين متعلق به سن خود مي‌دانند،  و شما براي ممانعت از اين مسئله بايد كشوها و كمدهايي در اتاق‌شان قرار دهيد كه حتي سَرسَري هم كه شده وسايل‌شان را در آن بريزند و اتاق را مرتب كنند. مثل:

 • كشو و كمد
 • طاقچه
 • كمدي كه زير تخت تعبيه شده
 • نيمكت‌هاي صندوقي كه جايي براي قرار دادن اشيا دارند
 • كمدهاي ديواري

سعي كنيد در طراحي اين قسمت از اتاق هم مانند ساير بخش‌ها خلاقيت به‌خرج بدهيد و خواست، سليقه و شخصيت فرزندتان را نيز در نظر بگيريد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با دكوراسيون منزل ”دكوراسيون اتاق مطالعه” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۲۲:۲۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

چرا بايد امگا ۳ بخوريم؟

  

خواص امگا ۳ براي سلامتي بدن به اثبات رسيده است و مشخص شده كه بيشتر اندام‌هاي حياتي بدن براي فعاليت خود به اين اسيد چرب نياز دارند.

خواص امگا ۳

طبق پژوهش‌هاي انجام‌شده، خواص امگا ۳ براي سلامتي بدن به اثبات رسيده است و كمبود آن موجب اختلال در اندام‌هاي مختلف بدن مي‌شود.

اسيدهاي چرب امگا ۳ (omega 3)، دسته‌اي از چربي‌هاي «چند غير اشباع» بوده كه بايد در رژيم غذايي وجود داشته باشند. علت نام‌گذاري اين نوع اسيدها، با عنوان اسيدهاي چرب ضروري، اين است كه براي سلامتي انسان ضروري بوده، اما بدن نمي‌تواند اين نوع چربي‌ها را (مانند ساير چربي‌ها) توليد كند.

در ساختار شيميايي اسيدهاي چرب غيراشباع، چندين پيوند دوگانه وجود دارد. اسيدهاي چرب امگا ۶، نوع ديگري از چربي‌هاي چند غير اشباع شناخته مي‌شوند. نام‌گذاري امگا، مربوط به نحوه‌ قرار گرفتن پيوند دوگانه در مولكول‌هاي اسيد چرب است. در اسيدهاي چرب امگا ۳، اولين پيوند دوگانه در سه اتم مانده به انتهاي امگاي آن قرار دارد. در ادامه اين مطلب از مجله دلتا بيشتر به امگا ۳ خواهيم پرداخت.

انواع اصلي اسيدهاي چرب امگا ۳

اسيدهاي چرب بسياري وجود داشته كه جزو خانواده‌ امگا ۳محسوب مي‌شوند. سه نوع اصلي آن‌ها، شامل EPA، DHA و ALA مي‌شود.

خواص امگا ۳ براي سلامت بدن

خواص امگا ۳ براي سلامت بدن

در مورد اسيدهاي چرب امگا ۳، مطالعات زيادي انجام شده است. نتايج مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد كه خواص امگا ۳ بسيار است. در ادامه به برخي از اين فوايد و اثرات اشاره مي‌كنيم.

كاهش تري گليسريدهاي خون

مصرف مكمل‌هاي امگا ۳ به‌طور قابل ملاحظه‌اي، تري‌گليسريد خون را كاهش مي‌دهد.

كاهش خطر ابتلا به سرطان

استفاده از غذاهايي كه حاوي ميزان بالايي از امگا ۳ بوده، احتمالا در كاهش سرطان‌هاي كولون، پروستات و سينه موثر است. اگرچه هنوز تمامي تحقيقات، اين موضوع را تاييد نمي‌كنند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با پيشگيري از سرطان پروستات”سرطان پروستات؛ پيشگيري با رژيم غذايي” را مطالعه كنيد.

كمك به درمان افسردگي و اضطراب

مصرف مكمل‌هاي امگا ۳ (مانند قرص روغن ماهي)، مي‌تواند در كاهش علائم افسردگي و اضطراب، مفيد واقع شود.

بهبود هضم

كاهش التهاب و درد

اسيد چرب امگا ۳ موجب مي‌شود التهاب و نشانه‌هاي بيماري‌هاي مختلف خودايمني، نظير روماتيسم مفصلي را كاهش دهد. علاوه‌بر اين، مصرف اين اسيدهاي چرب مي‌تواند در كاهش درد در دوران قاعدگي نيز موثر باشد.

كمك به درمان اختلال بيش فعالي يا كم توجهي (ADHD)

در كودكان مبتلا به ADHD، مصرف مكمل امگا ۳ قادر است به طور قابل ملاحظه‌اي به كاهش بسياري از علائم اين اختلال بيانجامد.

كمك به درمان كبد چرب

مصرف مكمل‌هاي اسيدهاي چرب امگا ۳، موجب  بهبود روند درمان كبد چرب باشد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با درمان كبد چرب”كبد ‌چرب و درمان طبيعي آن” را مطالعه كنيد.

 پيشگيري از آسم

مصرف امگا ۳ احتمالا در پيشگيري از آسم در كودكان و نوجوانان، موثر و ياري‌كننده است.

كمك به رشد نوزاد

كمك به رشد نوزاد

مصرف DHA در دوران حاملگي و شيردهي، مي‌تواند باعث افزايش هوش و قدرت بينايي نوزادان شود.

كاهش احتمال زوال عقل

برخي از مطالعات، ارتباط بين مصرف بيش‌تر امگا ۳ با كاهش ابتلا به آلزايمر و زوال عقل را بيان مي‌كند.

تقويت سلامت استخوان

انتظار مي‌رود افرادي كه به ميزان بالاتري امگا ۳ مصرف كرده و سطح بالايي از اين ماده در خون‌شان دارند، تراكم استخواني بالاتري داشته باشند.

كاهش وزن و سايز

يكي ديگر از خواص امگا ۳ نقش آن در كنترل وزن و كاهش سايز است.

لازم به ذكر است علي‌رغم بهبود تعدادي از عوامل خطر مرتبط با بيماري‌هاي قلبي، اسيدهاي چرب امگا ۳ در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و سكته مغزي، تاثيري نشان نداده‌اند.

مواد غذايي حاوي امگا ۳

مواد غذايي حاوي امگا ۳

دريافت امگا ۳ از تمامي غذاها چندان سخت نيست؛ به‌ويژه اگر ماهي مصرف كنيد. در ادامه، برخي از مواد غذايي حاوي ميزان بسيار بالا از امگا ۳  را بيان مي‌كنيم. با گنجاندن اين مواد در رژيم غذايي‌تان از خواص امگا ۳ كه در بالا به آن‌ها اشاره شد، بهره ببريد.

 • ماهي سالمون
 • روغن كبد ماهي كاد
 • ماهي ساردين
 • ماهي آنچوي
 • بذر كتان
 • دانه چيا
 • گردو كه

ساير غذاهايي كه ميزان بالايي از EPA و DHA داشته، شامل انواع مختلفي از ماهي‌هاي چرب است. گوشت، تخم مرغ و محصولات لبني حاصل از حيوانات پرورش يافته در مراتع يا تغذيه شده با علوفه‌ تازه نيز، مقدار مناسبي از اين نوع اسيدهاي چرب را در خود دارند.

برخي از غذاهاي گياهي نيز حاوي ميزان قابل توجهي از اسيدهاي چرب امگا ۳ از نوع ALA بوده كه سويا، شاه‌دانه و گردو از اين جمله محسوب مي‌شوند. ساير سبزيجات مانند اسفناج و جوانه‌هاي كلم بروكسل نيز مقدار كمي از اين مواد دارند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع امگا ۳”امگا ۳، كيمياي تندرستي” را مطالعه كنيد.

همچنين بخوانيد:

رفع خستگي روزانه با مواد خوراكي

بايدهايي براي حفظ سلامت كبد

خواص بادرنجبويه

خواص شير بادام

چاي سياه، پرخاصيت و معطر

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله سلامتي دلتا ديدن نماييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۵:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ويژگي‌هاي كرم ضد آفتاب خوب

  

براي انتخاب يك ضد آفتاب خوب علاوه‌بر اين‌كه به مواد تشكيل دهنده آن بايد دقت كنيد، دانستن اطلاعاتي از جنس پوست‌تان و تطابق آن با ضدآفتاب نيز لازم است.

كرم ضد آفتاب خوب

كرم ضد آفتاب خوب بايد بتواند هردو نوع اشعه فرابنفش يعني نوع A و نوع B را بلوك كند يا به عبارتي «وسيع الطيف » باشد.

از سوس ديگر ضدآفتاب‌ها بايد متناسب با پوست هر فرد انتخاب شود كه در اين مطلب از مجله دلتا به آن خواهيم پرداخت.

ويژگي مهم يك كرم ضد آفتاب خوب دوام آن و مقاومتش در برابر آب و تعريق است. براي رسيدن به اين اهداف، شركت‌هاي سازنده معمولا تركيبي از مواد گوناگون استفاده مي‌كنند.

اين مواد را مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد:

 1. ضد آفتاب‌هاي فيزيكي كه با منعكس كردن و پخش كردن اشعه فرابنفش عمل مي‌كنند.
 2. ضد آفتاب‌هاي شيميايي كه اشعه فرابنفش را جذب مي‌كنند.

براي كودكان يا زنان حامله بهتر است از ضدآفتاب‌هاي فيزيكي استفاده شود.

براي انتخاب كرم ضد آفتاب خوب و مناسب دو راه وجود دارد:

 1. نوشته‌هاي روي قوطي ضد آفتاب را بخوانيم و به آن اعتماد كنيم.
 2. از يك متخصص پوست مشورت بگيريم.

كرم ضد آفتاب پوست چرب

كرم ضد آفتاب براي پوست‌هاي چرب

براي پوست‌هاي چرب، فرمولاسيون SPF مبتني بر آب مي‌تواند بهترين باشد. اين فرمول روي پوست اثر خشكي ايجاد مي‌كند و كاري مي‌كند، پوست گريس مانند به نظر نرسد.

همچنين اين نوع كرم‌ باعث تأثير خنك‌كنندگي روي پوست مي‌شود و التهاب‌هاي به وجود آمده را آرام مي‌كند.

افراد داراي پوست حساس بايد از كرم ضد آفتاب داراي اكسيد روي خالص استفاده كنند. استفاده از اين كرم ضد آفتاب، منجر به تحريك يا حساسيت پوستي در اين افراد نمي‌شود.

ضد آفتاب براي پوست خشك

ضد آفتاب براي پوست خشك

مرطوب كننده داراي SPF انتخاب خوبي براي پوست‌هاي خشك است. هنگام انتخاب يك ضدآفتاب، به ياد داشته باشيد كه بايد لايه ضخيمي از آن‌را براي محافظت از نور خورشيد، استفاده كنيد. لوسيون با SPF بالاتر باعث مي‌شود پوست شما مرطوب‌تر شود.

كرم ضد آفتاب خوب

خصوصيات بهترين ضدآفتاب

بر اساس نوع پوست، قسمت‌هاي پوست و فعاليت‌هايي كه انجام مي‌دهيد، بايد از كرم‌هاي ضد آفتاب مناسب براي هر هدف استفاده كنيد. به عنوان مثال، اگر از فعاليت‌هاي آبي لذت مي‌بريد، شما به يك كرم ضد آب نياز داريد.

اگر شما مستعد جوش يا آكنه هستيد، از كرم ضد آفتاب درجه دو استفاده نكنيد. كرم ضد آفتابي را انتخاب كنيد كه شامل دي اكسيد تيتانيوم و ميكرو اكسيد روي به عنوان محافظ بهتر براي پوست شما باشد. اين مواد منافذ پوستي را در افراد با پوست مستعد به حساسيت مسدود نمي‌كند.

به گفته كارشناسان، شما بايد به دنبال ضدآفتابي باشيد كه محصولي با طيف گسترده‌اي از حفاظت براي هر دو اشعه UVA و UVB باشد. محصولي كه حاوي سينامات (اكتيل متيل سينامات و سينوكسات)، بنزوفنون‌ها (oxybenzone)، اكساميل (Mexoryl SX)، ساليسيلات، ساليسوبنزون، دي‌اكسيد تيتانيوم، اووبنزون و اكسيد روي باشد.

spf  مناسب براي ضد آفتاب

spf  مناسب براي ضد آفتاب

SPF 15  يا بالاتر مي‌تواند براي حفاظت UVB كار كند. ميزان SPF كرم‌هاي ضد آفتاب دربردارنده ميزان خوب بودن ضدآفتاب براي دفع اشعه‌هاي مضر UVB و آفتاب‌سوختگي است.

براي اكثر مردم، SPF 15  خوب است. اما كساني كه سابقه خانوادگي لوپوس يا سرطان پوست دارند، با توجه به اين كه حساسيت به نور خورشيد در آن‌ها بيشتر است بايد SPF 30++ يا بالاتر را استفاده كنند.

به ياد داشته باشيد كه SPF بالاتر، هميشه بهتر نيست. حتي ممكن است SPF بالاتر، برخلاف آنچه كه تا به حال فكر كرده ايد، نه تنها مزيت بيشتري نداشته باشد، بلكه، مضراتي نيز در پي داشته باشد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با ضدآفتاب ” بهترين كرم ضد آفتاب براي پوست” را مطالعه كنيد.

از اين ضد آفتاب‌ها استفاده نكنيد

از اين ضد آفتاب‌ها استفاده نكنيد

بعضي از ضد آفتاب‌ها به صورت پودري و يا اسپري ساخته مي‌شوند كه بهتر است مورد استفاده قرار نگيرند. متخصصان مي‌گويند ذرات پودر يا اسپري ممكن است از راه استنشاق وارد دستگاه تنفسي انسان شده و خطرهايي را براي سلامت او به‌وجود آورند.

بعضي از محصولات موادي دارند كه براي سلامت انسان ضرر دارد، مثلا شكلي از ويتامين آ به نام رتينيل پالميتات و اكسي‌بنزون در برخي محصولات مي‌تواند براي شما خطر داشته باشد.

متخصصان معتقدند بهتر است از ضد آفتاب‌هايي استفاده كنيد كه  زينك و تيتانيوم دارند.

ضد آفتاب مردانه خوب

ضد آفتاب مردانه خوب

مهم است كه مردها از ضدآفتاب‌هايي كه پوست را هيدراته مي‌كند، استفاده كنند. مرطوب كننده‌ها پوست را سالم و سرحال مي‌كند.

توصيه‌اي كه متخصصان پوست به مردها دارند اين است كه از مرطوب كننده‌هايي كه حداقل SPF 30  دارند را استفاده كنند.

بسياري از محصولات بهداشتي و برندهاي معتبر، مرطوب‌كننده‌هاي ضدآفتابي توليد مي‌كنند كه متناسب با پوست مردها تهيه شده است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با ضدآفتاب خوراكي ”بفرماييد ضد آفتاب خوشمزه” را مطالعه كنيد.

همچنين بخوانيد:

ساخت ضدعفوني كننده دست خانگي

علائم پيري زودرس پوست

در قرنطينه بدنمان را آماده نگه داريم

رفع خستگي روزانه با مواد خوراكي

رفع ورم صورت با ۶ راهكار موثر

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله سلامتي دلتا ديدن نماييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۴۱:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع: