دكوراسيون دلتا

نكات مهم در خريد ميز ناهارخوري

براي خريد يك ميز ناهارخوري كه علاوه بر زيبايي بتواند رضايت شما را پس از خريد جلب كند، نياز است به چند نكته توجه كنيد و ميز ناهارخوري دلخواه تان را به خانه بياوريد.
خريد ميز ناهارخوري

در گذشته ميزناهارخوري يك كالاي لوكس و غيرضروري شناخته مي‌شد. گرچه نشستن پاي سفره هايي كه روي زمين پهن مي‌شود صفاي خاصي دارد اما نمي‌توان لزوم وجود ميز ناهارخوري و رفاهي كه به زندگي ما افزوده را ناديده گرفت، بنابراين نياز به وجود ميز ناهارخوري در هر خانه اي حس مي‌شود. با نبود ميز ناهارخوري، گويي چيزي در خانه كم است. در اين بخش از مجله دلتا هر آن چه را براي خريد ميز ناهارخوري مناسب نياز داريد به شما مي‌گوييم.

ميز ناهارخوري

ميز ناهارخوري در ابعاد و اشكال مختلفي توليد مي‌شود و مي‌توان در هر خانه اي هرچند كوچك يك ميز ناهارخوري داشت. طراحي هاي خلاقانه و مينيماليستي امكان انتخاب ميزهاي تاشو و ديواري را نيز براي ما فراهم كرده اند تا  در آشپزخانه هاي كوچك نيز يك ميز ناهارخوري داشته باشيم. براي خريد ميز ناهارخوري نكاتي وجود دارد كه با دانستن آن ها مي‌توانيد بهتر انتخاب كنيد و از خريد خود رضايت داشته باشيد. ميز ناهارخوري از جمله لوازمي نيست كه هرروز نياز به خريد آن داشته باشيد و فقط يك بار براي آن هزينه پرداخت مي‌كنيد.

خريد ميز ناهارخوري پلاستيكي

چند نكته

براي خريد ميز استاندارد اولين چيزي كه اولويت دارد راحتي افراد است. مشخصات فيزيكي ساكنان خانه را در نظر بگيريد. براي مثال اگر متوسط قدتان بلند است مي‎توانيد ميزهايي بلندتر و براي بچه ها چارپايه هاي كوچك تهيه كنيد تا  هنگام نشستن آن را زير پاي خود قرار دهند.

ويژگي ميز استاندارد

يك ميز خوب يعني ميزي كه استاندارد هاي تعريف شده از لحاظ جنس، ارتفاع، فرم و اسكلت را داشته باشد. براي اينكه از خريد خود پشيمان نشويد و علاوه بر داشتن ميز مورد علاقه خود بتوانيد از آن به راحتي استفاده كنيد چند نكته را به شما يادآور مي‌شويم.

خريد ميز ناهارخوري كم جا

ارتفاع

همان طور كه بالاتر اشاره شد ميز ناهارخوري شما بايد راحتي را تضمين كند. با قرار دادن دست ها روي ميز حداكثر فاصله آرنج تا بدن از چهل سانتي متر بيش‎تر نشود تا از بروز آسيب هاي جدي در طولاني مدت جلوگيري شود. ارتفاع ميز بايد تا زير قفسه سينه باشد، به گونه اي كه بتوانيد به راحتي به محتويات روي ميز دسترسي و آزادي حركت داشته باشيد. اگر ميزي با ارتفاع كم تر از استاندارد انتخاب كنيد، به هنگام صرف غذا بايد خم شويد كه سبب آسيب رسيدن به ستون فقرات خواهد شد.

خريد ميز ناهارخوري مدرن

صندلي

يك صندلي با ارتفاع مناسب انتخاب كنيد كه هنگام نشستن پاها روي زمين قرار بگيرد و نشيمن نرم و راحتي داشته باشد. زاويه تكيه گاه نسبت به زمين نود درجه باشد تا بتوان به راحتي به آن تكيه داد و در زمان استفاده صاف پشت ميز نشست.

تعداد نفرات

تعداد ساكنان و مهمانان خانه در انتخاب تعداد مبلمان و ميز ناهارخوري موثر است. پر طرفدار ترين ميز ناهارخوري، نوع شش و هشت نفره است. مي توانيد يك ميز جمع و جور و كوچك براي صرف چاي و صبحانه در آشپزخانه قرار دهيد و با توجه به نياز، ميز ناهارخوري بزرگ‎تر را گوشه پذيرايي بگذاريد.

خريد ميز ناهارخوري كلاسيك

پايه ها

ممكن است ميزي در نگاه اول زيبا به نظر برسد اما اگر پشت آن بنشينيد متوجه خواهيد شد كه ميز ايستايي بالايي ندارد. ميزي انتخاب كنيد كه داراي چهار پايه با ارتفاع مساوي باشد. اگر ميز مورد علاقه تان تك پايه است، ميزي كه پايه پهن تري دارد يا در انتها به چند شاخه تبديل شده است خريداري كنيد. در حالتي كه پايه هاي ميز ثابت نيست، مطمئن شويد كه  هنگام نصب پايه هاي به درستي در جاي خود قرار بگيرند و ميز واژگون نشود. اگر پايه ها به سمت بيرون متمايل باشند ممكن است مانع رفت و آمد شده و مشكل ساز شود.

خريد ميز ناهارخوري چوبي

سبك

با سليقه هاي مختلف، سبك هاي مختلف نيز به وجود آمده است. توليد كنندگان ميز ناهارخوري نيز در اين مسير با نياز و خواست مشتري همراه شده اند. با توجه به سبك دكوراسيون داخلي خانه مي‌توانيد ميز و صندلي هايي با فرم ها مختلف تهيه كنيد. اگر به چوب علاقه داريد ميزهاي چوبي را انتخاب و براي تكميل آن صندلي هايي با روكش هاي رنگي تهيه كنيد. اگر نمي‌دانيد چه ميزي را با چه صندلي هايي خريداري كنيد، بيش تر فروشندگان ميزناهارخوري را با صندلي مناسب ست مي‌كنند و سرويس كامل را به شما پيشنهاد مي‌دهند.

خريد ميز ناهارخوري كم جا

فرم

ميزهاي ناهارخوري به اشكال مختلفي توليد مي‌شوند؛ گرد، مربع، انواع اشكال هندسي و مدرن. با پيچيده شدن طراحي و پيشرفت نرم افزارهاي طراحي، ميزهايي طراحي و ساخته شده اند كه به هنگام نياز مي‌توان آن ها را باز و سپس آن را جمع كرد، بنابراين فضاي زيادي را اشغال نمي‌كند.

خريد ميز ناهارخوري خاص

جنس

ميزهايي به جنس چوب بامبو و درخت سياه از مرغوب ترين ميزها به حساب مي‌آيند. چوب سياه در برابر رطوبت، سرما و گرما مقاوم است. بعد از ساخت اين ميز آن را در دماي بالا و پايين مورد آزمايش قرار مي‌دهند. اين چوب استحكام زيادي دارد، بنابراين گران قيمت است.

چوب راش نيز استفاده زيادي در صنعت مبلمان دارد، قيمت آن به نسبت چوب سياه كم تر و كيفيت مناسب تري از چوب هاي ديگر دارد. رنگ اين چوب از كرم تا قهوه اي مايل به قرمز متغيير است. به دليل تراكم بالاي بافت چوب راش، مقاومت اين چوب در برابر قارچ و حشرات زياد است. در ساخت ميز ناهارخوري علاوه بر چوب از متريال هاي مختلفي از جمله پلاستيك، شيشه و فلز نيز استفاده مي‌شود.

با توجه به نياز خود، ساير لوازم موجود در خانه و سبك چيدمان مي‌توانيد ميز خود را از ميان جنس هاي مختلف انتخاب كنيد. براي مثال يك ميز ناهارخوري چوبي در سبك دكوراسيون وينتج تركيب جذابي تشكيل مي‌دهد، و يا انتخاب ميز شيشه اي مي‌تواند در بزرگ تر ديده شدن خانه كمك كند. اميدواريم مطالب گفته شده مفيد باشد و سعي خواهيم كرد در مطالب بعدي به چيدمان ميز ناهارخوري در دكوراسيون منزل بپردازيم.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

دكوراسيون پاييزي را به خانه خود مهمان كنيد

روانشناسي رنگ در دكوراسيون


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۷:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

مبل استيل در دكوراسيون داخلي منزل

مبل استيل يا همان سلطنتي در ميان ايرانيان طرفداران زيادي دارد. ابعاد اين مبل نسبت به ساير انواع مبلمان بزرگ‎تر و چيدمان آن در منزل سخت تر است. اما با در نظر گرفتن چند نكته مي‌توان دكوراسيون داخلي زيبايي داشت.
مبلمان استيل

از مبل استيل در دكوراسيون پذيرايي و خانه هاي بزرگ استفاده مي‌شود. اتاق پذيرايي در اغلب خانه هاي ايراني به فرم مستطيل است و مبلمان دور تا دور اتاق چيده مي‌شود. مبل استيل ابعاد بزرگ تري از ساير انواع مبلمان دارد با كم شدن فضاي خانه ها ديگر نمي‌توان مبلمان استيل را به صورت رديفي كنار هم قرار داد. اما همچنان گرايش و علاقه به مبل استيل در بين ايرانيان وجود دارد. در سبك هاي جديد دكوراسيون، چيدمان مبلمان به فرم منحني و روبروي هم پيشنهاد مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا شما را با مبل استيل آشنا مي‌كنيم و در مقالات بعدي توصيه هايي براي استفاده از مبلمان استيل در چيدمان خواهيم نوشت.

مبل استيل

اين مبل با نام مبل سلطنتي نيز شناخته مي‌شود. در واقع  مبل استيل شباهت زيادي به مبلمان كلاسيك دارد. با اين تفاوت كه ارتفاع آن بيش تر است. در ساخت مبل استيل از چوب هاي مرغوب تري استفاده مي‌شود بنابراين عمر و قيمت آن نسبت به مبل كلاسيك بيش‎تر است. معمولا قسمت تكيه گاه مبل استيل داراي يك تاج بلند با كنده كاري زيبا است. در اكثر مدل ها قسمت چوبي پايه و دسته با رنگ طلايي رنگ آميزي مي‌شود. تعداد نشيمن در مبلمان سلطنتي به نه نفر مي‌رسد؛ كاناپه سه نفره، دو مبل دو نفره و دو صندلي ميزبان يا تك نفره.

مبلمان استيل در دكوراسيون داخلي

مبلمان استيل در دكوراسيون داخلي

 مبلمان استيل داراي طراحي خاص و چشم نواز است، بنابراين مي‌توانيد آن را با تركيب رنگهاي مختلف در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد. اين مبل از غرب به  كشور ما آمده و با استفاده از هنر دست ايراني روي پارچه و كنده كاري هاي چوبي به محصولي مطابق سليقه خانواده هاي ايراني تبديل شده است. استفاده از مبل استيل يا سلطنتي در دكوراسيون رسمي و تشريفاتي توصيه مي‌شود.

خريد

پيش از خريد، نمونه هاي مختلف چيدمان مبل استيل در اتاق پذيرايي را نگاه كنيد و الهام بگيريد. در ذهن تان جاي هر يك از اجزا را تصور كنيد. ميز جلو مبلي، آباژور و ساير لوازم را از قلم نيندازيد. سپس با توجه به فضاي منزل، سرويس نه يا هفت نفره را انتخاب كنيد. مي‌توانيد بسته به دكوراسيون خانه و نياز خود تعداد كاناپه، مبل و صندلي را تغيير دهيد. همانطور كه گفته شد در حالت استاندارد و معمول تعداد نشيمن در مبل سلطنتي به نه نفر مي‌رسد اما اگر خانه كوچكي داريد، مي‌توانيد مبل استيل مورد علاقه خود را از انواع هفت نفره خريداري كنيد. چيدمان مبل استيل دشوار است از همين رو چندين توصيه براي شما داريم تا بتوانيد مبل استيل مورد نظرتان را به خانه بياوريد و آن را در فضاي اتاق جاي دهيد.

نكات خريد مبلمان استيل

سبك كلاسيك

مبلمان استيل انتخاب مناسبي براي دكوراسيون كلاسيك به حساب مي‌آيد. هنگام انتخاب مبل، به قرينگي چيدمان توجه داشته باشيد و تعداد نشيمن را به گونه اي انتخاب كنيد كه بتوانيد آن گونه كه تمايل داريد آن را چيدمان كنيد. به دليل كنده كاري روي نماي مبل و هم چنين به كار بردن پارچه هاي طرح دار در مبلمان استيل سعي كنيد از لوازم تزييني كم‎تري استفاده كنيد تا دچار شلوغي فضا نشويد.

نقطه كانوني

براي چيدمان مبل استيل، وسط اتاق پذيرايي را در نظر بگيريد، كاناپه سه نفره را با فاصله يكسان از ديوار هاي اطراف قرار دهيد و ساير اجزا را به صورت قرينه در اطراف كاناپه بگذاريد. چيدمان متقارن به القاي تم رسمي و سلطنتي كمك مي‌كند. به اين صورت نقطه اي كانوني ايجاد و دكوراسيون را با توجه به مكان قرارگيري كاناپه تكميل كرده ايد. سعي كنيد مبل و صندلي ها را روي يك خط فرضي منحني قرار دهيد. به گونه اي كه افراد هنگام نشستن روبروي هم و رو به مركز كانوني قرار گيرند.

چيدمان مبلمان استيل

فاصله

همانطور كه در اصول چيدمان مبلمان اشاره كرديم براي دسترسي افراد محل رفت و آمد مشخصي به صورت فرضي در نظر داشته باشيد و در آن مسير لوازم اضافه و بزرگ قرار ندهيد.

مبلمان را به ديوار تكيه ندهيد و فاصله كمي بين ديوار و تكيه گاه مبلمان ايجاد كنيد. مبلمان را با فاصله اي يكسان و نزديك به هم در اتاق پذيرايي بگذاريد. به گونه اي كه هنگام نشستن دست و پاي افراد آزاد باشد ولي آن قدر دور نباشد كه براي ارتباط برقرار كردن دچار مشكل شوند. اگر فضاي بزرگي در اختيار داريد فاصله بين مبل ها را زياد نكنيد. بخشي از اتاق را به محل چيدمان مبلمان اختصاص دهيد و فضاي خالي را با گلدان، كنسول و وسايل تزييني پر كنيد.

فاصله مبلمان تا تلويزيون به اندازه اي باشد كه مشاهده آن راحت بوده و به چشم آسيب نزند. در مورد تمام سبك هاي دكوراسيون، و انواع مبلمان رعايت اين نكته ضروري است. اگر در پذيرايي شومينه يا بخاري داريد، مبلمان را با فاصله از آن ها قرار دهيد، زيرا در فصل زمستان، مجاورت مبل در كنار اين لوازم گرمايشي از عمر آن مي‌كاهد.

فاصله مبلمان استيل در چيدمان

خانه ايراني

فرش در دكوراسيون خانه هاي ايراني نقش پررنگي بازي مي‌كند. حتي اگر كفپوش هاي سراميكي، سنگي يا لمينيت را انتخاب كرده باشيد، باز هم انداختن فرش روي سطح زمين فضا را دلنشين تر مي‌كند. از فرش هايي هم رنگ با طرح مبل در وسط چيدمان استفاده و فرشي انتخاب كنيد كه پايه هاي جلويي كاناپه روي آن قرار گيرد و ميز جلومبلي را در وسط سرويس مبلمان قرار دهيد.

مبلمان استيل در خانه ايراني

ميز عسلي و جلو مبلي

ميزهاي چوبي و كنده كاري شده، با صفحه شيشه اي و به فرم مربع يا بيضي در كنار مبلمان استيل نقش تكميل كننده دكوراسيون را دارند. ميز را با روميزي نپوشانيد. يادتان نرود تقارن بايد در فضا جريان داشته باشد، ميز هاي عسلي را به شكلي متقارن بين مبل ها قرار دهيد و روي ميز جلومبلي را با چيدن ظروف پذيرايي كلاسيك و يا سيني قديمي تزيين كنيد. طرز چينش را به گونه اي انتخاب كنيد كه ظروف بزرگ‎تر در وسط و ظروف كوچك‎تر در گوشه هاي ميز قرار گيرند.

انواع مبل

در دنياي دكوراسيون و به ويژه مبلمان، نمي‌توان دسته بندي خاصي براي وسايل تعريف كرد. اما در حالت كلي مي‌توان گفت مبلمان به سه دسته تقسيم مي‌شوند: مبل استيل، مبلمان كلاسيك و مبل راحتي. در مطالب بعدي به مبلمان راحتي، كلاسيك و زير دسته هاي آن ها مي‌پردازيم. در اين جا شرحي مختصري از مبل راحتي و كلاسيك را مطالعه بفرماييد.

مبل راحتي

تقريبا در هر خانه اي يافت مي‌شود. مبلي با دسته هاي پهن و پايه هاي كوتاه كه در اسكلت آن از چوب استفاده نشده اما ممكن است چوب در نماي مبل به كار رفته باشد. در ساخت مبلمان راحتي از پارچه، چرم و فوم استفاده مي‌شود. مبل راحتي از لحاظ اندازه كوچك تر از مبلمان استيل است. مبل راحتي به انواع مختلفي از جمله ال، ال‌يو و شانو تقسيم و معمولا در قالب دو نفره و سه نفره توليد مي‌شود.

مبلمان استيل و مبل راحتي

مبل كلاسيك

در قسمت هاي چوبي دسته و پايه هاي مبل كلاسيك كنده كاري هاي ظريف، منبت كاري و هنر دست ديده مي‌شود. در ساخت اسكلت مبلمان از چوب هاي راش، روس، گردو، بلوط و يا چنار استفاده مي‌شود. چوب به كار رفته در مبل كلاسيك از مبلمان استيل كم‎تر، در نتيجه وزن آن سبك تر است.

مبلمان استيل و مبل كلاسيك

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۲:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

نارنجي ؛ مكمل رنگ آبي در دكوراسيون منزل

اگر علاقه داريد از رنگ آبي در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد، آن را با رنگ مكمل، نارنجي ست كنيد و فضايي آرامش بخش و شادي بخش را در خانه ايجاد كنيد.
مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

آبي يكي از سه رنگ اصلي به حساب مي‌آيد با توجه به روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، استفاده از اين رنگ فضايي آرامش بخش در خانه به وجود مي‌آورد و فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد. استفاده از يك رنگ در دكوراسيون را سبك مونوكروم مي‌گويند. در سبك مونوكروم فقط به سراغ آبي و سايه هاي آن مي‌رويد. اما اگر سبك مونوكروم را دوست نداريد يا نگران يكنواختي و سرد شدن محيط هستيد بايد از تركيب يك يا چند رنگ ديگر در دكوراسيون داخليِ آبي رنگ استفاده كنيد. با خلاقيت خود مي‌توانيد هر رنگي را در كنار آبي به كار گيريد. در اين بخش از مجله دلتا به تركيب مكمل رنگي آبي در دكوراسيون، و در آينده به تركيب رنگ آبي با ساير رنگ ها مي‌پردازيم.

رنگ مكمل

رنگ قرمز، زرد و آبي رنگ هاي اصلي يا اوليه شناخته مي‌شوند. اين سه رنگ از تركيب هيچ رنگي به دست نمي‌آيند. ولي با هم تركيب مي‌شوند و از تركيب دو رنگ اصلي به مقدار مساوي، رنگ هاي ثانويه به وجود مي‌آيد؛ نارنجي، سبز و بنفش. رنگ هاي ثانويه، مكمل رنگ هاي اصلي هستند؛ يعني از تركيب دو رنگ ثانويه، رنگ طوسي به دست مي‌آيد. رنگ هاي مكمل يكديگر را كامل مي‌كنند و در چرخه رنگ مقابل هم قرار دارند. استفاده از رنگ هاي مكمل در كنار يكديگر سبب برجسته تر ديده شدن هر دو رنگ خواهد شد. رنگ نارنجي از تركيب زرد و قرمز به دست مي‌آيد و مقابل رنگ آبي قرار گرفته است. بنابراين رنگ نارنجي، به عنوان مكمل آبي شناخته مي‌شود. با تغيير درجه هر رنگ، رنگ مكمل نيز به يكي از رنگ هاي اصلي خود نزديك مي‌شود.

تركيب رنگ نارنجي و آبي در دكوراسيون

مكمل رنگي آبي در دكوراسيون؛ نارنجي

تلفيق رنگ گرم نارنجي و رنگ سرد آبي در دكوراسيون داخلي، تضادي زيبا در نماي داخلي خانه برقرار مي‌كند. اين تضاد به معناي ايجاد حس تشويش براي ساكنان نيست. بلكه از ويژگي هاي رنگ آبي آرامش بخشي و سكون است. آبي يادآور آسمان و نارنجي پرتوهاي خورشيد به هنگام غروب را در ذهن تداعي مي‌كند. با انتخاب رنگ آبي و مكمل آن، يعني نارنجي، تصوير آسمان غروب را در ناخودآگاه تشكيل مي‌دهيد.

رنگ آبي و مكمل آن در دكوراسيون

شادي آفريني در ذات رنگ نارنجي نهفته است. با وجود نارنجي در دكوراسيون داخلي به جنگ افسردگي و كرختي برويد. نارنجي به رنگ خوشبختي معروف است. سرديِ آبي و گرميِ نارنجي تعادل دماي بصري را در خانه پديد مي‌آورد و چيدمان خانه شما خيره كننده خواهد بود. در كنار تركيب آبي و نارنجي، رنگ هاي خنثي مثل سفيد و طوسي را به جزئيات و لوازم اضافه كنيد. رنگ سفيد تنوع ديداري ايجاد كرده و فضا را روشن تر نشان مي‌دهد. مبل سفيد و كوسن طلايي در كنار تابلوهاي نارنجي و رنگ آبي در لوازم، مكاني روشن و هيجان انگيز به وجود آورده است. استفاده از طرح بزرگ فيل، عمق زيادي به اتاق بخشيده است.

نارنجي مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

تركيب رنگ و استفاده از عناصر طراحي داخلي

الگو

سعي كنيد براي اتاق خواب نارنجي پر رنگ را انتخاب نكنيد و از نارنجي كم رنگ بهره بگيريد. سايه هاي مختلف نارنجي، نارنجي مايل به قهوه اي، در كنار آبي روشن براي دكوراسيون اتاق خواب بهتر است. رنگ هاي ملايم براي استفاده در دكوراسيون مدرن مناسب هستند. اگر آبي رنگ غالب دكوراسيون است، ديواري را به عنوان ديوار آكسان انتخاب و آن را نارنجي رنگ كنيد. يا مانند اين اتاق از كوسن و آباژور نارنجي كمك بگيريد. الگوهاي آبي هندسي روي زمينه طوسي، يكنواختي را از بين برده و اتاق خوابي آرامش بخش به وجود آورده است.

الگور در در دكوراسيون آبي و نارنجي

خطوط

يكي ديگر از عناصر طراحي داخلي كه نبايد از آن غافل شد استفاده از خط براي رسيدن به چيدمان دلخواه است. از رنگ آبي به شكل خط در محيط استفاده كنيد. در اين اتاق خط حاكم است، خط هاي شكسته ي فرش، حركت را تداعي و خطوط منحني تابلوي ديواري با القاي حس انعطاف و آرامش تناسب بصري ايجاد مي‎كنند.

مبل نارنجي و خط آبي در دكوراسيون

نورپردازي

استفاده از نارنجي در رستوران، آشپزخانه و اتاق ناهارخوري پيشنهاد مي‌شود. رنگ آبي و خطوط عمودي در اين آشپزخانه فضايي كشيده و بزرگ به وجود آورده است. از عوامل ديگري كه در زيبا به نظر رسيدن اين آشپزخانه موثر است نورپردازي غير مستقيم زير كابينت است.

نورپردازي آشپزخانه در دكوراسيون داخلي به رنگ آبي

فرم

نيازي نيست از آبي و نارنجي به يك اندازه استفاده كنيد، افزودن يك المان به رنگ نارنجي كافي است. اين ميز نارنجي به شكل دايره در فرم با آينه هاي دكوراتيو بالاي شومينه هماهنگي دارد. لوازم چوبي با رنگ قهوه اي، تناليته اي از رنگ نارنجي و قرمز محسوب مي‌شود. در اين اتاق استفاده از چار پايه چوبي و كفپوش قهوه اي رنگ در كنار اين تركيب دكوراسيون را كامل كرده است.

فرم نارنجي در دكوراسيون آبي


برچسب: دكوراسيون ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۴۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

نورپردازي در دكوراسيون داخلي، بازي نور و سايه

نور، سايه و نيم سايه، هر كدام حس متفاوتي را در دكوراسيون داخلي ايجاد مي‌كنند. با استفاده خلاقانه از نور طبيعي و مصنوعي، در كنار رنگ و بافت، محيطي آرامش بخش با طراحي داخلي جذاب خواهيد داشت.
نورپردازي در دكوراسيون داخلي

با نورپردازي در دكوراسيون داخلي به روش صحيح، مي‌توان جلوه هاي ديداري متفاوتي در فضاي اتاق به وجود آورد. نور همان پرتو يا اشعه خورشيد است كه سبب ديده شدن اطراف مي‌شود. كوچك ترين تغيير در نور از جمله زاويه تابش، رنگ و شدت نور تاثير مستقيم بر فضاي اطراف خواهد داشت. بدون وجود نور و بازتاب آن از اجسام به سمت چشم، تمام المان هاي فيزيكي غير قابل مشاهده خواهند بود. براي آشنايي با مفهوم كلي نورپردازي با مجله دلتا همراه باشيد.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي

در زندگي مدرن، نور چيزي فراتر از رفع نيازهاي اوليه و روشنايي است. بهره گيري فكورانه از انواع نور بر حال روحي و شادابي انسان ها تاثيرگذار مي‌گذارد. با توجه به اهميت نور در عكاسي، نقاشي و دكوراسيون داخلي، نورپردازي به هنر تبديل شده است. بدون نور عناصر طراحي داخلي فاقد معنا خواهند بود. رنگ، الگو، فرم، خط، بافت و حتي فضا به تعاريفي انتزاعي تبديل خواهند شد. نورِ كم در دكوراسيون داخلي احساس غم و رنج را افزايش مي‌دهد. حس ترس، از ناشناخته بودنِ محيط و عدم تسلط بر اطراف نشات گرفته و در صورت كمبود روشنايي و نداشتن ديد كافي، حس ترس و ابهام در ناخودآگاه شكل مي‌گيرد.

با توجه به نيت ساكنان محيط و حسي كه از محيط اطراف انتظار دارند، مي‌توان احساسات مختلفي را در محيط به جريان انداخت. براي مثال با استفاده از نورپردازي به رنگ قرمز و با شدت كم، مي‌توان اضطراب و هيجان را در صحنه نمايش تئاتر القا كرد. براي زدودن حس ترس در كودكان، چند منبع نور در دكوراسيون داخلي اتاق كودك به كار گرفته مي‌شود. براي هدايت افراد، در پياده روها، نورپردازي صحيح حائز اهميت است. با نورپردازي خلاقانه بدون استفاده از پارتيشن مي‌شود محيط را به دو قسمت تقسيم كرد.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي

نمايش بزرگ تر فضا

اگر شدت نوري كه از گوشه هاي اتاق به چشم مي‌رسد و همچنين نور بازتاب شده از لبه هاي اجسام، مناسب باشد و به خوبي صورت گرفته باشد در بزرگ ديده شدن محيط تاثير بسزايي دارد. هر چه فرد دامنه ديد بيش تري داشته باشد، فضا را بزرگ تر تصور مي‌كند.

كوچك تر ديده شدن اتاق

اگر فقط يك منبع نوري، مثلا چراغ آويز، داشته باشيم كنج و فضاهاي خاليِ زير وسايل و مبلمان روشن نمي‌شود. دامنه ديد كم باعث مي‌شود آن مكان در ذهن كوچك به نظر برسد.

انواع نور

دو نوع نور داريم، نور طبيعي كه از خورشيد ساطع مي‌شود، و نور مصنوعي كه منبع نور آن دستگاه هاي الكترونيكي است.

1.نور طبيعي

نور خورشيد منبعي رايگان و دوست داشتني در دكوراسيون داخلي و همچنين زندگي بشر به حساب مي‌آيد. نور ماه نيز به عنوان نور طبيعي شناخته مي‌شود. منبع نور ماه، پرتو خورشيد است كه آن را بازتاب مي‌دهد و خودِ ماه منبع به حساب نمي‌آيد. بايد در نظر داشت نور خورشيد علاوه بر روشنايي بر دماي محيط نيز مي‌افزايد. پس براي به كارگيري از نور خورشيد در محيط داخلي، موقعيت جغرافيايي بنا بايد در نظر گرفته شود.

هر چه به دو قطب كره زمين نزديك مي‌شويم تمايل به ساخت خانه هايي رو به خط استوا افزايش مي‌يابد تا علاوه بر استفاده از نور، از ويژگي گرما بخشي نور بهره جويند. در نواحي گرم و استوايي، كه خورشيد تقريبا در تمام طول سال عمود مي‌تابد، پنجره و نورگيرها زواياي متفاوتي خواهند داشت.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي

2. نور مصنوعي

به نوري جز نور خورشيد و ماه كه توسط بشر و دستگاه هاي الكترونيكي توليد شده است، نور مصنوعي مي‌گويند.

2. 1 منابع نورپردازي

منبع نور طبيعي، خورشيد است. اما براي نور مصنوعي منابع مختلفي وجود دارد. منابع نوري با توجه به شدت، كيفيت و كاربرد نور ويژگي هاي مختلفي دارند. با توجه به نياز مي‌توان از منبع نور خطي، مسطح، نقطه اي، كروي يا گسترده در دكوراسيون داخلي استفاده كرد. هر يك از اين منابع ابزار خاصي دارند، مثلا ابزار مورد نياز در نورپردازي مسطح، پنل سقفي است. براي نورپردازي به شيوه كروي، لامپ هاي كروي كه با لوستر تزيين مي‌شوند، گزينه مناسبي هستند.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي

سايه

با اينكه از نور زياد گفته شد اما نبايد سايه را فراموش كرد. سايه، ناحيه تاريكي است كه از قرار گرفتن يك مانع بين منبع نور و پس زمينه ايجاد مي‌شود. سايه علاوه بر دكوراسيون داخلي در معماري نيز نقش دارد. فرم اشكال با ايجاد سايه، جذابيت خواهد داشت. با بهره گيري از سايه عمق به فضا افزوده مي‌شود. حتي با به كار گرفتن خلاقيت در استفاده از نور و سايه مي‌توان سايه هايي با ابعاد غيرمتعارف از اجسام توليد كرد. نور در كنار تاريكي معنا مي‌يابد. در واقع بهترين روش براي برجسته شدن و روشن تر ديده شدن اجسام، استفاده از سايه است. با نورپردازي از بالا، زير قاب عكس و تابلوهاي نقاشي سايه ايجاد مي‌شود و برجستگي در آن قسمت به وجود مي‌آيد.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي

نيم سايه

با وجود چندين منبع نور، همپوشاني در قسمت سايه ها رخ مي‌دهد و تعداد سايه ها افزايش مي‌يابد. به اين شكل علاوه بر ناحيه تاريك، نقطه اي نيمه تاريك نيز به دست مي‌آيد. رنگ ها، با قرار گرفتن در سايه، نيم سايه و نور كامل، حس و جلوه متفاوتي خواهند داشت. نيم سايه بيشتر در فضاهاي مناسب استراحت و آرامش، كاربرد دارد. آباژوري كه كنار صندلي راحتي اتاق خواب قرار گرفته و به سمت بالا و پايين نور مي‌تابد، سبب ايجاد نيم سايه در اتاق و محيطي آرامش بخش مي‌شود.

رنگ

 

نور به سطوح رنگي تابش كرده، به سمت چشم منعكس و در چشم پردازش مي‌شود. تفاوت شدت نور دريافتي مفهوم رنگ هاي اصلي را در مغز تعريف مي‌كند. پس مي‌توان بيان كرد كه رنگ از امواج نور ناشي مي‌شود. همانطور كه مي‌دانيد با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون، مي‌توان هويت و احساسات متعددي در فضا پديد آورد. براي دريافت رنگ و پردازش صحيح در چشم، نور عنصر حياتي است. با توجه به تعريفي كه از رنگ بيان شد، با تغيير شدت، زاويه تابش و كيفيت نور، رنگ يك جسم ممكن است با فام هاي متفاوتي به نظر برسد.

براي مثال شما يك كوسن به رنگ قهوه اي خريداري كرديد، هنگامي كه به خانه مي‌رسيد و به آن نگاه مي‌كنيد با كوسن يشمي روبرو مي‌شويد؛ اين همان تاثير نورپردازي در تغيير ماهيت رنگ است. بنابراين در دكوراسيون داخلي زاويه تابش نور مصنوعي و شدت ورود نور طبيعي در طول روز بايد بررسي شود. با در نظر گرفتن رنگ هايي كه در طراحي داخلي استفاده خواهد شد، نورپردازي محيط را با شيوه هاي علمي طراحي مي‌كنند. در آينده به اصول نورپردازي در دكوراسيون داخلي خواهيم پرداخت.

نورپردازي در دكوراسيون داخلي


برچسب: دكوراسيون دكوراسيون داخلي ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۸:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

اصول چيدمان مبلمان در دكوراسيون داخلي

ممكن است مبلي بسيار گران قيمت خريداري كنيد و آن را به منزل بياوريد، اما وقتي به چيدمان خانه نگاه مي‌كنيد زيبا به نظر نرسد. در حاليكه دكوراسيون داخلي خانه اي با مبلي ارزان تر بسيار دلنشين است. نكته كليدي رعايت اصول چيدمان مبلمان است كه بايد به آن دقت كنيد.
اصول چيدمان مبلمان

رعايت اصول چيدمان مبلمان در دكوراسيون داخلي خانه تاثير مهمي در بزرگ تر يا كوچك تر ديده شدن اتاق دارد. در مجله دلتا نكات مهم و اصول چيدمان مبلمان را به شما مي‌گوييم. با ما همراه باشيد.

قدم اول در اصول چيدمان مبلمان

سرويس مبلمان شامل مبل تكنفره، مبل دو نفره، كاناپه، ميز جلومبلي و ميز عسلي است. هر كدام از اين تكه ها، در راحتي و جلوه اتاق نقش مهمي ايفا مي‎كند. در اصول چيدمان مبلمان، نكاتي براي طرز قرارگيري تمام اين اجزا در كنار هم بيان مي‌كنيم. در آينده به بررسي جداگانه هريك از اين المان ها خواهيم پرداخت.

به امكاناتي كه در دست داريد توجه كنيد. مبلمان شما چند نفره است؟ چه تعداد صندلي داريد؟ ميز جلومبلي شما چه ابعادي دارد؟ از فضاي مورد نظر به چه قصدي استفاده مي‌كنيد؟ در نظر داريد افراد رو به روي تلويزيون باشند يا مقابل هم قرار گيرند؟

انواع مبلمان

در انتخاب نوع چيدمان توجه به نوع مبلماني كه در دكوراسيون قرار مي‌دهيد اهميت ويژه اي دارد. در واقع نمي‌توانيد در يك پذيرايي كوچك با مبلمان مدل ال چينشي پراكنده در نظر داشته باشيد. مبل ها بر اساس اندازه، رنگ و متريالي كه در ساخت آن ها به كار رفته است سبك هاي مختلفي دارند. براي مثال مبل راحتي با نشيمن عريض براي جمع دوستانه و استراحت كردن مناسب است، پس اين مبلمان در اتاق پذيرايي قرار مي‌گيرد. اما مبل كلاسيك ارتفاعي بيشتر دارند و داراي نشيمن سخت تري هستند، در چيدمان دفاتر رسمي و اتاق مهمان از اين مبل استفاده كنيد. براي مبل هاي دسته دار در اتاق هاي كوچك به سختي تركيب چيدمان مناسب ميتوان در نظر گرفت، از مبل هاي دسته دار در فضاهاي باز تر استفاده كنيد. در آينده انواع مبلمان را به شما معرفي خواهيم كرد.

مسير رفت و آمد

يك مسير مشخص را در قسمت از خانه براي رفت و آمد مشخص كنيد. اين مسير را به گونه اي انتخاب كنيد كه به هنگام عبور مزاحمتي براي افرادي كه روي مبلمان نشسته اند، نباشد. از قرار دادن گلدان هاي بزرگ، ميز و آباژور در اين مسير خودداري كنيد.

اصول چيدمان مبلمان

فاصله

كانون توجه

تابلويي هنري، تلويزيون و يا پنجره را به عنوان مركز توجه انتخاب و طبق آن تركيب مبلمان را تنظيم كنيد. اگر مي‌خواهيد رو به تلويزيون بنشينيد، فاصله مناسب را در نظر بگيريد.

اصول چيدمان مبلمان

محيط دوستانه

چنانچه مي‌خواهيد محيطي دوستانه و دنج داشته باشيد، بايد مبلمان را روبروي يكديگر قرار دهيد. حواستان باشد فاصله از دو متر بيش تر نشود تا براي گفتگو و ارتباط، مجبور به بلند شدن از جا يا فرياد زدن نشويد.

تنوع

ممكن است دل تان بخواهد مبلماني با اندازه هاي متفاوت داشته باشيد. مبل بزرگ را در يك ضلع گذاشته و چندين مبل ديگر را در جاهاي ديگر بگذاريد. به اين شكل هم تنوع ايجاد كرده‌ايد و هم تناسب در فضا جريان يافته است.

اصول چيدمان مبلمان

كنتراست

توجه به نقش عناصر طراحي داخلي در چيدمان كمك زيادي به ما مي‌كند. براي جلوگيري از به وجود آمدن نمايي كسل كننده و يكنواخت از كنتراست و خطوط در چيدمان بهره گيريد. مبلمان مربعي شكل را به دور ميزي به فرم دايره قرار دهيد يا ميز جلومبلي مثلثي را براي مبلمان منحني انتخاب كنيد.

تقارن

حفظ تقارن در چيدمان خانه به كلاسيك و مكان هاي رسمي اهميت ويژه اي داريد. كاناپه را در وسط و مبل هاي تكنفره را در كنار آن قرار دهيد. بر هم زدن تقارن ايرادي ندارد، به شرطي كه محيط غير رسمي باشد و به سبكي كه براي دكوراسيون داخلي استفاده مي‌كنيد بستگي دارد.

اصول چيدمان مبلمان

كاربرد

مهم ترين اصل در طراحي داخلي در نظر گرفتن راحتي و كاربردپذيري است. ارتفاع مبلمان، ميز جلومبلي و ميز عسلي را متناسب با فيزيك بدني افراد خانواده انتخاب كنيد. اگر فرزند كوچك داريد، يك ميز با ارتفاع كم براي او در كنار مبل قرار دهيد. فاصله ي ميز عسلي و مبل را به اندازه اي تنظيم كنيد كه بتوانيد به راحتي پاهاي خود را روي زمين بگذاريد.


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

انتخاب بهترين كفپوش آشپزخانه

به جز كفپوش هاي سنگي، پاركت، لمينيت و فرش مي‌توانيد كفپوش هاي وينيل، چوب پنبه و مشمع را در دكوراسيون آشپزخانه به كار ببريد.
بهترين كفپوش آشپزخانه

در انتخاب بهترين كفپوش آشپزخانه گزينه هاي زيادي پيش رو داريد. سراميك، لمينيت، پاركت، كاشي، سراميك و فرش كفپوش هايي هستند كه مي‌توانيد براي اين مكان استفاده كنيد. اما چند گزينه مناسب تر به شما پيشنهاد مي‌دهيم. با مجله دلتا همراه باشيد.

فرش

با وجود اينكه فرش در دكوراسيون داخلي ايراني داراي اهميت زيادي است و با طرح هاي زيبا طرفداران پر و پا قرصي دارد، اما انتخاب آن براي كف آشپزخانه مناسب نيست. ممكن است براي پوشاندن كف آشپزخانه كه با كفپوش نامناسب پوشانده شده است از فرش استفاده شود. اكثر آشپزخانه هاي ايراني با سنگ، كاشي يا سراميك پوشش داده شده اند. آشپزخانه محل استراحت و نشستن نيست. موقع كار نياز به راه رفتن و ايستادن داريد، سطح سخت اين سه كفپوش باعث اذيت و آسيب زدن به كمر و كف پا مي‌شود. براي حل اين مشكل تمايل به پهن كردن فرش در كف آشپزخانه افزايش مي‌يابد. با اينكه محل رفت و آمد و ايستادن نرم مي‌شود اما مشكلاتي را نيز به همراه دارد.

روشن است كه فرش داخل آشپزخانه در معرض آلودگي ها و رطوبت فراوان قرار مي‌گيرد. چنانچه ظرف روغن از دستتان رها شود و روي فرش بريزد، شستن آن به راحتي صورت نمي‌گيرد و با هربار شستن كيفيت فرش پايين مي‌آيد. اگر فرش را نشوييد و فقط با دستمال آن را پاك كنيد تا مدت ها بوي نامطبوع در فضاي آشپزخانه مي‌پيچد. به اين شكل خطر بروز بيماري هاي پوستي را به جان خريده ايد.

به دليل وجود آب، روغن و ساير مايعات در اين محيط، استفاده از پاركت و لمينيت انتخاب درستي نيست. علاوه بر صرف هزينه زياد، كفپوش چوبي و پاركت نيازمند مراقبت خاص است. در بعضي از مواقع حتي كاري از دست شما برنمي‌آيد. خالي شدن كتري آب جوش روي پاركت راه بازگشتي ندارد.

چوب پنبه، دوست محيط زيست

شايد تا كنون نمي‌دانستيد به جز سراميك، پاركت، فرش و سنگ گزينه ديگري پيش رو داريد؛ كفپوش چوب پنبه اي. اين كفپوش، از انجام عمليات مختلف روي پوسته درخت بلوط به دست مي‌آيد. پس از آسياب شدن اين ماده را به صورت ورقه درآورده و در كوره مي‌پزند. كفپوش توليد شده از اين روش، براي استفاده در خانه ها و اماكن كم تردد مناسب است.

برداشت پوسته از درختان بالاي 25 سال عمر و طي يك دهه صورت مي‌گيرد. در فرآيند توليد هيچ آسيبي به درختان جوان و نورس وارد نمي‌شود. چوب درختان پس از تراشيدن پوسته توسط دست، دوباره رشد مي‌كند و درخت به حيات خود ادامه مي‌دهد. بنابراين چوب پنبه را دوست محيط زيست مي‌شناسند. كفپوش چوب پنبه اي سطحي لطيف و صاف دارد و داراي رنگ و الگوهاي متنوعي است. اگر از كفپوش چوب پنبه اي استفاده مي‌كنيد بايد مراقب آن باشيد و وسايل را روي آن نكشيد. مراقب چنگال حيوانات خانگي باشيد و ظروف داغ را روي آن قرار ندهيد.

بهترين كفپوش آشپزخانه

وينيل

كفپوش وينيل (PVC) يكي از بهترين انتخاب ها در دكوراسيون داخلي كل خانه و به ويژه آشپزخانه است. در روند ساخت اين كفپوش از ماده اي پلاستيكي به نام پلي وينيل، پي وي سي و فيبر استفاده مي‌شود كه انعطاف و مقاومت بالايي دارند. اگر زيركاري كفپوش وينيل به خوبي صورت گرفته باشد، نتيجه كار داشتن سطحي راحت است.

كفپوش PVC را مي‌توان به راحتي تعمير كرد. تايل هاي آسيب ديده را جدا و بدون آسيب به ساير بخش ها آن را تعويض مي‌كنند. اگر كفپوش وينيل را براي آشپزخانه انتخاب كرديد، از سايش وسايل پلاستيكي با آن خودداري كنيد، زيرا در دراز مدت سبب تغيير رنگ آن خواهد شد.

بهترين كفپوش آشپزخانه

كفپوش مشمع

از جمله شايع ترين كفپوش هايي كه در آشپزخانه ها استفاده مي‌شود، كفپوش مشمع است. اگر در منزل خود پذيراي كودك و يا سالمندان هستيد استفاده از اين كفپوش در سراسر خانه توصيه مي‌شود. اين كفپوش سطحي بسيار نرم دارد و قابل بازيافت است. كفپوش مشمع از اكسيده شدن روغن كتان و سرد شدن با رزين و آرد چوب ساخته مي‌شود. تنوع رنگ بالايي دارد و به هنگام تجزيه شدن آلودگي توليد نمي‌كند. اين كفپوش به راحتي، با چسب به كف زمين چسبانده مي‌شود. اگر كفپوش را در خانه استفاده مي‌كنيد، مراقب پاره شدن آن باشيد.

بهترين كفپوش آشپزخانه


برچسب: دكوراسيون آشپزخانه دكوراسيون ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۲:۰۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

ديوار آكسان ديواري است كه با توجه به سليقه و آن چه از چيدمان اتاق مي‌خواهيد مي‌توانيد آن را انتخاب كنيد. فرق ديوار آكسان با ساير ديوار ها در رنگ، طرح و يا متريال مورد استفاده در ظاهر است.
ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

براي ايجاد زيبايي در چيدمان داخلي خانه بايد از تنوع و خلاقيت استفاده كرد. وسيله اي را با طرحي غير از الگوي غالب در دكوراسيون به اتاق اضافه كرد يا رنگي متفاوت با رنگ هاي موجود به دكوراسيون افزود. يكي از اين تغييرات در رنگ آميزي ديوارها صورت مي‌پذيرد. يك ديوار را انتخاب و آن را دگرگون كنيد. ديوار منتخب شما ديوار آكسان در دكوراسيون منزل نام دارد. براي اينكه بدانيد كدام ديوار را انتخاب و با آن چه كنيد تا به خوبي توجه را جلب كند براي شما چندين توصيه داريم. در مورد ديوار آكسان در مجله دلتا بيشتر بخوانيد.

ديوار آكسان

ديوار آكسان، ديواري است كه رنگ يا طرح آن با ساير ديوارهاي خانه فرق دارد و توسط شما يا طراح داخلي انتخاب مي‌شود. حتي مي‌توان در طراحي آن از مواد متمايزي استفاده كرد. براي ايجاد جلوه بصري زيبا در دكوراسيون داخلي، ديوار آكسان را مي‌توان با كاغذ ديواري، سنگ، كاشي، چوب و غيره پوشش داد. اين ديوار براي ايجاد تضاد بصري در ميان ساير ديوارها با ظاهر يكسان مناسب است، براي مثال يك ديوارِ تك رنگ، ميان ديوارهاي كاغذ ديواري شده به عنوان ديوار آكسان شناخته مي‌شود.

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

رنگ

ديوار آكسان مانند نقطه كانوني و نبض فضا به حساب مي‌آيد. به دليل انعطاف بالا در طراحي هاي مدرن، توجه به ديوار آكسان افزايش يافته است. بي نهايت رنگ، طرح و مواد در دست داريد. انتخاب جاي اين ديوار نيز سليقه اي است. در تمام اتاق ها و حتي آشپزخانه مي‌توان ديواري را به عنوان ديوار آكسان برگزيد. با رعايت بايدها و نبايدها در انتخاب ديوار آكسان، مي‌توانيد بدون نگراني نمايي جذاب در طراحي داخلي منزل ايجاد كنيد. در اين جا به ديوارهاي آكسان در دكوراسيون پذيرايي مي‌پردازيم. از انتخاب رنگ هاي پر رنگ و جيغ نترسيد. در مرحله اول ديوار را به درستي شناسايي ، تا بتوانيد هر رنگي كه تمايل داريد براي آن انتخاب كنيد.

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

رنگ هاي گرم

نارنجي، زرد و قرمز تمايل دارند ديوار را به سوي چشم بكشانند، اين موضوع سبب مي‌شود فضا كوچكتر به نظر برسد. اگر انتخابتان رنگ گرم باشد، بايد ديواري را انتخاب كنيد كه حجم فضا را آن گونه كه مي‌خواهيد نشان دهد. اتاق هاي دراز و باريك جاي خوبي براي ديوارهاي آكسان به رنگ گرم هستند. ديوار انتهايي را رنگ كنيد تا تعادل در فضا بر قرار شود.

ديوار آكسان در دكوراسيون پذيرايي

رنگ هاي سرد

ديوارهاي به رنگ سبز، آبي و بنفش در چشم دورتر به نظر مي‌رسند، كه طبيعتا فضا را بزرگ تر نشان خواهند داد. ديوار هاي كناري يا ديوارهاي كوچك را به رنگ سرد درآوريد تا فضا در نظرتان بزرگ تر شود. ديوار آكسان مي‌تواند سقف باشد؛ سقف هاي كوتاه را با رنگ سرد نقاشي كنيد تا حس بلندتر بودن را به محيط القا كنيد. براي عريض تر نشان دادن فضاهاي باريك مثل راهرو نيز استفاده از رنگ هاي سرد توصيه مي‌شود. در اين اتاق علاوه بر استفاده از رنگ آبي، خطوط عمودي به عريض بودن و بزرگ تر ديده شدن كمك كرده اند.

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

دماي بصري

نكته ديگري كه بايد در انتخاب ديوار آكسان و رنگ مطلوب آن توجه كنيد تنظيم دماي بصري دكوراسيون منزل است. منظور از دماي بصري، درجه حرارت هواي اتاق نيست، بلكه تاثير نور طبيعي در دكوراسيون منزل مد نظر است.

اگر نمي‌دانيد دكوراسيون منزل شما فضايي سرد را تداعي مي‌كند يا گرم، راهنمايي هاي زير را در ذهن داشته باشيد.

اتاق پذيرايي شرقي يا شمالي

اتاقي كه پنجره هايي به سمت شمال يا شرق داشته باشد خنك تر به نظر مي‌رسد؛ بنابراين استفاده از رنگ هاي گرم، به محيط گرما خواهد بخشيد.

اتاق پذيرايي غربي يا جنوبي

استفاده از رنگ سرد در دكوراسيون داخليِ خانه هايي كه پنجره اي به جنوب يا غرب دارند، دماي بصري را متعادل مي‌سازد. به دليل موقعيت چنين منازلي دماي رنگ اين خانه ها گرم است.

دو مورد بالا در مورد نيمكره شمالي زمين صادق است و اين قوانين در نيمكره جنوبي برعكس خواهد بود.

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

ديوار برجسته

برجسته ترين ديوار، بهترين گزينه براي انتخاب ديوار آكسان است. معمولا در اتاق خواب، ديوار بالاي تخت، ديوار آكسان است. ديواري كه هنگام ورود نگاه تان به سمت آن كشيده مي‌شود.

ديوار آكسان در دكوراسيون پذيرايي

ديوارهاي پنهان و پيدا

براي داشتن فضايي متعادل بايد مبلمان را اطراف ديوار آكسان قرار دهيد. در اكثر مواقع تاج تخت را به ديوار آكسان تكيه مي‌دهند، اما اگر جز اين بود مراقب باشيد ديواري را انتخاب كنيد كه با لوازم پر حجم مانند كتابخانه هاي بلند، ديوار را به طور كامل پنهان نكنيد. در آخر نيز حواس تان باشد فقط تغيير رنگ و طرح ديوار آكسان كافي نيست، آن را زيادي خالي و در معرض ديد نگذاريد، چرا كه تعادل بصري را از بين مي‌برد.

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۶:۵۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

هفت مدل لوستر در دكوراسيون داخلي

لوسترها علاوه بر نقش نورپردازي در دكوراسيون داخلي ساختمان، با فرم و رنگ خاص در زيبايي و سبك چيدمان منزل نيز تاثير بسزايي دارند. لوستر ها در انواع مختلفي توليد مي‌شوند.
لوستر در دكوراسيون داخلي

از عناصر طراحي داخلي مي‌توان به نقش نورپردازي اشاره كرد. علاوه بر بعد زيباشناسي، نورپردازي بر جلوه لوازم و ديد كلي افراد تاثيرگذار است. لوستر از مهم ترين ابزارهاي نورپردازي به حساب مي‌آيد. در انتخاب آن بايد بسيار دقت كرد زيرا تنها يك بار خريده مي‌شود. نكات مختلفي از جمله توان مصرفي، رنگ، فرم، مواد و اندازه در خريد لوستر اهميت دارد. براي آشنايي با چند مدل لوستر در دكوراسيون داخلي با اين بخش از مجله دلتا همراه شويد.

لوستر برنز

لوستر كلاسيك چند شعله با لامپ هاي شمعي انتخابي مناسب براي خانه هايي با دكوراسيون رسمي و كلاسيك است. انحناي شاخه هاي لوستر نگاه را به رقص مي‌آورد. رنگ براق و طلايي اين لوستر توجه را به خود جلب كرده و نور را در كانون توجه قرار مي‌دهد.

لوستر برنز در دكوراسيون داخلي

لوستر مستطيلي

لوسترهاي سقفي مدرن و امروزي از فرم ثابت و كلاسيك فاصله گرفته و اشكال متنوعي را شامل مي‌شوند. به كار گيري فلز در لوازم دكوري به دليل مقاومت زياد و تنوع در رنگ رو به فزوني است. لوستر مينيمال و مستطيلي زير با داشتن پنج شعله و فرمي تو خالي مي‌تواند فضا را كاملا روشن سازد. اين لوستر در دكوراسيون مدرن و اسپرت تركيب زيبايي خواهد ساخت. از مدل هاي مستطيلي با شعله كمتر براي نورپردازي اتاق و راهرو استفاده كنيد.

لوستر مستطيل در دكوراسيون داخلي

لوستر مدرن

به دليل بي رنگ بودن حباب ها مي‌توان از اين لوستر مدرن در انواع دكوراسيون استفاده كرد. انتخاب آن براي روشن كردن ميز ناهارخوري، به دليل عرض زياد و داشتن هشت شعله بسيار مناسب است. داشتن فرم دايره اي جذابيت خاصي به اين لوستر بخشيده است. به دليل شيشه اي بودن حباب مي‌توان آن را در دكوراسيون هاي با رنگ تيره و يا روشن هماهنگ كرد.

لوستر مدرن در دكوراسيون داخلي

لوستر چوبي

لوستر چوبي به فرم كندو بيشتر براي نصب در بالاي ميزناهارخوري، كانتر آشپزخانه و رستوران ها مناسب است. استفاده از چوب در نماي اين لوستر حسي از وجود طبيعت در دكوراسيون داخلي خانه به وجود مي‌آورد. جاي خالي در بعضي از خانه هاي اين كندو سبب ايجاد تنوع بصري شده است. مي‌توانيد يكي در ميان از نور سفيد و زرد براي ايجاد تعادل دماي بصري به كار گيريد.

لوستر چوبي در طراحي داخلي

لوستر كنفي

چوب و كنف در كنار يكديگر با رنگ هاي گرم تركيب زيبايي را مي‌سازند. با استفاده از لامپ زرد رنگ، گرماي ديداري را به نماي اتاق بيافزاييد. توجه داشته باشيد اين لوستر با ساير اجزاي دكوراسيون هم خواني داشته باشد. لوستر كنفي براي اتاق خواب، كافي شاپ، آشپزخانه و راهرو مناسب است.

لوستر منفي در دكوراسيون داخلي

چراغ آويز

استفاده از چراغ آويزهاي ساده ولي جذاب كه به چراغ آويز اديسوني هم معروف هستند، به تازگي رواج پيدا كرده است. طول سيم اين چراغ آويزها معمولا طول زياد و قابليت تنظيم دارند. به دليل داشتن سرپيچ هاي متعدد روشنايي خانه را به خوبي تامين مي‌كند. براي فضاي اتاق پذيرايي، آشپزخانه و سالن هاي انتظار مناسب است.

لوستر آويز در دكوراسيون داخلي

لوستر شيشه اي

اين لوستر شيشه اي كوچك براي استفاده در اتاق خواب، آشپزخانه و ورودي منازل مناسب است. براي بزرگ تر نشان دادن اتاق هاي كوچك مي‌توانيد آن را به چيدمان اضافه كنيد. به دليل بازتاب نور به جهت هاي مختلف از لابلاي گوي هاي شيشه اي، به بزرگ تر ديدن شدن فضا كمك مي‌كند. تركيب فرم لوزي و دايروي گوي ها كنتراست جذابي در ظاهر اين لوستر به وجود آورده است.

لوستر شيشه اي در دكوراسيون داخلي


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۳:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

چيدمان اتاق كودك

اسباب بازي و لوازم آموزشي كودكان مي‌‌تواند هم به آموزش كودك كمك كند و هم جنبه تزييني در چيدمان اتاق كودك داشته باشد. عروسك و ماشين هاي رنگي را روي قفسه ها قرار دهيد و فضايي سرگرم كننده بسازيد.
چيدمان اتاق كودك

يكي از مواردي كه در دكوراسيون داخلي اتاق كودك با ساير بخش هاي خانه فرق مي‌كند، ويژگي سرگرم كننده بودن فضا است. با استفاده از رنگ هاي شاد، تصاوير متنوع رنگي، پرده هاي جذاب و روتختي زيبا چيدمان اتاق كودك را شاد مي‌سازد. نكته مهم در چيدمان اتاق كودك توجه به عناصر طراحي داخلي و چيدمان لوازم در جاي مناسب است. از ايده هاي مجله دلتا الهام بگيريد.

چيدمان اتاق كودك

چيدمان اتاق كودك كاري هيجان انگيز و لذت بخش است. از لوازم بازي و آموزشي كودكان كمك بگيريد؛ مثل كره زمين و تخته سياه. خواسته هاي كودك را در اولويت بگذاريد. از كوسن هاي رنگي با طرح انيميشن هاي مورد علاقه كودك استفاده كنيد. مي‌توانيد يك تم كلي در نظر بگيريد و آن را در كل محيط به اجرا گذاريد. عروسك هاي شخصيت مورد علاقه داستاني آن ها را به ديوار نصب كنيد و يا استيكر شخصيت هاي كارتوني را به در بچسبانيد، به همين سادگي.

استقلال

اگر كودكان در يك اتاق مشترك هستند، استقلال  آن ها را در نظر بگيريد و فضايي مجزا در اتاق ايجاد كرده و تا جايي كه مي‌توانيد سعي كنيد چيدمان اتاق كودك را به گونه اي شكل دهيد كه او بتواند تا دوران نوجواني در آن زندگي و نيازهايش را رفع كند.

رنگ سفيد در چيدمان اتاق كودك

اسباب بازي

از وسايل مخصوص كودكان، مانند چادرهاي رنگي، تور بالاي تخت و عروسك استفاده كنيد. بهترين انتخاب كه كاربردي و زيبا است، مي‎تواند استفاده از اسباب بازي به عنوان اكسسوري باشد. عروسك و ماشين هاي اسباب بازي را داخل قفسه هايي با ارتفاع كم قرار دهيد تا هم كودك به راحتي دسترسي داشته باشد و هم اسباب بازي كودكان جلوه زيبايي به اتاق بدهد.

چيدمان شيك اتاق كودك

ريسه ال اي دي

از ريسه هاي ال اي دي با رنگ هاي مختلف در نورپردازي استفاده كنيد. اگر سن كودك تان كم است، ريسه را دور از دسترس نصب كنيد.  هنگام خواب، ريسه ها را روشن بگذاريد تا كودك از تاريكي نترسد و با خيالبافي به خواب برود.

كفپوش

سعي كنيد كف اتاق كودك را با فرش رنگي بپوشانيد. از رنگ هاي گرم و تيره استفاده كنيد تا آلودگي ها را نشان ندهد. فرش كمك مي‌كند به هنگام نشستن روي زمين و بازي كردن دست و پاي كودكان زخم نشود.

چيدمان اتاق كودك با چادر تزئيني

تور بالاي تخت

تور بالاي تخت نماي منحصر به فردي به دكوراسيون داخلي اتاق كودك مي‌بخشد. تور را به گونه اي نصب كنيد كه بشود آن را جمع كرد و يا  هنگام بازي آن را دور تخت پهن كرد. به اين صورت حس كنجكاوي و قايم موشك در كودك ايجاد مي‌شود.

گياه

بين كودك و طبيعت دوستي ايجاد كنيد. دانه هاي لوبيا و عدس را با كمك كودك سبز كرده و در گلداني كه با بطري هاي پلاستيكي درست شده  بكاريد. گلدان را در اتاق كودك بگذاريد و به او آموزش دهيد از آن مراقبت كند.

گلدان دست ساز چيدمان اتاق كودك

ايمني و سلامت

از لوازم با لبه هاي منحني استفاده كنيد. وسايل اتاق با لبه هاي تيز براي كودكان خطرناك است. در انتخاب پرده و روتختي سراغ پارچه هاي ضدباكتري و ضدآلرژي برويد. در نهايت توجه داشته باشيد، شادي و سلامت كودك در گرو محبت و عشق است. با صرف زمان، بازي با كودك و توجه به او، كودكي سالم و شاد تربيت كنيد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

پرده شيد و مزاياي استفاده از آن در خانه

طرز صحيح چيدمان سرويس خواب به چه شكل است؟


برچسب: دكوراسيون داخلي ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك

با ايده هايي از جمله استفاده از سبك مونوكروم در دكوراسيون داخلي و استفاده از لوازم تك رنگ مي‌توانيد خانه هاي كوچك را بزرگ تر نشان دهيد.
دكوراسيون داخلي پذيرايي كوچك

در قرن حاضر با افزايش روز افزون جمعيت و نياز به مسكن‌هاي بيشتر، ابعاد خانه‌ها كوچك‌تر شده است. يكي از مشكلات سر راه طراحان داخلي و هم‌چنين ساكنان، چيدمان خانه به شكلي زيبا و كاربردي است. با در نظر گرفتن چندين عامل و تغييرات هوشمندانه در دكوراسيون داخلي پذيرايي كوچك مي‌توان اتاق را به مكاني دل‌نشين و دوست‌داشتني تبديل كرد. با مجله دلتا همراه شما هستيم.

انباري جاي لوازم اضافه است

حتي يك پذيرايي بزرگ كه با وسايل زياد و غيرضروري پرشده باشد بي‌نظم و كوچك به چشم مي‌آيد. در اتاق شلوغ نقش عناصر طراحي داخلي تحت تأثير به‌ هم‌ ريختگي قرار خواهد گرفت. اتاق پذيرايي مكاني براي استراحت، تماشاي تلويزيون و گفتگوهاي دوستانه است، براي نگهداري لوازم اضافي از انباري استفاده كنيد. اگر وسايلي داريد كه ممكن است هرچند وقت يكبار به آن‌ها نياز پيدا كنيد از فضاهاي پنهاني مثل كاناپه صندوقي، كابينت، كشو، كمد و يا كنسول در دار استفاده كنيد. استفاده از شلف و كتابخانه  فضا را زيبا مي‌كند، و براي قرار دادن لوازم تزييني  مختلف و وسايل، مناسب است. با انجام اين كار بدون صرف هزينه فضا را بزرگ تر كرده ايد.

الگوهاي سرگرم كننده

پس از اينكه لوازم غيرضروري را كه سهمي در زيبايي پذيرايي نداشته‎اند كاهش داديد، لوازم تزييني و وسايل دلخواه را با الگوهاي جذاب و چشمگير به دكوراسيون پذيرايي اضافه كنيد. الگوهاي ريز فضا را كوچك تر نشان مي‌دهد و چشم ها را به گردش وامي‌دارند. ديواري را به عنوان ديوار آكسان انتخاب كنيد و آن را با كاغذ ديواري طرح دار بپوشانيد.

خطوط

براي مانور دادن روي خط، جايي بهتر از اتاق هاي كوچك نيست. با توجه به ويژگي خط در عناصر طراحي داخلي، هر جا كه نياز بود كشيده تر شود از خطوط عمودي استفاده كنيد. در مقابل نيز خط افقي براي ايجاد تعادل و عريض تر كردن به كمك شما مي‌آيد.

مبلمان

از مبلمان ال و بزرگ بهره ببريد، در اين صورت جاي كافي براي نشستن افراد ايجاد مي‌كنيد. سعي كنيد به هنگام چيدمان آن را به ديوار بچسبانيد تا حداكثر استفاده را از فضا ببريد. رنگ هاي سفيد و خنثي، به ويژه رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي فضا را بزرگ تر از آن چه هست جلو مي‌دهند، مبلمان طوسي يا آبي روشن با كوسن هاي سفيد و سايه هاي آن را انتخاب كنيد.

دكوراسيون داخلي پذيرايي كوچك

پايه را حذف كنيد

در نگاهي كلي به اتاق، لبه هاي ديوار و اشيا در بزگ يا كوچك ديده شدن فضا نقش مهمي دارد. به همين دليل توجه به نور پردازي روي لبه ها توصيه مي‌شود. از ميزهاي ديواري بدون پايه استفاده كنيد، با نوار ال اي دي از نور سرد زير ميز استفاده كنيد و با روشن كردن فضاي خالي زير ميز فضا را بزرگتر نشان دهيد. اين توصيه را در دكوراسيون داخلي پذيرايي كوچك خود عملي كنيد.

سبك مونوكروم

از وسايل تك در فرم هاي واحد استفاده كنيد. بازيِ نگاه در اين فضاي هماهنگ و چرخش بين لوازم دكوري، باعث مي‌شود كوچك بودن پذيرايي را حتي خودتان هم فراموش كنيد.

زاويه هاي تند

ديوارهايي با عرض بسيار كم يا نامتقارن معمولا بي استفاده مي‌مانند و ايده اي براي زيبا شدن آن به ذهن‎مان نمي‌رسد. با استفاده از نورپردازي تاكيدي، انتخاب رنگي گرم روي يك ديوار يا نصب آثار هنري زيبا در بخشي ديگر از اتاق پذيرايي توجه را از آن ديوار برداشته و به نقطه اي ديگر معطوف كنيد.

دكوراسيون داخلي پذيرايي كوچك


برچسب: دكوراسيون داخلي دكوراسيون منزل ديزاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۱:۲۴ توسط:مجله دلتا موضوع: