دكوراسيون دلتا

مدل روتختي ، تعيين كننده هويت دكوراسيون

در اولين نگاه به اتاق خواب، چيزي كه برشما تاثير گذاشته و به خود جذب مي‌كند، روتختي است.
اتاق خواب عروس

روتختي

خواب راحت، علاوه بر اينكه به تشك مناسب، فضاي آرام و دماي مناسب نياز دارد، به رو انداز مناسب نيز وابسته است. در گذشته از پارچه هاي سفيد يا پتو به عنوان رو انداز استفاده مي‌شد. اما با تغيير سليقه افراد و گرايش به داشتن دكوراسيون داخلي منحصر به فرد، تنوع در رنگ و طرح پارچه ها نيز گسترش يافته است. روتختي به عنوان مدرن ترين رو انداز شناخته مي‌شود و مدل روتختي جلوه زيبايي به فضاي اتاق خواب مي‌بخشد. در اين بخش از مجله دلتا ويژگي هاي روتختي مناسب را با هم مرور مي‌كنيم.

كيفيت رو تختي

هرچه تار و پود روتختي بيش تر باشد، راحت تر است. اما به شرطي كه در توليد آن، به جاي نخ، از پلاستيك استفاده نشود. البته معمولا روتختي ها پس از شست و شو، نرم تر مي‌شوند. روتختي از الياف مختلفي از جمله كتان، ساتن، تور، پشم، نخ و پنبه توليد مي‌شود. راحت ترين روتختي ها از جنس كتان هستند. جالب است بدانيد جنس روتختي روي طرح آن نيز تاثير گذار است. بعضي از پارچه ها به خوبي رنگ مي‌گيرند، در حاليكه دسته اي ديگر در برابر رنگ پذيري مقاوم هستند.

اتاق خواب عروس

تغيير دكوراسيون با تعويض روتختي

نيازي به تغيير كل دكوراسيون نداريد. با انجام دادن چند حركت ساده، نماي اتاق را تغيير دهيد. اگر بخواهيم براي ايجاد تحول در دكور اتاق، فقط به يك تغيير اكتفا كنيم، به تعويض رو تختي و افزودن چند كوسن يا بالشت هاي روي تخت اشاره مي‌كنيم. وجود رنگ، ويژگي هاي منحصر به فردِ آن را در فضا القا  و اتاق را دگرگون مي‌كند. براي مثال افزودن يك روتختي صورتي به اتاقي سفيد، بدون تغيير ساير لوازم و اجزا، يكنواختي را از بين مي‌برد و به اتاق روح مي‌بخشد.

علاوه بر اين، وجودِ چند كوسن كه با در نظر گرفتن رنگ و طرحِ دكوراسيون، به طرزي هوشمندانه روي تخت گذاشته شده اند، فضاي اتاق را گرم تر نمايش مي‌دهد. بالشت هاي كاربردي كه شب ها براي خوابيدن از آن ها استفاده مي‌كنيد، مي‌توانند به زيبايي فضا نيز كمك كنند. كوسن ها براي تزيين استفاده مي‌شوند و هنگام نشستن روي تخت، به راحتيِ شما اضافه مي‌كنند. براي داشتن فضايي دوستانه و گرم، كوسن هاي رنگي را روي تخت قرار دهيد.

اگر تنوع را دوست داريد و مي‌خواهيد زود به زود دكوراسيون خانه را تغيير دهيد، رو تختي دو رو تهيه كنيد. اين روتختي ها به گونه اي دوخته مي‌شوند كه از دو طرف آن ها مي‌شود استفاده كرد و هر روي آن رنگ و طرح متفاوتي دارد.

روتختي كلاسيك

روتختي هاي بافت، گل دار، ساتن و گلدوزي شده براي دكوراسيون كلاسيك مناسب هستند. در اين دكوراسيون روكش بالشت با روتختي همسان است. معمولا دكوراسيون اتاق خواب عروس، با روتختي هاي توري و دو نفره چيدمان مي‌شود. چنانچه از روتختي هاي كلاسيك استفاده مي‌كنيد بايد بدانيد اين مدل، گرما را در خود حفظ مي‌كند و نسبت به ساير مدل ها سنگين تر است. بنابراين بهتر كه از ملحفه يا پتو به عنوان رو انداز استفاده كنيد.

اتاق خواب عروس

روتختي مدرن

طرح هاي ساده، اشكال هندسي، تك رنگ و كوتاه از ويژگي روتختي هاي مدرن است. نسبت به انواع كلاسيك، سبك تر هستند و گزينه مناسبي براي سبك هاي دكوراسيون گوناگون محسوب مي‌شوند. رو تختي مدرن وزن سبكي دارد و ابعاد آن نسبت به انواع كلاسيك كوچك تر است. مي‌توانيد از روتختي مدرن به عنوان رو انداز نيز بهره ببريد.

براي القاي حس آرامش در فضاي اتاق خواب، رنگ روتختي بايد ملايم و روشن باشد. رنگ هاي تند باعث تحريك اعصاب مي‌شوند و بهتر است اين رنگ ها را به بيرون از اتاق استراحت منتقل كنيد. براي فرار از يكنواختي و كسل كنندگي، از تركيب چند رنگ بهره ببريد.

انتخاب طرح و مدل روتختي امري كاملا سليقه اي است. اما در نظر داشتن چند نكته به داشتن انتخابي بهتر كمك مي‌كند. الگوهاي بزرگ و شلوغ، فضا را كوچك تر جلوه مي‌دهند. بنابراين براي جلوگيري از ايجاد فضايي دلگير و احساس خفگي، از آن ها در اتاق خواب هاي كوچك استفاده نكنيد.

شست و شوي روتختي

براي شستن روتختي از آب داغ استفاده نكنيد، زيرا سبب آسيب زدن به بافت پارچه مي‌شود و كيفيت خود را از دست مي‌دهد. دماي مناسب براي جلوگيري از آسيب زدن به روتختي 30 تا 40 درجه سانتي گراد است.

موارد بيان شده نكاتي كلي هستند كه با توجه به سليقه و سبك دكوراسيون مورد نظر خود مي‌توانيد اين قوانينِ نانوشته را بشكنيد و مدل روتختي اتاق خواب خود را آن گونه كه دوست داريد انتخاب كنيد.

 

با توجه به مطالب بيان شده، روتختي مناسبي تهيه و دكوراسيون اتاق خواب را متحول كنيد. نظرات خود را در اين مورد، با ما در ميان بگذرانيد.

همچنين بخوانيد:

سرويس خواب مدرن در اتاق خواب ايراني!

ايده هاي بافتني براي اتاق كودك

5 ايده دكوراسيون براي روشن شدن اتاق تاريك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۷:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

چراغ خواب هاي جذاب در اتاق هاي رويايي

چراغ خواب وسيله اي كاربردي و دكوري است كه سبب داشتن اتاقي رمانتيك و جذاب مي‌شود.
چراغ خواب

چراغ خواب

نور، كليدي ترين عنصر طراحي داخلي است كه وجود آن ضروري و بدون آن، تمام لوازم موجود در دكوراسيون داخلي، هويت خود را از دست مي‌دهند. هم چنين در صورت عدم وجود نور كافي، توان انجام فعاليت هاي روزمره از بين مي‌رود. از جذاب ترين ابزارهاي نورپردازي در اتاق، چراغ خواب است كه علاوه بر تامين نور مصنوعي مورد نياز، نماي اتاق خواب را زيبا مي‌سازد. چراغ خواب در كنار تخت و روي ميز پاتختي قرار داده مي‌شود. معمولا براي مصارف خاصي استفاده مي‌شود. بنابراين نبايد انتظار داشت نورِ كل فضا توسط اين المان تامين شود. اين بخش از مجله دلتا را مطالعه كنيد و با ويژگي هاي يك چراغ خواب مناسب آشنا شويد.

چراغ خواب در دكوراسيون اتاق خواب

چيزي كه در دكوراسيون داخلي منزل بايد رعايت شود، توجه به امكانات فضا است؛ يعني وجود نور طبيعي، ابعاد محيط و كاربري مكان. سپس با توجه به اين موارد تصميم بگيريد بهترين انتخاب براي خانه شما چه چيزي است. هنگام خريد اين وسيله نيز توجه به متراژ اتاق و ابعاد ساير لوازم اهميت دارد. با افزودن چراغي بيش از اندازه بزرگ يا خيلي كوچك، توازن و تناسب را در محيط بر هم مي‌زنيد. در اين صورت دكوراسيون داخلي خانه شما جذابيت خود را از دست مي‌دهد و شايد متوجه نشويد كه مشكل كار كجاست.

بهتر است اندازه كلاهك هاي چراغ خواب، از اندازه يك سوم تختخواب بزرگ تر نباشد و ارتفاع پايه آن كمي بالاتر از محل قرار گرفتن سر، به هنگام خوابيدن باشد. به گونه اي كه چشم را اذيت نكند و صفحه كتاب يا روي ميز را روشن كند. محل قرار گيري كليد چراغ خواب، بايد به گونه اي طراحي شود كه از ديد پنهان و دسترسي به آن براي افراد آسان باشد.

در اتاق خواب هاي يك نفره، وجود يك عدد چراغ خواب كافي است. اما در اتاق هاي دو نفره براي تامين نياز هر دو نفر، بهتر است در صورت امكان و داشتن فضاي كافي، از دو چراغ خواب استفاده كنيد تا نياز هر شخص به خوبي رفع شود. وجود دو چراغ خواب، سبب قرينه بودن دكوراسيون مي‌شود. مي‌توانيد ساير اجزاي داخل چيدمان، از جمله ميز پاتختي، كنسول يا دراور را نيز با توجه به چراغ خواب به شكلي همسان و قرينه قرار دهيد. البته اگر نمي‌خواهيد چيدماني كلاسيك و قرينه داشته باشيد، با استفاده از خلاقيت خود مي‌توانيد چراغ هايي متفاوت تهيه كنيد و چيدماني نامتقارن به وجود آوريد. مهم ترين نكته در چينش چراغ خواب، دسترسي آسان و كاربردي بودن است.

مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

چراغ خواب روميزي

چراغ خواب هاي روميزي طرفداران بيش تري نسبت به انواع ديگر دارند. چراغ روميزي، نياز به سوراخ كردن ديوار ندارد و روي ميز قرار مي‌گيرد. بنابراين به ديوار آسيب نمي‌زند. پايه هاي كوتاه آن اين امكان را فراهم مي‌كند كه از آن روي ميز پاتختي استفاده شود و نيازي به ايجاد فضاي اضافي ندارد. براي تشكيل خطي فرضي و تناسب در محيط، مي‌توانيد فرم لوستر و چراغ آويزها را همانند چراغ خواب انتخاب كنيد. به اين صورت به نگاه جهت مي‌دهيد تا در فضاي بين سقف و ميز در حركت باشد. چراغ خواب، نور را به صورت مستقيم به بالا و پايين، و هم چنين نوري ملايم را از پشت كلاهك به طور غير مستقيم به داخل اتاق مي‌تاباند. بنابراين بايد از جنسي ساخته شده باشد كه اجاره عبور نور را بدهد و مانع آن نشود.

آباژور ايستاده

چراغ خواب ايستاده

ارتفاع اين چراغ ها بلند است و مستقيما روي زمين قرار داده مي‌شود. پايه اين مدل، اشكال مختلف و مدرني دارد و كلاهك هاي رنگي به شما اجازه مي‌دهند با توجه به دكوراسيون داخلي رنگ مناسب و متناسب با چيدمان را انتخاب كنيد. از اين مدل مي‌توانيد در دكوراسيون اتاق مطالعه و پذيرايي نيز بهره ببريد.

اگر مي‌خواهيد چراغ خواب، نقش دكوري در دكوراسيون داشته باشد، مدل هاي فانتزي و خاص مناسب شما هستند. اين گونه چراغ ها معمولا نور كمي توليد مي‌كنند و فرم منحصر به فرد آن ها جذابيت را در فضا به وجود مي‌آورد.

نور عنصري گرما بخش است كه محيط خانه را دگرگون مي‌كند. با انتخاب چراغ خوابِ مناسب و زيبا، حس و حال صميمانه اي در چيدمان خانه ايجاد كنيد. منتظر خواندن نظرات شما هستيم.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۵:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

موكت ؛ كفپوش محبوب خانه هاي ايراني

پا به عنوان قلب دوم شناخته مي‌شود و محافظت از آن در برابر آسيب ها، ضروري است. موكت گرما را در كف حفظ مي‌كند و باعث مي‌شود هنگام راه رفتن احساس خوبي داشته باشيد.

موكت

يكي از كفپوش هاي مناسب براي پوشاندن سطح زمين در دكوراسيون داخلي خانه هاي ايراني، موكت است. بعد از فرش، پر طرفدارترين انتخابي است كه افراد مي‌توانند داشته باشند. وجود موكت به فضاي خانه گرما مي‌بخشد. موكت به دليل تنوع رنگ و طرح گزينه اي مناسب براي پوشش كف اتاق است. لازم است هنگام انتخاب رنگ، طرح و جنس چند نكته را مد نظر قرار دهيد تا بهترين گزينه را به خانه آوريد. در اين بخش از مجله دلتا، شما را راهنمايي مي‌كنيم.

انواع موكت

موكت ها از لحاظ پرز به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ انواع پرز بلند و كوتاه. موكت هاي پرز بلند، به فرش شباهت دارند، نرم و راحت هستند. گرما را در خود حفظ مي‌كنند و براي پوشش كف خانه هاي مناطق سردسيري، اتاق خواب و اتاق كودكان استفاده مي‌شود.

موكت هايي كه بافتِ پرز در آن ها كوتاه است به اسم كبريتي نيز شناخته مي‌شود. اين نوع قيمت پايين تر اما مقاومت بالايي دارد. براي پوشش سطح زمين در منازل، مكان هاي عمومي مانند سينما، ورودي و لابي آپارتمان ها، كتابخانه و بخش هاي پر تردد به كار برده مي‌شود.

انتخاب موكت

پاكيزگي و نظم در دكوراسيون داخلي منازل نسبت به زيبايي اولويت دارد. موكت مناسب براي خانه، بايد به راحتي قابل شست و شو باشد و بتوان آن را جارو كشيد تا گرد و خاك و انواع آلودگي ها از سطح آن زدوده شود. نظافت موكت هاي پرز بلند به سختي انجام مي‌شود. بنابراين آن ها را در قسمتي از خانه پهن كنيد كه احتمال آلودگي آن كم تر است.

مقاومت و طول عمر موكت به عواملي مثل جنس، محل استفاده و ضخافت آن بستگي دارد كه بر كيفيت آن تاثير ‌گذارند. در توليد موكت از الياف پلي استر، فيبر نايلوني و پشمي استفاده مي‌شود.

كفپوش

موكت در دكوراسيون داخلي

يكي از اولين گزينه هايي كه هنگام تغيير دكوراسيون داخلي به ذهن افراد مي‌رسد استفاده از كفپوش يا تغييرآن است. تنوع در كيفيت، سبب  تفاوت در قيمت اين محصول شده است كه با توجه به بودجه خود مي‌توانيد موكتي مناسب تهيه كنيد. كفپوش و سقف، دو بخش وسيع و سطحي افقي در خانه هستند كه نقش مهمي در دكوراسيون داخلي و تاثير مستقيم بر هويت فضا دارند. وجود طرح هاي برجسته در بافت موكت، باعث كوچك ديده شدن فضا مي‌شود، بنابراين انواع طرح دار براي فضاهاي بزرگ مناسب است.

نيازي نيست رنگ كفپوش، حتما از رنگ هاي موجود در دكوراسيون انتخاب شود، رنگي را به طور مستقل براي آن انتخاب و پالت رنگي چيدمان را تكميل كنيد،اما اگر هم چنان مي‌خواهيد پيوستگي در فضا ايجاد شود، روي يك يا دو كوسن طرح يا رنگِ موكت را انعكاس دهيد.

تناسب در چيدمان

تمام لوازم منزل بايد با توجه به سبك دكوراسيون و متناسب با ساير رنگ هاي موجود انتخاب شوند. نوع، طرح و رنگِ موكت نيز از اين قاعده مستثنا نيست. براي اتاق هاي كوچك سراغ كفپوش هايي به رنگ خنثي و روشن برويد و نمونه ساده آن را انتخاب كنيد. اگر ديوارها را با كاغذ ديواري تيره پوشانده يا خانه را با رنگ هاي پر رنگ نقاشي كرده ايد براي ايجاد تعادل، سقف و كفپوش را از ميان رنگ هاي روشن انتخاب كنيد.

چنانچه سرويس مبلمان شما از جنس استيل و كلاسيك است، يا مبلي پر طرح و نقش داريد، بايد موكتي ساده، تك رنگ و پرز كوتاه انتخاب كنيد تا فضا شلوغ نشود. در چيدماني پر طرح و رنگ كه تناسب رعايت نشده است، عناصر موجود در دكوراسيون هويت خود را از دست مي‌دهند و محو مي‌شوند. موكت هاي پر رنگ و پرز بلند در خانه هايي به سبك مينيمال يا تك رنگ (مونوكروم) به كمك شما مي‌آيد و فضا را از يكنواختي و سردي خارج مي‌كند.

با اميد به اينكه اين مطلب در انتخاب موكت مناسب به شما كمك كرده باشد. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

جزيره آشپزخانه در فضاهاي كوچك

وجود جزيره آشپزخانه در خانه هاي نقلي، فضا را كوچك تر نخواهد كرد. بلكه با كاربري چند منظوره، سبب بزرگ شدن فضا و رفع بي نظمي خواهد شد.
جزيره آشپزخانه

جزيره آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه است و افراد ساعت هاي زيادي را در اين بخش از خانه مي‌گذرانند. دكوراسيون داخلي آن بر كل فضا تاثير مي‌گذارد. وجود اين عنصر نمايي مدرن و جذاب در دكوراسيون به وجود مي‌آورد. وجود جزيره آشپزخانه دلايل متفاوتي دارد. ممكن است بخواهيد براي طبخ غذا و انجام كارهاي روزانه فضاي بيش تري در اختيار داشته باشيد يا بخواهيد از جزيره به عنوان ميز ناهارخوري استفاده كنيد. در اين بخش از مجله دلتا جزيره در فضاهاي كوچك را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

جزيره آشپزخانه

جزيره آشپزخانه چيست؟

جزيره آشپزخانه به كابينتي گفته مي‌شود كه به طور مستقل به موازات كابينت ها، در وسط آشپزخانه قرار مي‌گيرد. جزيره ها متحرك هستند و قابليت جا به جايي دارند، و در فضا هاي كوچك، به گونه اي قرار داده مي‌شود كه به عنوان مرز بين آشپزخانه و پذيرايي باشد. بعضي از مدل هاي جزيره، سينك، گاز يا فر را شامل نمي‌شوند، بلكه مانند كمد، محفظه اي براي نگهداري لوازم در قسمت پاييني آن ها طراحي مي‌شود. به اين صورت، لوازم اضافي دور از دسترس قرار  مي‌گيرند و با مرتب شدن محيط، آشپزخانه بزرگ تر ديده مي‌شود.

يكي ديگر از راه هاي بزرگ نشان دادن فضاي كوچكِ آشپزخانه نورپردازي مناسب بالاي جزيره است. سعي كنيد روكشي براق براي سطح بالاي آن انتخاب كنيد تا با انعكاس نور، مكان را روشن تر و بزرگ تر جلوه دهد.

جزيره آشپزخانه

مدل جزيره آشپزخانه

جزيره عنصري كاربردي، بسيار منعطف و داراي تنوع در مدل است. با توجه به كاربرد، فرم هاي مختلفي از جمله مستطيل، اِل و مربع را براي آن در نظر مي‌گيرند. مي‌توانيد سينك ظرفشويي يا گاز را داخل آن تعبيه يا به گونه اي آن را طراحي كنيد كه به شما امكان قرار دادن صندلي را بدهد. براي داشتن جزيره اي كاربردي، پيشنهاد مي‌كنيم چندين كمد و كشو داخل آن طراحي كنيد.

جزيره، در منازل كوچك به صورت توكار طراحي مي‌شود. توجه به نوع كاربري آن از اهميت ويژه اي برخوردار است. به طور كلي در آشپزخانه هاي كوچك حداقل فاصله اي كه بين كابينت و جزيره بايد وجود داشته باشد 90 و حداكثر 105 سانتي متر است. اين مقدار در آشپزخانه هاي بزرگ تر به 120 سانتي متر افزايش مي‌يابد. فاصله بيش از اين مقدار دردسر آفرين خواهد بود. مسلما هيچ كس دوست ندارد هنگام آشپزي بين كابينت و جزيره قدم بزند، بلكه دسترسي آسان به تمام نقاط، مطلوبِ همه است.

هنگام طراحي، بايد از بيرون به چيدمان نگاه و با توجه به ابعاد محيط، فرم مورد نظر را انتخاب كرد. اگر در انتخاب مدل و  فرم جزيره، تمام جوانب را در نظر بگيريد، مي‌تواند به عنوان كانون توجه دكوراسيون داخلي خانه در نظر گرفته شود.

جزيره آشپزخانه

جنس جزيره آشپزخانه

به هر دليل كه تصميم گرفته ايد يك جزيره در خانه داشته باشيد، انتخاب جنس مناسب اهميت ويژه اي دارد. اگر هزينه آن مهم است و مي‌خواهيد جنسي ارزان به كار ببريد، انتخاب لمينت هاي پلاستيكي هزينه كم تري براي شما خواهد داشت. اما چنانچه بودجه بيش تري براي ساخت آن در نظر داريد، از سازه هاي بتني و فلز استفاده كنيد. از مرغوب ترين و گرانترين جنس مي‌توان به گرانيت و چوب اشاره كرد.

در ساخت جزيره، استفاده از همان مصالحي كه براي كانتر يا كابينت به كار رفته است، سبب ايجاد تناسب و هماهنگي در ظاهر آشپزخانه خواهد شد. با توجه به جزئيات، ايجاد توازن بين نماي آشپزخانه جزيره اي و ساير بخش ها، از جمله رنگ بدنه و دستگيره كابينت، جنس مبلمان و ساير لوازم، مي‌توانيد دكوراسيوني چشم‌گير و منحصر به فرد داشته باشيد.

طراحي آشپزخانه جزيره اي

يكي از اشتباهات رايج كه در طراحي اين وسيله رخ مي‌دهد، بي‎توجهي به امكان نشستن و قرار دادن صندلي مقابل جزيره است. در خانه هاي كوچك كه امكان قرار دادن ميز ناهارخوري وجود ندارد، استفاده از اين عنصر به عنوان ميز، مي‌تواند بسيار مفيد باشد. ايجاد فاصله مناسب براي قرار گرفتن زانو ضروري است. در جزيره هايي با ارتفاع بالا، 45 تا 75 سانتي متر و در انواع كوتاه جايگاهي 30 تا 40 سانتي متر در نظر گرفته مي‌شود. ناديده گرفتن اين اندازه ها باعث مي‌شود ستون فقرات افراد هنگام نشستن، زواياي نامناسبي به خود بگيرد و كاربران احساس راحتي نداشته باشند.

همچنين بخوانيد:

چطور آشپزخانه كوچك مان را منظم كنيم؟

صندلي اپن آشپزخانه ؛ بهترين ها براي دكوراسيون داخلي

كابينت ممبران ؛ تحولي در دكوراسيون آشپزخانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۳:۵۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

4 مدل از تزيين كاغذ ديواري پشت تلويزيون

از آن جا كه تلويزيون به عنوان كانون توجه دكوراسيون در نظر گرفته مي‌شود، زيبايي اين مكان بر نماي كل چيدمان داخلي تاثير گذار است. بنابراين زيبايي ديوار پشت تلويزيون، نياز به دقت و توجه دارد.
كاغذ ديواري پشت تلويزيون

تلويزيون، شومينه، آينه هاي دكوراتيو بزرگ يا پنجره، در بيش تر خانه ها به عنوان كانون توجه دكوراسيون داخلي شناخته مي‌شوند. بنابراين تزيين اين بخش از خانه، بسيار اهميت دارد. پس از پرداختن به تزيين ديوار بالاي شومينه و استفاده از آينه هاي دكوراتيو، در اين بخش از مجله دلتا به سراغ دكور تلويزيون روي ديوار رفته ايم و به شما توصيه مي‌كنيم از كاغذ ديواري پشت ديوار تلويزيون استفاده كنيد.

كاغذ ديواري پشت تلويزيون

راحت ترين راه براي تزيين ديوار پشت تلويزيون، استفاده از كاغذ ديواري هاي مختلف است. طرح و رنگي را انتخاب كنيد كه با سبك دكوراسيون شما تناسب دارد. كاغذ ديواري تيره با الگوهاي بزرگ براي دكوراسيون مينيمال و در تركيب با رنگ هاي خنثي مناسب است.

هنگام انتخاب رنگ و مدل كاغذ ديواري براي ديوار پشت تلويزيون توجه به سبك دكوراسيون خانه الزامي است. از آن جا كه نگاه ها زمان زيادي به سمت ديوار پشت تلويزيون است، بايد طرح و رنگي را انتخاب كنيد كه زود از آن خسته نشويد و با توجه به نقش رنگ در مدل كاغذ ديواري، تاثيرات بلند مدت هر رنگ را در نظر بگيريد.

كاغذ ديواري سه بعدي

ديوار پشت تلويزيون مي‌تواند به عنوان ديوار آكسان انتخاب شود. بنابراين مي‌توانيد از ميان رنگ هاي تيره و طرح هاي خاص كاغذ ديواري مورد علاقه خود را انتخاب كنيد. طرح اين ديوار پوش ها به دو دسته، از جمله دو بعدي و سه بعدي تقسيم مي‌شوند. سبك طرح هاي سه بعدي به گونه اي هستند كه به دليل نوع سايه و روشن، از نماي دور به شكل برجسته يا فرورفته به نظر مي‌رسند.

كاغذ ديواري هاي سه بعدي در بيش تر مواقع، تصوير منظره طبيعي، گياهان و حجم هاي هندسي را نمايش مي‌دهند. استفاده از اين نوع ديوار پوش براي دكور ديوار پشت تلويزيون، يعني با يك تير چند نشان را زده ايد. از تماشاي تلويزيون لذت ببريد، كانون توجه دكوراسيون را زيبا سازيد و علاوه بر اين شاهد يك منظره طبيعي باشيد.

كاغذ ديواري پشت تلويزيون

كاغذ ديواري سنگي

نكته اي كه در مورد سبك هاي چيدمان مدرن وجود دارد اين است كه از هر رنگ و طرحي مي‌توانيد استفاده و با روش هاي گوناگوني آن ها را به خانه اضافه كنيد. براي مثال يك ديوار فلزي، چرمي يا آجري در پشت تلويزيون مي‌تواند نمايي جذاب به وجود آورد.

در خانه هاي سنتي، روستيك و كلاسيك، كاغذ ديواري براي ديوار پشت تلويزيون را با طرح هاي سنگ يا آجر انتخاب كنيد. براي جلوگيري از شلوغي و حواس پرتي مي‌توانيد كاغذ ديواري هاي ساده را براي ساير ديوارها انتخاب يا ديوار را با رنگ، نقاشي كنيد. براي ايجاد تناسب و هارموني، رنگ هاي نخودي، كرم، طوسي و نباتي را به كار ببريد.

كاغذ ديواري پشت تلويزيون

كاغذ ديواري رنگي

اگر مي‌خواهيد فضاي خانه را براي كودكان و نوجوانان مهيج سازيد، از كاغذ ديواري هاي تك رنگ، به رنگ هاي گرم، مانند بنفش، قرمز و نارنجي كمك بگيريد. تلويزيون مستطيلي و تيره رنگ، ميان ديوار، در كنار رنگ كاغذ ديواري، كنتراست جذابي به وجود خواهد آورد. در اين حالت، ديگر نياز به نصب ساير ديوار آويز هاي تزييني نخواهيد داشت.

كاغذ ديواري پشت تلويزيون

كاغذ ديواري فانتزي

اگر تلويزيون در اتاق خواب يا اتاق كودكان قرار دارد، كاغذ ديواري براي پشت ديوار تلويزيون را از رنگ هاي روشن با طرح فانتزي انتخاب كنيد تا به اتاق هويت ببخشيد. پس زمينه صورتي، آبي روشن، سفيد و نباتي انتخاب هاي بهتري هستند. بهتر است روي ديوار چيزي آويزان نكنيد، زيرا در كنار كاغذ ديواري طرح دار بر شلوغي محيط مي‌افزايد مي‌توانيد يك ميز تلويزيون يا كتابخانه به رنگ سفيد مقابل ديوار قرار دهيد تا نماي ديوار بيش از حد خلوت نباشد.

اميدواريم اين مطلب براي شما مفيد بوده باشد. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

بامبو ، گياهِ خوش شانسي در خانه

عده اي معتقدند وجود تعداد فرد از ساقه هاي بامبو در منزل، براي ساكنان شانس مي‌آورد. شايد اين يك خرافه باشد، اما قطعا با وجود بامبو در خانه حس و حال خوبي خواهيد داشت.
بامبو

وجود گل هاي آپارتماني در خانه به يكي از ضرورت هاي زندگي تبديل شده است. گياهان، سرسبزي و نشاط را به خانه هديه مي‌دهند و هوا را تصفيه مي‌كنند. بامبو ، يكي از مقاوم ترين گل هاي خانگي است كه به پاكسازي هوا كمك مي‌كند و به مراقبت زيادي احتياج ندارد. با مجله دلتا همراه و با اين گياه بيش تر آشنا شويد.

بامبو

بامبو با نام خيزران نيز شناخته مي‌شود. ساقه هاي آن شبيه به درخت است و مي‌تواند در زيستگاه طبيعي خود، مناطق گرمسيري، تا 1 و نيم متر رشد كند. قطر ساقه 1 الي 4 سانتي متر و برگ هاي آن از 15 تا 25 سانتي متر متغيير است. گياه بامبو، گلي علفي و چوبي شناخته مي‌شود. وجود ريشه هاي اين گل در خاك، به ترميم آن كمك مي‌كند. اما بيش تر مواقع در آب به حيات خود ادامه مي‌دهد.

بامبو

روش پيچاندن بامبو

ساقه هاي بامبو انعطاف پذير هستند و به كمك نورپردازي هاي مصنوعي مي‌توانيد به ساقه ها شكل دهيد و آن را از حالت صاف به شكل فنر در آوريد. از لامپ هاي هالوژني كمك بگيريد. به مدت چند روز گياه را در مكاني تاريك قرار دهيد و بدون وقفه، از يك جهت خاص به آن نور بتابانيد. خواهيد ديد ساقه ها به سمت نور حركت مي‌كنند و شكل مي‌گيرند. پس از چند روز جهت نور را تغيير دهيد. زماني كه فرم دلخواه را پيدا كرد، به صورت طبيعي آن را نور دهي كنيد.

بامبو

نگهداري بامبو

بامبو گياهي سازگار است و نگهداري از آن شرايط سختي ندارد. مانند تمام گياهان بايد به شرايط دمايي، نور، آب و كود دهي آن توجه كنيد تا گياهي سرحال و شاداب داشته باشيد.

نور؛ بامبو گلي سايه دوست است كه در مناطقي با نور كم نيز به حيات خود ادامه مي‌دهد. اما در آن صورت رشد نمي‌كند يا رشد آن بسيار ناچيز خواهد بود. نور مناسب براي اين گياه نور غير مستقيم خورشيد است. گلدان گل را 3 الي 4 متر دورتر از پنجره قرار دهيد تا نور خورشيد، برگ هاي سبز آن را نسوزاند.

آب؛ همان طور كه اشاره شد اين گياه بسيار منعطف است و در خاك نيز رشد مي‌يابد. اما بهترين حالت براي نگهداري از بامبو، قرار دادن آن در آب است. بهتر است 10 الي 20 سانتي متر از ساقه گياه درون آب قرار بگيرد. آب بدون كلر و فلورايد براي بامبو مناسب است. تعويض آب، هر 2 هفته يك بار كافي است.

دما؛ اين گل در دماي 18 تا 22 درجه سانتي گراد سرحال و شاداب است، دماهايي پايين تر يا بالاتر از اين مقدار، موجب آسيب ديدن بافت هاي اين گياه مي‌شود.

كود دهي؛ گياه بامبو براي رشد و تقويت به كودهاي محلول در آب نياز دارد. كودهاي قطره اي اين گل در بازار موجود است.

بامبو

تكثير بامبو

اين گياه را مي‌توانيد به راحتي در منزل تكثير كنيد. قسمت هاي بالايي ساقه را به اندازه 20 سانتي متر بدون نگراني هرس كنيد. بامبو به رشد خود ادامه خواهد داد. بخش هاي هرس شده را داخل آب قرار دهيد و شرايط مناسب را براي آن ايجاد كنيد. براي اطمينان از ريشه زايي، از محلول هاي مخصوص ريشه دهي استفاده كنيد.

وجود اين گل در دكوراسيون خانه

بامبو را به صورت تك شاخه، يا چند شاخه اي مي‌توانيد در دكوراسيون داخلي خانه استفاده كنيد. گلدان هاي بلند را براي اين گياهِ دوست داشتني در نظر بگيريد و آن را روي كنسول يا اپن آشپزخانه قرار دهيد. زماني كه بامبو رشد كرد و ارتفاع آن افزايش يافت، آن را بين مبل ها، كنار تخت يا گوشه اي از خانه كه دماي مناسبي دارد قرار دهيد.

گياه بامبو با ماهي فايتر، كه يك ماهي آكواريومي است، هم زيستي مسالمت آميزي دارد. مي‌توانيد يك ماهي فايتر زيبا را درون گلدان شيشه اي در مجاورت اين گياه قرار دهيد و از اين دو موجود زنده در خانه نگهداري كنيد.

 • اگر در خانه كودك داريد يا از حيوانات خانگي نگه داري مي‌كنيد، توجه داشته باشيد برگ هاي بامبو سمي است. آن را در ارتفاع مناسبي قرار دهيد.

اميدواريم مطلب فوق مورد پسند شما قرار گرفته باشد. نظرات خود را با ما در ميان بگذرايد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

رنگ قرمز در دكوراسيون آتش به پا مي كند


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۸:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

مقابله با آلودگي هوا در فضاي منزل

در روزهايي كه آلودگي هوا به اوج خود مي‌رسد، با استفاده از راه كارهايي ساده، هواي محيط داخلي خانه را پاكيزه نگه داريد.
آلودگي هوا

اين روزها صحبت از آلودگي هوا زياد به ميان مي‌آيد. با سرد شدن هوا، پديده وارونگي دما رخ مي‌دهد كه در نتيجه سبب افزايش آلودگي هوا مي‌شود. شايد با شنيدن اصطلاحِ “آلودگي هوا” تصويري از كوچه و خيابان در ذهن شما نقش ببندد. اما آلودگي هوا در محيط هاي بسته، مانند خانه و محل كار نيز وجود دارد. زمان زيادي از روز را در اين محيط ها مي‌گذرانيم، استراحت مي‌كنيم و حتي مي‌خوابيم. بنابراين براي مقابله با معضلِ آلودگي هوا، بايد چاره اي انديشيد. تميز نگه داشتن هواي داخل خانه، خودرو و محل كار براي سلامتي همه ضروري است. با هم چند روش براي پاكسازي هواي داخل ساختمان را بررسي مي‌كنيم تا بتوانيد با خيال راحت درون خانه احساس آرامش كنيد. با مجله دلتا همراه شويد.

مواد شوينده خانگي

مواد شيميايي شوينده يكي از عواملي هستند كه موجب آلودگي هوا در داخل خانه مي‌شوند. اين مواد بخار و گاز ايجاد مي‌كنند كه علاوه بر پوست، روي سيستم تنفس، ريه، بيني و دهان شما نيز تاثير منفي مي‌گذارند. افرادي كه ريه هاي حساسي دارند، مانند بيماران مبتلا به آسم يا سينوزيت، علائم وجود اين گازها را حس مي‌كنند. بخارات حاصل از مواد شيميايي باعث ايجاد التهاب مي‌شوند و تنفس را سخت ميكنند.

به جاي استفاده از اين مواد كه آلرژي زا نيز هستند، بهتر است براي شست و شوي كف‌پوش، ديوار و ظروف از دستمال هاي مرطوب يا مواد غير اسيدي استفاده كنيد.

آلودگي هوا

فيلتر تصفيه هوا

باز كردن در و پنجره و گردش هوا در تمام فصول سال، به خصوص روزهاي آلوده، ممكن نيست و سبب بروز بيماري و آلرژي مي‌شود. به شما پيشنهاد مي‌كنيم از دستگاه هاي تصفيه هوا استفاده كنيد و به طور مرتب از لحاظ سلامت دستگاه را مورد بررسي قرار دهيد. با توجه به ابعاد خانه بايد دستگاهي را انتخاب كنيد كه بتواند بخش هاي مورد نظر را پوشش دهد. فيلترهاي كافي براي تصفيه هوا داشته باشد و رطوبت مناسب را در هوا توليد كند.

گياهان آپارتماني

وجود گل و گياه علاوه بر اينكه حس خوبي در افراد به وجود مي‌آورد و به فضا رنگ مي‌بخشد، به تصفيه هواي آلوده نيز كمك مي‌كند. گياهاني مانند بامبو، سانسوريا، پاپيتال و گل گندمي سموم را كاهش مي‌دهند و اكسيژن توليد مي‌كنند. گل هاي آپارتماني را در جاي مناسبي قرار دهيد و به خوبي از آن ها نگهداري كنيد، تا سبب داشتن هوايي مطلوب در خانه شوند.

استعمال دخانيات

طبق اعلام متخصصان، استعمال دخانيات در فضاهاي بسته و منازل از مهم ترين عوامل آلودگي محسوب مي‌شود. گاز و ذرات باقي‌مانده حاصل از دود سيگار روي لوازم رسوب مي‌كند و خطرات زيادي را براي سلامتي به وجود مي‌آورد. در اتاق هايي كه فرش، پارچه و مبلمان بيش تري وجود دارد، دود سيگار داخلي بافت آن ها نفوذ مي‌كند. در خانه هايي كه كودكان زندگي مي‌كنند ريسك اين خطرات بالاتر است. زيرا كودكان روي زمين مي‌نشينند و بازي مي‌كنند. هم چنين بيماران قلبي و ريوي نبايد در معرض دود سيگار قرار بگيرند. به دودي كه روي لوازم مي‌نشيند، “دود دست سوم” مي‌گويند. سيگار كشيدن را متوقف كنيد و از افراد سيگاري بخواهيد داخل منزل سيگار نكشند.

آلودگي هوا

نكات ايمن سازي

براي پايين آوردن آلودگي هاي داخلي اقدامات زير به شما كمك خواهد كرد:

 • شمع هاي معطر را در جعبه نگه داريد.
 • مطمئن شويد هواكش سرويس بهداشتي و آشپزخانه به درستي كار مي‌كند.
 • ملحفه و روكش ها را هر هفته با آب داغ بشوييد.
 • كف زمين و ساير سطوح را روزانه جارو بكشيد و گردگيري كنيد.
 • كفش را خارج از خانه در بياوريد و پادري را به طور مرتب شست و شو دهيد.
 • براي جلو گيري از نشت آفات زباله ها را در سطل مخصوص در بسته نگهداري كنيد.
 • در صورت امكان موكت و فرش را جمع كنيد و هر روز كف خانه را تي بكشيد.

 

اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد. پيشنهاد مي‌كنيم براي حفظ سلامتي خود در دوران آلودگي هوا، و آشنايي با خوراكي هايي كه به حفظ سلامت شما كمك مي‌كنند مطلب بهترين خوراكي هاي ضد آلودگي هوا  را نيز مطالعه بفرماييد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

رنگ قرمز در دكوراسيون آتش به پا مي كند


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۳:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

پتينه ديوار ، ايده اي جذاب براي بازسازي خانه

پتينه نوعي نقاشي روي ديوار است كه مي‌توانيد هر چند بار كه دوست داريد آن را بازسازي و در نماي ديوار تغيير ايجاد كنيد.
پتينه ديوار

اگر به فكر بازسازي يا تغيير دكوراسيون خانه هستيد، اما نمي‌خواهيد زياد هزينه كنيد و به دنبال راهي سريع مي‌گرديد، پيشنهاد ما به شما، تزيين ديوار پذيرايي يا اتاق ها با  پتينه ديوار است. با مجله دلتا همراه شويد.

پتينه ديوار

پتينه يك هنر است و به مجموعه كارهايي گفته مي‌شود كه براي ايجاد جلوه اي كهنه و فرسوده اي روي وسايل تزييني، اجسام يا ديوار صورت مي‌گيرد. در پتينه كاري با استفاده از رنگ هاي دكوراتيو از جمله تيره و روشن، سطح اشيا را با بافت هاي نازكي به شكل زنگ زده، پوسيده، مات و ترك خورده مي‌پوشانند. پتينه كاري روي اجسام چوبي، فلزي، سنگي، مس و بسياري از مواد ديگر صورت مي‌گيرد. پتينه كاري در نقاشي ساختمان نيز كاربرد دارد و به دليل نماي منحصر به فردي كه در دكوراسيون خانه به وجود مي‌آورد، محبوبيت زيادي پيدا كرده است.

پتينه كاري

در پتينه كاري ساده بخش هايي از ديوار، به خصوص قسمت هاي گوشه و مرزهاي آن با پنجره، فرسوده به نظر مي‌رسد، مانند برگه هاي زرد و كاهي يك كتاب قديمي. پتينه روي زمينه اي تك رنگ انجام مي‌شود. رنگ هاي روغني، پلاستيكي، اكريليك و گچ زيرساخت هاي مناسبي براي شروع پتينه كاري مي‌باشند. طرح هاي پتينه داراي دو حالتِ تخت يا برجسته هستند. پتينه به صورت هاي گوناگوني انجام مي‌شود. در اين جا سه صورت مورد از آن ها، كه خود شما مي‌توانيد بدون دردسر انجام دهيد، به شما معرفي مي‌كنيم.

پتينه با اسفنج

در اين روش ديوار با رنگ مورد نظر پوشانده مي‌شود، سپس با اسفنجي آغشته به رنگي متضاد به ديوار ضربه زده مي‌شود. نيازي به داشتن تخصص و ابزار حرفه اي نمي‌باشد. اما نتيجه كار، بسيار جذاب و زيبا است. هرچه اسفنج بافتي لطيف تر داشته باشد طرح شما نرم تر، و اگر اسفنجي با بافت متراكم انتخاب كنيد، مي‌توانيد طرحي برجسته داشته باشيد. با كمي خلاقيت و حوصله مي‌توانيد از انواع پارچه هاي نخي، جين و كتان نيز كمك بگيريد.

پتينه رنگارنگ

براي اجراي اين تكنيك مي‌توانيد از پارچه، اسفنج و غلتك هاي برجسته كمك بگيريد. اسفنج را روي ديوارِ تازه رنگ شده بكشيد و رنگ هاي اضافي را از روي آن پاك كنيد. ابزار مورد نظر را به رنگ هاي مورد نظر آغشته كنيد و به نقاط مختلف ديوار ضربه بزنيد. اگر مي‌خواهيد مرز رنگ ها مشخص نباشد با اسفنج خيس آن ها را تركيب كنيد.

پتينه برجسته

خميرهاي مختلفي موجود هستند تا با كمك آن ها بتوانيد جلوه هاي زيبا و برجسته اي در نماي ديوار به وجود آوريد. اين خميرها كمك مي‌كنند تا بافت هاي انتزاعي، ترك ديوار، اشكالي هندسي و ساير طرح ها را روي ديوار اجرا كنيد. از تكنيك در اتاق هاي بزرگ استفاده كنيد و سعي كنيد براي جلوگيري از شلوغ به نظر رسيدن، از رنگ هاي خنثي كمك بگيريد.

پتينه ديوار

كاغذ ديواري يا پتينه

تنوع زيادي در طرح، رنگ و مدل كاغذ ديواري وجود دارد. حتي كاغذ ديواري هايي با طرح پتينه موجود است. چند تفاوت در اين دو پوششِ ديوار وجود دارد كه با دانستن آن ها مي‌توانيد بهتر تصميم بگيريد.

 • كاغذ ديواري داراي طرح هاي تكرار شونده است كه با توجه به ابعاد طرح در فواصل مشخصي كنار هم قرار مي‌گيرد. در حاليكه اين مورد در پتينه وجود ندارد. بنابراين تنوع ديداري و منحصر به فرد بودن از برتري هاي پتينه نسبت به كاغذ ديواري است.
 • در پتينه كاري  معمولا از رنگ هاي روغني استفاده مي‌شود كه قابليت شست و شو و گردگيري دارد.
 • براي نصب و چسباندن كاغذ ديواري نياز به زيرسازي مناسب، سطحي هموار و بتونه داريد. اما در هنر پتينه كاري، ناهمواري ها و حتي نواقص ديوار به چشم نمي‌آيند و حتي مي‌توانند به عنوان مزيت محسوب شوند.
 • ترك خوردگي، رنگ پريديگي و آسيب هاي پتينه به راحتي قابل ترميم و در بعضي از مدل هاي پتينه كاري، به عنوان بخشي از طرح به نظر مي‌رسد.
 • اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد و از پتينه براي زيباسازي دكوراسيون داخلي خانه خود استفاده كنيد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

دكوراسيون اتاق خواب صورتي

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۴:۴۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

پادري نمدي

پادري هاي جذاب دوست داشتني را در خانه پهن و دكوراسيون را غرق در رنگ كنيد.

كف‌پوش هاي متنوعي در دكوراسيون داخلي خانه مورد استفاده قرار مي‌گيرند. يكي از اين كف‌پوش ها پادري است كه از جنس هاي مختلفي از جمله پلاستيك، پليمر، پلي استر، پشم و نمد توليد مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا به پادري نمدي مي‌پردازيم.

نمد

پارچه اي از جنس پشم كه به روش سنتي توليد مي‌شود. در فرآيند ساخت اين بافته سه عامل رطوبت، فشار و حرارت نقش دارند. هنر نمدمالي از صنايع دستي استان هاي سمنان، گلستان، مازندران، خراسان و ساير مناطق ايران به شمار مي‎رود. براي داشتن كيفيت بهتر در بافته هاي نمدي از زرده تخم مرغ و صابون استفاده مي‌شود. نمد قيمت پايين و رنگ پذيري بالايي دارد.

پادري نمدي

پادري نمدي

فرش، قاليچه، موكت، گليم و به طور كلي كف‌پوش هايي با ابعاد كوچك كه مقابلِ در پهن مي‌شوند، پادري نام دارند. پادري براي جلوگيري از ورود آلودگي هاي بيروني به داخل و حفظ نظافت در بخش هاي مختلف خانه از جمله مقابل در ورودي، سرويس بهداشتي و … استفاده مي‌شود. از نمد در دوخت عروسك و وسايل تزييني مختلف نيز استفاده مي‌شود. علاوه بر اين، در توليد پادري نيز كاربرد زيادي دارد. پادري نمدي به دليل هزينه پايين و طرح هاي گوناگون بسيار پر طرفدار است.

پادري نمدي

خواص نمد

براي نمد چند خاصيتِ تجربي كشف شده است. استفاده مكرر از نمد، به عنوان پادري، در درمان رماتيسم، كمرد درد و كاهش درد مفاصل موثر است. پادري هاي نمدي داراي نقش هاي سنتي و رنگ هاي متنوعي هستند. نرم و راحتي اين پارچه احساس آرامش را به وجود مي‌آورد و حال روحي را بهبود مي‌بخشد.

نمد گرما را در خود حفظ مي‌كند و هنگامي كه پاي خود را روي آن مي‌گذاريد يا راه مي‌رويد باعث افزايش دماي كف پا و افزايش گردش خون مي‌شود. بنابراين گرفتگي عضلات را رفع مي‌كند و حس خوبي در افراد ايجاد مي‌كند.

باكتري و قارچ در نمد رشد نمي‌كند. به همين دليل پادري نمدي بوي بدي نمي‌گيرد.

پادري نمدي

پادري نمدي در اتاق خواب

اگر اتاق خواب به بالكن راه داشته باشد، پادري نمدي مقابل در تراس گذاشته مي‌شود تا از ورود گرد و خاك به داخل اتاق جلوگيري شود. بافت نمد به گونه اي است كه گرد و خاك به خوبي روي آن مي‌نشيند و وارد اتاق خواب نمي‌شود. تنوع رنگ در پارچه هاي نمدي به شما اين امكان را مي‌دهد كه بتوانيد با توجه به دكوراسيون داخلي، پادري مورد علاقه خود را تهيه كنيد.

پادري حمام

براي سرويس هاي بهداشتي دو پادري در نظر گرفته مي‌شود. يك پادري در داخل حمام يا دستشويي و ديگري را بيرون در مي‌گذارند. نمد به دليل قدرت جذب بالاي رطوبت، انتخاب خوبي براي قرار گرفتن مقابل در دستشويي و حمام است. پادري پلاستيكي را براي داخل و پادري نمدي را بيرون سرويس بهداشتي قرار دهيد تا رطوبت پا را به خود جذب كند.

پادري نمدي

پادري نمدي در ورودي خانه

پادري در بخش بيروني خانه پهن مي‌شود تا هنگام خارج شدن از خانه، پا روي زمين قرار نگيرد. قرار دادن آن در بخش داخلي براي جلوگيري از ورود آلودگي به خانه است. بهتر است پادري تيره رنگ را براي اين بخش از خانه در نظر بگيريد.

اميدواريم اين مطلب براي شما مفيد بوده باشد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۳:۰۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

نقش رنگ در مدل كاغذ ديواري

كاغذ هاي ديواري نماي جذابي به خانه مي‌بخشند. با شناخت تاثير هر رنگ، انتخابي مناسب داشته باشيد و فضا را دل‌نشين كنيد.
انواع كاغذ ديواري

رنگ كاغذ ديواري

در اين بخش از مجله دلتا به بررسي نقش رنگ در مدل كاغذ ديواري مي‌پردازيم. كاغذ ديواري يكي از جذاب ترين پوشش هاي ديوار است. هنگام انتخاب كاغذ ديواري، لازم است با نقش رنگ در ظاهر آن ها آشنا باشيد. به طور كلي رنگ به سه دسته تقسيم مي‌شود، رنگ هاي گرم، سرد و خنثي. انتخاب هر رنگ با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، حس متفاوتي را در فضا به وجود مي‌آورد. رنگِ غالبِ چيدمان را در نظر بگيريد، و گزينه اي كه نما را كامل مي‌كند، برگزينيد. رنگ هاي گرم، سرد و خنثي را به شما معرفي مي‌كنيم.

كاغذ ديواري زيبا

رنگ گرم در مدل كاغذ ديواري

قرمز، نارنجي و زرد از رنگ هاي گرم محسوب مي‌شوند. اين رنگ ها در ناخودآگاه حس گرما ايجاد مي‌كند و فضا را صميمانه نشان مي‌دهد. وجود اين رنگ ها، نمايي كوچك در فضا به وجود مي‌آورد. اگر مي‌خواهيد كاغذ ديواري خود را از ميان اين رنگ ها انتخاب كنيد، تناسب را در فضا رعايت و از لوازمي به رنگ خنثي، مانند طوسي و سفيد كمك بگيريد تا خانه بيش از اندازه گرم به نظر نرسد.

چنانچه تصميم داريد تمام ديوارها را با كاغذ ديواري بپوشانيد، رنگ هاي گرم را از ميان انواع روشن آن ها برگزينيد. براي استفاده از رنگ هاي تند، يك ديوار را به عنوان ديوار آكسان در نظر بگيريد، رنگ پر رنگ را فقط بر روي آكسان و ساير بخش ها را با كاغذ ديواري ساده بپوشانيد. كاغذ ديواري هاي گرم مناسبِ نشيمن، پذيرايي، اتاق خواب كودك و مكان هاي تفريحي است. رنگ هاي خانواده قرمز، هيجان و نشاط را القا مي‌كنند. زرد نماد خورشيد و روشني بخش است. نارنجي از تلفيق قرمز و زرد به دست مي‌آيد، و سرزندگي و نشاط را در خانه به وجود مي‌آورد.

كاغذ ديواري شيك

رنگ هاي سرد

نقطه مقابل رنگ گرم، رنگ هاي سرد هستند كه ذاتي خنك دارند و فضا را سرد جلوه مي‌دهند. وجود رنگ هاي سرد، سبب بزرگ تر ديده شدن فضا مي‌شود. آبي و سايه هاي مختلف آن، سبز و بنفش، رنگ هاي سرد محسوب مي‌شوند. اگر بخواهيد اين رنگ را براي تمام ديوارها انتخاب كنيد، بهتر است از تركيب رنگ هاي گرم در كنار آن بهره ببريد تا محيط از لحاظ بصري، متعادل به نظر برسد. استفاده از كاغذ ديواري هايي به رنگ سرد، در اتاق خواب، راهروهاي باريك و بخش هايي كه مي‌خواهيد بزرگ تر به نظر برسد، توصيه مي‌شود. آبي، سبز و بنفش به ترتيب آرامش، سرزندگي و شجاعت را به محيط القا مي‌كنند.

كاغذ ديواري اتاق

رنگ هاي خنثي

طوسي، دودي، سفيد، نقره اي، مشكي و ذغالي از جمله رنگ هاي خنثي هستند. اين رنگ ها نسبت به دو گروه ديگر تاثيرات ملايم تري دارند. رنگ هاي خنثي با تمام رنگ ها تركيب مي‌شوند و تلفيق جذابي ايجاد مي‌كنند. انتخاب مدل كاغذ ديواري از ميان رنگ هاي خنثي، ويژگي رنگ مجاور را متعادل مي‌سازد و براي ايجاد تناسب به كار مي‌رود.

اگر بخواهيد از كاغذ ديواري هاي خنثي به تنهايي استفاده كنيد، انواع طرح دار آن توصيه مي‌شود، تا فضا بي روح و كسل كننده نشود. سفيد و مشكي دو رنگِ اصلي در اين زير شاخه هستند. ساير رنگ ها از تركيب اين دو رنگ با درجاتِ مختلف از هر كدام، به دست مي‌آيند. با توجه به مقدار تركيبِ اين دو رنگ، ويژگي هاي رنگِ حاصل به اين دو رنگ نزديك مي‌شود. سفيد نماد صلحي و پاكي است و فضا را بزرگ نمايش مي‌دهد. مشكي به عنوان جلوه اي از اصالت شناخته و سبب كوچك ديده شدنِ محيط مي‌شود.

ديوارپوش آبي

رنگ روشن براي مدل هاي كاغذ ديواري

رنگ هاي روشن، از تركيب سفيد با ساير رنگ ها به دست مي‌آيند. همان طور كه اشاره شد از خصوصيات رنگ سفيد، بزرگ و روشن نشان دادن فضا است، بنابراين هر چه يك رنگ به سفيدي مايل باشد، اين خاصيت را بيش تر در خود دارد. كاغذ ديواري به رنگ روشن از جمله نباتي، آبي نوزادي يا صورتي فضا را دل‌باز نشان مي‌دهد. اگر مي‌خواهيد ديواري را دورتر جلوه دهيد، مانند ديوار راهرو، كاغذ ديواري روشن به شما كمك مي‌كند.

ديوارپوش جديد

رنگ تيره

رنگ هاي تيره از اشباع رنگ بيش تري برخوردارند. هر چه سايه هاي مشكي را به رنگ مورد نظر بيافزاييم، رنگي تيره تر خواهيم داشت. تيرگي باعث كوچك و تاريك ديده شدن مكان مي‌شود. انتخاب كاغذ ديواري تيره، كار دشواري است، زيرا امكان دارد فضا دل‌گير به نظر برسد. از تركيب رنگ هاي تيره در كنار طرح هاي روشن استفاده كنيد. وجود كف‌پوش و سقفِ روشن به ايجاد تعادل كمك مي‌كند. هم چنين با نورپردازي مناسب و به كار گرفتنِ آباژورهاي ايستاده يا روميزي مي‌توانيد تيرگي فضا را جبران كنيد.

اميدواريم مطلب فوق براي شما مفيد بوده باشد. با توجه به نقش هر يك از رنگ ها، در دكوراسيون داخلي خانه خود از آن ها بهره بگيريد و نظرات خود را با ما در ميان بگذراريد.

همچنين بخوانيد:

ترندهاي دكوراسيون داخلي ؛ برترين هاي سال 2019

ساخت كتابخانه مدرن در خانه

با مزيت هاي كاغذ ديواري پشت چسب دار آشنا شويد


برچسب: دكوراسيون ,دكوراسيون داخلي,ديزاين ,مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۹:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع: